dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 10
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 187
  1. #81
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @meeisster

    W aneksie pisze, że nie musisz go podpisywać i odsyłać. Jeśli rozliczenie miałeś np 2 razy w roku to też tak dalej będzie.
    Przy wspomnianym rozliczeniu 2 x do roku pierwszą fakturę wystawiali na 30 czerwca, lub 31 grudnia. Jeśli nic się nie zmieniło to powinno przyjść rozliczenie w lipcu, a prognozy pewnie wcześniej. Przy rozliczeniu co miesięcznym pierwszą fakturę jako Prosument dostaniesz lada moment.

    Z prądu korzystasz tak jak dawniej. Nadwyżki jeśli są to każdego dnia wrzucasz do "magazynu" i sumowane (- 20 % dla PV do 10 kW).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #82

    Domyślnie

    A jest sens zmienić na rozliczenie roczne, bo dotychczas miałem 2 razy w roku?
    Drugie pytanie jak jest z tym wirtualnym magazynem, mogę już odbierać i jakby zapożyczać się u taurona czy dopiero jak nadprodukuję to będę mógł korzystać z magazynu?

  3. #83
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał meeisster Zobacz post
    A jest sens zmienić na rozliczenie roczne, bo dotychczas miałem 2 razy w roku?
    Z magazynu korzystasz od razu. Jeśli w dzień wyprodukujesz 10 kWh, a w nocy pobierzesz 10 kWh to tak na prawdę jak byś pobrał 2 kWh. Ujmując to prościej: jest zasada "pierwsze weszło, pierwsze wyszło".

    Jak kto woli. Są zwolennicy rozliczania co miesiąc (brak prognoz) oraz rozliczania jeden raz do roku. To Ty sam wybierasz co uznasz że Ci bardziej pasuje.

    Sposób rozliczenia można zmienić raz na rok.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #84
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    https://youtu.be/PifXn5bkDb4

    Rozliczenia w Tauronie
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  5. #85
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    https://youtu.be/PifXn5bkDb4

    Rozliczenia w Tauronie
    Nic odkrywczego. To trwa od lipca 2016 roku. Jak to określił anonimowy pracownik firmy - kreatywna księgowość. Na poparcie swojego twierdzenia sugerował, by zsumować kolejne faktury i porównać uzyskane wartości zużycia w poszczególnych strefach w fakturach przedstawionych każda z osobna (na filmiku pokazano tylko jedną fakturę) oraz zsumowanych kilku faktur za dany okres łącznie policzone metodą proporcji zużycia. Wyniki są różne!.
    Z początku pracownicy mieli obawę, że ktoś za to pójdzie "za kratki".

    Pakiet większościowy w spółkach energetycznych posiada Państwo, więc jest logiczne że są pod "parasolem ochronnym" - czyli Spółki są nietykalne.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #86
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    jakaś kuźwa masakra
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  7. #87

    Domyślnie

    Dalej niestety nie wiem jaki jest okres rozliczenia energii.
    Rozumiem że jest to 12 miesięcy- niestety nie wiem kiedy się te 12 miesięcy zaczyna, od podpisania nowej umowy? wymiany licznika?

    Druga rzecz przyjmijmy wymiana licznika była 1 lutego 2022r., Od tej pory instalacja nie wyprodukowała jeszcze nic bo nie jest uruchomiona, ale od tej pory pobrałem juz 100kwh energii i pytanie jest czy ta energia już jest w rozliczeniu i jeśli w marcu wyprodukuje więcej o 100kwh energii więcej niż zużyje to będę musiał zapłacić za te 100kwh z lutego czy nie?

    Jeśli instalacja zapewnia 100% zapotrzebowania- to rozumiem że taryfę powinienem wybrać o najmniejszych kosztach stałych. Czyli rozumiem że G11W, bez zadnego komfort plus, czy ktoś może porównywał te taryfy? Gdzie w ogóle je znajdę, bo szukając po internecie dowiaduje się tylko że to wina Uni ze tak dużo muszę płacić za prąd ale taryf nigdzie nie mogę znaleźć (oprócz prezentacji z obrazkami)
    Ostatnio edytowane przez meeisster ; 10-02-2022 o 13:40

  8. #88

    Domyślnie

    Jeśli masz rozliczenie roczne to trwa ono od stycznia do końca grudnia bez znaczenia w którym miesiącu przypada jej początek. Jeśli masz umowę od np. lipca to rozliczenie dostaniesz od lipca do końca grudnia. Każdy rok naliczany jest osobno.

    Sama nazwa rozliczenie roczne oznacza że policzą Ci całosć na koniec roku . Czyli pobrana energia minus energia oddana do sieci pomniejszona o 20% (lub 30%)

    Nie ma takiego czegoś jak G11w . Jest G11 , G12 , G12w i G13
    W Twoim przypadku jeśli instalacja pokrywa całość tego co zużyjesz to pozostaje G11 . Nie ma sensu zmieniać na inne .
    Co do umowy trzeba przypilnować by to była taryfa sprzedawcy bez żadnych dodatków typu serwisant 24 itp. bo to zwykłe naciąganie na koszty.

  9. #89
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał meeisster Zobacz post
    Dalej niestety nie wiem jaki jest okres rozliczenia energii.
    Rozumiem że jest to 12 miesięcy- niestety nie wiem kiedy się te 12 miesięcy zaczyna, od podpisania nowej umowy? wymiany licznika?

    Druga rzecz przyjmijmy wymiana licznika była 1 lutego 2022r., Od tej pory instalacja nie wyprodukowała jeszcze nic bo nie jest uruchomiona, ale od tej pory pobrałem juz 100kwh energii i pytanie jest czy ta energia już jest w rozliczeniu i jeśli w marcu wyprodukuje więcej o 100kwh energii więcej niż zużyje to będę musiał zapłacić za te 100kwh z lutego czy nie?

    Jeśli instalacja zapewnia 100% zapotrzebowania- to rozumiem że taryfę powinienem wybrać o najmniejszych kosztach stałych. Czyli rozumiem że G11W, bez zadnego komfort plus, czy ktoś może porównywał te taryfy? Gdzie w ogóle je znajdę, bo szukając po internecie dowiaduje się tylko że to wina Uni ze tak dużo muszę płacić za prąd ale taryf nigdzie nie mogę znaleźć (oprócz prezentacji z obrazkami)
    1. Wnioskuje że pytasz jak jest w przypadku Tauronu, więc w przypadku rocznego rozliczenia bywa że niektórzy mają rok od momentu wymiany licznika ale też się zdarza że od wymiany licznika do końca roku a następnie od stycznia do grudnia
    2. nie będziesz płacił extra za luty jeżeli na koniec okresu rozliczeniowego energii wysłanej będzie więcej o 25% niż pobranej przy instalacji do 10kW
    3. G11 i koszty najniższe, na stronie Tauronu małymi literkami

  10. #90

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    Dopytałem/ poczytałem i ta taryfa z najmneijszymi kosztami stałymi to Taryfa Sprzedawcy- (taryfy z dodatkami kosztują 17,5zł brutto miesięcznie więcej- niestety nie da się ich wypowiedzieć bez kary- 25zł miesięcznie- sam mam taką z dodatkami jeszcze ponad rok i tyle bedę niepotrzebnie stratny)
    Chyba że są jakieś opcje wypowiedzenia bez płącenia kary?

  11. #91

    Domyślnie

    Witam,
    U mnie było tak, że licznik dwukierunkowy Tauron założył w lutym 2021. Rok rozliczeniowy mam od 1 lutego do 31 stycznia następnego roku. W lutym przychodzi rozliczenie roku poprzedniego.
    Zaproponowali mi rozliczenie raz do roku, co zaakceptowałem. W międzyczasie wymiksowałem się z opłaty handlowej, którą miałem przy poprzedniej umowie i przeszedłem na taryfę sprzedawcy. Pomocny był ten artykuł
    https://czysteogrzewanie.pl/2019/07/...lowej-za-prad/
    Jeśli instalacja PV została dobrze przeliczona i produkcja wystarcza na całe zapotrzebowanie na energię elektryczną to chyba warto wziąć rozliczenie roczne, bo wtedy produkcja z okresów letnich zbilansuje zapotrzebowanie z okresów zimowych, gdzie produkcja własnego prądu znacząco maleje. Dodatkowo przy rozliczeniu rocznym koszty abonamentowe są najmniejsze.
    Pozdrawiam i Wesołych Świąt
    Okolice Tarnowa. Dom parterowy 143 m2. MAX + styro 20cm. Kocioł Vaillant VC PL 206/5-5 + zasobnik cwu VIH R 120/6 B. Grzejniki (pokoje) + podłogówka (łazienki, kuchnia, wiatrołap)

  12. #92

    Domyślnie

    Domyślnie
    Jak Tauron obecnie rozlicza energię z pv, kiedy jej zabraknie?
    U mnie zaraz skończy się prąd w magazynie w taniej. Licznik założony początkiem marca 2022r. Za to w drogiej mam nadwyżkę, większa niż zabraknie w taniej.
    Na produkcję w taniej nie mam co liczyć do końca lutego, moduły są w cieniu do tego czasu.
    Faktury na razie nie mam żadnej w tym roku.

    Edit.
    Dzwoniłem na infolinię. Okres rozliczeniowy mam od 1 marca do końca lutego.
    Brak energii będzie rozliczany proporcjonalnie w zależności od wprowadzonej ilości do sieci. A jeszcze rok temu mówili, że w zależności od pobranej. Nie była mi w stanie powiedzieć, czy nadwyżka z drogiej przepadnie.
    Wnioskuję, że tak.
    Mam czekać na fakturę.
    Taryfa komfort plus, bez opłaty handlowej.
    Aktualnie według moich wyliczeń pozostało mi 100kWh w taniej taryfie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #93
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @klaudiusz_x

    Pomyśl czy nie przejść na G12. Ja mam od czterech lat nadwyżkę produkcji. Aktualnie mam G12W. Poczekam na fakturę i w dogodnym momencie przejdę na G11.

    Do tego jeszcze lepiej dociepliłem dom, więc zużycie EE spadło...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #94

    Domyślnie

    Będę przechodził na G11. W drugiej połowie lutego składam wniosek, tak by od marca, czyli nowego okresu rozliczeniowego, już być w nowej taryfie.
    W G12w byłem tylko dlatego, bo myślałem, że prądu zabraknie.
    Tutaj jakaś dziwna anomalia wyszła.
    Wszystko wskazuje na to, że poprzedni licznik energii ZE zawyżał zużycie.
    Nie chodzi nawet o grzanie CO i CWU, bo podliczniki wskazują zbliżone wartości.
    Może jakiś zbieg okoliczności. Nie wiem. Różnica, to ponad 1000kWh w skali roku.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #95
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Ta różnica 1000kWh zapewne bierze się z auto konsumpcji, to energia zużywana na bieżąco i nie przechodzi przez licznik operatora

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Ta różnica 1000kWh zapewne bierze się z auto konsumpcji, to energia zużywana na bieżąco i nie przechodzi przez licznik operatora
    Z auto konsumpcji mam 2000 kWh. Uwzględniłem to.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 17-01-2023 o 22:02
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #97
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @klaudiusz_x

    Przy założeniu że liczymy zgodnie z zasadami matematyki to za ubiegły rok (01.01.2022-31.12.2022) mam nadwyżkę w produkcji w drogiej taryfie i niedobór w taniej taryfie. Jest większa nadwyżka w drogiej w stosunku do braków w taniej.

    Na fakturę trzeba poczekać - nie wiadomo jak zostanie zaliczona nadwyżka z poprzedniej faktury liczona wg starych zasad.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #98

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @klaudiusz_x

    Przy założeniu że liczymy zgodnie z zasadami matematyki to za ubiegły rok (01.01.2022-31.12.2022) mam nadwyżkę w produkcji w drogiej taryfie i niedobór w taniej taryfie. Jest większa nadwyżka w drogiej w stosunku do braków w taniej.

    Na fakturę trzeba poczekać - nie wiadomo jak zostanie zaliczona nadwyżka z poprzedniej faktury liczona wg starych zasad.
    W Tauronie masz wszystko wrzucane do jednego wora bez różnicy taryfowej. Jeżeli będziesz miał nadprodukcję to to przejdzie ci na kolejny okres. Natomiast jeżeli będziesz miał zużycie większe niż produkcję (całościowo) to zapłacisz proporcjonalnie do zużycia procentowego w danej taryfie. Czyli jeżeli masz rozkład w dwustrefowej taryfie powiedzmy 70% tania 30 % droga to przekraczając zużycie w stosunku do produkcji o np. 100kwh to za 70kwh zapłacisz ze stawką za tanią taryfę a za 30kwh zapłacisz ze stawką drogiej taryfy.
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  19. #99

    Domyślnie

    Gdyby kogoś interesowało to uzyskałem dziś informację w Tauron jakie są obecnie stawki brutto za kwh dla taryfy G13 i G11

    G13 < 2000tyś kwh
    T1 0,75zł
    T2 1,18zł
    T3 0,43 zł
    G13 >2000tyś kwh
    T1 1,13zł
    T2 1,32zł
    T3 0,92zł

    i dla porównania G11
    < 2000 tyś kwh 0,75zł
    >2000 tyś kwh 1,23zł
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Gdyby kogoś interesowało to uzyskałem dziś informację w Tauron jakie są obecnie stawki brutto za kwh dla taryfy G13 i G11

    G13 < 2000tyś kwh
    T1 0,75zł
    T2 1,18zł
    T3 0,43 zł
    G13 >2000tyś kwh
    T1 1,13zł
    T2 1,32zł
    T3 0,92zł

    i dla porównania G11
    < 2000 tyś kwh 0,75zł
    >2000 tyś kwh 1,23zł

    To już było wiadomo od połowy grudnia jak pojawiły się taryfy na nowy rok. Dodatkowo, cena ta obejmuje jakiś dany region a w Tauronie jest kilka regionów, gdzie każdy ma inne ceny. Nie jest to rozbieżność duża ale kilka groszy różnicy może występować, głównie w stawce dystrybucyjnej.
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

Strona 5 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony