dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 8
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 153
  1. #101

    Domyślnie ulga a wniosek

    ktoś mi napisał ze zeby odpiczyć zakup pieca w picie to musiałam wcześniej złożyć wniosek o termomodernizację czy to możliwe czy poprostu liczy sie data wystawienia faktury pierwszej i 3 lata od tego. chodzi mi tylko czy musi byc ten wniosek odliczam tylko zakup pieca i komin

  2. #102

    Domyślnie

    Prosze o pomoc bo na infolini straszna kolejka

  3. #103

    Domyślnie

    Cytat Napisał sssyyylwia19 Zobacz post
    ktoś mi napisał ze zeby odpiczyć zakup pieca w picie to musiałam wcześniej złożyć wniosek o termomodernizację czy to możliwe czy poprostu liczy sie data wystawienia faktury pierwszej i 3 lata od tego. chodzi mi tylko czy musi byc ten wniosek odliczam tylko zakup pieca i komin
    Do ulgi termomodernizacyjnej nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, tylko faktury. Masz 3 lata począwszy od końca roku w którym dokonałaś pierwszego zakupu. Czyli zakładając kupno pieca w 2020 r, możesz odliczać wydatki poniesione do końca 2023 r.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  4. #104
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wojcieszkom

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Ostrowy nad Okszą
    Kod pocztowy
    42-122
    Posty
    26

    Domyślnie

    Witam serdecznie. Mam 3 pytania i będę wdzięczny za odpowiedź.
    Pytanie dotyczą tego czy takie opcje pozwalają na skorzystanie z ulgi.

    1. Montaż paneli fotowoltaicznych. Czy mogę zamontować je na ziemi i podpiąć w garażu który stoi obok domu (nie jest z nim połączony)? Oczywiście garaż elektrycznie jest połączony z domem, ale nie ominę wykorzystywania prądu z fotowoltaiki w tym garażu. Czy tak będzie ok?

    2. Przeczytałem forum i dobrze rozumuję, że wydatki poniesione w 2019 r. rozliczam w picie 2020, a wydatki z następych latach w kolejnych pitach, byleby się z inwestycją zmieścić w 53tyś i 3 latach?

    3. Skorzystałem z programu czyste powietrze. Załóżmy, że dostałwm zwrotu 20tyś. a wydatki łącznie wyniosły 50tyś, to mogę bez problemu 30tyś wliczyć w ulgę?

  5. #105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojcieszkom Zobacz post
    1. Montaż paneli fotowoltaicznych. Czy mogę zamontować je na ziemi i podpiąć w garażu który stoi obok domu (nie jest z nim połączony)? Oczywiście garaż elektrycznie jest połączony z domem, ale nie ominę wykorzystywania prądu z fotowoltaiki w tym garażu. Czy tak będzie ok?
    Tak.

    Cytat Napisał Wojcieszkom Zobacz post
    2. Przeczytałem forum i dobrze rozumuję, że wydatki poniesione w 2019 r. rozliczam w picie 2020, a wydatki z następych latach w kolejnych pitach, byleby się z inwestycją zmieścić w 53tyś i 3 latach?
    Tak. 3 lata licząc od 2019 r, czyli do końca 2022 r.

    Cytat Napisał Wojcieszkom Zobacz post
    3. Skorzystałem z programu czyste powietrze. Załóżmy, że dostałwm zwrotu 20tyś. a wydatki łącznie wyniosły 50tyś, to mogę bez problemu 30tyś wliczyć w ulgę?
    Tak.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  6. #106

    Domyślnie

    Czy korzystając z ulgi termomodernizacyjnej (zakup i montaż PV) trzeba udokumentować demontaz starego pieca aby móc skorzystać z tej ulgi? Wg zapisów m.in.:
    "Przedsięwzięcie termomodernizacyjne – co to jest?
    Mianem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego określamy:
    ulepszenie, którego rezultatem jest redukcja zapotrzebowania na energię wykorzystywaną na potrzeby ogrzewania budynków mieszkalnych oraz podgrzewania wody użytkowej"
    wg mnie nie trzeba ale chcialem się upewnić
    Np. w Czystym Powietrzu taki obowiązek jest.

  7. #107
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jaroWy
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Krzeszowice
    Posty
    104
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał eRaf Zobacz post
    Czy korzystając z ulgi termomodernizacyjnej (zakup i montaż PV) trzeba udokumentować demontaz starego pieca aby móc skorzystać z tej ulgi? Wg zapisów m.in.:
    "Przedsięwzięcie termomodernizacyjne – co to jest?
    Mianem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego określamy:
    ulepszenie, którego rezultatem jest redukcja zapotrzebowania na energię wykorzystywaną na potrzeby ogrzewania budynków mieszkalnych oraz podgrzewania wody użytkowej"
    wg mnie nie trzeba ale chcialem się upewnić
    Np. w Czystym Powietrzu taki obowiązek jest.
    Nie ma, ja skorzystałem z ulgi a nie mam nawet czego zdemontować .
    Ostatnio edytowane przez jaroWy ; 01-12-2021 o 10:58

  8. #108
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Dzień dobry, krótkie pytanko względem ulgi termomodernizacyjnej w pit

    z żoną jesteśmy współwłaścicielami domu, widniejemy w akcie itp...

    zakładamy fotowoltaikę
    płatność - kredyt na okaziciela - przykładowo 30 k pln - ja biorę 15k i żona bierze 15k

    dostajemy fakturę od firmy na 30k pln - wystawiona na nas oboje

    i tu pytanie:
    1. rozliczamy sie razem - w pit 0 wpisuję sobie i wpisuję żonie po 15k prawda?

    2. rozliczamy sie osobno - w pit 0 każde z nas wpisuje swoje 15k

    3. czy istnieje możliwość, że jedno z nas wpisze 30 całe, a drugie nie wpisze nic?

    zastanawia mnie kwestia tego kredytu - każde z nas ma umowę na kredyt na 15k

    nie chciałbym sobie po prostu utrudnić życia...
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  9. #109

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    z żoną jesteśmy współwłaścicielami domu, widniejemy w akcie itp...

    zakładamy fotowoltaikę
    płatność - kredyt na okaziciela - przykładowo 30 k pln - ja biorę 15k i żona bierze 15k

    dostajemy fakturę od firmy na 30k pln - wystawiona na nas oboje

    i tu pytanie:
    1. rozliczamy sie razem - w pit 0 wpisuję sobie i wpisuję żonie po 15k prawda?

    2. rozliczamy sie osobno - w pit 0 każde z nas wpisuje swoje 15k

    3. czy istnieje możliwość, że jedno z nas wpisze 30 całe, a drugie nie wpisze nic?

    zastanawia mnie kwestia tego kredytu - każde z nas ma umowę na kredyt na 15k
    Kredyt nie ma znaczenia.
    1, 2 - tak
    3 - możliwość istnieje, jednak w przypadku kontroli w zależności od US istnieje duże prawdopodobieństwo zakwestionowania rozliczenia całości FV przez jednego z małżonków.
    Oczywiście powinieneś skontaktować się z doradcą podatkowym w celu potwierdzenia tych informacji, zwłaszcza jeśli zamierzasz skorzystać z bramki nr 3.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #110
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Mam pytanie o ulgę ile sprzęt musi być moją własnością zanim go opchnę?
    Tyle co trzymanie pitów rok rozliczeniowy + 5lat?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #111

    Domyślnie Okres rozliczenia

    Dzień dobry!
    1. Chciałabym się upewnić czy dobrze myśle o konieczności zakonczenia termomodernizacji w ciągu 3latach. Pierwsza fv rozliczona na wymianę drzwi garażowych dokonaliśmy w 2019 roku. W kolejnym roku docieplalismy dach, a 2021 wymiana okien. W deklaracjach corocznych PIT uwzględniałem dokonane zmiany odliczając ulgę termomodernizacyjna. W nowym roku 2022 myślimy o zainstalowaniu fotowoltaiki. Czy dobrze myśle ze w tym przypadku już nie będę mogła jej odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2022 rok jako ze od pierwszej modernizacji minęły 3 lata? Czy tez każda innego rodzaju modernizacja jest rozpatrzona oddzielnie i ulga przysługuje i tak?

    2. Handlowca mowil ze istnieje możliwość skorzystania zarówno z ulgi termoizolacyjnej jak i Ulgi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 3tys. zł. Pozniej gdzieś czytałam ze albo to albo to. Jak to jest?


    Pozdrawiam i dziękuje za pomoc!

  12. #112

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Mam pytanie o ulgę ile sprzęt musi być moją własnością zanim go opchnę?
    Tyle co trzymanie pitów rok rozliczeniowy + 5lat?
    Mam wrażenie, że mylisz ulgę termomodernizacyjną z należnościami z tytułu podatku PIT. Jeśli chodzi o ulgę, są jedynie zapisy o konieczności doliczenia otrzymanej kwoty zwrotu. Sprzedaż nie jest zwrotem (w domyśle: dofinansowaniem).
    Jeśli chodzi natomiast o uniknięcie podatku PIT z tytułu sprzedaży, trzeba dokonać transakcji po upływie pół roku od kupna.
    Oczywiście polecam wizytę u doradcy podatkowego
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  13. #113

    Domyślnie

    Cytat Napisał StaraBida Zobacz post
    1. Chciałabym się upewnić czy dobrze myśle o konieczności zakonczenia termomodernizacji w ciągu 3latach. Pierwsza fv rozliczona na wymianę drzwi garażowych dokonaliśmy w 2019 roku. W kolejnym roku docieplalismy dach, a 2021 wymiana okien. W deklaracjach corocznych PIT uwzględniałem dokonane zmiany odliczając ulgę termomodernizacyjna. W nowym roku 2022 myślimy o zainstalowaniu fotowoltaiki. Czy dobrze myśle ze w tym przypadku już nie będę mogła jej odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2022 rok jako ze od pierwszej modernizacji minęły 3 lata? Czy tez każda innego rodzaju modernizacja jest rozpatrzona oddzielnie i ulga przysługuje i tak?
    Masz 3 lata na skorzystanie z ulgi licząc od końca roku, w którym poniosłaś pierwszy wydatek. Czyli 2019 + 3 lata. Do końca roku 2022 możesz jeszcze skorzystać z ulgi.
    Cytat Napisał StaraBida Zobacz post
    2. Handlowca mowil ze istnieje możliwość skorzystania zarówno z ulgi termoizolacyjnej jak i Ulgi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 3tys. zł. Pozniej gdzieś czytałam ze albo to albo to. Jak to jest?
    Prawda leży pośrodku Możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jednak jeśli otrzymasz dofinansowanie, to będziesz musiała doliczyć tę kwotę do swojego PITu. Czyli jeśli do końca 2022 otrzymasz przelew na konto za program Mój Prąd, to od razu pomniejszasz odliczaną kwotę o ten przelew. Jeśli przelew otrzymasz już w przyszłym roku, to za rok 2022 odliczasz całą kwotę za instalację, a przy rozliczaniu roku 2023 doliczysz otrzymany przelew (czyli będziesz musiała dopłacić 17 lub 32% od otrzymanej kwoty).
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  14. #114
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Mam wrażenie, że mylisz ulgę termomodernizacyjną z należnościami z tytułu podatku PIT. Jeśli chodzi o ulgę, są jedynie zapisy o konieczności doliczenia otrzymanej kwoty zwrotu. Sprzedaż nie jest zwrotem (w domyśle: dofinansowaniem).
    Jeśli chodzi natomiast o uniknięcie podatku PIT z tytułu sprzedaży, trzeba dokonać transakcji po upływie pół roku od kupna.
    Oczywiście polecam wizytę u doradcy podatkowego
    Chodziło mi oto ile czasu muszę fizycznie posiadać to urządzenie w razie jakiejś kontroli? Czy jest taka sama zasada co do przechowywania dokumentów do PIT (chodzi o czas). Np czy po roku mogę sprzedać grzejnik, pompę, panel.... czy muszę czekać 5-6lat
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #115

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Chodziło mi oto ile czasu muszę fizycznie posiadać to urządzenie w razie jakiejś kontroli? Czy jest taka sama zasada co do przechowywania dokumentów do PIT (chodzi o czas). Np czy po roku mogę sprzedać grzejnik, pompę, panel.... czy muszę czekać 5-6lat
    Faktura VAT jest dokumentacją, którą musisz posiadać 5 lat licząc od końca roku, w którym wypadała płatność podatku. Posiadanie rzeczy nie jest wymagane przez ten okres wprost w ustawie. Natomiast dobrze mieć udokumentowaną sprzedaż tej rzeczy (umowa, przelew na konto). W sytuacji podbramkowej oczywiście nie zaszkodzi dokumentacja zdjęciowa tego grzejnika, etc. Zawsze z tyłu głowy należy mieć, że akurat Twój US może mieć odmienną opinię, nawet jeśli jest niezgodna z aktualną linią orzecznictwa oraz interpretacjami samego MF
    Tak więc możesz sprzedać po roku grzejnik, pompę, panel, ale że jestem tzw. randomem z internetu, to zachęcam mimo wszystko do kontaktu z doradcą podatkowym
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  16. #116
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Faktura VAT jest dokumentacją, którą musisz posiadać 5 lat licząc od końca roku, w którym wypadała płatność podatku. Posiadanie rzeczy nie jest wymagane przez ten okres wprost w ustawie. Natomiast dobrze mieć udokumentowaną sprzedaż tej rzeczy (umowa, przelew na konto). W sytuacji podbramkowej oczywiście nie zaszkodzi dokumentacja zdjęciowa tego grzejnika, etc. Zawsze z tyłu głowy należy mieć, że akurat Twój US może mieć odmienną opinię, nawet jeśli jest niezgodna z aktualną linią orzecznictwa oraz interpretacjami samego MF
    Tak więc możesz sprzedać po roku grzejnik, pompę, panel, ale że jestem tzw. randomem z internetu, to zachęcam mimo wszystko do kontaktu z doradcą podatkowym
    Ja jestem zwykłym degustatorem darmowych obiadów ale papier musi się zgadzać
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #117

    Domyślnie

    Witam,

    Mam taki problem w moi rodzice w zeszłym roku podatkowym odliczyli od podatku ulge termomodernizacyjna na fotowoltaike. Była ona zakładana w 2020 roku. Kwota na którą wpisali w rubryke odliczeń to 15000 czyli całość. Jednak ze względu na brak wystarczającego podatku odliczyli tylko część. Pozostałą część chcieli odliczyć w tym roku. Jednak nie wiedzą jaką kwotę wpisać, gdyż w zeszłorocznym zeznaniu podatkowym wpisali całość. Czy moglibyście podpowiedzieć czy można to jakoś wpisać i pomniejszyć należny podatek z tych 15000 o otrzymany w zeszłym roku ?

  18. #118

    Domyślnie

    Cytat Napisał darusia199201 Zobacz post
    Witam,

    Mam taki problem w moi rodzice w zeszłym roku podatkowym odliczyli od podatku ulge termomodernizacyjna na fotowoltaike. Była ona zakładana w 2020 roku. Kwota na którą wpisali w rubryke odliczeń to 15000 czyli całość. Jednak ze względu na brak wystarczającego podatku odliczyli tylko część. Pozostałą część chcieli odliczyć w tym roku. Jednak nie wiedzą jaką kwotę wpisać, gdyż w zeszłorocznym zeznaniu podatkowym wpisali całość. Czy moglibyście podpowiedzieć czy można to jakoś wpisać i pomniejszyć należny podatek z tych 15000 o otrzymany w zeszłym roku ?
    Ja wpisałem sumę pomniejszoną od to co uwzględniono w poprzednim rozliczeniu.

  19. #119
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    AKSAMITAW

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dzień Dobry, moje pytanie dotyczy limitu ulgi 53.000zł. W roku podatkowym poniosłem wydatki na różne przedsięwzięcia związane z termomodernizacją w kwocie 67.000zł. Otrzymałem dofinansowanie w kwocie 15.000zł. Czy dobrze rozumiem, że w PIT mogę odliczyć pozostałą kwotę 52.000zł?
    Zastanawiam się czy kwota dofinansowania zmniejsza mi limit ulgi 53.000 - 15.000 = 38.000?

  20. #120

    Domyślnie

    Dotacje odejmujesz od wydatków, nie od limitu, czyli tak jak podałeś na początku zostaje 52000 do odliczenia ulgi.

Strona 6 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony