dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Solzbi

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    70

    Domyślnie Poszerzenie systemowe czy purenit pod okna?

    Jakie macie zdanie na temat poszerzenie systemowego pod okna, które sięgają podłogi?

    Firma proponuje poszerzenie systemowe wzmocnione stalą. Natomiast w internecie dużo opinii znalazłem aby zastosować ciepłą podwalinę pod okna m. in. purenit. Jest jeszcze klinaryt ale ma mniej zwoleników.

    Mam obawy że przy systemowym poszerzeniu od producenta będzie tzw zimną podłoga przy oknie, jak w późniejszym etapie ten problem rozwiązać?

    Będę miał okno HST szerokości 2500 oraz w wiatrołapie fix szerokości 500.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    "Uwielbiam" te fejsbukowe najlepsze rady dotyczące "ciepłych" poszerzeń.
    Tu też, w wielu tematach była ta sprawa poruszana, i podobnie jak "w internecie" doszliśmy do przekonania że purenit wydaje się być lepszy od klinarytu czy poszerzeń, ale czy optymalne?

    Oczywiście przy HS możesz czuć chłodniej, bo sama rama okna jest tak samo "zimna" i ma metalowe wzmocnienia jak poszerzenia (które w dodatku powinny być zastosowane w dwóch równoległych rzędach). Także - jak ciągnie od okna, to nie jest wina rodzaju podwaliny (chyba że braku) a szybciej poprawności montażu.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Solzbi

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    70

    Domyślnie

    A jak wyelminować zimną podłogę przy poszerzeniach systemowych, bo na pewno są to zimniejsze elementy niż klinaryt, purenit. Co zastosować od wewnątrz przy tym poszerzeniu albo w jakimś tam stopniu pozbyć się tego efektu.

    Wydaję mi się że samo oparcie okna na poszerzeniu ma lepszą stabilność niż przy innych wynalazkach ale mogę się mylić.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Solzbi Zobacz post
    A jak wyelminować zimną podłogę przy poszerzeniach systemowych, bo na pewno są to zimniejsze elementy niż klinaryt, purenit.
    Na czym ta zimna podłoga ma niby polegać? Bo nie zauważyłem.



    To z fioletową obwódką to drzwi wejściowe na poszerzeniu.

    U poszerzenia to jakieś 1,1-1,2. Ile wyjdzie U klinarytu tej grubości?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-02-2020 o 18:51

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Solzbi Zobacz post
    A jak wyelminować zimną podłogę przy poszerzeniach systemowych, bo na pewno są to zimniejsze elementy niż klinaryt, purenit. .
    No próbuję Ci wytłumaczyć, że poszerzenie jest zwykle podobnych (a przynajmniej niewiele gorszych ) parametrów U co rama okna, której jest widać 3-4 x wiecej niż poszerzenia, które w dodatku jest zakryte ('docieplone" podłogą / ociepleniem / ew. kostką na tarasie.

    Jedne czego warto dopilnować, to by między poszerzeniem a ramą okna przed skręceniem znalazła się tp. taśma rozprężna, która zabezpieczy całość przed ew. przewiewami jeśli by coś jednak nie było dobrze wykonane (podobnie z innymi podwalinami). To warto ustalić jeszcze przed montażem. Niektóre firmy robią to fabrycznie, a w innych montażyści którzy nie zawsze mają taśmę na wyposażeniu.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Kolejny klient nie mający pojęcia o montażu ale już ukierunkowany przez nagonkę na poszerzenia bo trzeba jakoś promować purenit i klinaryt
    Nie będziesz miał zimnej podłogi przy HST bo...
    - głębokość zabudowy jest 2x większą jak okna
    - dwa rzędy poszerzen
    - pomiędzy poszerzeniami poduszka powietrza będąca dodatkowym izolatorem
    - uwzględniając warstwy posadzki styczność z wylewką będzie miało 1-2 cm z całej wysokości poszerzenia
    - przy wylewke będziesz miał dodatkowo między tymi 1-2 cm poszerzenia 5mm gąbki dylatacyjnej która daje dodatkowy opór cieplny

    Tyle w temacie

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Wrażenie zimnej podłogi będziesz miał zawsze. gdy na bosaka staniesz przy drzwiach tarasowych bez względu na to czy posadowione na klinarycir purenicie czy poszerzeniu - chyba że ogrzewanie podłogowe z zageszczonymi pierwszymi od drzwi rurkami będziesz mial
    Cyrkulacja powietrza zawsze w narozach czy to pionowych czy poziomych jest mniejsza tym samym zdolności ogrzewania powietrzem tych miejsc są słabsze A nasze stopy są bardzo wrażliwe na nawet minimalna różnica temperatur

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    ja u siebie na poszerzenie i ramę okna przykleiłem XPS 2cm. tak aby było na równi z jastrychem. Z zewnątrz przychodzi XPS 10cm od cokołu.
    dodatkowo nitka podłogówki jest wpuszczona we wnękę przy HST

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Solzbi

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    70

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    Kolejny klient nie mający pojęcia o montażu ale już ukierunkowany przez nagonkę na poszerzenia bo trzeba jakoś promować purenit i klinaryt
    Nie będziesz miał zimnej podłogi przy HST bo...
    - głębokość zabudowy jest 2x większą jak okna
    - dwa rzędy poszerzen
    - pomiędzy poszerzeniami poduszka powietrza będąca dodatkowym izolatorem
    - uwzględniając warstwy posadzki styczność z wylewką będzie miało 1-2 cm z całej wysokości poszerzenia
    - przy wylewke będziesz miał dodatkowo między tymi 1-2 cm poszerzenia 5mm gąbki dylatacyjnej która daje dodatkowy opór cieplny

    Tyle w temacie
    i wszystko jasne, dziękuję bardzo za opinię. piwo dla Ciebie

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał Solzbi Zobacz post
    i wszystko jasne, dziękuję bardzo za opinię. piwo dla Ciebie
    Kasztelana poproszę

  11. #11

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat. Mam 3 balkonowe okna(normalne) które mają być montowane na płycie fundamentowej z ogrzewaniem więc płyta jest juz na gotowo. Wiem, że niektórzy w miejscach przewidzianych pod balkony wklejają paski xps-a na etapie lania płyty , no ale my tego nie zrobiliśmy. Firma okienna sugeruje żebyśmy sobie podcieli płytę , dali poszerzenie i na nie montowali okna. Pytanie czy jest sens? Uzasadnienie firmy jest takie że jak ktoś będzie na tym progu stawać to się piana wyrobi pod spodem i ogólnie okno może pokrzywić. W sumie racja, nikt dorosły może i nie będzie stawać na progu ale dzieci są gorsze niż surykatki zawsze muszą sobie najwyżej stanąć. Płyta w otworach trzyma poziom. Co robić żeby było dobrze a się nie narobić?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    A biorą odpowiedzialność za podciecie płyty?
    Od tego zacznijmy
    W czym widzą problem ?
    By próg się nie uginal w takiej sytuacji po prostu gęsto się to podpiera podkladkami niwelujacymi ewentualny brak poziomu czy nierówności
    Jest kiepsko termicznie ale tak to jest gdy architekt pewnych rzeczy nie przemysli na etapie projektu
    By poprawić termike może warto przemyśleć wysuniecie tych trzech balkonów w warstwę ocieplenia

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Co robić żeby było dobrze a się nie narobić?
    Przy płycie grzewczej to miejsce to jest problem. I chyba trzeba się pogodzić z mostkiem cieplnym montując standardowo. Albo zrobić schodek - jak i z czego żeby był ciepły i stabilny do rozpoznania, ale pewnie to nieakceptowalne rozwiązanie.
    Albo w warstwie ocieplenia.

  14. #14

    Domyślnie

    No niestety konstruktor, który mi to robił, nie znał się na domach energooszczednych a mi to umknęło. W ociepleniu odpada. Zamiast schodka lepiej już dać pasek 1cm z xpsa o ile to można dać pod balkon. Mogę się założyć, że podcięcie płyty nie zrobiłoby różnicy, ona i tak jest przewymiarowana.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Nie znał się powiadasz? Hmm...chyba nie znam się wogole bo czy dom energooszczędny czy inny należy przewidzieć jak zamontować balkony na płycie odpowiednio przygotowując przy projektowaniu płytę- odpowiednią ja wzmacniając i obniżając
    Pod nic się nie daje bo profil MUSI być odpowiednio podparty
    Dlaczego nie możesz wysunąć okna choćby na 4 cm by dobrze ocieplić to miejsce ?
    Koszty? Czy inne powody - jakie ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    ...Mogę się założyć, że podcięcie płyty nie zrobiłoby różnicy, ona i tak jest przewymiarowana.
    Odważnie
    Tylko widzisz najwazniejsza jest strefa brzegową płyty i usunięcie jednego pręta wzmocnienia w obrębie otworu gdzie rozkład nacisku jest inny może spowodować pęknięcie płyty w tym miejscu
    To co nam się wydaje bez poparcia obliczeniami nie ma żadnych podstaw
    Twoje ryzyko
    Proponujemy Tobie najlepsze rozwiązanie - wysuniecie okna poza obrys płyty lub po prostu pogódź się że stratami i chłodną podłogą przy balkonach
    Twój wybór

  17. #17

    Domyślnie

    Nie, spoko przedzwoniłam do konstruktora w miedzyczasie, mogę ciąć, ale szczerze nam się nie chce. Wątpie w tą "chłodną podłoge" przy balkonach których tak w ogóle nie ma. Są okna balkonowe na parterze. To trochę co innego , nie będzie mi żelbet wyciągał ciepła. A "chłodna podłoga" jest dogęszczona podłogówką w tym miejscu. Koszty zawsze trzeba przeliczać w stosunku do korzyści i oszczędności a podejrzewam że są one niewspółmiernie duże. Poczytam , zobacze.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    A "chłodna podłoga" jest dogęszczona podłogówką w tym miejscu. Koszty zawsze trzeba przeliczać w stosunku do korzyści i oszczędności a podejrzewam że są one niewspółmiernie duże. Poczytam , zobacze.
    Rozrysuj sobie przekrój tego miejsca. Będziesz miała bezpośredni styk grzewczej płyty z parapetem, tarasem czy opaską. Pytanie, jak duża będzie ta powierzchnia styku.
    Jak zrobisz parapet oparty na XPS to pewnie straty będą najmniejsze - ale pytanie o trwałość takiego rozwiązania?
    Chyba taras drewniany na palach będzie optimum - jak deski dasz na wysokości góry progu to może da się odrobinę ociepleniem wjechać na profil od dołu? Tylko trzeba wywietrzniki jakoś obrobić.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-02-2020 o 14:55

  19. #19

    Domyślnie

    Wiem o czym mówisz Kaizen , juz też o tym myślałam, o tarasie drewnianym i co zrobić z odwodnieniami. Jeśli chodzi o okna w pokojach dziecięcych to pewnie damy jakieś minimalne wysokością poszerzenia tylko w salonie nie chce już podnosić.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Wiem o czym mówisz Kaizen , juz też o tym myślałam, o tarasie drewnianym i co zrobić z odwodnieniami. Jeśli chodzi o okna w pokojach dziecięcych to pewnie damy jakieś minimalne wysokością poszerzenia tylko w salonie nie chce już podnosić.
    Minimalne czyli rzędu 20-25mm
    Troszkę to poprawi sytuację bo z zewnątrz ponad poziom plyty dasz ocieplenie, jakby 20-25mm wegarek i z założenia poziom tarasu będzie jeszcze wyżej od posadzki wnętrza.
    Ponawiam pytanie - dlaczego nie możesz wysunąć balkonów choć częściowo w ocieplenie?
    Jak się domyślam ocieplenia będzie nie mniej jak 25cm. Sądzisz że wysuniecie balkonów na 4 A nawet 8cm aż tak będzie rzucać się w oczy i razić?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony