dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna - samodzielna instalacja - prośba o pomoc

    Witam wszystkich forumowiczów.

    Mam dom jednorodzinny, piętrowy z lat 80tych, centralne ogrzewanie + wentylacja grawitacyjna.
    Dom został ocieplony, brak jakichkolwiek nawiewników - więc WG nie działa.

    Ponieważ będę robił generalny remont piętra to pomyślałem aby zainstalować wszelkie przewody wentylacyjne i anemostaty pod wentylację mechaniczną.
    Niestety nie mam funduszy aby zlecić to jakiejś firmie.

    Zamieszczam zdjęcie z rozmieszczeniem pomieszczeń na parterze i piętrze. W głowie urodził mi się plan następujący:
    PARTER
    nawiewy: 1 x sypialnia, 2 x salon
    wywiewy: 1 x kuchnia, 2 x łazienka

    PIĘTRO
    nawiewy: 1 x pokój dziecięcy, 1 x pokój dziecięcy, 2 x salon
    wywiewy: 2 x łazienka, 1 x pralnio-suszarnia na poddaszu

    W tej chwili chce tylko rozmieścić instalację na piętrze i tymczasowo podpiąć jakiś wentylator kanałowy wywiewny. Za jakiś czas przy remoncie parteru rozmieścić instalację na parterze i wstawić rekuperator na strychu (zamiast wentylatora kanałowego).

    Moje wątpliwości:
    1. czy rozmieszczenie nawiewów (kolor niebieski) i wywiewów (kolor czerwony) na zdjęciu jest prawidłowy?
    2. czy prawidłowa jest instalacja 7 nawiewów kontra 6 wywiewów?
    3. czy np. w salonie montować dwa anemostaty czy tylko jeden do którego wpinam dwa przewody nawiewne?
    4. czy okap kuchenny: podłączyć do WM, zostawić na oddzielnym kanale grawitacyjnym z zastosowaniem jakiejś blokady zwrotnej czy też może zrezygnować z niego lub zastąpić tylko pochłaniaczem?
    5. czy instalacja może składać się z przewodów GREENFLEX czy PER-FLEX o śr. zewnętrznej 75mm przyjmując jeden przewód na jeden anemostat?
    6. czy przewody idące ze strychu na parter mogę puścić kominem (starymi szybami WG które będą zamknięte)?
    7. jak to wszystko zgrać aby było w miarę cicho z odpowiednim przepływem powietrza?
    8. przewody wentylacyjne na parter będą dłuższe - czy to wpłynie na wydajność?
    9. jak wygląda problem parowania wody w łazience przy WM? Czy cicha instalacja ze spokojnym przepływem radzi sobie z zaparowaną łazienką?

    Plan końcowy zawiera rekuperator (200 lub 300m3/h będzie wystarczający?), czerpnia w ścianie (możliwe GWC w przyszłości), wyrzutnia w kominie, skrzynka rozdzielcza 160/8x75, przewody 75mm.

    Powierzchnia użytkowa domu ok 120m2, rodzina 5-cio osobowa.

    Bardzo proszę o wszelką pomoc w tym temacie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WM.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	441042

  2. #2

    Domyślnie

    5,6 tak
    9 tak

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony