dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 90
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Robotę nie sobotę oczywiscie

  2. #42
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Nauczyłem się już posługiwać niwelatorem Poprzenosiłem sobie poziomy na działce Możecie mi teraz coś podpowiedzieć?

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    Możecie mi teraz coś podpowiedzieć?
    W jakim temacie?

  4. #44
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    A o czym piszemy? Pisaliście że jak bym posługiwał się niwelatorem to było by mi łatwiej Więc jak?

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    A o czym piszemy? Pisaliście że jak bym posługiwał się niwelatorem to było by mi łatwiej Więc jak?
    Teraz czas zebrać humus. Do tego potrzeba łopaty, lub koparki.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    A o czym piszemy? Pisaliście że jak bym posługiwał się niwelatorem to było by mi łatwiej Więc jak?
    Jak koparka będzie kopała ławy, to biegasz i sprawdzasz, jak głęboko wybrała (lepiej 5 cm mniej, niż 2cm za głęboko - bo jak mniej, to sobie wybierzesz szpadlem, jak za głęboko, to więcej betonu pójdzie, bo zruszonej ziemi już nie ubijesz).

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Niwelator to poziomy vel wysokości. Sytuacyjnie pod wykop z grubsza sam zrobisz od granic (o ile je znasz), potem bez geodety się nie obejdzie.
    Primo dokładność, secundo odpowiedzialność i formalności.

    Znam samoroba który sam wytyczył sobie ścianę od istniejącego trwałego ogrodzenia. Ściana solidna - lany żelbet, fundament podobny bo to na zboczu. Sąsiad zakwestionował, czyli pomiar, analiza i zonk. Ogrodzenie było cofnięte metr wgłąb działki sąsiada.
    Wstrzymanie budowy.
    Próba pierwsza - majstrowanie przy projekcie, potem próba dogadania się z sąsiadem. Sąsiad twardy był a nie miętki.
    Zrobił to z powodu wcurwienia na lekceważenie prawa, nic mu to nie wadzi, do jego budynku jest kilkadziesiąt metrów.
    Efekt?
    Rozbiórka, powtórne tyczenie przez osoby uprawnione, szkic wyznaczenia itp
    Grubo ponad rok w plecy z budową. O pieniądzach nie wiem, to nie moja obsługa budowy.

  8. #48

    Domyślnie

    Dobry koparkowy z drugim gościem z niwelatorem, są w stanie wybrać grunt pod łopatę z dokładnością do centymetra, nawet przy spadkach. Ty zaczynasz, nawet nie wiesz jeszcze, kto będzie kopał i jakie ma umiejętności.

    Poćwicz z niwelatorem. Zero trzeba przenieść w sensowne miejsce. Może być pień po ściętym drzewie i w to wbity gruby gwóźdź, zabetonowana długa śruba czy coś innego, ale stabilnego, to zaznaczasz kolorem, żeby nie zgubić.

    Teraz przychodzisz i ćwiczysz. Masz kołki różnej długości, wbijasz je młotkiem na ustaloną głębokość. Przychodzisz w następny dzień ustawiasz na nowo niwelator i czujnik na listwie i sprawdzasz czy pomiary się zgadzają, jeżeli będzie tak samo, to możliwe, że robisz ten sam błąd
    Przy okazji zobaczysz, jak stabilny i dokładny masz ten sprzęt.

  9. #49
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Czemu kołki różnej długości? Na jaką ustaloną głębokość? Nie rozumiem

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    W czwartek przychodzi geodeta Nie mam jeszcze zdjetego humusu Czy tak można? Założymy ławy drutowe i naznaczymy wkrętami lub gwoździami a te sznurki to naciagne już sam jak ściągnę ten humus Dobrze myślę? Bo mi będą przeszkadzać przy pracy koparki?

  11. #51

    Domyślnie

    Czemu kołki różnej długości? Mogą być jednej, byle w miarę długie. Mi chodziło wyłącznie o ćwiczenie, a jakąś praktykę mam, również współpracę ze świetnym koparkowym za sobą.

    Podoba mi się praca na odsłoniętym polu z humusu, wyrównany teren pod ławy czy płytę, jeśli ławy, to szalunki styropianowe, potem zbrojenie, podsypanie i spokojne przygotowanie zbrojenia i zalanie. Mało kto tak robi w Polsce, ale przeciwwskazań nie ma.

    Tak, jak mówisz, ściągasz sznurki, jeśli potrzebujesz, naciągasz gdy kończysz. Pilnuj osi i zera, bo potem możesz sobie narobić poważnych kłopotów.

  12. #52
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Czyli u mnie geodeta będzie dwa razy teraz kiedy wyznaczy ławy drutowe i punkt zero a ja potem zdejmuje sznurki i zdejmuje humus U mnie w środku fundamentów jest sporo ław wewnętrznych to chyba będzie musiał jeszcze raz przyjść i je wyznaczyć bo w tym momencie przeszkadzały by w kopaniu Nie ma granicy działki, nie ma sąsiadów , ogrodzeń by się ich złapać i samemu wytyczyć mniej więcej budynek

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Jak nie ma granicy ? Geodeta nie tyczy od płotów.

    Już Ci to pisaliśmy jak zapłacisz geodeta może tyczyc osobno kazdą ścianę, tylko po co?

  14. #54
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Nie ma punktów granicznych To on nie zrobi tego z gpsa czy czegoś w tym stylu?

  15. #55

    Domyślnie

    Robi z satelity, ale granice musisz mieć wyznaczone. Te znaki masz gdzieś wkopane, poszukaj dobrze, teraz nie ma traw, więc będzie łatwiej. Jeśli nie ma, są wykopane, to powinieneś jeszcze to uzupełnić i zrobić wznowienie granic i okazanie granic w towarzystwie sąsiadów. To też trochę potrwa, raczej w miesiącu się nie zmieścisz, bo musi być zapewniony regulaminowy obieg dokumentów.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    Nie ma punktów granicznych To on nie zrobi tego z gpsa czy czegoś w tym stylu?
    To zacznij od wznowienia granic, bo się może okazac ze zbudujesz dom sąsiadowi w prezencie

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    U mnie geodeta przyjdzie dwa razy Jutro Po raz pierwszy i wyznaczy poziom zero i obrys budynku Humus jest jeszcze nie wybrany żebym wiedział jak kopac W projekcie mam izolacje ław fundamentowych więc muszę wybrać całą ziemię z wykopu niestety a ławy drutowe to chyba dopiero po wybraniu gruntu bo jak inaczej koparką ma się poruszać Jeszcze nie wiem co z ławami drutowymi ścian działowych jak są jakieś ,"zakręty" czy wyznaczy je dopiero na samym koncu?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    W projekcie mam izolacje ław fundamentowych więc muszę wybrać całą ziemię z wykopu
    Czemu musisz? Przecież ławy i tak będą szersze, niż ściana fundamentowa razem z ociepleniem. Humus zdejmujesz 100% - nie ma sensu więcej. Tyle ile go jest. Tylko ławy kopiesz na głębokość posadowienia.
    U mnie tak to wyglądało:

    Geodeta działał po takim przygotowaniu (tu już z naniesionymi osiami i przeniesionym na grunt dla koparkowego):








  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyryl70

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    74

    Domyślnie

    Bo w projekcie mam zaizolowane ławy wiec muszę wybrać cały grunt żeby je zaszalować

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyryl70 Zobacz post
    Bo w projekcie mam zaizolowane ławy wiec muszę wybrać cały grunt żeby je zaszalować
    Że niby nie mogłem wrzucić izolacji przed betonowaniem ław? Po co szalować?
    Inna sprawa, że izolowanie ław jest bez sensu a izolacja ścian fundamentowych wątpliwa (i nie wymagana prawem, jak nie ma piwnicy). To nie wpływa mierzalnie na zapotrzebowanie na ciepło i programy do OZC tego nie uwzględniają (co najwyżej można zwiększyć mostek - ale nikt Ci nie policzy, ile kWh zaoszczędzisz jak zamiast 5cm dasz 10cm XPS na ścianę fundamentową).

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony