dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28

Temat: Pompa czy gaz

  1. #1

    Domyślnie Pompa czy gaz

    Witam, buduję dom ~240m2 i waham się między pompą ciepła (powietrzną) a gazem. Kilka majstrów mówiło mi, że Panie przy tym metrażu pompa nie da rady.
    Proszę o opinię czy lepsza pompa czy gaz
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jest szansa, że przy takiej powierzchni z OZC wyjdzie, że PC się opłaci.
    Oczywiście, że PC da radę - pytanie, która i czy TCO wyjdzie niższe dla PC niż dla równie (bez)obsługowych alternatyw albo czy godzisz się na większą/mniejszą obsługowość.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Ale masz majstrów. Ja mam 240 m2 i oja pompa typ 13 jest zbyt duża . Musiałem programowo ograniczyć moc.
    Dobrze wybudowany dom 240 m2 to nawet typ 8 wystarczy

    Uwaga TYP pompy nie oznacza mocy pompy
    Mogą być pompy typ 8 Ale jedna przy -15C będzie miała moc 2 kW inna tak samo oznaczona bedzie miała przy -15C nadal 8

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki Te majstry na szczęście nic u mnie nie robiły Biorę się za lekturę o PC w takim razie bo na razie jestem w tym zielony.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Te majstry na szczęście nic u mnie nie robiły
    Biorę się za lekturę o PC w takim razie bo na razie jestem w tym zielony.
    Majstry mogą być OK, tylko są zieloni na temat PC,
    Mając PC, możesz ją zasilać z instalacji PV.
    Zrób profesjonalne OZC budynku.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6

    Domyślnie

    PC oczywiście dobrze dobrana oczywiście ogrzeje twój dom.
    Ozc powie Tobie jaka MOC pompy musisz mieć aby przy projektowej temperaturze utrzymać 20 stopni w domu.
    Niskotemperaturowe ogrzewanie - 1kWh ciepła to
    Gaz około 0,24 pln
    PC gruntowa w tanich taryfach Ok 0,06 pln , PC powietrze woda w tanich 0,10 pln , mieszana taryfa Ok 0,15 pln.
    Jeżeli dom zużyje 12000 kWh na CO to koszt
    Gaz - 2400 pln
    PC grunt - 720
    PC pw - 1200 pln
    Odchodzi koszt abonamentu za gaz i tańsze jest wyprodukowanie cwu.
    Musisz sam przeliczyć.
    Dodatkowo możesz dokupić fv i sam produkować prąd ,
    „Ciekawe, że szczątki dinozaurów przetrwały 200 mln lat a teraz musimy je chronić” A.Andrus
    Dlaczego PC ? Bezpieczeństwo, czyste powietrze, bezobsługowość.

    Dom 120 m2, garaż 25 m2.
    Ocieplenie - styropian szary z zakładkami 15 cm, podłoga 18 cm, 40 cm celuloza dach.
    Pompa ciepła pw Panasonic 5kw + kominek.
    Podłogówka - parter, 1. - piętro grzejniki .
    Pozdrawiam !

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Przy gazie ziemnym masz "COP" w stosunku do prądu około 3. Jak prąd podrożeje a gaz nie, to "COP" będzie jeszcze większy. Jak pompa ciepła to tylko w taniej taryfie czyli "pompować" głównie w nocy a wtedy warunki dla pompy są najgorsze bo najzimniej. Pompa ma przewagę nad gazem ziemnym tylko w okresach przejściowych przy temperaturach powyżej zera. Poniżej zera COP jej spada oraz musi wykonywać defrosty na co też potrzebne jest ciepło. Pobiera je z instalacji czyli podłogówki lub specjalnego bufora.
    Mam dom o podobnym metrażu, przy 0*C (wartość uśredniona przez kilka dni) na zewnątrz, potrzebuje mocy ciągłej na ogrzewanie i CWU (7 osób) na dobę około 4-5 kW. Gazu idzie przy kotle kondensacyjnym około 11-12 m3 na dobę.
    Dom prawie 30 letni. ocieplenie 10cm styropianu. Ostatnio okna wymienione na 3 szybowe (szyba 0,5), drzwi wejściowe też wymienione na dużo dużo lepsze niż były.
    Przy obecnych możliwościach ocieplenia można osiągnąć o wiele lepsze wyniki.

  8. #8

    Domyślnie

    Zwrociłem się do jednego użytkownika forum z prośbą o wykonanie OZC. Zobaczymy co wyjdzie bo miał to już zrobić dawno temu.
    Ogólnie skłaniam się ku pompie bo to nowoczesne źródło ogrzewania itp. Na gaz średnio mam ochotę chyba, że koszta pompy mnie nie puszczą.
    W projekcie miałem gaz i związana z tym moc przyłączeniowa prądu to 15kW. Czy gdybym chciał pompę to to nie będzie za mało? Wiem, że nie da się tego tak ocenić ale to opinia jednego elektryka (instalacji el. w domu jeszcze nie mam).
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 17-02-2020 o 15:14
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Przy gazie ziemnym masz "COP" w stosunku do prądu około 3.
    Ani przy gazie, ani przy prądzie nie masz COP.
    Dla PC PW COP=3 to już ostrożne założenie nawet przy grzaniu głównie w nocy - ale to wcale tak bardzo nie wpływa na COP a całe CWU i znaczną część ciepła można w taką zimę wyprodukować w taniej strefie.
    Tak, jak regularnie piszę, że PC się nie opłaca tak samo piszę, że kWh ciepła przy PC jest najtańsza - taniej wyjdzie tylko drewno darmowe (albo za bezcen). To, co zazwyczaj powoduje nieopłacalność to droga inwestycja (i to co kilkanaście lat), droga konserwacja, naprawy i przeglądy. Ale przy odpowiednio dużej ilości kWh zdąży ona "zarobić" na przeglądy, naprawy i wymianę, gdy się już całkiem posypie. Ale żeby to policzyć, potrzebne jest OZC i oferty.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-02-2020 o 15:18

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Zwrociłem się do jednego użytkownika forum z prośbą o wykonanie OZC.
    W projekcie miałem gaz i związana z tym moc przyłączeniowa prądu to 15 kW.
    Czy gdybym chciał pompę to nie będzie za mało?
    To Go pogoń lub zleć innemu,
    Przy zasilaniu tylko prądem plus pompa to moc ok; 21 do 25 kW
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #11

    Domyślnie

    Kogo z forum polecacie do zrobienia OZC?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ani przy gazie, ani przy prądzie nie masz COP.
    Dla PC PW COP=3 to już ostrożne założenie nawet przy grzaniu głównie w nocy - ale to wcale tak bardzo nie wpływa na COP a całe CWU i znaczną część ciepła można w taką zimę wyprodukować w taniej strefie.
    Tak, jak regularnie piszę, że PC się nie opłaca tak samo piszę, że kWh ciepła przy PC jest najtańsza - taniej wyjdzie tylko drewno darmowe (albo za bezcen). To, co zazwyczaj powoduje nieopłacalność to droga inwestycja (i to co kilkanaście lat), droga konserwacja, naprawy i przeglądy. Ale przy odpowiednio dużej ilości kWh zdąży ona "zarobić" na przeglądy, naprawy i wymianę, gdy się już całkiem posypie. Ale żeby to policzyć, potrzebne jest OZC i oferty.
    Masz rację, że nie ma COPu przy prądzie i gazie, ale ja napisałem "COP" a to jest różnica. Chciałem przez to pokazać o ile jest tańszy gaz od prądu, tylko nie dodałem, że przy G11.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Kogo z forum polecacie do zrobienia OZC?
    asolt ; http://solterm.com.pl/kontakt/
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #14

    Domyślnie

    No wlasnie Asolt miał mi zrobic sprobuję go przycisnąć.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    No wlasnie Asolt miał mi zrobic sprobuję go przycisnąć.
    Za opóźnienie - należy się bonus.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #16

    Domyślnie

    Może pompa na gaz?
    Kiedyś były takie pomysły kogeneracyje, które teoretycznie dawały pozyskanie tanio energii cieplnej i elektrycznej.
    Ciekawe jak obecnie wygląda produkcja silnika na gaz.
    Rozwiązania chyba nader skomplikowane aby były opłacalne gdy fotowoltaika zagościła pod strzechy.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Masz rację, że nie ma COPu przy prądzie i gazie, ale ja napisałem "COP" a to jest różnica. Chciałem przez to pokazać o ile jest tańszy gaz od prądu, tylko nie dodałem, że przy G11.
    Przy g11 kWh wychodzi dosyć podobnie z PC i z gazu. Tylko trzeba być analfabetą matematycznym, żeby grzać w g11.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Za opóźnienie - należy się bonus.
    Jestem cierpliwy
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  19. #19

    Domyślnie

    Panowie, ja też mam ten dylemat, wybrać gaz czy pompa w domu z lat 60-tych, gdzie do ogrzania jest 220 metrów. Zarówno jedno jak i drugie ma swoje plusy i minusy, u mnie ( u teściowej raczej) plusem za gazem jest to, że ten gaz jest już w domu, no i koszt inwestycji- jakieś 20 tys tańszy. No ale mimo to w 80 procentach jestem zdecydowany na pompę, pomimo, że mam tam same grzejniki. Proszę poprawcie mnie jeśli źle liczę, zapotrzebowanie wg ciepłowłaściwe!!! wiem wiem proszę nie krzyczeć, ale jak rok temu liczyłem pod swój dom sprawdziło się, a nawet sporo mi zawyżyło, ale to biorę na kark słabiutkiej zimy, no wiec zapotrzebowanie mam na 20000 kWh. Teraz 20000x 0,24 zł = 4800, przy gazie, a przy pompie powiedzmy z COP niecałe 3, czyli 7000x0.4 zł =2800. Wychodzi mi 2 koła rocznie i teraz licząc, że teściowa dostanie 40 % zwrotu z CP to po 6 latach inwestycje mi się wyrównają. Jeśli coś źle policzyłem będę wdzięczny za poprawkę.
    Dom 196 m2 po podłogach, ogrzewane 170 m2, ok 80 m2 to podłogówka, reszta grzejniki aluminiowe, ściany porotherm 25+15 styropianu, podłoga 7-8 cm styropianu. Pompa Panasonic T-cap 9 kW, na dachu 6.82 PV.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał nobilitas Zobacz post
    Panowie, ja też mam ten dylemat, wybrać gaz czy pompa w domu z lat 60-tych, gdzie do ogrzania jest 220 metrów. Zarówno jedno jak i drugie ma swoje plusy i minusy, u mnie ( u teściowej raczej) plusem za gazem jest to, że ten gaz jest już w domu, no i koszt inwestycji- jakieś 20 tys tańszy. No ale mimo to w 80 procentach jestem zdecydowany na pompę, pomimo, że mam tam same grzejniki. Proszę poprawcie mnie jeśli źle liczę, zapotrzebowanie wg ciepłowłaściwe!!! wiem wiem proszę nie krzyczeć, ale jak rok temu liczyłem pod swój dom sprawdziło się, a nawet sporo mi zawyżyło, ale to biorę na kark słabiutkiej zimy, no wiec zapotrzebowanie mam na 20000 kWh. Teraz 20000x 0,24 zł = 4800, przy gazie, a przy pompie powiedzmy z COP niecałe 3, czyli 7000x0.4 zł =2800. Wychodzi mi 2 koła rocznie i teraz licząc, że teściowa dostanie 40 % zwrotu z CP to po 6 latach inwestycje mi się wyrównają. Jeśli coś źle policzyłem będę wdzięczny za poprawkę.
    Niby ok pod warunkiem ze te 20000 jest ok.
    A tesciowa nie opalala dotychczas niczym ile wungla czy drzewa szlo przez zime.
    No i zeby uzyskac ta cene 0,4 za kwh musisz zalozyc g12w lub g13.
    Zeby wyszlo cop3 na grzejnikach to przez wiekszosc sezonu z 35st w porywach do 40 starczy Ci tyle?
    No i przez pieresze lata np.5 okolo 250zl przeglady zeby utrzymac gwarancje niewiem jak przy gazie ale tez pewnie cos tam trzeba.
    Na cwu jeszcze do przodu na pompie a u niektórych to sporo wychodzi.
    Pozatym ok
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony