dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 153
  1. #41

    Domyślnie

    A czy dotacje z programu czyste powietrze też odejmujemy?

  2. #42
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tbart

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Płońsk
    Kod pocztowy
    09-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał anatema Zobacz post
    Sytuacja taka:
    w 2019 zainwestowałem i założyłem panele fotowoltaiczne, wystąpiłem też o dofinansowanie w programie mój prąd, jednak pieniądze z tego programu otrzymałem dopiero w 2020 r.
    W PIT za 2019 odliczyłem zatem pełną kwotę faktury za instalacje fv w ranach ulgi termomodernizacyjnej - bez uwzględnienia kwoty dofinansowania.
    W PIT za 2020 jednak, z tego co kojarzę, powinienem ją wykazać.

    Czy ktoś wie w którym miejscu muszę doliczyć przychód z tytułu otrzymania dofinansowania z programu "mój prąd"?
    Witam, jestem w podobnej sytuacji z tą różnicą, że instalację zamontowałem w 2020 roku, wniosek o dotację z mój prąd też złożyłem w 2020 ale do dnia dzisiejszego wypłata nie nastąpiła. Teraz mam zamiar złożyć zeznanie podatkowe i zastanawiam się, czy od razu pomniejszyć wartość instalacji PV w zeznaniu o potencjalną kwotę dofinansowania, czy też nie uwzględniać dofinansowania a później złożyć korektę? Ewentualnie może dotację (gdy otrzymam ją w 2021) ująć w zeznaniu za 2021 jako przychód?

  3. #43

    Domyślnie

    Popraw mnie jeśli się mylę. Ale dotacja nie podlega opodatkowaniu. Więc ja bym zmniejszył po prostu o nią kwotę do odliczenia w ramach ulgi.
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Uczciwość godna podkreślenia, ale to trzeba zrobić korektę za rok w którym dokonano odliczenia poprzez wpisanie kwoty ulgi termo pomniejszonej o te 5000 tys czy inną kwotę i automatycznie będzie mniejsza kwota do zwrotu, trzeba wpłacić na mikro rachunek Podatkowy właśnie tę różnicę z dopiskiem korekta zeznania rocznego za 2019 rok.
    Hmm,
    tylko zastanawiam się czy jednak tej ulgi nie ująć jakoś w zeznaniu za 2020 r. bo formalnie dotacja została przyznana w 2020 r. a nie 2019.
    Nic podpytam na infolinii podatkowej o ile ktoś kumaty mi tam odpowie...

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    136

    Domyślnie

    Mały update
    Po pierwsze na infolinię podatkową w tych dniach bardzo trudno się dodzwonić, zrezygnowałem, po drugie znalazłem takie coś:
    "Mianowice, inwestor, który skorzystał z ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu rocznym, a następnie uzyskał dofinansowanie ma obowiązek doliczyć kwotę otrzymanego dofinansowania do zeznanie rocznego składanego za rok, w którym otrzymał dotację doliczając kwotę dotacji do podstawy opodatkowania."

    Pozostaje pytanie w której pozycji PIT 37 wykazać tą kwotę: części D poz.: "inne źródła" czy częsci F. Obliczenie podatku poz.: "doliczenia do podatku" ?

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Uczciwość godna podkreślenia, ale to trzeba zrobić korektę za rok w którym dokonano odliczenia poprzez wpisanie kwoty ulgi termo pomniejszonej o te 5000 tys czy inną kwotę i automatycznie będzie mniejsza kwota do zwrotu, trzeba wpłacić na mikro rachunek Podatkowy właśnie tę różnicę z dopiskiem korekta zeznania rocznego za 2019 rok.
    To nie jest dobra porada, jeśli tak zrobisz to będziesz zobowiązany do zapłacenia odsetek karnych w wysokosci 8% za okres od momentu zwrotu nadpłaty do dania wystawienia korekty od kwoty 5000 zł x17% lub x32% , a od wystawienia korekty zeznania masz 14 dni na zapłacenie zaległego podatku oraz odsetek. Jeśli tego nie zrobisz w tym terminie bedą kolejne odsetki oraz egzekucja.
    Prawidłowo powinieneś doliczyć do zeznania za 2020r kwotę 5000, jako inne źródła poz 59.
    Ostatnio edytowane przez daro.s ; 16-02-2021 o 13:23

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    136

    Domyślnie

    Żeby tak prosto nie było to: faktura za instalację fv była wystawiona na mnie i żonę. Ja, jako strona umowy z Energa, wnioskowałem i dostałem dofinansowanie z "mój prąd" w 2000 r. Żona jako właściciel nieruchomości odliczyła ulgę termomodernizacyjną za 2019. Od lat rozliczamy się wspólnie (PIT-37). To kto teraz ma wykazać przychód 5 tys. w pozycji "inne źródła"? Jeśli żona wykaże kwotę dofinansowania to formalnie nie będzie poprawnie bo to ja ją dostałem, z kolej gdy ja wykaże to niby OK ale to nie jak wpisywałem kwotę ulgi w 2019 ....

  8. #48
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tbart

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Płońsk
    Kod pocztowy
    09-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał tbart Zobacz post
    Witam, jestem w podobnej sytuacji z tą różnicą, że instalację zamontowałem w 2020 roku, wniosek o dotację z mój prąd też złożyłem w 2020 ale do dnia dzisiejszego wypłata nie nastąpiła. Teraz mam zamiar złożyć zeznanie podatkowe i zastanawiam się, czy od razu pomniejszyć wartość instalacji PV w zeznaniu o potencjalną kwotę dofinansowania, czy też nie uwzględniać dofinansowania a później złożyć korektę? Ewentualnie może dotację (gdy otrzymam ją w 2021) ująć w zeznaniu za 2021 jako przychód?
    Udało mi się dziś skontaktować z Krajową Informacją Skarbową. Opisałem swój problem i dowiedziałem się, że w deklaracji za 2020 rok rozliczam pełną kwotę, jaką zapłaciłem za instalację PV. Gdy wpłynie dotacja z programu Mój prąd w 2021 roku, wówczas w deklaracji PIT za rok 2021 powinienem ująć tą dotację jako przychód z innych źródeł.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a kto powiadomi US o twoich 5 tys przychodów z innych źródeł?
    Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z ogromu danych, jakie są w posiadaniu tzw. skarbówki. To, że aktualnie (chyba) jeszcze nie ma narzędzi do łatwego przeglądania tych danych, nie znaczy, że jutro ich nie będzie. A jak sam pisałeś - mają na to 5 lat. Instytucje typu NBP/KNF/US/ZUS mimo wielkich problemów i wzajemnej niechęci zaczynają się coraz częściej wymieniać danymi. To nie kasa pod stołem, której nikt nie widzi, a przelew na konto, który może zobaczyć US a nawet NBP. To tak na marginesie dyskusji

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    US rozlicza Cię na podstawie udokumentowanych dochodów i informacji pit z tego tytułu, Możesz modyfikować tylko koszty uzysku i odliczenia i ulgi ale nie dochody brutto z sufitu.
    Nie masz racji. Wpłata dotacji, w żadnym wypadku nie jest dochodem brutto z sufitu. Ktoś już tu napisał, gdzie należy ująć taką kwotę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jeden telefon do KIS to wyjaśni ekspresowo.

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A tak by wyszło w tym przypadku, moim zdaniem trzeba dokonać korekty. Gdyby tak nie było do dlaczego ustawodawca przewidział az 5 lat na dokonanie korekty? W ewidencji księgowej nie tworzy się stworków i potworków tylko odzwierciedla rzeczywistość poprzez korekty stosowne do zmiany stan faktycznego w tym przypadku uzyskaniu dotacji i w tym momencie do utraty prawa do odliczenia kwoty wydatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
    Masz prawo zarówno do korekty zeznania za 2020 r. jak i do doliczenia otrzymanej kwoty w zeznaniu za 2021 r. Obydwie metody są obecnie akceptowane przez MF. Nie ma tu żadnych potworków, a optymalizacja podatkowa. Jeśli chcę poobracać kasą jak najdłużej, to wybieram opcję nr 2. Im później oddam pieniądze państwu, tym lepiej dla mnie Zwłaszcza, że może się zdarzyć, że ich nie oddam w ogóle
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #50

    Domyślnie

    Tu nie ma albo albo przepis i interpretacje mowia wyraźnie, że jeżeli dotacja wpłynie w roku kolejnym to wykazuje sie ja jako przychod dodatkowy w tym roku bo przychod nastepuje w momencie wplyniecia na konto a nie przyznania.

    Ja mam inna zagwozdke i podam to na konkretnych liczbach bo dla mnie ta dotacja i przepisy z nia zwiazane pokazuja absurdy polskiego systemu.

    Wedlug interpretscji ktora znalazlem po tym jak zderzylem sie z sytuacja opisana na pierwszej stronie to na kolejne lata mozna przekladac tylko kwote ktora nie ma uzasadnienia w dochodach.

    Policzylem sobie ze po dotacjach czyste powietrze i moj prad ktorej jeszcze nie dostalem mialbym kwote do odliczenia 45250zl (wydatki własne, 50250 bez dotacji MP) epit sam wyliczyl mi ze na termomedernizacje biorac pod uwage moje dochody moge maksymalnie odliczyc 41200.34 po wpisaniu tej wartosci mam kwote nadplaty 3164 co jest dla mnie smieszne bo osoby z wiekszymi dochodami moga odliczyc pelna kwote ponad 7000 tys zl i tez miec podatek zaplacony 0. Nigdzie nie znalazlem interpretacj co jest kwota nie uzasadniona dochodami ktora mozna rozluczyc w kolejnych 6 latach. Kwota 45250-41200,34 (50250-41200,34 bez MP) czy tez jezeli nie mam uzasadnienia w dochodach moge dokonac dowolnego podzialu np 19000 teraz (maksymalna w simie optymalna wartosc ktora daje owe 3164 nadplaty) i 19000 za rok itp. Nie otrzymalem jeszcze dotacji moj prad jesli otrzymam w tym roku to mam wykazac 45250-41200.34+5000 jako wydatki a jednoczesnie wykazac to 5000 jako przychod? To samo 5000 gdyby wplynelo w ubieglym roku nie musialbyn wykazywac, przeciez to jest jakas paranoja.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beata&Slawek Zobacz post
    Tu nie ma albo albo przepis i interpretacje mowia wyraźnie, że jeżeli dotacja wpłynie w roku kolejnym to wykazuje sie ja jako przychod dodatkowy w tym roku bo przychod nastepuje w momencie wplyniecia na konto a nie przyznania.
    Ależ oczywiście, że jest albo-albo. Jest coś takiego w gospodarce jak praktyka rynkowa, która z teorią uwielbia się rozjeżdżać. Tutaj właśnie mamy tego przykład, gdy ustawa mówi - tak jak napisałeś - o metodzie kasowej, tj należy zaliczyć przychód w roku otrzymania, jednak US i MF (co można zweryfikować wykonując jeden telefon) stoją na stanowisku, że można także skorygować deklarację z poprzedniego roku, a nawet dopuszczają "samowolne" pomniejszenie kwoty ulgi termomodernizacyjnej o kwotę jeszcze nie otrzymanej dotacji (ponieważ podatnik ma prawo do zapłacenia większego podatku na własne żądanie, nie ma prawa tylko do uszczuplenia skarbu państwa).

    Cytat Napisał Beata&Slawek Zobacz post
    Policzylem sobie ze po dotacjach czyste powietrze i moj prad ktorej jeszcze nie dostalem mialbym kwote do odliczenia 45250zl (wydatki własne, 50250 bez dotacji MP) epit sam wyliczyl mi ze na termomedernizacje biorac pod uwage moje dochody moge maksymalnie odliczyc 41200.34 po wpisaniu tej wartosci mam kwote nadplaty 3164 co jest dla mnie smieszne bo osoby z wiekszymi dochodami moga odliczyc pelna kwote ponad 7000 tys zl i tez miec podatek zaplacony 0. Nigdzie nie znalazlem interpretacj co jest kwota nie uzasadniona dochodami ktora mozna rozluczyc w kolejnych 6 latach. Kwota 45250-41200,34 (50250-41200,34 bez MP) czy tez jezeli nie mam uzasadnienia w dochodach moge dokonac dowolnego podzialu np 19000 teraz (maksymalna w simie optymalna wartosc ktora daje owe 3164 nadplaty) i 19000 za rok itp. Nie otrzymalem jeszcze dotacji moj prad jesli otrzymam w tym roku to mam wykazac 45250-41200.34+5000 jako wydatki a jednoczesnie wykazac to 5000 jako przychod? To samo 5000 gdyby wplynelo w ubieglym roku nie musialbyn wykazywac, przeciez to jest jakas paranoja.
    Nie rozumiem w czym masz problem. Skoro czytałeś ustawę, to powinieneś wiedzieć, że nie możesz sobie dowolnie rozdzielać poniesionych wydatków między różne lata podatkowe. Wydatki musisz w całości zaliczyć do roku podatkowego, w którym je poniosłeś. To, że nie uzyskasz całości zwrotu w tym konkretnym roku podatkowym, ponieważ w wyniku zbyt małych dochodów/za wysokich kosztów uzyskania przychodów (np. 50% kosztów) nie masz takiej możliwości, powoduje, że zgodnie z ustawą masz prawo przez kolejne 6 lat "odzyskać" ten zwrot.

    Zasada jest taka - nie możesz odzyskać od państwa więcej, niż zapłaciłeś podatków.

    Co do sposobu rozliczenia - tak jak pisałem wyżej, każda metoda jest dobra. Jeśli masz pewność, że otrzymasz MP, to możesz już w rozliczeniu za 2020 r. pomniejszyć kwotę ulgi. W razie gdybyś jednak z jakiś powodów nie załapał na MP, to zawsze możesz dokonać korekty zeznania w ciągu 5 lat i odzyskać kasę. Możesz też w 2020 r. pomniejszyć PIT o całość poniesionych w 2020 r. wydatków, a następnie po otrzymaniu MP w 2021, dodać te 5000 do PIT za 2021 r. Nie widzę tu żadnej paranoi, po prostu elastyczność w podejściu. Mam wrażenie, że szukasz problemów tam gdzie ich nie ma.

    A wylewanie żali na forum, że za mało zarabiasz (albo, że masz za duże koszty), to chyba jakieś nieporozumienie. Jakbyś zarabiał tyle, że wpadałbyś w 2 próg podatkowy, to logiczne, że odzyskiwałbyś 32% a nie 17%. Powtórzę - zasada jest taka, że nie możesz odzyskać więcej kasy, niż płacisz podatków. Jeśli płacisz małe podatki, to mało odzyskujesz. Jeśli płacisz większe podatki, to odzyskujesz więcej. Wg mnie to jest sprawiedliwe podejście.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #52

    Domyślnie

    Nie znam sie na PIT bo robi to żona lecz co wiem to termomodernizacji nie wlicza sie do dochodu
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Ależ oczywiście, że jest albo-albo. Jest coś takiego w gospodarce jak praktyka rynkowa, która z teorią uwielbia się rozjeżdżać. Tutaj właśnie mamy tego przykład, gdy ustawa mówi - tak jak napisałeś - o metodzie kasowej, tj należy zaliczyć przychód w roku otrzymania, jednak US i MF (co można zweryfikować wykonując jeden telefon) stoją na stanowisku, że można także skorygować deklarację z poprzedniego roku, a nawet dopuszczają "samowolne" pomniejszenie kwoty ulgi termomodernizacyjnej o kwotę jeszcze nie otrzymanej dotacji (ponieważ podatnik ma prawo do zapłacenia większego podatku na własne żądanie, nie ma prawa tylko do uszczuplenia skarbu państwa).


    Nie rozumiem w czym masz problem. Skoro czytałeś ustawę, to powinieneś wiedzieć, że nie możesz sobie dowolnie rozdzielać poniesionych wydatków między różne lata podatkowe. Wydatki musisz w całości zaliczyć do roku podatkowego, w którym je poniosłeś. To, że nie uzyskasz całości zwrotu w tym konkretnym roku podatkowym, ponieważ w wyniku zbyt małych dochodów/za wysokich kosztów uzyskania przychodów (np. 50% kosztów) nie masz takiej możliwości, powoduje, że zgodnie z ustawą masz prawo przez kolejne 6 lat "odzyskać" ten zwrot.

    Zasada jest taka - nie możesz odzyskać od państwa więcej, niż zapłaciłeś podatków.

    Co do sposobu rozliczenia - tak jak pisałem wyżej, każda metoda jest dobra. Jeśli masz pewność, że otrzymasz MP, to możesz już w rozliczeniu za 2020 r. pomniejszyć kwotę ulgi. W razie gdybyś jednak z jakiś powodów nie załapał na MP, to zawsze możesz dokonać korekty zeznania w ciągu 5 lat i odzyskać kasę. Możesz też w 2020 r. pomniejszyć PIT o całość poniesionych w 2020 r. wydatków, a następnie po otrzymaniu MP w 2021, dodać te 5000 do PIT za 2021 r. Nie widzę tu żadnej paranoi, po prostu elastyczność w podejściu. Mam wrażenie, że szukasz problemów tam gdzie ich nie ma.

    A wylewanie żali na forum, że za mało zarabiasz (albo, że masz za duże koszty), to chyba jakieś nieporozumienie. Jakbyś zarabiał tyle, że wpadałbyś w 2 próg podatkowy, to logiczne, że odzyskiwałbyś 32% a nie 17%. Powtórzę - zasada jest taka, że nie możesz odzyskać więcej kasy, niż płacisz podatków. Jeśli płacisz małe podatki, to mało odzyskujesz. Jeśli płacisz większe podatki, to odzyskujesz więcej. Wg mnie to jest sprawiedliwe podejście.
    Przeczytalem tylko parę ostatnich twoich wersów
    Ale nawet ten co ma małe dochody to max fiskus ma 6 lat aby mu tą kase oddać. Czyli tak jak napisałeś Jak ktos zarabia duuuużo to oddadzą mu w pierwszym roku wszystko. Jak zarabia mniej to w przedziałe od 1--do 6 lat A jak by był zatrudniony na 1/2 etatu i te zarobki by były b. małe to max do 6 lat jak by nie wyrobil na tyle podatków to tylko za te 6lat
    Mysle że Paniał
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Przeczytalem tylko parę ostatnich twoich wersów
    Ale nawet ten co ma małe dochody to max fiskus ma 6 lat aby mu tą kase oddać. Czyli tak jak napisałeś Jak ktos zarabia duuuużo to oddadzą mu w pierwszym roku wszystko. Jak zarabia mniej to w przedziałe od 1--do 6 lat A jak by był zatrudniony na 1/2 etatu i te zarobki by były b. małe to max do 6 lat jak by nie wyrobil na tyle podatków to tylko za te 6lat
    Mysle że Paniał
    Tak, myślę że masz rację, źle zinterpretowałem jego post. Ja miałem na myśli, że jeśli zarabiasz tyle, że wpadasz w 2 próg podatkowy, to korzystając z odliczenia (czy to ulgi termomodernizacyjnej czy np. IKZE), otrzymujesz więcej niż ten, co mieści się w pierwszym progu. Niezależnie ile lat będzie "odzyskiwał", odzyska tylko 17%, podczas gdy ten pierwszy dostanie 32% zainwestowanych pieniędzy. Podczas gdy jemu chodziło o to, że US nie chce mu oddać więcej niż zapłacił podatków. Mea culpa.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  15. #55

    Domyślnie

    Planuję w marcu-kwietniu złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy. Po odczekaniu 14 dni na ew. uwagi z nadzoru planuję przystąpić do montażu instalacji PV. Jeśli faktura będzie wystawiona po tych 2 tygodniach to mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Nie będę miał jeszcze nadanego nr domu ani nie będę tam zameldowany.
    Oczywiście rozliczenie w PIT będzie w przyszłym roku.

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Meldunek nie jest Ci potrzebny, abyś mógł odliczyć ulgę. Tu jest istotne prawo własności lub współwłasności.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    Planuję w marcu-kwietniu złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy. Po odczekaniu 14 dni na ew. uwagi z nadzoru planuję przystąpić do montażu instalacji PV. Jeśli faktura będzie wystawiona po tych 2 tygodniach to mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Nie będę miał jeszcze nadanego nr domu ani nie będę tam zameldowany.
    Oczywiście rozliczenie w PIT będzie w przyszłym roku.
    Tak, jeśli odczekasz 14 dni po zawiadomieniu (czyli w ciągu 14 nie dostaniesz żadnej odpowiedzi), będzie ok. Warunek jest taki, że dom musi być oddany do użytkowania oraz musisz być jego właścicielem. Następnego dnia można dokonywać ulepszeń. Jeśli FV będzie wystawiona następnego dnia, dopilnowałbym tylko, żeby w umowie/FV nie było żadnej daty montażu sprzed daty uprawomocnienia się zawiadomienia o zakończeniu budowy, żeby nie dawać ewentualnego pretekstu skarbówce.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  18. #58

    Domyślnie

    A jakie dane mają być na fakturze?
    Jeśli będzie adres zamieszkania który jest inny niż adres montażu paneli to powinien być jakiś dopisek odnośnie miejsca montażu (ulica, nr działki...)

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Te same co na rozliczeniu PIT, domów możesz mieć kilka ale adresem zamieszkania i właściwości dla US będzie ten z faktury a przynajmniej powinien być ten z 31 grudnia roku podatkowego.
    Tak naprawdę, to adres na FV jest nieistotny. Kilka ładnych lat temu w ciągu jednego roku przeprowadzałem się 3 razy w ciągu roku. I faktury za materiały budowlane, które przekazywałem do US miałem w sumie z 4 różnych adresów (i 2 różne US), a żaden z nich nie był adresem z PIT-37. Jakim cudem w lutym tego roku mogę wiedzieć, gdzie będę mieszkał (i pod który US podpadał) 31/12? To nie ma żadnego znaczenia. Ale jeśli adres z faktury nie pokrywa się z adresem montażu, należy przynajmniej w umowie określić dokładny adres montażu instalacji, a najlepiej także na samej fakturze (np. na wypadek zgubienia umowy w ciągu najbliższych 5 lat licząc od końca roku, w którym był montaż).
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Tak, myślę że masz rację, źle zinterpretowałem jego post. Ja miałem na myśli, że jeśli zarabiasz tyle, że wpadasz w 2 próg podatkowy, to korzystając z odliczenia (czy to ulgi termomodernizacyjnej czy np. IKZE), otrzymujesz więcej niż ten, co mieści się w pierwszym progu. Niezależnie ile lat będzie "odzyskiwał", odzyska tylko 17%, podczas gdy ten pierwszy dostanie 32% zainwestowanych pieniędzy. Podczas gdy jemu chodziło o to, że US nie chce mu oddać więcej niż zapłacił podatków. Mea culpa.
    Raczej jak wpadasz w II próg 32% to dofinansowania nie dostaniesz. Max kwota dochodu to 200k /rok Jak sam zarobisz to dostaniesz pod warunkiem że nie rozliczasz się z żoną. No chyba że żona nie pracuje. To kwota 200k jest kwotą max. Tak po krotce.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony