dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 153
  1. #1

    Domyślnie ulga termomodernizacyjna rozliczenie pit

    Czy koszt transportu który jest na fakturze z elementami instalacji FV można uwzględnić przy rozliczaniu ulgi czy należy go odjąć od faktury?
    Przy zakupie paneli są to spore kwoty jeżeli ktoś kupuje to samodzielnie.
    Akurat nadszedł czas kiedy można to pierwszy raz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
    W rozporządzeniu tego nie widzę ale może źle szukam.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ksysju

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Opole i okolice
    Posty
    177

    Domyślnie

    Nawet bym się nie zastanawiał tylko pisał całość.

    No a teraz przeczytałem jw.

    W przepisach tego nie ma. Interpretacji jeszcze nie ma.
    Jak do budowy domu, można zaliczyć koszty transportu materiałów, tak tu analogicznie.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oloksyk

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    78

    Domyślnie

    Podpowiedzcie mądre głowy
    Powiedzmy że instalacja kosztowała mnie w 2019 roku 20k zł, zwrot z "Mój Prąd" dostałem w 2020 roku.
    Jako że w 2019 nie miałem tyle dochodu aby odliczyć całość to jak to teraz rozliczyć? Wpisać mogę np 11k zł w tym roku a 9k zł w przyszłym? Czy jak się to rozlicza?
    Instalacja PV 4,88kWp - 16 x Longi Solar 305W, Fronius Symo 4.5-3-S; kierunek zachód

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał oloksyk Zobacz post
    Podpowiedzcie mądre głowy
    Powiedzmy że instalacja kosztowała mnie w 2019 roku 20k zł, zwrot z "Mój Prąd" dostałem w 2020 roku.
    Jako że w 2019 nie miałem tyle dochodu aby odliczyć całość to jak to teraz rozliczyć? Wpisać mogę np 11k zł w tym roku a 9k zł w przyszłym? Czy jak się to rozlicza?
    To nie takie oczywiste jak się wszystkim wydaje... Jak się mylę niech ktoś mnie poprawi, aby rozliczyć ulgę TM należy odjąć od dochodu całą kwotę brutto z faktury 2019r oraz składki na ubezpieczenie społeczne i z tego dopiero policzyć wartość podatku dochodowego. Następnie z wyliczonego podatku odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne. Może okazać sie, że odliczy się cała ulga i część składek na ubezpieczenie zdrowotne i ulgą wcale nie będzie to 17% z faktury tylko jakaś połowa tego... jeżeli dostałeś dotacje w 2020r to musisz ująć w uldze cała kwotę a w rozliczeniu za rok dodać do dochodu 5tys z dotacji...
    Ostatnio edytowane przez Adamo88 ; 18-02-2020 o 19:37

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oloksyk

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    78

    Domyślnie

    Objaśnienia prawne:
    Przykład 24.
    Podatnik w roku 2019 przeprowadził przedsięwzięcie termomodernizacyjne i poniósł na nie wydatki w wysokości 50 000 zł. W zeznaniu rocznym za 2019 r. jego podstawa obliczenia podatku wynosiła 20 000 zł, za 2020 r. – 25 000 zł, w latach 2021 – 2023 nie osiągnął żadnego dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a za rok 2024 r. wykazał podstawę obliczenia podatku w wysokości 30 000 zł.

    Podatnik może poniesione wydatki odliczyć od dochodu w zeznaniu za 2019 r. w wysokości 20 000 zł, za 2020 r. – w wysokości 25 000 zł i za 2024 r. w wysokości 5 000 zł.

    Pytanie: może część? Dowolną kwotą? Wiem że trzeba się zmieścić w 6 latach od pierwszego rozliczenia.
    Instalacja PV 4,88kWp - 16 x Longi Solar 305W, Fronius Symo 4.5-3-S; kierunek zachód

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał oloksyk Zobacz post

    Pytanie: może część? Dowolną kwotą? Wiem że trzeba się zmieścić w 6 latach od pierwszego rozliczenia.
    Dlaczego w 6 latach? Ulga TM miała być 3 letnia coś się zmieniło? Skąd 6 lat?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oloksyk

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    78

    Domyślnie

    Kiedy należy dokonać odliczenia?

    Odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki (art. 26h ust. 6 ustawy PIT). Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek (art. 26h ust. 7 ustawy PIT).

    Link z objaśnieniami -> https://www.podatki.gov.pl/media/526...nizacyjnej.pdf
    Instalacja PV 4,88kWp - 16 x Longi Solar 305W, Fronius Symo 4.5-3-S; kierunek zachód

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oloksyk

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    78

    Domyślnie

    To teraz na chłopski rozum
    Wpisałem już w programie e-pity wszystkie ulgi (na dzieci, internet, darowizny). Została mi do wpisania ulga termomodernizacyjna. Do kwoty 11k zł zwrot rośnie potem już nie - nie ma już z czego zwracać. Czyli mogę w w rozliczeniu za 2019 wpisać 11k w uldze term. a te 9k w rozliczeniu za 2020 plus dodatkowy przychód 5k dotacji z Mój Prąd. Dobrze rozumuję?
    Instalacja PV 4,88kWp - 16 x Longi Solar 305W, Fronius Symo 4.5-3-S; kierunek zachód

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał oloksyk Zobacz post
    To teraz na chłopski rozum
    Wpisałem już w programie e-pity wszystkie ulgi (na dzieci, internet, darowizny). Została mi do wpisania ulga termomodernizacyjna. Do kwoty 11k zł zwrot rośnie potem już nie - nie ma już z czego zwracać. Czyli mogę w w rozliczeniu za 2019 wpisać 11k w uldze term. a te 9k w rozliczeniu za 2020 plus dodatkowy przychód 5k dotacji z Mój Prąd. Dobrze rozumuję?
    W którymś objaśnieniu prawnym pisze że trzeba podać cała kwotę z faktur za 2019r. Jeżeli dochód nie będzie wystarczająco wysoki to część ulgi przejdzie na kolejny rok, podejrzewam że będzie to napisane w picie w którejś pozycji. Ja rozliczając ulgę w picie spodziewałem się większego zwrotu, ale wyszło jak zawsze dostałem mniej...

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    136

    Domyślnie

    Chyba się wkopałem z ulgą tj. umowa z Energą jest na mnie, faktura za FV była na mnie, załapałem się na "Mój Prąd", otrzymałem dotacje ale... właścicielem formalnym domu jest żona, która nabyła prawo w trakcie małżeństwa (darowizna od teściów) i stąd nie wchodzi ona do majątku wspólnego wobec czego nie mam formalnie tytułu prawnego do nieruchomości a tylko wtedy wg przepisów mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

    Rozliczamy się od lat z żoną ale nie wiem czy ryzykować kopanie się z US. Czy ktoś się orientuje, czy można teraz jeszcze otrzymać fakturę korektę za FV - korekta dotyczyłaby zmiany nabywcy tj. zamiast mnie nabywcą bylibyśmy ja i żona. Dzięki temu żona, jako właściciel nieruchomości mogłaby skorzystać z ulgi...

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Mam faktury na kolektory i inny osprzęt zakupiony na alegro. Faktury zawierają również cenę transportu. Czy odpisując to w picie faktura powinna być pomniejszona o koszt dostawy czy odpisane razem z dostawą??
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    axel83

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    239

    Domyślnie

    Ja już otrzymałem zwrot za PV - jak narazi nie wezwali mnie na okazanie faktur
    Dom 100m2 PU + nieogrzewany garaż
    24cm BK + 20cm grafit 0,32, podłoga 19cm styropian 0,36, poddasze 30cm wełna 0,35
    100% podłogówki, WG, ogrzewanie gazowe VICTRIX 12 X TT 2 ERP , PV 2.56 kWp

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    I tu jest pewien problem bo rozporządzenie podzielone jest na 2 części jako przedmioty i urządzenia oraz usługi ich montażu. Jeżeli kupisz przedmioty to bez transportu czytając literalnie, Aby doliczyć koszt transportu musiało by być napisane "nabycie przedmiotu lub urządzenia " Jeżeli natomiast usługa montażu pv to obejmuje wszystkie składniki tej usługi łącznie z dostarczeniem na miejsce.

    Jakie są koszty tego transportu jakieś znaczne?
    A kurat nie chodzi o PV ale zasady te same jesli odpisuje kolektory które sam założyłem
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Mówimy o podatku a nie programie twój prąd. Zwrot możesz dostać najwcześniej z końcem marca o ile rozliczysz się 15 lutego. Ja tak zrobiłem.

    Chyba że dostałeś zwrot w 5 dni ?????? Szok.
    W zeszłym roku też maiłem zwrot bardzo szybko teraz kobita niema jeszcze kompletu pitów.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie wkopałeś się rachunki są twoje dom też i możesz miec zerowe dochody wtedy odliczenie będzie z dochodu żony, mało tego w twoim przypadku jeżeli macie jeszcze jeden dom wspólny to macie 2 ulgi i obie można odliczyć z dochodu tylko jednego z was lub obydwojga jak chcecie. Musicie się tylko razem rozliczyć czyli liniówka odpada.
    Chyba jednak wkopałem....
    Rozliczamy się razem to fakt ale:
    1) dom jest na żonę a nie na mnie - nie mam tytułu prawnego do domu (zamieszkaliśmy razem w domu jako małżeństwo, po kilku latach teściowie przepisali czytaj darowali żonie dom, stety/niestety nie włączyli mnie jako współwłaściciela).
    2) fakura za FV (za którą dostałem też dotacje "mój prąd") jest na mnie, a nie na żonę.

    Wg tego: https://www.podatki.gov.pl/media/526...nizacyjnej.pdf
    "Ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie wydatków poniesionych przez podatnika będącego właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego"

    W związku z tym jedyny sposób aby skorzystać z ulgi, na mój rozum, jest taki, żeby a) stać się współwłaścicielem nieruchomości - wymaga aktu notarialnego czyli opłaty która pewnie przewyższy ulgę - skóra nie warta wyprawki b) korekty faktury za FV - dopisanie żony jako nabywcy - wtedy może ona skorzystać z ulgi.
    Co ma do rzeczy, że rozliczamy się wspólnie, skoro w załączniku PIT-O trzeba określić kogo dotyczą wydatki na termomodernizacje...

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Darowizna była dokonana po ślubie z automatu jesteś współwłaścicielem jeśli nie macie intercyzy. Dziwi mnie że notariusz na takie coś poszedł.
    Faktury brałem na żonę bo licznik jest na nią i papiery z nei też będą na nią więc i faktury powinny być.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Super zalecam lekture kodeksu cywilnego. Darowizny ZAWSZE stanowią majątek odrębny i nie wchodzą do majatku wspólnego małżonków.
    Masz rację .
    Jabym dziury w ścianie nie wywiercił jeśli nie byłbym współwłaścicielem.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    axel83

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    239

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Mówimy o podatku a nie programie twój prąd. Zwrot możesz dostać najwcześniej z końcem marca o ile rozliczysz się 15 lutego. Ja tak zrobiłem.

    Chyba że dostałeś zwrot w 5 dni ?????? Szok.
    Rozliczyłem się na początku lutego zwrot dostałem wczoraj.
    Dom 100m2 PU + nieogrzewany garaż
    24cm BK + 20cm grafit 0,32, podłoga 19cm styropian 0,36, poddasze 30cm wełna 0,35
    100% podłogówki, WG, ogrzewanie gazowe VICTRIX 12 X TT 2 ERP , PV 2.56 kWp

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    axel83

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    239

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Rozliczenia były możliwe w tym roku od 15 lutego ale gratuluję.
    Można było od początku stycznia , mylisz z rozliczeniem e-pit.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    axel83

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    239

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Niestety nie w tym roku jest zmiana możesz od 1 stycznia ale termin zwrotu liczony jest od 15 lutego
    To dostałem zwrot po 4 dniach

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony