dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 8
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 153
  1. #121

    Domyślnie

    w 2020 zainstalowana została fotowoltaika (faktura). Budynek w tym czasie był w trakcie budowy. Do chwili obecnej nie mogłem zatem odliczyć ulgi termo... W przyszłym miesiącu 2022 zakładam że będą odbiory budynku. Czy na podstawie faktury z 2020 w którym powstał koszt będę mógł odliczyć inwestycję już za 2022 rok?

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał polopony Zobacz post
    w 2020 zainstalowana została fotowoltaika (faktura). Budynek w tym czasie był w trakcie budowy. Do chwili obecnej nie mogłem zatem odliczyć ulgi termo... W przyszłym miesiącu 2022 zakładam że będą odbiory budynku. Czy na podstawie faktury z 2020 w którym powstał koszt będę mógł odliczyć inwestycję już za 2022 rok?
    Nie.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #123

    Domyślnie

    czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej moge odliczyć montaż daszków nad drzwiami i balkonem? oraz ogniomur na dachu? montaż rynien?
    czy musze miec to rozpisane na fakturze

  4. #124

    Domyślnie

    Cytat Napisał sssyyylwia19 Zobacz post
    czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej moge odliczyć montaż daszków nad drzwiami i balkonem? oraz ogniomur na dachu? montaż rynien?
    czy musze miec to rozpisane na fakturze
    Tylko jeśli jesteś w stanie jakoś logicznie powiązać te rzeczy z termomodernizacją, a więc zmniejszeniem zapotrzebowania na energię cieplną budynku. Moim zdaniem nie da się tego nazwać termomodernizacją i odpowiedź brzmi: nie, nie możesz.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #125

    Domyślnie

    Witam wszystkich.dom budowany i odebrany w roku 2022.fotowoltaika zainstalowana w trakcie budowania domu.czy jest mozliwosc odliczenia kosztu w rozliczeniu PIT za rok 2022?

  6. #126

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karazi Zobacz post
    Witam wszystkich.dom budowany i odebrany w roku 2022.fotowoltaika zainstalowana w trakcie budowania domu.czy jest mozliwosc odliczenia kosztu w rozliczeniu PIT za rok 2022?
    Skoro PV zakładana w trakcie budowy to nie możesz skorzystać z ulgi termo. Chyba że fakturę masz wystawioną z datą po odbiorze domu to wtedy tak.

  7. #127
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    136

    Domyślnie

    W 2019 r. zakup instalacji fotowoltaicznej-zamontowana na domu jednorodzinnym - odpis w ramach ulgi w zeznaniu PIT-37 za 2019 r., złożonym w 2020 r.

    W 2022 r. wymieniony piec węglowy na instalację z pompą ciepła-kwota 40 tys. zł.
    1) czy w zeznaniu PIT-37 za 2022 r. mogę skorzystać z ulgi term. wpisując poniesiony wydatek na pompę ciepła? (w 2022 mijają 3 lata od pierwszego wydatku, wpisanego do ulgi term. w 2020 r.)
    2) co zrobić jeśli kwota odliczenia (przy wpisanym wydatku 40 tys.) będzie wyższa niż podatek wyliczony? Można to jakoś rozpisać na kolejny rok?
    3) w związku z instalacją pompy ciepła złożony został wniosek w programie czyste powietrze; spodziewam się otrzymać w tym roku dotacje z tego programu - czy mogę już wpisać jako kwotę poniesionych wydatków na termomodernizacje za 2022 r. kwotę z faktury tj. 40 tys. pomniejszoną o spodziewaną dotację? czy robić korektę po faktycznie otrzymanej dotacji?
    W ogóle trochę się to kłóci bo jeśli (zakładam, że to kwestia czasu) otrzymam dotację z czystego powietrza to po pomniejszeniu o nią - mogę skorzystać z ulgi bez kombinowania z jakimś przenoszeniem na kolejny rok.
    4) w roku 2023 planuje dalsze termomodernizacje budynku (wymiana okien) - czy będę mógł korzystać z ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu za 2023 r. pod warunkiem oczywiście że nie przekroczę 53 tys. w sumie? Nie rozumiem do końca do czego odnosi się max. okres na 3 lat, bo jak czytam na stronach gov to tam piszą o zakończeniu konkretnego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a nie ogólnie o uldze ale może się mylę.

  8. #128

    Domyślnie

    Cytat Napisał anatema Zobacz post
    W 2019 r. zakup instalacji fotowoltaicznej-zamontowana na domu jednorodzinnym - odpis w ramach ulgi w zeznaniu PIT-37 za 2019 r., złożonym w 2020 r.

    W 2022 r. wymieniony piec węglowy na instalację z pompą ciepła-kwota 40 tys. zł.
    1) czy w zeznaniu PIT-37 za 2022 r. mogę skorzystać z ulgi term. wpisując poniesiony wydatek na pompę ciepła? (w 2022 mijają 3 lata od pierwszego wydatku, wpisanego do ulgi term. w 2020 r.)
    2) co zrobić jeśli kwota odliczenia (przy wpisanym wydatku 40 tys.) będzie wyższa niż podatek wyliczony? Można to jakoś rozpisać na kolejny rok?
    3) w związku z instalacją pompy ciepła złożony został wniosek w programie czyste powietrze; spodziewam się otrzymać w tym roku dotacje z tego programu - czy mogę już wpisać jako kwotę poniesionych wydatków na termomodernizacje za 2022 r. kwotę z faktury tj. 40 tys. pomniejszoną o spodziewaną dotację? czy robić korektę po faktycznie otrzymanej dotacji?
    W ogóle trochę się to kłóci bo jeśli (zakładam, że to kwestia czasu) otrzymam dotację z czystego powietrza to po pomniejszeniu o nią - mogę skorzystać z ulgi bez kombinowania z jakimś przenoszeniem na kolejny rok.
    4) w roku 2023 planuje dalsze termomodernizacje budynku (wymiana okien) - czy będę mógł korzystać z ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu za 2023 r. pod warunkiem oczywiście że nie przekroczę 53 tys. w sumie? Nie rozumiem do końca do czego odnosi się max. okres na 3 lat, bo jak czytam na stronach gov to tam piszą o zakończeniu konkretnego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a nie ogólnie o uldze ale może się mylę.
    Jestem w niemal identycznej sytuacji jak Ty
    ad1. Tak
    ad.2 nie wiem
    ad3. Ja miałem pierwotnie czekać do końca ze złożeniem pit-u za 2022 ale ostatecznie stwierdziłem (cholera wie kiedy rozliczą bo nawet roko opóźnienia w śląskim się trafia-ja czekam od maja ), że rozliczę się jak najszybciej wpisując cała kwotę za PC i modernizacje CO CWU, a kiedy Czyste Powietrze mi odda część to wtedy zrobię korektę pitu za 2022. To rozwiązanie które ty proponujesz po pierwsze nie wiem czy podatkowo jest poprawne ale niesie też ryzyko, że np. czegoś ci nie uwzględnią i dostaniesz mniejszą kwotę niż się spodziewasz albo co gorsza dopatrzą się jakiś błędów i odmówią wypłaty dotacji (to oczywiście teoretyzowanie).
    ad. Tu też miałem wątpliwość bo jeżeli odrębne przedsięwzięcie termomodernizacyjne to z tego co pamiętam jest 5 lat na ulgę, no ale co to jest to odrębne przedsięwzięcie? Ja ostatecznie by nie ryzykować tegoroczną umowę i później FV za fotowoltaike biorę na żonę.
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  9. #129

    Domyślnie

    AD 1. Tak ale na moje tylko do limitu ulgi czyli 53 000 minus to co już odpisałeś na instalację PV, w małżeństwie (o ile ma wspólność majątkową i oboje są właścicielem) limit to 106 000, dlatego ja też rozbijam faktury na mnie i żonę żeby więcej odliczyć
    AD 2. Możesz rozliczyć w kolejnych latach - masz na to 6 lat, ale patrząc AD 1 i tak pewnie trafi Cię prędzej limit ulgi
    AD 3. Pewnie najlepiej zadzwonić do US
    AD 4. "Limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych. " Więc kolejny raz, podejrzewam że dobijesz do limitu 53000, z odliczenia PV i jakiejś części wydatków na pompę. Reszty już nie odliczysz, chyba że będzie faktura na żonę.

  10. #130

    Domyślnie

    Mam pytanie z gatunku "trudnych", czyli fiskusowych

    Pod koniec 2021r. założyłem na domu należącym do mojej mamy instalację fotowoltaiczną. Umowa z PGE (tak jak i dom) są własnością mojej mamy., ale FV za instalację mam na siebie. No i tutaj powstaje pytanie - czy moja mama może ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną/odpis podatku za PV skoro dom jest jej ale FV na mnie?
    ***** ***

  11. #131

  12. #132
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof_x Zobacz post
    AD 1. Tak ale na moje tylko do limitu ulgi czyli 53 000 minus to co już odpisałeś na instalację PV, w małżeństwie (o ile ma wspólność majątkową i oboje są właścicielem) limit to 106 000, dlatego ja też rozbijam faktury na mnie i żonę żeby więcej odliczyć
    AD 2. Możesz rozliczyć w kolejnych latach - masz na to 6 lat, ale patrząc AD 1 i tak pewnie trafi Cię prędzej limit ulgi
    AD 3. Pewnie najlepiej zadzwonić do US
    AD 4. "Limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych. " Więc kolejny raz, podejrzewam że dobijesz do limitu 53000, z odliczenia PV i jakiejś części wydatków na pompę. Reszty już nie odliczysz, chyba że będzie faktura na żonę.
    ad 1.
    Jasne, czyli w praktyce jeśli w 2020 r. skorzystałem z ulgi na kwotę 20 tys. a teraz mam fakturę za pompę na 40 tys. to w polu (PIT-O) wydatki na termomodernizację wpisuję nie 40 a 33 tys. zł tak?
    W moim przypadku niestety dom jest tylko na mnie więc pozostaje limit 53 tys.

    ad 2.
    Tylko jak to robić w praktyce, wpisując odpowiednio niższe kwoty rozbić sobie kwotę z faktury do odliczenia na np. 2 lata?

    ad 3.
    Próbowałem na infolinię 223300330, po 15 minutach oczekiwania zrezygnowałem, komuś się udało tam dodzwonić?

  13. #133

    Domyślnie

    Cytat Napisał anatema Zobacz post
    ad 1.
    Jasne, czyli w praktyce jeśli w 2020 r. skorzystałem z ulgi na kwotę 20 tys. a teraz mam fakturę za pompę na 40 tys. to w polu (PIT-O) wydatki na termomodernizację wpisuję nie 40 a 33 tys. zł tak?
    W moim przypadku niestety dom jest tylko na mnie więc pozostaje limit 53 tys.

    ad 2.
    Tylko jak to robić w praktyce, wpisując odpowiednio niższe kwoty rozbić sobie kwotę z faktury do odliczenia na np. 2 lata?

    ad 3.
    Próbowałem na infolinię 223300330, po 15 minutach oczekiwania zrezygnowałem, komuś się udało tam dodzwonić?
    Próbuj bezpośrednio do Twojego urzędu skarbowego, ja parę razy dzwoniłem i zwykle dość szybko udało się dodzwonić- no chyba że taki okres teraz gdzie wszyscy chcą o coś zapytać.

    AD 1 Tak
    AD 1 i 4 z tego co ja dowiadywałem się nie ma znaczenia jaki procent własności ma druga osoba, więc może to być nawet 1% i może przyszłe faktury odliczyć, tylko notariusz też kosztuje, ale przy odliczeniu 53k PLN to na pewno jest o co powalczyć.

  14. #134
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    136

    Domyślnie

    Dziękuję za radę odnośnie dzwonienia do lokalnego US - faktycznie odbierają od ręki.
    Miła Pani z US wytłumaczyła mi większość wątpliwości od ręki, a odnośnie okresu 3 lat to *wg Pani ustaleń (i jasne że nie jest to opinia wiążąca) która oddzwoniła po kilku godzinach - bo początkowo - nie była pewna, okres 3 lat dotyczy pojedynczego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego czyli np. wpisanie instalacji foto w 2019 nie wyklucza żeby skorzystać z ulgi na np. wymianę pieca w 2024.

  15. #135
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    136

    Domyślnie

    Może się komuś przyda: otóż jako kwotę wydatków na termomodernizację w PIT-O podajemy kwotę z faktur(y), przy czym nie może być ona wyższa niż dochód podatnika no i oczywiście z zachowaniem limitu (53 tys.).
    Z tym związana jest jedna "pułapka" w przypadku, gdy wydatki na termomodernizację nie przekraczają dochodu, natomiast po ich odjęciu, dochód (podstawa do obliczenia podatku) spada poniżej 30 tys. czyli kwoty wolnej. Wtedy - jeśli faktycznie otrzymamy dotację np. z czystego powietrza - lepiej jest zrobić korektę w roku podatkowym, niż w kolejnym roku wykazywać kwotę dotacji w innych przychodach - w moim przypadku to jakieś 500 zł korzystniej. Urzędy, z tego co mi przekazano dopuszczają oba sposoby rozliczenia.

  16. #136
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    136

    Domyślnie

    Jeszcze mnie naszła taka wątpliwość. Otóż na fakturze za pompę ciepła firma montująca rozbiła mi kwotę na 2 pozycje:
    1. sprzedaz i montaz pompy ciepla
    2. instalacja co oraz cwu

    I teraz się zastanawiam czy mogę odliczyć całą kwotę z faktury czy tylko pierwsza pozycję? W praktyce to przy montazu pompy ciepła musieli zaadoptować instalację co i cwu - zrobili kilka przeróbek.

  17. #137

    Domyślnie

    Cześć, podpowiecie bo nie mam pewności dot. poniższego.

    Małżeństwo (brak rozdzielności), wspólne rozliczenie PIT-37 za 2022, faktur za PV i PC na 60tys wszystkie na jedną osobę (podatnik), dochody 70tys+40tys (podatnik+małżonek).

    Czy dobrze rozumiem że za 2022 w PIT/O wpisuję 53tys w rubryce podatnik (taki jest max roczny, nie mogę wpisać np. 40tys), a resztę tj. 7tys za rok w PIT za 2023 (bo limit dla małżeństwa 53+53tys, faktury na dowolne z małżonków)?

  18. #138

    Domyślnie

    Skoro faktura na jedną osobę, to tylko ona może wpisać odliczenie do limitu 53k, trzeba było brać na dwie, jesteś w plecy o wartość odliczenia z tych 7k ponad limit.
    Na odliczenie są 3 lata (a nawet 6 lat o ile nie ma pokrycia w rocznym dochodzie/przychodzie podatnika), więc chyba w teorii możesz w tym roku odliczyć np. PV a w przyszłym pompę(do limitu 53k), polecam zadzwonić swojego urzędu skarbowego dla pewności. Pytanie czy ma to sens wobec inflacji jaką mamy?

  19. #139

    Domyślnie

    No więc wg info z poniższych (tak rozumiem) "nie ma znaczenia na kogo została wystawiona faktura"
    (FAQ#4) https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-...odernizacyjna/
    https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/...ystawiona.html

    oraz (FAQ#9)
    "Jeśli wysokość różnicy nie pozwala na odliczenie pełnej kwoty wydatków, to pozostałą ich część odliczysz w zeznaniu za 2023 rok. Jeśli wysokość różnicy pozwala na odliczenie pełnej kwoty wydatków, to nie możesz ich przenieść do zeznania za 2023 rok."

    Poczekam jeszcze na info dot. "Mój prąd 5.0" może tam będą dobre promki i można będzie zeszłoroczne wydatki zakwalifikować, tym sposobem zmniejszyłbym kwotę do ulgi termo.

  20. #140

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    No więc wg info z poniższych (tak rozumiem) "nie ma znaczenia na kogo została wystawiona faktura"
    (FAQ#4) https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-...odernizacyjna/
    https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/...ystawiona.html
    Nie widziałem tego, czyli spokojnie możesz odliczyć 60k, jak nie starczy dochodów to rozliczysz resztę w przyszłym roku.

Strona 7 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony