dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Bosch Compress 7000i AW

    Cześć,

    miał ktoś z Was do czynienia z monoblokiem Bosch Compress 7000i AW? Jest to monoblok z modulacją mocy od 25 do 100%, COP>4,0 przy temperaturze powietrza 2°C, SCOP sięgający 5,15. Może także współpracować z grzejnikami, więc praca w systemie 45-55 stopni. https://www.junkers.pl/produkty/pomp...ress-7000i-aw/

    Jest kilka filmików na YT z montażu tej pompy w domach jednorodzinnych, ale poza samą instalacją brak opinii użytkowników tej pompy. Szukam coś ciekawego do instalacji grzejnikowej(aluminiowe Fondital + rurki miedziane, więc bardzo mały zład wody w samej instalacji) i zastąpienie kotła zasypowego. Ten Bosch wpadł w moje zainteresowanie mimo, że to monoblok.

    Czy mógłby ktoś z Was zerknąć swoim okiem na tabelki od tej pompy - strony 44-45, strony 70-72 https://www.junkers.pl/files/JUNKERS...000i_AW_PL.pdf Nadaje się Waszym zdaniem ta pompa dla instalacji grzejnikowej, czy nie bardzo? Celuję w model 13 kW bez grzałek, gdzie przy 55 stopniach mamy do dyspozycji 8 kW. Jednostka zew. i wew. zasilana napięciem miedzyfazowym 400 V, więc przy braku N lub PEN na słupie nic się nie stanie. Albo model 9 kW jednofazowy z grzałką wspomagającą 3 kW. Dom jakieś 100 m^2, nieocieplony i póki co nie będzie ocieplony. Ściany 40 cm - czerwona cegła z pustką między cegłami - tak się kiedyś robiło? Wiem, wiem, wszystko od dupy strony, ale tak musi być niestety.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 17-02-2020 o 20:31

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Cześć,

    miał ktoś z Was do czynienia z monoblokiem Bosch Compress 7000i AW? Jest to monoblok z modulacją mocy od 25 do 100%, COP>4,0 przy temperaturze powietrza 2°C, SCOP sięgający 5,15. Może także współpracować z grzejnikami, więc praca w systemie 45-55 stopni. https://www.junkers.pl/produkty/pomp...ress-7000i-aw/

    Jest kilka filmików na YT z montażu tej pompy w domach jednorodzinnych, ale poza samą instalacją brak opinii użytkowników tej pompy. Szukam coś ciekawego do instalacji grzejnikowej(aluminiowe Fondital + rurki miedziane, więc bardzo mały zład wody w samej instalacji) i zastąpienie kotła zasypowego. Ten Bosch wpadł w moje zainteresowanie mimo, że to monoblok.

    Czy mógłby ktoś z Was zerknąć swoim okiem na tabelki od tej pompy - strony 44-45, strony 70-72 https://www.junkers.pl/files/JUNKERS...000i_AW_PL.pdf Nadaje się Waszym zdaniem ta pompa dla instalacji grzejnikowej, czy nie bardzo? Celuję w model 13 kW bez grzałek, gdzie przy 55 stopniach mamy do dyspozycji 8 kW. Jednostka zew. i wew. zasilana napięciem miedzyfazowym 400 V, więc przy braku N lub PEN na słupie nic się nie stanie. Albo model 9 kW jednofazowy z grzałką wspomagającą 3 kW. Dom jakieś 100 m^2, nieocieplony i póki co nie będzie ocieplony. Ściany 40 cm - czerwona cegła z pustką między cegłami - tak się kiedyś robiło? Wiem, wiem, wszystko od dupy strony, ale tak musi być niestety.
    Kazda wspolczesna pompa ciepla normalnego producenta nadaje sie tak samo do grzejników jak ten bosch .
    Tylko ze jak chcesz zasilac woda o temp.50st to bedziesz mial cop 2 i bosch tu nie pomoże
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  3. #3

    Domyślnie

    Rozumiem, przy COP 2.x pompa chodzi prawie na pełnej mocy non-stop póki nie uzyska temperatury zadanej z jakiegoś wzorcowego pomieszczenia?
    Ten Bosch dupy nie urywa przy grzejnikach. W każdym razie tak wynika z wykresów o ile dobrze je rozumiem.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 17-02-2020 o 22:51

  4. #4

    Domyślnie

    Pompa normalnie bedzie chodzic jak u kazdego czyli po starcie wiadomo bedzie sie wkrecac na wyzsze obroty ale nie na maksa ona pomału zwieksza obroty az wyczuje ze starcza do podnoszenia temperatury wody.
    Zeby chodzila na maksa musi byc fest zimno.
    Co do copu to jest to jej sprawnosc ze 1kw wezmie z sieci a da dwa wtedy jest cop=2 i jest on mocno zalezny od temperatury jaka zasilasz grzejniki czy podlogowke i temp.na zewnatrz
    Jak grzejniki bedziesz zasilal np.32st to bedziesz mial srednioroczny cop np.3,5 ale jak dasz na grzejniki 50st to bedziesz mial 2 itd.
    Wszystkie pompy znanych producentów chodza podobnie i podobne maja tez osiągi.
    Odpusc sobie tego boscha bo tylko kupe kasy za nalepke zaplacisz a zaluz sobie normalna pompe (tanio)a za zaoszczedzona kase wymien grzejniki na wieksze aby mozna bylo grzac nizszymi temperaturami.
    Popatrz sobie na tabelki wydajnosci pomp innych producentow którzy to ladnie przedstawiaja jak spadaja copy wraz z temperatura zewn i temp grzania i jak ttez spada moc pompy w zaleznosci od temp.zewn.
    Przy tak wysokim zasilaniu 50-55st to zwykla pompa np.9kw przy minus 15 bedzie mogla dac na maksa tylko z 5kw a cop wtedy bedzie miala z 1,5 to juz prawie jakby czystym pradem grzala.
    Chyba ze kupisz jakies wersje specjane tak jak np.w panasonicu t-cap i wtedy pompa np.9kw przy minus15 i zasilaniu 55st tez da moc 9kw ale cop tez bedzie mizerny.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma możliwości zmiany grzejników na większe. Wymiana na tę samą wielkość, ale grubsze(33) też nie bardzo, bo taki grzejnik wygląda brzydko - odstaje mocno od ściany, niczym jakiś przemysłowy. Te aluminiowe są złe? Tam prawie nie ma nic wody, jedno żeberko to chyba 350-390 ml wody. Szybkie oddawanie ciepła, ale i szybkie stygnięcie. Przy instalacji grzejnikowej chyb tak ma być. Im mniej wody w grzejniku tym lepiej - czyli grzanie grzejnikami niskotemperaturowymi. Tylko obok PC trzeba postawić bufor 60-120 litrów dla defrostów, żeby nie wysycało ciepła z grzejników.
    Poza tym mając na wyjściu 35 stopni to najdalej oddalone grzejniki od kotłowni/PC będą miały temp. 20 kilka stopni. Taki grzejnik będzie zimny. Wydaje mi się, że tu nie ma cudów, grzejnik musi pracować w systemie 45-55 stopni. W mrozy 55, a okresy przejściowe 45 stopni. Taka zima jak jest teraz też 45 stopni. Ewentualnie mała korekta na mniejsze wartości. Chyba, że ktoś lubi domowe temp. 18-20-21. U nas w domu musi być minimum 23-24 stopnie. Każdy jest ciepłolubny. 21-22 stopni w domu nieocieplonym jest zimno.
    Dobrze mówię, czy plotę bzdury?
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 18-02-2020 o 10:27

  6. #6

    Domyślnie

    "Wydaje mi się, że tu nie ma cudów, grzejnik musi pracować w systemie 45-55 stopni."

    U mojej rodzicielki fachmeni nawalili żeberek, że praktycznie całą zimę można dać 40 stopni i jest ciepło. Masz pompę obiegową, która szybko ci przepompuje wodę w najdalszy punkt domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Przecież teraz mam pompkę obiegową. Nigdy tak nie będzie, że woda w najdalej oddalonych grzejnikach będzie miała tę samą temperaturę co na wylocie z PC/kotła. Będzie o 5-6 stopni a może i więcej niższa niż na wylocie z PC.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Przecież teraz mam pompkę obiegową. Nigdy tak nie będzie, że woda w najdalej oddalonych grzejnikach będzie miała tę samą temperaturę co na wylocie z PC/kotła. Będzie o 5-6 stopni a może i więcej niższa niż na wylocie z PC.
    Masz jeszcze jakies stare komunistyczne podejscie.
    Grzejnikami mozesz grzac nawet z temperatura 27st i bedziesz mial w domu 24st wszystko zalezy od ich wielkosci.
    Pompka obiegiwa za 80zl z marketu to co innego niz obiegowka w pompie ciepla ta z pompy ciepla ma wydajnosc np.30l/min.
    Zapcha Ci wode do sasiedniego wojewodztwa
    Oczywiscie yrzeba odpowiednio pokryzowac grzejniki.
    Musisz zmienic podejscie poczytaj troche o pompach bo to nie to damo co kociol.
    Tutaj puscisz na grzejniki np.35st i po paru minutach masz klopot z utrzymaniem roznicy 3st na powrotach z tych grzejników.
    Akurat grzejniki slabo oddaja temperature a te Twoje aluminiowe z mala iloscia wody to chyba jeszcze gorzej (poszukaj tabeli ile Twoj grzejnik ma mocy grzewczej przy jakis tam temperaturach i porownaj z c22 czy c33 w tych samych warunkach).
    Jesli jestes skazany na te grzejniki i grzejesz z temperaturami min.45st w górę to ostro zastanów sie wogóle nad pompa ciepla.
    Jesli masz np.mozliwosc ogrzewania gazem z sieci to lepiej zrób se na gaz inwestycja mniejsza a koszty grzania takie same.
    Chyba ze nie masz gazu a chcesz miec bezobslugowo ale na niskie rachunki nie licz.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #9

    Domyślnie

    Pompka obiegowa ma 12 lat LFP niebieska ze słupem podnoszenia 6 metrów o ile pamiętam. Ona jest wręcz za mocna na tę instalację. To te nowe z układami scalonymi to badziewie, że po kilku latach padają.

    Też do końca nie jestem przekonany, czy te moje aluminiowe nadają się do PC. Tak, jestem skazany na grzejniki, innej opcji nie ma. Dostępu do gazu też nie mam.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Pompka obiegowa ma 12 lat LFP niebieska ze słupem podnoszenia 6 metrów o ile pamiętam. Ona jest wręcz za mocna na tę instalację. To te nowe z układami scalonymi to badziewie, że po kilku latach padają.

    Też do końca nie jestem przekonany, czy te moje aluminiowe nadają się do PC. Tak, jestem skazany na grzejniki, innej opcji nie ma. Dostępu do gazu też nie mam.
    No a jest w okolicach 0st przez kilka dni to ile masz na grzejnikach i przez ile godzin na dobe
    I ile opalu spalasz przez normalna zime
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony