dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 145
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie Nowy dom parterowy dla 2+2

    Zaczynam
    Rodzina 2+2 ( dzieci 1 rok i 4 lata a rodzice 38 lat) więc pewnie za jakieś 20 lat dzieci opuszczą dom.
    Na razie mamy działkę 10 ar jak niżej. Minus to, że jest od drogi daleko jakieś 160m. A woda (rura D80) i gaz D80 (zielone zaznaczenie) jeszcze dalej.Mamy już warunki przyłącza na prąd z Tauronu. Przyłącze 25kW. Raczej będzie studnia głębinowa i przydomowa oczyszczania ze studnia chłonną. W drodze dojazdowej jest kanalizacja deszczowa więc tam może uda się przelew ze studni chłonnej odprowadzić na nadmiar wody. A ogrzewanie to na prąd (kable lub zwykłe grzejniki) z czego woda na PV.
    Droga dojazdowa 160m utwardzona tłuczniem. Ostatnie 30m będzie trzeba utwardzić. Dom zaznaczony na czerwono grubą linią mniej więcej. Działka z linią nieprzekraczalną zabudowy gdzie można przekroczyć ją dachem czy schodami itd.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture1.JPG
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	60,2 KB
ID:	440972

    Dom ma być parterowy. około 80-100m, Bryła prosta na planie prostokątu. Ściany nośne tylko na zewnątrz. dach z wiązarów kratowych.
    2 sypialnie dzieci, kuchnia z jadalnią, Sypialnia rodziców z łazienką. 2 Łazienka i ubikacja.Dobudówka z osb około 3x6 wewnątrz od strony zachodniej na sprzęty ogrodnicze i inne rzeczy. Od strony wschodniej ganek/wiatrołam jakieś 3x3 wewnątrz. Dzięki gankowi wykorzystuję teren działki po szerokości bo ścięty narożnik mi odsuwa budynek od wschodniej granicy działki. A dzięki wyciągnięciu wiatrołapu z budynku zyskuję miejsce. Część południowa działki będzie rekreacyjno wypoczynkowa z fragmentem na jakiś ogródek warzywny i drzewka owocowe.
    Co myślicie o takim ustawieniu budynku na działce? Wejście byłoby od strony wschodniej ganku. Auta parkowane na placu przed gankiem czy obok?
    Wymiary w decymetrach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture1.JPG
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	53,4 KB
ID:	440971

  2. #2

    Domyślnie

    80m2 dom? jaki jest sens budowac taki kurnik?

  3. #3

    Domyślnie

    Wydaje sie, ze masz wszystko przemyslane. Ma to sens.
    Po co wiekszy dom? Tylko koszty (budowy, ogrzewania, remontów, sprzatania). A jak dzieci sie wyprowadza, to nawet taki bedzie za duzy.

    Jedna na razie uwaga - moim zdaniem na takim metrazu robienie lazienki przy sypialni rodzocow troche bez sensu. Uwazam, ze w zupelnosci wystarczy 1 lazienka i jedna osobna toaleta.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Co myślicie o takim ustawieniu budynku na działce? Wejście byłoby od strony wschodniej ganku. Auta parkowane na placu przed gankiem czy obok?
    Wrzuć rzut domu.
    IMO najlepiej okna rozmieścić głównie na wschód i zachód. Użytecznie wpada nimi najwięcej światła, gdy jesteśmy w domu i nie jest tak intensywne, jak od południa co wymusza zasłanianie okna, gdy bezpośrednio na nim operuje dodatkowo przegrzewając latem pomieszczenia. A taki układ, jak wymyśliłeś wymusza okna od południa i, co gorsze, od północy.

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Jedna na razie uwaga - moim zdaniem na takim metrazu robienie lazienki przy sypialni rodzocow troche bez sensu. Uwazam, ze w zupelnosci wystarczy 1 lazienka i jedna osobna toaleta.
    Zgadzam się w zupełności. 80m2 to może zbyt mało bo i salon na 4 osoby dobrze żeby był większy ale 100m2 będzie ok.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    A jak dzieci sie wyprowadza, to nawet taki bedzie za duzy.
    .
    Mamy 150 m2 na 2 osoby i nie jest za duży Zależy jakie prowadzisz życie.

    Okna mam głownie od południa, bo jednak w Polsce przez większość roku jest bardziej ponuro niż słonecznie. A latem się je zacienia i już.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 18-02-2020 o 12:45

  7. #7

    Domyślnie

    Doloz jedno pomieszczenie ,nawet takie 10m2, na pewno bardzo sie przyda. Po co ci ta łazienka w sypialni? Strata powierzchni przy takim metrażu jak slusznie piszą wyżej. Łazienka to zdecydowanie najdroższe w wykonczeniu pomieszczenie,
    I jesli dobrze czytam ten rysunek to planujesz wjazd na tym narozniku, glupi i niefunkcjonalny pomysl. Zrob bramę na wschodnim boku żeby nie musieć za każdym razem nawracać.

  8. #8

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Ale oszolom, jprd

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dom buduje się taki, na jaki stać.
    Jednak przy 80 m2 robienie łazienki przy sypialni rodziców, drugiej łazienki i jeszcze ubikacji spowoduje, że na dzienną życiową aktywność pozostanie już mało miejsca. Te łazienki to bardzo rozrzutne założenie.
    80m2 to nawet mieszkanie w bloku nie jest jakoś specjalnie duże. A w domu dochodzi wiatrołap i miejsce na kocioł (nie zawsze PV nagrzeją ci wodę i przynajmniej elektryczny podgrzewacz będzie konieczny), zasobnik lub bufor.
    Moim zdaniem warto jednak przemyśleć założenia projektowe. Czy nie lepiej rodzinna łazienka + wc z prysznicem + małe pomieszczenie z kotłem, zasobnikiem, pralką i suszarką?
    Kocioł i zasobnik można powiesić na ścianie, pod spodem ustawić pralkę i suszarkę. Bufor raczej musiałby stać.

    Przykładowe 80m2 w bloku:

    Kuchnia jako maleńki aneksik, brak pralni, w sumie mało miejsca na szafy. A weź jeszcze z tej przestrzeni wykrój miejsce na wiatrołap, wc i przestrzeń na kocioł z zasobnikiem.

    Inny przykład o układzie przypominającym domki jednorodzinne:
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 19-02-2020 o 14:41

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Kocioł i zasobnik można powiesić na ścianie, pod spodem ustawić pralkę i suszarkę. B
    Pozwolę sobie tylko dopytać - zasobnik taki z 150litrów ma 120cm wysokości, pralka i suszarka to 2x 85cm. Chyba jednak nie da rady postawić tego jedno pod drugim.. chyba że miałaś na myśli pralko-suszarkę

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mój zasobnik wisi na ścianie poziomo.
    A ustawienie pralki i suszarki to miałam na myśli obok siebie a nie jeden na drugą. Pod zasobnikiem. Kocioł elektryczny jest malutki, więc gdzieś z boku.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Dowiedziałem się od architekta bo załatwia mi warunki na przyłącza, że mogę mieć gaz pociągnięty do domu i nie muszę inwestować w gazociąg. Zapłacę tylko 1837zł za przyłączę gazu. Gazownia zrealizuję nitkę gazociągu z własnej kieszeni. Po drodze są inne działki więc to chyba dlatego. Czy wykorzystanie gazu do CWU ma sens w przypadku CO na prąd z PV lub CO z popmy ciepła powietrznej? Takie rozważania mam teraz z tą gazownią. No chyba że samo zbudowanie instalacji do CWU pochłonie duże środki pieniężne ( projekt, przyłącze na działce, instalacja gazowa w domu, piec jednofunkcyjny z zamknięta komorą z wyrzutem w ścianie do CWU).

    Woda to albo studnia albo sfinansowanie rurociągu. Ale po 10-15 latach inwestycja w studnię, pompę, hydrofor, stację uzdatniania, wymiana złoży co jakiś czas, badania wody, przeglądy będą podobne do wybudowania rurociągu z wodą. M3 wody tam gdzie buduję to kosztuje 7.4zł. A ze studni nie będę przecież płacił za wodę. Ale studnia może wyschnąć albo się zamulić po jakimś czasie.

    Wstępnie zamierzamy wziąć jakiś projekt 100m2.
    Spodobał się Enzo3 lub podobne bo to projekt z wiązarami kratowymi i nośnymi tylko po obrysie budynku.
    ściany działowe pewnie się pozmieniają żeby strefę wewnątrz jakoś dopasować pod nas.
    Faktycznie 3 łazienki to trochę rozrzutność. Ale nie zależy nam na dużym salonie więc kosztem salonu będziemy w stanie powiększyć obszar na to co byśmy chcieli.

    Tak by ten projekt pasowało na działce ustawić. Na razie jeszcze bez przeróbek aby pokazać usytuowanie na działce.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture1.JPG
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	50,6 KB
ID:	441215
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 25-02-2020 o 11:49

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a dlaczego CWU nie chcesz ogrzewać z PC powietrznej?
    Dublowanie systemów grzewczych jest niepotrzebnym wydatkiem.
    Albo gaz albo prąd.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Jesteś pewien, że chcesz taras przy drodze, a wejście od ogrodu? Zazwyczaj się robi odwrotnie i ma to jakieś uzasadnienie.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    a dlaczego CWU nie chcesz ogrzewać z PC powietrznej?
    Dublowanie systemów grzewczych jest niepotrzebnym wydatkiem.
    Albo gaz albo prąd.
    Jak sprawdziłem na szybko to pompa ze zbiornikiem 300l z pracą do -7*C można kupić za jakieś 8tys już.
    A gaz to:
    Przyłączenie do gazowni: około 2000zł
    Projekt przyłcza na działce to z 1500zł.
    Materiał i robocizna to pewnie ze 5tys ( robota na zewnątrz i wewnątrz domu, jakieś skrzynki, rury, zawory itd)).
    Sprawdzenie szczelności - 200zł
    Piec dwufunkcyjny ze 4000zł. Jednofunkcyjny ze zbiornikiem 300l to 8000zl
    Może nowa mapka do celów projektowych dla wytyczenia instalacji na działce 500zł
    Wychodzi na to, że się gazem nie opłaca.




    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Jesteś pewien, że chcesz taras przy drodze, a wejście od ogrodu? Zazwyczaj się robi odwrotnie i ma to jakieś uzasadnienie.

    Moja działka jest ostatnia. Po drugiej stronie drogi wewnętrznej jest od wschodu i północy teren chroniony rolniczy. Zatem będę miał tylko od wschodu czy północy pola rolne. A dalej już działek budowlanych nie będzie. Od zachodu też moja działka więc tam też nikt nie będzie się budował. Tarasu raczej nie zrobimy. Postawimy sobie stół i krzesełka na trawie i tyle
    Tu jakiś gotowy projekt z wejściem od wschodu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture1.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	55,2 KB
ID:	441258

    Nie wiem jeszcze gdzie parkować 2 auta. Bo nie chciałbym zastawiać sobie widoku od wschodu i południowego wschodu na pola i lasy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture1.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	441259
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 26-02-2020 o 14:39

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Jak sprawdziłem na szybko to pompa ze zbiornikiem 300l z pracą do -7*C można kupić za jakieś 8tys już.
    A gaz to:
    Przyłączenie do gazowni: około 2000zł
    Projekt przyłcza na działce to z 1500zł.
    Materiał i robocizna to pewnie ze 5tys ( robota na zewnątrz i wewnątrz domu, jakieś skrzynki, rury, zawory itd)).
    Sprawdzenie szczelności - 200zł
    Piec dwufunkcyjny ze 4000zł. Jednofunkcyjny ze zbiornikiem 300l to 8000zl
    Może nowa mapka do celów projektowych dla wytyczenia instalacji na działce 500zł
    Wychodzi na to, że się gazem nie opłaca.
    Bez sensu kombinujesz. Albo grzejesz gazem i wodę też ogrzewasz gazem, albo robisz ogrzewanie powietrzną PC i wodę też nią grzejesz. W żadnym z tych przypadków dodatkowa pompa do CWU się nie kalkuluje i nie ma sensu
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    To samo przechodziłem dwa miesiące temu. Próbowałem znaleźć projekt gotowy i dopasować go do działki i potrzeb, ale jak znalazł się taki, który był akceptowalny, to po wprowadzeniu zmian i adaptacji do lokalnych warunków, koszt całości osiągał kilkanaście tysięcy. Dlatego zdecydowałem się na projekt indywidualny, bo koniec końców było to bardziej opłacalne. Może prześlij zapytanie do architektów z okolicy, zobacz jakie mają stawki.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Bez sensu kombinujesz. Albo grzejesz gazem i wodę też ogrzewasz gazem, albo robisz ogrzewanie powietrzną PC i wodę też nią grzejesz. W żadnym z tych przypadków dodatkowa pompa do CWU się nie kalkuluje i nie ma sensu
    Też już uważam, że trzeba się trzymać albo jednego albo drugiego rodzaju medium do CO/CWU
    Wpisałem tylko porównanie kosztów a nie że to łączę. Więz do wyboru albo gaz, albo PC albo fotowoltaika


    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    To samo przechodziłem dwa miesiące temu. Próbowałem znaleźć projekt gotowy i dopasować go do działki i potrzeb, ale jak znalazł się taki, który był akceptowalny, to po wprowadzeniu zmian i adaptacji do lokalnych warunków, koszt całości osiągał kilkanaście tysięcy. Dlatego zdecydowałem się na projekt indywidualny, bo koniec końców było to bardziej opłacalne. Może prześlij zapytanie do architektów z okolicy, zobacz jakie mają stawki.
    Architekta lokalnego już mam. Za wszystko około 7000 zł. Projekt wezmę ze ścianami nośnymi zewnętrznymi. A dach na wiązarach kratowych. Zmiana położenia okien czy drzwi powiedział mi architekt, że nie ma problemu na etapie budowy bo to tylko adnotacja w dzienniku przez kierbuda. A w domu nie zamierzam mieć ścian nośnych co też daje mi dowolność w ustawieniu ścianek.
    Teraz jestem na etapie rozplanowywania pomieszczeń w domu. Raczej bliżej będzie 100m2. plus ewentualnie ganek od wschodu? I od zachodu zadaszona szopa na graty przylegająca do ściany budynku.


    EDIT 02.03.2020
    Pytanie do was - jeżeli podcień pod dachem przy wejściu jest wsparty na filarze murowanym czy z drewna to może przekraczać nieprzekraczalną linię zabudowy?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	44,5 KB
ID:	441386


    EDIT 05.03.2020
    Pytanie - jak mam ściany nośne po obrysie a wewnątrz same ściany działowe to będzie jedna wielka podłoga na gruncie o powierzchni około 100m2. Nie ma ryzyka że to będzie pracować albo pęknie jak zacznie pospółka osiadać? Na tej podłodze będa przecież ściany działowe ale też mają swój ciężar no i oczywiście jakieś meble.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 05-03-2020 o 15:01

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    EDIT 05.03.2020
    Pytanie - jak mam ściany nośne po obrysie a wewnątrz same ściany działowe to będzie jedna wielka podłoga na gruncie o powierzchni około 100m2. Nie ma ryzyka że to będzie pracować albo pęknie jak zacznie pospółka osiadać? Na tej podłodze będa przecież ściany działowe ale też mają swój ciężar no i oczywiście jakieś meble.
    Zwykłe ściany działowe na chudziaku, nie na jastrychu - więc działówki dzielą również jastrych.
    Chyba, ze ścianki będą z kartongipsu.

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony