dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 7
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 140
  1. #101

    Domyślnie

    Wylałem ostatnio płytę z samozagęszczalnego. Co do samej roboty, bajka. Przez 3/4 czasu lania płyty po prostu patrzyłem jak beton się rozpływa. Potem tylko ostatnia warstwa do poziomu i tzw sztangowanie.

    Ja wylewałem z takiego betonu głównie dlatego, że nie mam nikogo do pomocy i uznałem, że dopłata do samozagęszczalnego jest na tyle mała, że szkoda zdrowia, nerwów i ewentualnego zepsucia roboty, żeby lać samemu tradycyjny beton.

    Co do efektów. Nie wiem, czy to się kwalifikuje na określenie równo - na 125m2 mam 1,5cm różnicy, kałuże widać. Gładko też nie wyszło, bo na wierzch wyszło trochę kruszywa, a do tego mam w niektórych miejscach ślady po sztangowaniu. Tylko akurat to podejrzewam jest przez to, że na ostatnią gruchę czekałem ok 30 min i w jednej części beton zaczął już wiązać - w tym miejscu sztangowało się już ciężko i pewnie stąd zostały ślady. Już sprawdzałem i to bez problemu zetrę tarczą do szlifowania betonu, no ale to trochę roboty dodatkowej będzie.
    Gdybym miał robić płytę na gotowo z takiego betonu, to jednak albo zacierać albo potem szlifować. Zatrzeć łatwiej.

    Gdybym lał jeszcze raz, to postawiłbym sobie na płycie kilka reperów, tak jak się stawia pod wylewki anhydrytowe. Można coś takiego sobie sklecić np z plastikowych podkładek pod pręty zbrojeniowe + jakaś cieniutka rurka, która będzie wystawać ponad poziom betonu i na niej zaznaczysz poziom. Tam gdzie mogłem sobie zaznaczyć na rurach kanalizacyjnych mam fajnie wylane, ale tam gdzie nie widziałem dokładnego poziomu, mam te różnice, o których pisałem wyżej. Miałem niby kawałek listewki z naniesionym wymiarem do "maczania" w betonie i sprawdzania poziomu, ale to nie zdaje egzaminu - nie ma czasu na to, jak operujesz wężem od pompy.

  2. #102
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Uparty

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zabrze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Ja lałem posadzkę na budynku gospodarczym, zrobiłem prowadzenia które potem wyrwałem i zatarłem - tolerancja do 4mm także bezproblemowo.

  3. #103

    Domyślnie

    Koniec lutego a ja jeszcze nic nie zacząłem. Nawet droga nie dokończona, najpierw mega mokro że niczym nie można było wjechać z gruzem a teraz zima. U mnie na podkarpaciu jest 20-30 cm śniegu.

    Ceny stali zwariowały więc postanowiłem całe zbrojenie zrobić z kompozytu. Krótka konsultacja z przyszłym kierownikiem budowy i zbrojenie zamówione. Stali policzyłem 2800kg co daje przy obecnych cenach prawie 11 tys zł, kompozyt z transportem 6300 zł. Do tego dojdzie jeszcze jakieś 300-400 zł stali fi12 na elki. Najlepsze jest to, że nie wiedziałem że takie coś jak kompozyt w ogóle istnieje, przez przypadek gdzieś o tym przeczytałem.

    Jest tu ktoś kto miał styczność z kompozytem?

  4. #104

    Domyślnie

    Przed marcowymi podwyżkami chcę kupić styropian na elewację. Planuję 24cm Swispor Lambda Plus Fasada λ 0,032. Brać grubość 24cm czy lepiej 2x12cm i na zakładkę kleić? Jak się zazwyczaj robi żeby zminimalizować mostki?

  5. #105

    Domyślnie

    Zazwyczaj się tak robi, że na elewacji nie klei się styropianu do styropianu.
    Producenci styropianu nie przewidują takich rozwiązań.

  6. #106
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Dokładnie, jak już to styropian z frezem. Na pewno klejenie styro do styro to kiepski pomysł.

  7. #107

    Domyślnie

    Zbieram cały materiał na płytę. Warto dać pod XPS dodatkowo folię? Koszt mały bo tylko 60zł, folia typ 200, 0,07mm. Tylko tak się zastanawiam czy nie przyniesie więcej ewentualnych strat niż pożytku. W przypadku braku folii wilgoć pójdzie w piasek, natomiast tutaj jak dostanie się między folię a XPS to już tam zostanie.

    Na pewno folię będę dawał na styropian, 0.3mm z atestem.

  8. #108

    Domyślnie

    Folia 200 to totalne dno, które się zaraz podrze i zgnije w wilgotnym piasku. Pierwszy kontakt ze zbrojeniem płyty zrobi z tego strzępy.
    Jak chcesz lepiej, to membrana kubełkowa HDPE.
    Ma to zapobiegać podciąganiu kapilarnemu wilgoci z dołu.

  9. #109

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Folia 200 to totalne dno, które się zaraz podrze i zgnije w wilgotnym piasku. Pierwszy kontakt ze zbrojeniem płyty zrobi z tego strzępy.
    Jak chcesz lepiej, to membrana kubełkowa HDPE.
    Ma to zapobiegać podciąganiu kapilarnemu wilgoci z dołu.
    Nie będzie miała kontaktu ze zbrojeniem. Chodzi mi o styk piasku z xpsem.

  10. #110
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Jest gruba folia budowlana typ 300. Taką w 2 warstwach i nie ma szans żeby za Twojego życia coś się z tym stało...
    Reklama na FM jest płatna.

  11. #111

    Domyślnie

    Cytat Napisał bcgarage Zobacz post
    Jest gruba folia budowlana typ 300. Taką w 2 warstwach i nie ma szans żeby za Twojego życia coś się z tym stało...
    ok, ale dawać na zagęszczony piasek, pod XPS? Bo tak oglądam dzienniki budowy i raczej wszędzie XPS jest bezpośrednio na piasku.

  12. #112

    Domyślnie

    U mnie też jest XPS bezpośrednio na piasku, dopiero na XPS jest folia 0,5. Projekt robił spec od projektowania płyt, polecany na tym forum, więc wydaje mi się, że wie co robi i sam od siebie nic nie dodawałem między piasek a XPS

  13. #113

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo ze wsi Zobacz post
    U mnie też jest XPS bezpośrednio na piasku, dopiero na XPS jest folia 0,5. Projekt robił spec od projektowania płyt, polecany na tym forum, więc wydaje mi się, że wie co robi i sam od siebie nic nie dodawałem między piasek a XPS
    Masz tu gdzieś relację z budowy płyty?

  14. #114

    Domyślnie

    Nie, nie prowadzę dziennika na forum, bo uznałem, że nie mam na to czasu a początkowy zapał do takiego pomysłu z czasem przerodzi się w martwy dziennik. Ale zdjęcia jakieś tam robię, więc przejrzę z etapu płyty i podeślę Ci na priv

  15. #115

    Domyślnie

    Budowa w końcu rozpoczęta
    Dwa dni pracy i wykop gotowy. Głębokość 40-70cm, mogło być w niektórych miejscach mniej, ale robiliśmy to sami z teściem, koparka stary ostrówek. Wszystko kopane głównie przodem, ciężko trochę przy tak starym sprzęcie panować nad głębokością kopania. Mimo wszystko myślę że wyszło dobrze a najważniejsze że tanio, paliwo ok 300 zł.




    Nie wiem co zrobić z bednarką. W projekcie mam instalację odgromową, bednarka ocynk 25x4. Znajomy elektryk mówi żeby wyprowadzić ją w czterech narożnikach, chociaż on by się zastanawiał czy finalnie ta odgromówka potrzebna. Dom będzie z dachem bezokapowym, rynny ukryte. Rozumiem, że druty musiały by iść na wierzchu prawda?
    Przy odgromówce uziemienie do rozdzielni idzie też z tej samej bednarki? Nie czytałem jeszcze nic kompletnie na ten temat. Na chłopski rozum chyba nie może być to połączone ze sobą.

  16. #116

    Domyślnie

    Ja korzystałem z tego opracowania:
    http://www.edwardmusial.info/pliki/u...ndamentowe.pdf

    na 17 stronie w pkt 6 zaczyna się temat uziomów w budynkach z pełną termoizolacją.

    Ja nie zrobiłem kraty pod płytą, a zrobię otok. Dom nie jest duży, więc tylko w jedną stronę zalecany wymiar oka przekroczę nieznacznie, liczę, że będzie ok. Z kraty w płycie mam właśnie wypuszczone 4 wąsy na rogach + wąs do rozdzielnicy.

    Do ziemi będę dawał nierdzewkę. Widziałem jak wygląda ocynk po 15 latach wyciągnięty z ziemi - z warstwy ocynku niewiele zostało i zaczynało już powoli rdzewieć. Oczywiście warunki gruntowe mają znaczenie, nie wszędzie pewnie będą tak agresywne, ale na starość wolę się nie przejmować znikniętym uziemieniem.

    Do płyty dałem zwykłą czarną bednarkę - po zalaniu betonem nic z nią się działo nie będzie. Wąsy z ocynku są wypuszczone.
    Ostatnio edytowane przez Pablo ze wsi ; 13-04-2021 o 14:38

  17. #117

    Domyślnie

    Jak czytam różne dzienniki to większość daje w przypadku płyty jedynie bednarkę dookoła. Ale nie trafiłem jeszcze na dziennik gdzie dodatkowo jest instalacja odgromowa. Skłaniam się do rezygnacji z niej.

  18. #118

    Domyślnie

    No ja tak będę miał, ale dziennika nie prowadzę.

  19. #119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    No ja tak będę miał, ale dziennika nie prowadzę.
    Czyli robisz tylko otokowo? Bednarka ocynk? Będziesz miał odgromówkę?

  20. #120

    Domyślnie

    Jest otok z bednarki ocynkowanej, ale dodatkowo ze zbrojenia płyty wyprowadzone są "wąsy" do połączenia ze zwodami (tak to się nazywa?) schodzącymi z dachu.

Strona 6 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony