dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 90
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie ile wybrać gruntu?

    Mam taki oto problem Za miesiąc bede budował swój pierwszy dom Chce to zrobić sam bo wtedy jest najwieksza satysfakcja Mam problem bo nie wiem ile wybrać gruntu żeby nie było za mało ani za dużo Ławy bedą w ziemi Do czego się odnosić? jak to zrobić żeby było dokładnie i dobrze?

  2. #2

    Domyślnie

    A w projekcie nic o tym nie masz?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    W projekcie wszystko jest ale chodzi o to jak to zrobić? Czy jest to wykonalne bez niwelatora i szlaufwagi której naleśniki nie będę uzywał

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Zamiast naleśniki miało być na pewno.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak sam nie chcesz złapać poziomu, to zaproś geodetę, żeby Ci w kilku przygotowanych miejscach wyznaczył np. wysokość podłogi docelowej + 50cm. Rozciągniesz między tymi punktami sznurek i miarką od niego odmierzysz tę samą głębokość kopania.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    W wykopie? Czy poza nim? Czemu + 50 cm?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    W wykopie? Czy poza nim? Czemu + 50 cm?
    Poza. Przyda się jeszcze później, do poziomowania chudziaka czy pierwszej warstwy muru (jak dalej będziesz miał wstręt do niwelatora i szlaufwagi). Będzie niżej - nie rozciągniesz sznurka.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Już łapie tylko nie wiem czemu nie rozciąganie sznurka bez tych 50 cm +? I to się sprawdzi przy kopaniu koparką?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    Już łapie tylko nie wiem czemu nie rozciąganie sznurka bez tych 50 cm +? I to się sprawdzi przy kopaniu koparką?
    Bo będzie przeszkadzała ściana, jak zaczniesz ją murować. Trzeba też uważać z rozstawianiem materiałów i miejscem składowania humusu, żeby nie stanęły na trasie sznurka.
    Oczywiście niwelatorem wygodniej, bo w każdym miejscu sobie sprawdzisz wysokość i nie będzie zawadzał sznurek. Na pewno nie chcesz się zaprzyjaźnić z niwelatorem (np. używka z allegro)? Będzie szybciej, wygodniej i dokładniej. Przyda się nie raz (do niwelacji terenu na koniec budowy również) - a po budowie sprzedasz z niewielką stratą.
    Sznurki będą jakimś punktem odniesienia. I gwoli ścisłości to na początku zdejmujesz humus - ile go jest, tyle zdejmujesz bo nie może zostać. Czy idzie w poziomie, czy nie to bez znaczenia. Więcej wybierać, jak warunki gruntowe tego nie wymagają, nie trzeba i najlepiej zostawić nie ruszany grunt rodzimy. I tak jak masz poziom zero ze 40 centymetrów nad poziomem terenu to przy ławach z pół metra piasku trzeba będzie wsypać.
    Dopiero kopiąc ławy trzeba pilnować głębokości posadowienia i poziomu.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Dzięki Kaizen Bardzo mi pomogłeś Nie wiem tylko jeszcze jednej rzeczy Przy pierwszej wizycie geodety co on wyznacza? Obrys budynku czyli co? Narożniki? Osie? Napewno musi wyznaczyć poziom zero a przy drugiej wizycie już chyba osie? Na ławach drutowych napewno Przy pierwszej wizycie geodety wyznacza te narożniki czy osie żebym wiedział gdzie mniej więcej robić wykop i to najlepiej po 2 metry z zapasem powiększając z każdej strony Potem ja wyjmuje te paliki i robię wykop On przychodzi drugi raz i zaznacza osie na zrobionych przeze mnie ławach drutowych ?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    Dzięki Kaizen Bardzo mi pomogłeś Nie wiem tylko jeszcze jednej rzeczy Przy pierwszej wizycie geodety co on wyznacza? Obrys budynku czyli co? Narożniki? Osie? Napewno musi wyznaczyć poziom zero a przy drugiej wizycie już chyba osie? Na ławach drutowych napewno Przy pierwszej wizycie geodety wyznacza te narożniki czy osie żebym wiedział gdzie mniej więcej robić wykop i to najlepiej po 2 metry z zapasem powiększając z każdej strony Potem ja wyjmuje te paliki i robię wykop On przychodzi drugi raz i zaznacza osie na zrobionych przeze mnie ławach drutowych ?
    Geodeta na start przychodzi raz.

    W odległości 2-3 metry od roczników budynku nabijasz "ławice budowlane " "ławice geodezyjne" jak zwał tak zwał, dwa paliki i deska , na tym geodeta znaczy Ci osie ścian dobrze na tym jest nanieść poziom zero wtedy łatwo się mierzy. Wbijasz to 2-3 metry od ściany aby nie zniszczyć w trakacie wybierania humusy czy kopania fundamentów.

    Kolejne wizyty geodety to niepotrzebne koszty - jak zniszczysz ławice .

    Druga wizyty geodety na budowie domku to na koniec - inwentaryzacja.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    Mam taki oto problem Za miesiąc bede budował swój pierwszy dom Chce to zrobić sam bo wtedy jest najwieksza satysfakcja Mam problem bo nie wiem ile wybrać gruntu żeby nie było za mało ani za dużo Ławy bedą w ziemi Do czego się odnosić? jak to zrobić żeby było dokładnie i dobrze?
    Szanuję twoją decyzje o samodzielnym budowiu ale czytając te pytania to niestety skończy się to katastrofą.
    W każdym razie nawet jak budujesz sam to musisz zatrudnić kierownika budowy (osobę z uprawnieniami budowlanymi) - powiedzą ci o tym w urzędzie bo zapewne jeszcze tam nie byłeś. I osoba ta odpowie ci na wiekszość pytań zanim narobisz wiele nieodwracalnych albo bardzo kosztownych błędów.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Bezpiecznie i rozsądniej jest gdy geodeta wyznaczy OSIE ścian. Niektórzy wyznaczają obrys zewnętrzny (takie tradycyjne podejście w niektórych regionach tego kraju) a potem jakiekolwiek zmiany np. w materiale ścian czy ociepleniu i zaczynają się schody.

    Geodeta na budowie bywa dwa razy - wytyczenie przed i pomiar po budowie. Jeśli nie czujesz bluesa, to zamów obsługę na stałe. Będzie ci tyczył każdy węgarek i ściankę, nawet działową - oczywiście nie za darmo.

    Za darmo nic. https://www.youtube.com/watch?v=WRk8ZDTwt-g

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Od roczników? Miało być pewnie narożników Czyli przychodzi raz i od razu robi poziom zero i ławy drutowe? A nie lepiej niech przyjdzie i zrobi poziom zero i wyznaczy narożniki ław fundamentowych a na drugiej wizycie już wtedy jak się wybierze grunt to zrobi na ławach osie?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    Od roczników? Miało być pewnie narożników Czyli przychodzi raz i od razu robi poziom zero i ławy drutowe? A nie lepiej niech przyjdzie i zrobi poziom zero i wyznaczy narożniki ław fundamentowych a na drugiej wizycie już wtedy jak się wybierze grunt to zrobi na ławach osie?
    Po co płacić dwa razy?
    Po co wizyta przed zdjęciem humusu?

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Chciałem miec ławy drutowe już na poziomie ław fudamentowych to grunt musi być wybrany a zeby wiedziec ile wybrac gruntu i gdzie kopac to chyba geodeta powinien wyznaczyć palikami obrys budynku

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Humus wybierasz szerzej tak czy inaczej - więc co za problem wyznaczyć z grubsza obrys domu i dodać z 1-2m zapasu dookoła? Potem robisz ławy ciesielskie i na to zapraszasz geodetę.
    Powtórzę, że jak warunki gruntowe nie zmuszają, to nie ma sensu wybieranie głębiej gruntu wewnątrz (czysta rozrzutność).

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    Chciałem miec ławy drutowe już na poziomie ław fudamentowych to grunt musi być wybrany a zeby wiedziec ile wybrac gruntu i gdzie kopac to chyba geodeta powinien wyznaczyć palikami obrys budynku
    Ławy drutowe są nad terenem. Po co wymyślasz nowe sposoby tyczenia ?

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Czyli tak Wyznaczam sobie mniej więcej obrys domu z zapasem 2-3 metrów , wybieram ziemię i wtedy zapraszam geodetę który wyznacza mi osie na ławach drutowych Przydałby się tylko poziom zero na początek wtedy mógłbym te sznurki rozciagnąć co by mi pomogło w kopaniu Jak to zero wyznaczyć samemu?

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Ławy drutowe są nad terenem? A nie mogą być na poziomie ław fundamentowych?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony