dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    SylwesterB

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-384
    Posty
    11

    Domyślnie Prawidłowa izolacja balkonu

    Witam,

    Szukam informacji odnośnie prawidłowego ocieplenia oraz izolacji balkonu (3x1m), wylanego jako część płyty stropu, brak łączników izolacyjnych. Rozumiem że płytę balkonową należy ocieplić styropianem z każdej strony, uzyskując ciągłość ocieplenia ze ścianą. Jaka grubość może być uznana za "rozsądną", czy 10cm góra/dół, oraz 5cm z czoła byłoby wystarczające? Z drugiej strony od płyty do krawędzi ramy okiennej mam 17cm, co ogranicza pole manewru:


    • 10cm styro + 4cm wylewki + 2 cm płytki + izolacje, lub
    • 6cm XPS + 4cm wylewki + 4cm legar + 2cm deska kompozytowa + izolacje




    Czy to ma sens? Gdzieś przeczytałem że balkon powinien być 2-3cm niżej niż podłoga w pomieszczeniu, ale nie wiem z jakiego powodu.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Płytki powinny wejść pod okno balkonowe (coś jak parapet) i mieć jeszcze parę mm luzu dla pracy całości. Nie wiem czy płytę balkonową masz już ze spadkiem? Jak nie to zgodnie ze sztuką powinieneś najpierw zrobić spadek na płycie betonowej specjalnymi środkami (nie pamiętam nazwy coś typu beton kontakt??) . Zrobienie spadku na końcowej wylewce (tej na styro , a pod płytkami ) jest nie zgodne ze sztuką. Na pewno ogromnym błędem jest zrobienie spadku klejem do płytek (tak, że tylko płytki są ze spadkiem, a reszta izolacji w poziomie) - wtedy już lepiej końcową wylewkę zrobić ze spadkiem, a na niej hydroizolacje i później płytki.

    Izolacja termiczna ze wszystkich stron, nie dowal tylko od spodu 20cm styro bo wyjdzie masakra wizualna.

    Pomyśl juz teraz o barierce od czoła, najlepiej wypuść 4 profile metalowe mocowane do płyty balkonu ( od czoła!)

    Tradycyjnie warstwy (od dołu) : płyta balkonowa ze spadkiem (lub płyta balkonowa i spadek robiony chemią), wypuszczenie mocowań barierki, papa termo zgrzana na plytę balkonową zgrzana także na profil pod okno balkonowe i do ścian, folia, styro, wylewka dociskowa, profile okapowe łączone taśmą z warstwa hydroizolacji (dwuskładnikowa ), wykończenie ( mata drenażowa lub nie + klej płytki / legary + drewno / jakieś posadzki w płynie itp) ,

    Nowocześnie bez wylewki dociskowej : https://suez.com.pl/pl/n/38

    Tradycyjnie na termoizolacje jak w linku wyżej idzie jeszcze wylewka dociskowa, a później listwy okapowe, hydroizolacje klej i płytki.

    Jeśli będziesz robił wylewkę dociskową to musi mieć zbrojenie ( takie jak do wylewek - taka kratka). Musi być z kruszywem z cementu 42,5 i najważniejsze: porządnie zatarta ( na gładko)
    Informacje tu: https://forum.muratordom.pl/showthre...ghlight=dozorc

    Szukaj także postów użytkownika "dozorc".
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 17-02-2020 o 09:36

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    SylwesterB

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-384
    Posty
    11

    Domyślnie

    Super, dzięki. Płyta jest ze spadkiem. Styro chciałem dać 10cm, ale i nad tym się waham jak mi wyszło ponad 40cm wszystkiego, nie będzie to piękne.

    Myślałem właśnie o barierkach, do ściany przez styro jakoś przymocują, do cienkiej płyty będzie trudniej tak na ślepo wiercić. Te profile zamocować do czoła płyty betonowej? Bo chyba nie do wylewki, nie utrzyma? A jak z rozstawem, wykonawca musi się potem dostosować?

    Ten PCI Fast wygląda ciekawie, ktoś to stosował? Jak to wygląda cenowo?

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Ostateczną grubość balkonu możesz zmniejszyć dając od spodu płyty styropian o lepszej izolacyjności, a cieńszy. Lepszy styropian można kupować na pojedyncze płyty, a nie paczki. Od góry masz te 17 cm i tu nic ze zdziałasz..

    Z tym montażem uchwytów do barierki to musisz kombinować. Najlepiej jest od czoła. Wszystko zależy od tego z czego będzie barierka. Jeśli z nierdzewki to musisz szukać gotowych uchwytów i je zamontować tak, aby po zrobieniu izolacji czoła dało sie przyspawać resztę. Jeśli zwykła stalowa lub drewniana to wiercisz w płycie betonowej dziury wiertłem 16 i na kotwę chemiczną montujesz pręty (ilość musisz ocenić sam w zależności od ciężaru barierki). Co do szklanych to nie wiem.

    Zawsze można tez najpierw zrobić barierkę a potem izolacje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony