dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Drenaż przy wysokim poziomie wód gruntowych

    Witam

    Domek parterowy bez podpiwniczenia. Wody gruntowe stosunkowo nisko, ok 1,0m poniżej istniejącego gruntu (robione 3 odwierty) na rzędnej ok 219,4m. Grunty to głównie pyły gliniaste i glina. Rzędna dna ławy fundamentowej na wysokości ok 219,35m, czyli woda będzie napływać do wykopu. Fundamenty lane w dołek. Wykop pewnie będzie trzeba pogłębić w jednym/dwóch miejscach i wypompowywać wodę. I teraz pytanie czy jest sens robić drenaż? Bo przy glinie to jest różnie.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak masz tak wysokie zwierciadło wody gruntowej to obowiązkowo.
    Jak pyły to wąż drenarski w oplocie z geowłókniny.
    Bardzo pilnuj spadów.
    Możesz obsypać wąż gruntem dobrze przepuszczalnym, ale i bez tego spokojnie pociągnie.

    Zazdroszczę ci takiej gleby. Rośliny będą rosły jak szalone.
    U mnie Sahara. Na podlewanie wydaję krocie.

    Pilnuj spadów!

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Wąż drenarski to jest zbedny kolego jak już się zrobi dren w postaci kruszywa w geowłóknie. Woda i tak sączy się kruszywem... poczytaj sobie o drenach typy francuskiego ....

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Wąż drenarski to jest zbedny kolego jak już się zrobi dren w postaci kruszywa w geowłóknie. Woda i tak sączy się kruszywem... poczytaj sobie o drenach typy francuskiego ....
    ... geowłókninie....
    Dzięki kolego, ale akurat zajmuje się melioracją zawodowo. Drenaż francuski to proszenie się o kłopoty. Jak posadzi dookoła domu tuje, drzewka, krzaczki - za 5 lat przerośnie wszystko korzeniami. Z czasem też się zamuli.
    Można wymienić cały klin gruntu, aż do samej ławy fundamentowej (słabo będzie trawa na tym rosła), ale na dole mimo wszystko dren. Odprowadzenie albo do studni chłonnej, koszy rozsączających, lub pobliskiego rowu (jeśli coś takiego jest w pobliżu i pozwalają spady). Na gruncie przepuszczalnym poleciłbym rozprowadzenie wężami po działce (ja mam tak u siebie, tylko u mnie piachy - pije jak gąbka, na glinie to się nie sprawdzi).
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 11-03-2020 o 09:53

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Drenaż francuski jest najskuteczniejszym rodzajem drenażu , a jak się już używa geowłókniny i kruszywa to dawanie jakiejś tam rurki jest mało sensowne. I w dodatku owijanie samej rury.
    Pyły i rura ownieta geowłókniną to istna głupota , jeszcze obsypane kruszywem przepuszczalnym.
    To że melioracją zajmujesz sie zawodowo, nie znaczy, że sie znasz na drenażu służacym dla celów budowlanych.
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 11-03-2020 o 12:44

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Pyły i rura ownieta geowłókniną to istna głupota , jeszcze obsypane kruszywem przepuszczalnym.
    .
    No coments

  7. #7

    Domyślnie

    Mam podobny problem. Woda gruntowa 40cm pod powierzchnia terenu. Pod humusem okolo 1m gliny potem piaski nawodnione. Robic drenaz? Ale nie mam gdzie odprowadzic wody. A moze daloby sie gromadzic te wode w zbiorniku, a potem podlewac nia ogrod? Czy to sie nie uda?

  8. #8

    Domyślnie

    Jak pod tą gliną masz grunt przepuszczalny to może nie będzie takiej potrzeby.
    Z czasem woda powinna schodzić. W tej chwili faktycznie jest mokro - trochę popadało ostatnio.
    Możesz mieć kłopot z wylaniem ławy w tej chwili.
    Jeśli przy bezdeszczowej pogodzie w dalszym ciągu będziesz miał tyle wody - no to obowiązkowo opaska drenarska i wpuścić to do studni chłonnej. Sposobów jej wykonania jest wiele, od gotowców z tworzyw, betonowych po różne samoróbki.
    https://www.google.com/search?q=stud..._AUoAXoECAwQAw
    Możesz tam również rynny podpiąć.
    Najbardziej budżetową metodą jest dół chłonny - kopiesz sporą dziurę (na prawdę sporą) i zasypujesz materiałem mocno przepuszczalnym ( kamieniem polnym, tłuczniem, grubym żwirem) i tam wprowadzasz sączki odwadniające. Na piachach to działa.
    W jakiekolwiek pomysły ze zbiornikami do podlewania raczej bym się nie pakował. Nie wiem jaki duży ogród planujesz, ale ja np. latem zużywam 2 m3 wody na jedno podlewanie. Czyli wyobraź sobie jaką pojemność tego zbiornika musiał byś mieć, żeby to miało sens. Poza tym jak masz takie bagienko to co chcesz tam jeszcze podlewać Chyba, że planujesz uprawiać ryż
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 12-03-2020 o 08:23

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    No coments
    No comment bo brak Ci wiedzy na ten temat, w literaturze fachowej drenaż francuski jest uważany za najskuteczniejszy, drenaże w postaci rur drenarskich z oplotem czy to włóknem kokosowym czy też własnie geowłókniną są nieskuteczne i się zamulają dość szybko, dodtakowo w rurze rozwijąją się korzenie roślin.
    Nie medrkuj tutaj i sobie poczytaj o drenażach w fachowych czasopismach a nie tam w tygodniku melioracyjnym ....

  10. #10

    Domyślnie

    ^^
    Mógłbyś podać jakąś porządną literaturę? Bo tak naprawdę dalej nie wiem czy powinienem robić czy nie

  11. #11

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał imp88 Zobacz post
    ^^
    Mógłbyś podać jakąś porządną literaturę? Bo tak naprawdę dalej nie wiem czy powinienem robić czy nie
    wejdź sobie na stronę www.inora.pl , firma Inora z Gliwic , to jest bardzo profesjonalna firma zajmująca się geosyntetykami w tym drenami typu francuskiego.
    W glinach zawsze przyda się drenaż, a to z uwagi, że wszystkie zasypki około fundamentowe zazwczyaj robione są z gruntów przepuszczalnych lub bardziej przepuszczalnych w stosunku do gruntu rodzimego. A z racji, że fundamenty są w zaglębieniu , tak wiec będzie sie tam zbierac woda z opadów. Pyły są bardzo wrażliwe na działanie wody i równie szybko oblepiają geowłókniny - pyły i gliny rózni ilość zawartej frakcji pyły to głównie frakcja pylasta czyli drobniejsza . Tak więc zastosowanie odpowiednio dobranej geowłókniny albo geotkaniny plus forma drenu w postaci ownietego kruszywa ( wiekszy jest obwód geowłókniny w stosunku do rury drenarskiej ) pozwala na dłuższe użytkowanie drenu, rura ownięta geowłókniną jak zostanie źle dobrana, to zamula się błyskawicznie, jak bedzie dobrana dobrze to zamuli się znacznie pozniej, ale zamuli sie szybcie aniżeli dren typu francuskiego. Jak geowłoknina sie zamuli to woda bedzie płynąc kruszywem i nie bedzie trafiała do odbiornika.

    Co do odprowadzania wody to albo kuupujesz sobie zbironik na szambo betonowy ( sa tanie ) np 10 m3 i sobie tam tą wode magazynujesz, albo kopiesz studnię chlonną do warstwy przepuszczalnej o ile nie ma w niej wody , popytaj w okolicy na jakiej glebokości ludzie mają studnie, np u mnie na 7 m pod gliną jest bardzo gruba warstwa żwiru, pospółki . Jest to wrstwa która potrafi przyjąc dość duże ilości wody.
    Gorzej jest jak ma kolega Lukasz11, pod wrstwą gliny ma nawodnione piaski , tak wiec on nie za bardzo ma gdzie odprowadzać...

  13. #13

    Domyślnie

    Czyli co? W moim przypadku (pod glina nawodnione piaski, zwierciadlo wod gruntowych napiete) nie ma sensu robic drenazu? Bo nie wiem, czego sie spodziewac w projekcie i jakich kosztow?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    Co do odprowadzania wody to albo kuupujesz sobie zbironik na szambo betonowy ( sa tanie ) np 10 m3 i sobie tam tą wode magazynujesz, albo kopiesz studnię chlonną do warstwy przepuszczalnej o ile nie ma w niej wody , popytaj w okolicy na jakiej glebokości ludzie mają studnie, np u mnie na 7 m pod gliną jest bardzo gruba warstwa żwiru, pospółki . Jest to wrstwa która potrafi przyjąc dość duże ilości wody.
    Gorzej jest jak ma kolega Lukasz11, pod wrstwą gliny ma nawodnione piaski , tak wiec on nie za bardzo ma gdzie odprowadzać...
    Obok działki mam fosę, która płynie woda z okolicznych pól do rzeczki, także ewentualny drenaż tam mógłbym wpiąć.
    Zasypkę raczej planowałem z gliny, żeby nie robić sobie warstwy przy fundamentach, w której będzie sobie filtrować i spływać do niej woda.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Czyli co? W moim przypadku (pod glina nawodnione piaski, zwierciadlo wod gruntowych napiete) nie ma sensu robic drenazu? Bo nie wiem, czego sie spodziewac w projekcie i jakich kosztow?
    Nie no jest sens robić drenaż ale masz większy problem z odprowadzeniem wody tzn studnia chłonna odpada, musisz zaiwestować w duzy zbiornik lub odprowadzić wodę do rowu

    @imp88

    Tylko na odprowadzenie wody musisz mieć zgodę, nie możesz od tak sie wpiać do jakiegoś rowu czy temu podobnemu

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Drenaż francuski jest najskuteczniejszym rodzajem drenażu , a jak się już używa geowłókniny i kruszywa to dawanie jakiejś tam rurki jest mało sensowne. I w dodatku owijanie samej rury.
    Pyły i rura ownieta geowłókniną to istna głupota , jeszcze obsypane kruszywem przepuszczalnym.
    To że melioracją zajmujesz sie zawodowo, nie znaczy, że sie znasz na drenażu służacym dla celów budowlanych.
    Całkowicie się zgadzam!

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał imp88 Zobacz post
    Witam

    Domek parterowy bez podpiwniczenia. Wody gruntowe stosunkowo nisko, ok 1,0m poniżej istniejącego gruntu (robione 3 odwierty) na rzędnej ok 219,4m. Grunty to głównie pyły gliniaste i glina. Rzędna dna ławy fundamentowej na wysokości ok 219,35m, czyli woda będzie napływać do wykopu. Fundamenty lane w dołek. Wykop pewnie będzie trzeba pogłębić w jednym/dwóch miejscach i wypompowywać wodę. I teraz pytanie czy jest sens robić drenaż? Bo przy glinie to jest różnie.mapquest driving directions
    Gleby gliniaste mogą mieć różną przepuszczalność, co wpływa na to, jak dobrze przepuszczają wodę. Niektóre gleby gliniaste mają niską przepuszczalność i zatrzymują wodę, podczas gdy inne mogą mieć wyższą przepuszczalność i łatwiej odpływać. Jeśli glina w Twojej lokalizacji ma dobre naturalne właściwości odwadniające, może nie wymagać dodatkowych środków odwadniających.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Aż mam strach odpowiadać
    https://budujemydom.pl/instalacje/wo...nienie-liniowe
    https://www.instalator.pl/2014/12/dr...nt-odwodniony/
    A tu akademicka literatura:
    http://www.andrzejkotowski.pl/zalacz...acznik_108.pdf ovo game

    ...ale kolega tam ma podobno bardziej fachowe gazetki
    Drenaż gruntowy ma na celu odprowadzenie nadmiaru wody gruntowej z obszaru budowy, zapewniając stabilność gruntów i chroniąc fundamenty przed wilgocią. W przypadku glin i pyłów gliniastych, skuteczność drenażu może być różn

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony