dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie Wybór kominka rekreacyjnego- pomóżcie zielonemu

    Cześć.
    Chcę mieć w domu kominek rekreacyjny, tylko dla klimatu w długie śnieżne wieczory.
    Rozglądam się za jakimś wkładem i szukam czegoś wartego polecenia w dobrym stosunku jakości do ceny.
    Nie chcę mieć bardzo podniesionej temperatury w salonie więc szukam czegoś co będzie emitowało jak najmniej ciepła.
    Mam zrobione wewnątrz tynki i wylewki. Mam rozumieć, że wkład ma być usadowiony bezpośrednio na wylewce, a nie na płytkach, czyli kominek zrobić przed kładzeniem płytek?
    Ktoś może mi polecić cos fajnego?

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Zrób kominek otwarty. Wiekszość energii wypuszcza do komina, naturalny kontakt z ogniem....Majstra tylko trzeba,który wie o co biega....
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PICT0129.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	440824  

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Nie chcę mieć bardzo podniesionej temperatury w salonie więc szukam czegoś co będzie emitowało jak najmniej ciepła.
    Mam zrobione wewnątrz tynki i wylewki.
    Masz doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kominka?
    Wentylacja grawitacyjna?
    Jakie masz obciążenie cieplne pomieszczenia, w którym chcesz postawić kominek?
    Zdecydowany jesteś na kominek? Czy może wchodzi w grę koza, piecokominek albo piec z porządną akumulacją?
    Jakie środki chcesz przeznaczyć na ten cel?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Wentylacja grawitacyjna.
    Dół gdzie jest kominek jest otwarty.
    W sumie jest tam około 50mkw, czyli salon i jadalnia.
    Zapotrzebowania nie znam, niedługo będę robił ozc.
    Chciałbym na wkład wydać do 6tys jeśli cena jest realna.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jak już zrobisz to wejdzie w życie ustawowy zakaz używania palenisk na paliwa stałe.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jak już zrobisz to wejdzie w życie ustawowy zakaz używania palenisk na paliwa stałe.
    Na Podhalu będzie z tym ciezko

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Kominek otwarty ciekawa propozycja ale ostatnio nie jest w modzie.
    Ciepła prawie nie daje.

    Kup kozę za 3-5-10 tys.. zł i po temacie.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 14-02-2020 o 16:36 Powód: uzupełnienie
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Panowie i panie do rzeczy jeśli chcecie pomóc
    Jeśli już miałbym stawiać w salonie coś do spalania drewna, to postawiłbym piecyk w typie:
    https://allegro.pl/oferta/koza-piec-...isy-8232414658
    https://www.raczynski-kominki.pl/abx...ka-gratis.html

    W razie czego za pare lat można będzie wrzucić to na wózek i wywieźć na złom, nie robiąc demolki w salonie
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 14-02-2020 o 16:51

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Jak najmniej ciepła będzie emitować dowolny wkład lub dowolna koza bez palącego się w środku drewna.I do takie wniosku kiedyś dojdzie @waka.
    Można też wstawić kozę (bo tanio i łatwo usunąć) i spalać małe ilości opału. Będzie mała emisja ciepła.
    Budować kominek z wkładem i później w nim nie palić bo emituje za dużo ciepła to bezsens.

    Ale najlepiej jest próbować przy niskich nakładach finansowych czyli np. koza.
    Coś nowoczesnego czy tradycyjnego?
    Np.
    https://bielsko-kominki.pl/Piecyk-RO...S-AKUM-03-stal
    https://bielsko-kominki.pl/pl/p/Piec...o-9-7/23077620
    https://bielsko-kominki.pl/pl/p/Piec...eatyt/23077647
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 14-02-2020 o 17:09 Powód: uzupełnienie
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    @vvvv ta Twoja Tarnava to ile ma kW ?
    12? 14 ?
    Uważasz, że paląc (paląc, nie wędząc) w niej wytwarzasz mniej ciepła, niż w kozie 7kW, z małym, wyłoźonym szarotopodobną wykładziną paleniskiem ?
    Czyżby Twoja spalarka miała sprawność 40% ?
    @Kaizen ma kozę Jotula i domu znacznie cieplejszego od twojego jakoś nie przegrzewa.

    Ja mam wkład 7kW,, szybę mniejszą, niż Tarnava, obudowę z pełnego silikatu 18cm, odbiór części gorącego powietrza na korytarz i musze palić naprawde spokojniutko, aby salonu nie przegrzać.
    Choć i tak po 3h temp dobija do 25C
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 14-02-2020 o 17:06
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    @vvvv ta Twoja Tarnava to ile ma kW ?
    12? 14 ?
    Uważasz, że paląc (paląc, nie wędząc) w niej wytwarzasz mniej ciepła, niż w kozie 7kW, z małym, wyłoźonym szarotopodobną wykładziną
    paleniskiem ?
    Czyżby Twoja spalarka miała sprawność 40% ?
    @Kaizen ma kozę Jotula i domu znacznie cieplejszego od twojego jakoś nie przegrzewa.

    Ja mam wkład 7kW,, szybę mniejszą, niż Tarnava, obudowę z pełnego silikatu 18cm, odbiór części gorącego powietrza na korytarz i musze palić naprawde spokojniutko, aby salonu nie przegrzać.
    Choć i tak po 3h temp dobija do 25C
    A co to takiego masz u siebie. Brzmi niegłupio

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    A co to takiego masz u siebie. Brzmi niegłupio
    BEF 450 7kW

    Fajny wkład, ale już nieprodukowany
    Ale producent (BEF) ma dużo fajnych wkładów małej mocy
    https://www.befpolska.com/pl/katalog...ow-kominkowych
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 14-02-2020 o 17:14
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    @vvvv ta Twoja Tarnava to ile ma kW ?
    12? 14 ?
    Uważasz, że paląc (paląc, nie wędząc) w niej wytwarzasz mniej ciepła, niż w kozie 7kW, z małym, wyłoźonym szarotopodobną wykładziną paleniskiem ?
    Czyżby Twoja spalarka miała sprawność 40% ?
    @Kaizen ma kozę Jotula i domu znacznie cieplejszego od twojego jakoś nie przegrzewa.

    Ja mam wkład 7kW,, szybę mniejszą, niż Tarnava, obudowę z pełnego silikatu 18cm, odbiór części gorącego powietrza na korytarz i musze palić naprawde spokojniutko, aby salonu nie przegrzać.
    Choć i tak po 3h temp dobija do 25C
    Masz taką obudowę jak ja? Wiesz co to jest? Poszukaj sobie. (Tutaj pasuje jeden z twoich epitetów) Już Ci nie raz pisałem, że łykasz wszystko bezkrytycznie to co ktoś napisze. Już nie raz to udowodniłeś.

    PS. O jaka inna śpiewka.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ile masz tego wermikulitu ?
    Jaką pojemność cieplną ma ta obudowa ? Jak wypada w porównaniu do 18cm pełnego silikatu i 12cm żelbetowej płyty nad wkładem ?

    No i nie odpowiedziałaś na pytanie - ile kW ma Twój wkład ? Możesz podać model ?
    Jakie wymiary szyby ?

    Co ci da obudowa, skoro:
    wkład kominkowy traci przez przednią szybę ok. 30 – 60 % swojej mocy termicznej. Wyobraźmy sobie, że powierzchnia pokoju dziennego wynosi 40 m2, a jego maksymalne straty ciepła osiągają 40 m2 x 50 W/m2, a więc 2 000 W. Załóżmy, że wkład do kominka zamontowanego w tym pomieszczeniu posiada moc 10 kW, oraz ma średnie przeszklenie, przez które emitowane jest 40 % całkowitej energii. Przy mocy 10 kW przez szybę wypromieniuje 4 000 W energii cieplnej
    Żeby obudowa miała sens i można było mówić o akumulacji musi swoje ważyć, a szyba powinna być mała (w porównaniu do typowych wkładów konwekcyjnych 14kW)
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 14-02-2020 o 18:17
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ile masz tego wermikulitu ?
    Jaką pojemność cieplną ma ta obudowa ? Jak wypada w porównaniu do 18cm pełnego silikatu i 12cm żelbetowej płyty nad wkładem ?

    No i nie odpowiedziałaś na pytanie - ile kW ma Twój wkład ? Możesz podać model ?
    Po co mam ci odpowiadać? Zastanowiłeś się? Nie ma zamiaru z Tobą dyskutować. Tak wyjątkowo dzisiaj odpisałem, bo jak zwykle idiotycznego posta wrzuciłeś. Nie mamy o czym.

    Professional Max żeliwnym deflektorem. Moc to od 6 do 12 kW. Wszystko masz na stronie producenta.

    Na YT masz filmy prezentujące jak to "działa". Poszukaj sobie. Zrób tak z materiałem z którego masz obudowę, wrzuć na YT i podaj link. Ręka twoja. Śmiało. Czekam na wynik.


    PS. Spalarkę to ty masz. Ja ma kominek. Bardzo dobry i do tego polski produkt.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Aha, czyli żadnej merytorycznej dyskusji, żadnych danych, żadnych obliczeń. No cóż - sam sobie wystawiasz świadectwo.
    Na temat wkładów Tarnavy nie ma co dyskutować - moźe kiedyś był to przyzwoity wkład.
    Producent nie podaje nawet sprawności... certyfikaty dopuszczenia do obrotu Instytutu Nafty i Gazu z lat 2003-2009.
    A chwalenie się żeliwnym deflektorem w sytuacji, kiedy inni producenci stosują dwa - ceramiczny i żeliwny, brak ceramicznych okładzin komory spalania... No cóż... koncept i przede wszystkim moc tych wkładów pozostała gdzieś w okolicach początku 21. wieku... świat poszedł do przodu.
    To już kratki.pl mają ofertę dużo lepiej dopasowaną do współczesnych domów

    @waka nie ma różnicy czy wybierzesz wkład polski, czeski, czy niemiecki- tylko nie pakuj się w "żeliwne 12kW" i to jeszcze z dużą szybą.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 14-02-2020 o 18:57
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Aha, czyli żadnej merytorycznej dyskusji, żadnych danych, żadnych obliczeń. No cóż - sam sobie wystawiasz świadectwo.
    Na temat wkładów Tarnavy nie będę dyskutować - ładnych parę latek zrobili to tutaj zduni...
    Producent nie podaje nawet sprawności...

    @waka nie ma różnicy czy wybierzesz wkład polski, czeski, czy niemiecki- tylko nie pakuje się w "żeliwne 12kW" i to jeszcze z dużą szybą.
    Z tobą merytorycznie?

    Proste jak drut. Nie raz już było. Do tego naucz się czytać ze zrozumieniem. O sprawność zadzwoń to ci podadzą. Racja nie żeliwo. Moc poszukaj. Duża szyba. Masakra. Niech robią tak jak ty to potem będzie więcej frustratów i leczących kompleksy w wątkach kominkowych.
    Dokładnie nie dyskutuj jak nie wiesz i się nie znasz. "Experty". Nie znam się, ale się wypowiem.

    Nie poszukałeś? Nie dałeś rady?
    Polecam warto. Czekam na twój film. Daj znać.



    @waka masz rozwiązanie.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jeśli już miałbym stawiać w salonie coś do spalania drewna, to postawiłbym piecyk w typie:
    https://allegro.pl/oferta/koza-piec-...isy-8232414658
    https://www.raczynski-kominki.pl/abx...ka-gratis.html

    W razie czego za pare lat można będzie wrzucić to na wózek i wywieźć na złom, nie robiąc demolki w salonie
    Jak się będzie przegrzewać to postawisz tak jak @fotohobby lodówkę na wino i będzie super.
    Powodzenia.
    Dobrych wyborów życzę.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No cóż, @waka.


    Sam oceń, które opinie były dla Ciebie bardziej cenne.
    Nie bardzo widzę możliwość rzeczowej dyskusji z kimś, dla kogo największym sukcesem w napisaniu posta jest dobór właściwych emotikonów...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No cóż, @waka.


    Sam oceń, które opinie były dla Ciebie bardziej cenne.
    Nie bardzo widzę możliwość rzeczowej dyskusji z kimś, dla kogo największym sukcesem w napisaniu posta jest dobór właściwych emotikonów...
    Ty myślisz, że ja z tobą konkuruję?
    Że jak ktoś sobie wybierze tak ty masz, to jakoś będzie mi "źle"
    Moje to? Każdy se wybiera jak mu pasuje. Tak jak w temacie o ciepło właściwe i innych. Napisałem co uważam. Tyle. Każdy ma mózg.

    PS Co do emotikonów to z tobą inaczej się nie da.
    PS2. Kominek w super obudowie przegrzewa pomieszczenia a koza o takiej samej mocy nie. No cóż pożytecznych nie brakuj. Tak jak pisałem, niektórzy łykają wszystko bezkrytycznie.

    No i na koniec napisz co w końcu "polecasz" (nie mi oczywiście), bo raz tak raz tak. Kozę czy piecyk z linku który podałeś czy kominek, który masz (podobny)?
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Napisałem wyraźnie, że jakąś kozę małej mocy.
    Spytaj @Kaizen, jak wygląda kwestia palenia w takiej - on ma wszystko opomiarowanie, więc może służyć wykresami.
    https://www.agathos.pl/piece-wolnost...vora-akum.html
    Widzisz, jaka tu jest moc ? Nadal uważasz, że taki piecyk emituje więcej energii, niż Tarnava 12kW ?

    Polecenie żeliwnego klamota o mocy 12kW w wersji Image, czyli z dużą szybą (mam choć nadzieję, że podwójną), pokazuje, że w kwestii domów energooszczędnych zatrzymałeś się mniej więcej tam, gdzie producent Twojego wkładu - na poczatku wieku.
    Jakąkolwiek "super" obudowa nie zastosujesz (ile waży Twoja obudowa? Jaką ma pojemność cieplną? Dlaczego jej nie opiszesz? ), to z takiego wkładu blisko połowa energii zostanie wypromieniowana.
    I nawet, jeśli przydusisz ten wkład do mocy 6kW, to będzie 3kW w salonie - kompletnie niepotrzebne w nowym domu..

    Linka do wkładów podałem, bo autor watku celuje jednak we wkład kominkowy. BEF (ale tez np kratki.pl) ma w swojej ofercie wkłady przystosowane do obecnych wymagań.
    No i spełniają najnowsze normy, czego o Tarnavie powiedzieć nie można, bo ich dokumentacją na stronie jest delikatnie mówiàc - uboga.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 14-02-2020 o 20:57
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony