dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła Gejzer Kompakt-W

    Zastanawiam się nad zakupem gruntowej pompy ciepła Gejzer Kompakt – W 6-15kW.
    Proszę użytkowników o poradę czy warto.
    Czy jesteście zadowoleni z zakupu, ewentualnie dlaczego odradzacie zakup.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    h4rt

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Jędrzejów
    Kod pocztowy
    28-300
    Posty
    13

    Domyślnie

    Witam, również jestem na etapie wyboru pompy ciepła, akurat u mnie jest kilku którzy posiadają właśnie Gejzera, chyba miejscowy majster który posiada wiertnice montuje przede wszystkim te pompy gruntowe. Ogólnie osoby z którymi rozmawiałem są zadowoleni.
    Jedna pompa obsługuje dom 180m2 użytkowych 4 lata już , ogrzewanie podłogowe z sterowaniem, ocieplenie budynku 10cm granit styropian, poddasze mówił mi ze wełna 25cm. Okna 3 szybowe, posiada dodatkowo rekuperacje. Wedle tego co mi powiedział to temp ustawiona na 22 stopnie w łazience tylko 23 to zjadło mu z ciepła woda 3 osoby w domu ( 2 dorosłych, 1 dziecko około 14 lat) 3800 kWh nie wiem czy to prawda czy nie gdyż nie widziałem pod licznika, ale raczej wiarygodny jest. Do tego mówi ze serwis ale nie pytałem czy to co roku czy na dwa lata, 450 zł brutto przyjechał ktoś posprawdzałam ją podbił do gwarancji z tego co zrozumiałem. Z drugim co rozmawiałem tez zadowolony ale ile mu „zjada” nie pytałem. Mówi tylko ze pomyślał wcześniej jak budował dom i po prostu ma pralnie gdzie ma pompę takie małe pomieszczenie wyglada trochę jak schowek na miotle hehe akurst mieści się pralka i pompa . Z chęcią usłyszę innych którzy maja ta pompę, jest w sumie trochę tańsza niż inne firmy które patrzyłem.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał TadeuszK Zobacz post
    Zastanawiam się nad zakupem gruntowej pompy ciepła Gejzer Kompakt – W 6-15kW.
    Proszę użytkowników o poradę czy warto.
    Czy jesteście zadowoleni z zakupu, ewentualnie dlaczego odradzacie zakup.
    Gruntowa Pompa Ciepła Gejzer za okres jednego roku wzięła mi 3000kWh przy ogrzewaniu domu o powierzchni 150m2. Wszystko działa jak należy.

    Tutaj klienta wyszło bardzo tanio, ale ma lepiej docieplony dom https://www.youtube.com/watch?v=CMrilsz9RS4&t=1s
    Życie to metafora

  4. #4

    Domyślnie

    Dotychczas gazu zużywałem ok 25000 kWh rocznie to moje uśrednione zużycie roczne za kilka ostatnich lat. Grzejniki przewymiarowane (pod kocioł gazowy kondensacyjny) oraz częściowo podłogówka. Więc instalacja grzewcza niskotemperaturowa. Dom w miarę nowy ok 15 lat, dobrze zaizolowany, ok 250 m powierzchni ogrzewanej. Pomorze.

    Rozbudowałem instalację PV do 10 kW zakłądając że to będzie samograj i że nie będę już dokupywał energii.

    Pompa Gejzer kompakt 13 kW pracuje już u mnie od lata ubiegłego roku, 3 odwierty po 100m. Temperatura dolnego źródła w lecie ok 8'C teraz (luty 2023) spadła do ok 5'C. Przy temperaturze 0 stopni przeciętne dobowe zużycie prądu ok 23kwh w tym podgrzanie cwu oraz pompy obiegowe. Przy temperaturze ok -10 C zużycie dobowe prądu ok 33kwh.
    Dla porównania bo zmierzyłem - przy temperaturze ok 0'C piec gazowy pracujący tylko na ogrzewanie (bez ciepłej wody użytkowej!) pobrał przez 2h 0.915 m sześć gazu czyli ok 10.5 kWh czyli przez dobę zużyłby ok 126 kWh energii. Inny podobny pomiar pokazał zużycie dobowe na poziomie ok 110 kWh w podobnej temperaturze. Czyli COP pompy faktycznie ponad 5 dla ogrzewania, ok 3.5 dla CWU.

    Czemu Gejzer ? Sporo czasu zajęło mi rozeznanie się w ofercie producentów. Przekonało mnie, że nie jest to jednorazówka, rozmawiałem z firmą monterską z południa kraju która montuje wiele różnych urządzeń że np. jak siądzie zasilacz to wymianiają do po sensownej cenie a nie po cenach z kosmosu. Mając producenta na miejscu i sensowne komponenty na których jest ta pompa zbudowana nawet jak za parę lat po gwarancji jakiś element pompy będzie wymagał wymiany to mam na miejscu firmę która mi pomoże bez konieczności wymiany całości
    A miałem takie doświadczenia z piecem gazowym "renomowanego światowego producenta" kiedy jak siadł wymiennik ciepła to serwisant mówił "panie, piec ma 6 lat, lepiej będzie wstawić nowy bo to kosztuje niewiele drożej i mieć od nowa gwarancję", podobna rozmowa była jak siadł jakiś element na płycie elektronicznej pieca gazowego co mi ktoś to naprawił za 300 zł bo to jakaś piedoła była.
    Pamiętajcie że pompy ciepła każdego "producenta" mają te krytyczne komponenty jak sprężarka, zawór rozprężny, wymienniki ciepła i pompy które są "sercem" urządzenia pochodzące od innych firm które to robią jak Copeland, Panasonic, Grundfos itd. Tak sami jest z piecami gazowymi - tak naprawdę przecież Viessmann Valiant czy Immergas nie robią sami kluczowych elementów jak wymienniki ciepła, zawory czy pompy.
    No jeśli jakiś producent pomp bierze tanie zamienniki to wtedy oczywiście jest tanio ale po gwarancji ryzykujemy konieczność wymiany całości bo części zamiennych nie ma.
    Poza tym facet który mi doradzał nie wciskał mi kitu. Pierwszy raz z nim rozmawiałem ok 1.5 roku temu kiedy gaz kosztował jeszcze 10 gr za kWh i potwierdził moje przypuszczenia że to się nigdy nie zwróci. Wróciłem do niego w grudniu 2021 kiedy gaz podrożał do 20 gr za kWh.
    Generalnie - dobrze jest jak ktoś sensowny doradzi ale trzeba też samemu się przygotować, oszacować swoje zapotrzebowanie energetyczne, przeliczyć ile to będzie kosztować, ile będzie kosztować eksploatacja i po jakim czasie się zwróci.
    Mam nadzieję że moje doświadczenia przydadzą się komuś
    Ostatnio edytowane przez jach_gda ; 17-02-2023 o 08:32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony