dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 140
  1. #1

    Domyślnie Kolejna prosta stodoła - podkarpacie

    Aktualizacja 2020-11-29
    Widzę, że już cześć zdjęć poznikało :/
    Od 5 strony zdjęcia dodaję z dysku google więc powinny być na lata

    ---------------------------------------------------------------------------

    W pierwszym poście będę aktualizował co ile kosztowało. Mam nadzieję, że wytrwam w dokładnym spisywaniu ile na co poszło.

    1. Podział i przepisanie działki - 6360 zł - LINK

    2. Płyta fundamentowa - 35115 zł - LINK

    ----------------------------------------------------------------------------

    Witam wszystkich

    Mam na imię Łukasz, mam 34 lata i mieszkam na podkarpaciu. Wraz z żoną mamy w planie wybudować dom. Większość prac będę chciał wykonać samodzielnie, ewentualnie z pomocą brata i szwagrów

    Od jakiegoś czasu czytałem dzienniki budowy na tym forum. Szczególne podziękowania dla sebcioc55, ACCel'a, anonima i Daniellosa. Wasze relacje to olbrzymia skarbnica wiedzy.

    Ten rok chcę poświęcić na bardzo dokładne przygotowanie się do budowy, zrobienie projektu i załatwienie wszystkich formalności.

    PROJEKT
    Ma to być prosta stodoła dla rodziny 2+2 czyli 3 sypialnie + dodatkowy pokój do pracy (mam firmę i często pracuję w domu).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	05d9db40abd41.jpg
Wyświetleń:	149
Rozmiar:	70,9 KB
ID:	440943

    Nie przewiduję typowej kotłowni, biorę pod uwagę jedynie ogrzewanie pompą ciepła lub kable w wylewce.
    Wstępnie chciałbym ten dom postawić na płycie fundamentowej ale ogrzewanie dopiero w wylewce. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne beton komórkowy. Nie przewiduję poddasza użytkowego więc w grę wchodzą wiązary dachowe. Ściana szczytowa wypuszczona ponad dach, bez okapu od strony wejściowej. Natomiast od południa okap na równo z wypuszczonymi bocznymi ścianami.



    Na razie tylko takie podstawowe założenia.
    Ostatnio edytowane przez L.mArK ; 03-04-2022 o 21:33

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Fajny projekt, ale pozwolę sobie na kilka uwag.
    1. Skoro dom na płycie, rozważ budowę ścian z silikatów, a przynajmniej ścianek działowych.
    2. Zrezygnowałbym z pralni, którą można urządzić w pom. gospodarczym, zwłaszcza że planujesz ogrzewania prądem.
    3. Łazienka powiększona o pralnię.
    4. Przesunąć WC w głąb korytarza, tak aby nie widzieć jego drzwi z salonu.
    5. Zmienić wymiar WC na 1m X1,5m, wydaje się wygodniejsze przy siadaniu.
    6. Przydałoby się okno od wschodu w aneksie kuchennym.
    Podoba mi się że okna wychodzą na południe i można ze wszystkich pokoi wyjść na wspólny taras.
    Myślę że w pokojach dzieci zaplanujesz drzwi balkonowe.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Fajny projekt, ale pozwolę sobie na kilka uwag.
    1. Skoro dom na płycie, rozważ budowę ścian z silikatów, a przynajmniej ścianek działowych.
    2. Zrezygnowałbym z pralni, którą można urządzić w pom. gospodarczym, zwłaszcza że planujesz ogrzewania prądem.
    3. Łazienka powiększona o pralnię.
    4. Przesunąć WC w głąb korytarza, tak aby nie widzieć jego drzwi z salonu.
    5. Zmienić wymiar WC na 1m X1,5m, wydaje się wygodniejsze przy siadaniu.
    6. Przydałoby się okno od wschodu w aneksie kuchennym.
    Podoba mi się że okna wychodzą na południe i można ze wszystkich pokoi wyjść na wspólny taras.
    Myślę że w pokojach dzieci zaplanujesz drzwi balkonowe.
    Dzięki za cenne uwagi
    1. Silikaty biorę pod uwagę, ale tylko na ścianki działowe.
    2. Przerobiłem projekt, usunąłem też drzwi z wiatrołapu do pomieszczenia gospodarczego.
    3. Zrobione
    4. Zrobione
    5. Jest 140x120
    6. Dodałem Fix od podłogi, szeroki 90

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4704d6f3aa59f.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	440949

    Planuję z każdej sypialni drzwi balkonowe, nie wiem dlaczego program tego nie pokazuje.
    Zapomniałem napisać o powierzchni. Dom będzie miał max 110m2
    Ostatnio edytowane przez L.mArK ; 17-02-2020 o 00:21

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Ach te ciasne przedpokoje ( wejścia do domu ) !

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Trochę ciemno w salonie, na wschodzie musisz powiększyć albo dać okno od północy, dzięki któremu będziesz widział wejście.
    Drzwi tarasowe w pokojach też trochę małe, ja dam 160cm.
    Masz za duże pomieszczenie gospodarcze, a za mały wiatrołap.
    U mnie pomieszczenie gospodarcze ma być pralnią, trzeba to tak zrobić aby zmieściły się dwa-trzy zbiorniki po 300l (hydrofor, boiler i coś jeszcze) i pralka z nadstawioną suszarką. Nic więcej U siebie będę musiał poszerzyć to do 120cm.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Trochę ciemno w salonie, na wschodzie musisz powiększyć albo dać okno od północy, dzięki któremu będziesz widział wejście.
    Drzwi tarasowe w pokojach też trochę małe, ja dam 160cm.
    Masz za duże pomieszczenie gospodarcze, a za mały wiatrołap.
    U mnie pomieszczenie gospodarcze ma być pralnią, trzeba to tak zrobić aby zmieściły się dwa-trzy zbiorniki po 300l (hydrofor, boiler i coś jeszcze) i pralka z nadstawioną suszarką. Nic więcej U siebie będę musiał poszerzyć to do 120cm.
    Drzwi tarasowe w pokojach planuję szerokie na 90cm co daje powierzchnię szyby minimalnie mniejszą niż przy zwykłym oknie 150x150 które mam obecnie w domu i jest ok. Mogę dać podwójne drzwi ale wtedy ogranicza to trochę możliwości umeblowania pokoi. Co do salonu to mogę jedynie powiększyć od wschodu, na całej północnej ścianie będą meble kuchenne.

    Z tym pomieszczeniem gospodarczym to i tak jeszcze muszę zmienić. W łazience uwzględniałem wannę i prysznic a teraz do głowy mi przyszło, że może lepiej powiększyć WC i tam dać prysznic. W łazience będzie wtedy sama wanna tylko.

    Ale niestety mam większy problem niż projekt domu. Byłem dzisiaj w urzędzie miasta i się okazuje, że doprowadzenie kanalizacji będzie mnie kosztować minimum 25k zł. Po drodze są trzy rury gazowe, długość przyłącza ok 100m. Taka sama długość będzie wodociągu ale tutaj kosztu nie znam :/

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Ja przy pokojach liczyłem od jednej strony miejsce na biurko 65cm, od drugiej strony jest kawałek ściany i fix, zastanawiam się jeszcze nad otwieraniem na zewnątrz.

    Masz MPZP? Jak nie to zgłoś szambo albo oczyszczalnię. 25k wystarczy na szambo za 4k oraz jakieś 10 lat wywożenia (po 200zł), nie wspominając o tym, że ceny ścieków do rury cały czas nieproporcjonalnie rosną. Postawisz ich przed stanem dokonanym.

    A jak jest MPZP, które zabrania, to w przypadku braku racjonalnego kosztowo podłączenia muszą się zgodzić na inne rozwiązanie.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Sporty koszt tego przyłącza kanalizacji. Na tu siebie będę miał 50m więc jak to będzie kosztowało połowę tego co u Ciebie to i tak sporo. To biologiczna chyba w 10k się zmieści. Co do okna w kuchni to zawsze można zrobić niskie ale szerokie, tak by mieściło się między blatem kuchennymi, a wiszącymi szafkami. Pewnie takie o wys. 60cm i h=87cm będzie ok. Można też jakieś jedno nieduże okno dać w łazience aby jak jest widno nie trzeba było wiecznie świecić.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Drzwi tarasowe w pokojach planuję szerokie na 90cm co daje powierzchnię szyby minimalnie mniejszą niż przy zwykłym oknie 150x150 które mam obecnie w domu i jest ok. Mogę dać podwójne drzwi ale wtedy ogranicza to trochę możliwości umeblowania pokoi. Co do salonu to mogę jedynie powiększyć od wschodu, na całej północnej ścianie będą meble kuchenne.
    Kiedyś gdzieś czytałam, że okno szerokie i niskie wpuszcza więcej światła niż okno o tej samej powierzchni ale wysokie, a wąskie. Do zweryfikowania.
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Teraz jest o niebo lepiej.
    W tak małej łazience raczej dwie umywalki, to o jedną za dużo.
    WC ok, ale porzuć pomysł z prysznicem, to jest strefa bardziej dla gości i niespodziewanych awarii.
    Bliskość WC, łazienki i pom. gospodarczego - obejdzie się bez cyrkulacji CWU = oszczędności.

    Najważniejsza jest energia elektryczna.
    Koszty doprowadzenia pozostałych mediów bardzo duże.
    Rozważ PC, szambo lub oczyszczalnie i własną studnię.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Od jakiegoś czasu czytałem dzienniki budowy na tym forum. Szczególne podziękowania dla sebcioc55, ACCel'a, anonima i Daniellosa. Wasze relacje to olbrzymia skarbnica wiedzy.
    To i ja się witam i mi bardzo miło

    Cytat Napisał 19TOMEK65 Zobacz post
    Ach te ciasne przedpokoje ( wejścia do domu ) !
    ja też mam ciasny wiatrołap i powiem szczerze, że to był błąd i teraz zrobił bym z 2x większy.

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Kiedyś gdzieś czytałam, że okno szerokie i niskie wpuszcza więcej światła niż okno o tej samej powierzchni ale wysokie, a wąskie. Do zweryfikowania.
    to prawda, okna pionowe dają mniej światła niż kwadratowe czy poziome, dlatego posłuchaj sie kolegów i zrób większe.

    skoro każdy coś zmienia to ja bym zmienił:
    1. wiatrołap powiększony np z 1m kosztem pom. gosp. Na ścianie łączącej z kuchnią miejsce na zabudowę do sufitu (wszystkie kurtki buty itp), 65cm wystarczy, ale pamiętaj jeszcze o opasce drzwiowej
    2. ściany działowe to tylko BK bo szybko i lekko, albo najlepiej zrób ściany działowe z GK! Podwójne płytowanie, wełna w środek i masz bardzo dobre wygłuszenie. Kolejnym plusem jest szybkość, gładkość ścian no i cena. Jak sobie policzysz ile będą Cię kosztować murowane ściany działowe z tynkami to zwariujejsz. Nie ma co bać się regipsów, ja drugi raz tak bym zrobił, w dodatku nic bym nie tynkował tylko wszędzie dał płyty. Kolejną sprawą jest brak kolejnych m3 wody do odparowania! co też przyśpiesza i ułatwia pracę.
    3. Łazienki, tutaj bym zrobił taki myk, że nad WC przesunał bym ściankę tak aby od strony pom gosp. była wnększa 60cm na pralkę i suszarkę w słupku, ewentualnie pralkę a nad nią szafki, a w powstałej wnęce od strony łazienki umieścił bym prysznic. 78cm to trochę wąski prysznic więc spłaszczył bym WC i tym samym je rozszerzył. Wtedy będziesz miał szerszy i głębszy prysznic. Bo ta wnęka 1,3m to czysta strata 0,7m2 jeżeli tam ma być pralka.
    4. Ostatnie i najważniejsze to koniecznie zrób większe okno na tej ścianie szczytowej, będzie po prostu ciemno w kuchni i będziesz miał przechlapane u żony Pokaż plan kuchni to coś wymyślimy.

    Ogólnie bardzo fajnie wszystko wygląda, ale czy dobrze zrozumiałem że chcesz robić szczyty wyższe niż dach? Twoje założenia są bardzo słuszne. Płyta fund i na niej wylewka i miejsce na instalacje również. Wiązary jak najbardziej tylko musisz się targować
    Z tą kanalizą trochę lipa, czemu aż taki koszt?
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  12. #12

    Domyślnie

    Dokonałem kilku zmian w projekcie:

    1. Powiększyłem wiatrołap, po lewej stronie po wejściu jest wnęka na 70cm (na szafę o głębokości 60cm), po drugiej stronie 50cm.
    2. Łazienka zmieniona za radą sebcia, tyle że na prysznic przewiduję 90cm, nie wiem czy to jednak nie za dużo. Dodatkowo trudno mi określić czy łatwo tam się będzie przechodzić obok miski wc, ale chyba będzie ok. Po wejściu do łazienki po lewej stronie będzie zabudowa meblowa do sufitu.
    3. Zmieniłem okna. W sypialniach są drzwi balkonowe 75cm + FIX 75cm, to samo w salonie od wschodu. Natomiast salon od południa drzwi balkonowe 90cm + FIX 3m


    http://https://zapodaj.net/images/cb7d6c69c3a85.jpg









    Ogólnie bardzo fajnie wszystko wygląda, ale czy dobrze zrozumiałem że chcesz robić szczyty wyższe niż dach?
    Chodzi mi o coś takiego





    Z tą kanalizą trochę lipa, czemu aż taki koszt?
    Nie miałem jeszcze czasu się w to dokładnie zagłębiać, taką kwotę usłyszałem w zakładzie komunalnym u siebie. Łącznie będzie ok 110m, po drodze są trzy rury gazowe z czego jedna 800 czy coś takiego i potrzebna jest ochrona na rury kanalizacyjne. Ale w sumie mógłbym załatwić wszystkie formalności i sam przeprowadzić wszystkie prace, chyba? Wtedy powinienem się zmieścić w kwocie 5-6tyś (???). Teść ma koparkę ostrówka, stara ale działa
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0e36050b3b49d.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	441015  

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    libra100

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    131

    Domyślnie

    Jeśli dobrze rozumiem od północy w części dziennej planujesz kuchnię? Czy tam nie będzie żadnego okna nad blatem?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał libra100 Zobacz post
    Jeśli dobrze rozumiem od północy w części dziennej planujesz kuchnię? Czy tam nie będzie żadnego okna nad blatem?
    Bez okna

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Jeśli dałoby radę to w pokoju / gabinecie dałbym szafę na krótszej ścianie , a wejście ustawił po sikosie. Pokój nie będzie kiszkowaty.
    Kuchnia jest dosyć duża więc dobudowałbym spiżarnię o głębokości ok 1,2 m. Jako schowek wyjdzie taniej niż meble kuchenne a jest pojemniejsza.
    Z wiatrołapem pomyśl sobie jak to będzie gdy jednocześnie w mroźną i śnieżną zimą przyjdą do Ciebie jednocześnie 4 dorosłe osoby.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jesteś pewny, ze okna tarasowe z sypialni dzieci mają sens (przy szukaniu oszczędności)?

    Kuchnia za ciemna.

    Wnęka w łazience jest na pralkę? 55 cm ci starczy?
    WC masz na wprost wejścia do łazienki - mało estetycznie .
    Warto w łazience zrobić okno, chociaż mały lufcik.


  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    libra100

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Bez okna
    To raczej słaby pomysł. W kuchni duża ilość światła jest niezbędna, gorąco Was zachęcam do zrobienia okna nad blatem. Nie musi być standardowe, wystarczy długi, poziomy fix.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jesteś pewny, ze okna tarasowe z sypialni dzieci mają sens (przy szukaniu oszczędności)?
    W całym domu chcę mieć wysokie drzwi tarasowe (oprócz pomieszczenia gospodarczego), innych nie biorę w ogóle pod uwagę. Zastanawiam się tylko nad pokojami dzieci czy nie dać tam wyłącznie uchylnych. Nie chcę żeby w przyszłości wychodziły z domu przez taras




    Cytat Napisał libra100 Zobacz post
    To raczej słaby pomysł. W kuchni duża ilość światła jest niezbędna, gorąco Was zachęcam do zrobienia okna nad blatem. Nie musi być standardowe, wystarczy długi, poziomy fix.
    Poszerzyłem FIX od wschodu, teraz ma 200cm. Północną ścianę w kuchni chcę zostawić bez okna, mam już pomysł jak ją zabudować i nie może tam być okna nawet takiego między blatem a górnymi szafkami. BTW zawodowo zajmuję się produkcją mebli na wymiar


    Zmieniłem projekt, teraz jest coś takiego:



    Z łazienki zniknął prysznic. Teraz w domu mamy samą wannę ze szklanym parawanem i takie coś nam w zupełności wystarcza. Nie ma sensu mieć wanny i prysznica w jednym pomieszczeniu, dwie osoby i tak naraz nie będą mogły się myć.

  19. #19

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Według mnie cały czas masz za duże pomieszczenie gospodarcze i za małą łazienkę. Możesz napisać jaka ma być funkcja pomieszczenia gospodarczego? Dlaczego masz tam okno a w łazience nie?
    Zastanawiając się dalej, myślę też że przy rodzinie 2+2 i nastoletnich dzieciach tylko jedna łazienka to bardzo zły pomysł

    Może warto zintegrować biuro w jakimś dodatkowym budynku gospodarczym? Ja aktualnie mam plan wykorzystania materiałów po rozbiórce domku letniskowego na warsztat DIY 35m2. Mógłbyś zrobić coś podobnego.
    Ewentualnie powiększyć powierzchnię o kilka metrów. Mi nie udało się zmieścić domu 2+2 +biuro w mniejszej powierzchni niż 140m2
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony