dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 37 z 37
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Szanowni, czy jeden klimatyzator schłodzi powietrze w ramach rekuperacji w całym domu? Gdybam nad zatopieniem rur pod klimatyzację i chciałbym to rozplanować a nie chcę instalować ultra drogich modułów.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Szanowni, czy jeden klimatyzator schłodzi powietrze w ramach rekuperacji w całym domu? Gdybam nad zatopieniem rur pod klimatyzację i chciałbym to rozplanować a nie chcę instalować ultra drogich modułów.
    Nie, gdyby to było takie proste nie wydaje Ci się, że takie rozwiązanie byłoby powszechne?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #23

    Domyślnie

    Zrób sobie kanałówkę na bazie drugiego kompletu rur (np peflex). Jak to dobrze rozplanujesz to będzie działało. Warto !

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Szanowni, czy jeden klimatyzator schłodzi powietrze w ramach rekuperacji w całym domu?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...le-pomieszczen

  5. #25

    Domyślnie

    Na tak mała powierzchnię ogródka to jedynie żwirowy GWC. zakładając, że to jest 5x6m to złoże 3x4m i metr głęboko (i po metrze zakładki styropianem z każdej strony. Ale jak na taki metraż to i tak wydaje mi się za mało. A tak w ogóle powinny być 2 złoża, żeby mogły pracować zamiennie po 12h. Sam przymierzam się do żwirowego GWC.

    Ps. Żwirowy ma te przewagę nad pozostałymi, że można u gory warstwy żwiru stosuje się rurki nawadniajace, dzięki czemu możemy podnosić wilgotność powietrza zimą do komfortowej.
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 22-05-2020 o 10:22

  6. #26

    Domyślnie

    Witam, mam w projekcie rekuperacji wywiew z kotłowni. A jak taki wywiew ma się do pompy ciepła CWU ?

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Witam szanownych po przerwie.


    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Zrób sobie kanałówkę na bazie drugiego kompletu rur (np peflex). Jak to dobrze rozplanujesz to będzie działało. Warto !
    Policzyłem w ten sposób... rekuperacja wyjdzie przynajmniej 18 tysięcy (pewnie lepiej liczyć więcej). Klimatyzacja by wychodziła przynajmniej drugie tyle gdybym chciał dać rozprowadzenie i stosownie mocne jednostki.

    Znajomi mają dom 250m2 i tam wydali już ok 22k na splita i 3 jednostki nawiewowe. Sam split ich wyniósł 10k a jednostki wychodziły ok 4k za sztukę. I to raptem 3 pokoje. Salon, sypialnia,gabinecik. W przyszłości chcą dokupić następny split by uzupełnic pozostałe 3 pokoje. (ambitny plan)

    Dopytawszy tu i tam obiło mi sie o rekuperator HRH. Podobny jak double acz cena bardziej przystępna. Chodzi o to, że można dopiąć do niego jednostkę freonową za ok 5k. Ma to dawać efekt rekuperatora z klimatyzatorem kanałowym. Ponoć sprawdza się na małych i średnich powierzchniach. Plusy "jeśli tak to można nazwać" to fakt, że:
    1. za ok 10k więcej mam klimatyzację w całym domu gadającą z rekuperatorem (ustawiam temperaturę i klimatyzator z rekuperatorem gadają jak osiągnąć temperaturę).
    2. Brak multisplitów.
    3. Jedna temperatura w całym domu (acz można to też uznać za wadę).
    4. Wszystko idzie po rurach rekuperatora.

    Minusy:
    - Jest to rozwiązanie dla biurowców, więc cena.
    - Serwisowanie nie jest tanie. Utrzymanie gwarancji wymaga serwisanta sprawdzającego sprzęt co pół roku. Koszt takiej przyjemności to ok 700 zł (cena z czapy)
    - Rury rekuperatora trzeba dać w otulinie cieplnej lub ustawić minimalną temperaturę chłodzenia co może przekładać się na wydajność sprzętu. Tzn by np rekuperator nie zaczął dmuchać temperaturą 10stopni C co by spowodowało wytrącanie się rosy na rurach i zewnętrznych częściach rur.
    - Byle fima już nie chce tego zakładać przez co cena rośnie.

    O ile coś się gdzieś nie podwinie, to właśnie taki rekuperator chciałbym, posiadać.


    Ooo takie coś tylko z modułem freonowym dostosowanym do kubautry domu.

  8. #28

    Domyślnie

    Do każdej centrali która ma możliwość sterowania chłodnicą (freonową) możesz podłączyć agregat zewnętrzny.
    Dość powszechna opcja w rekuperatorach.
    Tylko wtedy na pewno trzeba kanały zaizolować termicznie izolacją do chłodnictwa (dość kosztowną - ok 10 PLN / metr bieżący dla rury 75 mm)

    Niestety to jest mało efektywne rozwiązanie.
    Centrale wentylacyjne do domów nie mają recyrkulacji.
    Więc chłodzisz dom w 100% powietrzem zewnętrznym.
    Wpadasz w błędne koło, aby skutecznie schłodzić dom musisz jednocześnie podnieść przepływy.
    Jednostka chłodząca podłączona do rekuperatora w 75% pracuje tylko na potrzeby zbicia temperatury i osuszenia powietrza zewnętrznego.

    Dlatego robi się klimatyzacje wewnątrz, lub montuje jednostki odseparowane od wentylacji, pracujące na swim własnym obiegu wentylacyjnym.
    Kanały daje się większe, tak by można było uzyskać większe przepływy przy zachowaniu względnie cichej pracy.

    PS. Poziom kwot jakie wydali na klimatyzację twoi znajomi jest absurdalny. Dali się naciągnąć, lub coś z własnym ego mają nie tak..

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    3. Jedna temperatura w całym domu (acz można to też uznać za wadę).
    4. Wszystko idzie po rurach rekuperatora.
    1. Nie uzyskasz tej samej temperatury, bo ta zależy od wielkości zysków bytowych i słonecznych w stosunku do mocy chłodniczej dostarczanej przez klimowentylację.
    2. Moja klima do przeniesienia 3,2 kW mocy chłodniczej potrzebuje przepływu 560m3/h. Reku w dzień chodzi na jakieś 120m3/h a w nocy ze 200m3/h. Więc będzie głośno.
    3. Rury trzeba odizolować nie tylko termicznie, ale też zabezpieczyć przed dostępem powietrza z zewnątrz, żeby na ich powierzchni para się nie skraplała.
    4. Zimne i wilgotne powietrze to ryzyko takich sytuacji:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A przy okazji, tak wyglądała moja klima jeszcze niedawno.




    Jak to zobaczyłem, to rozebrałem i wyczyściłem. Jest z tym trochę zabawy.
    5. https://forum.muratordom.pl/showthre...le-pomieszczen
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-08-2020 o 08:26

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    No dobra, można to wyczyścić, ale jak zabezpieczyć ściany, podłogę, przed ściekającym płynem czyszcząco dezynfekującym?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    No dobra, można to wyczyścić, ale jak zabezpieczyć ściany, podłogę, przed ściekającym płynem czyszcząco dezynfekującym?
    Na powyższym filmiku masz żółtą folię.
    Tu bardziej pro rozwiązanie:
    https://youtu.be/S8c-YEf3Sr8

    Ja czyściłem parownicą i folia mi wystarczyła.

    Od czasu mycia montuję oprócz fabrycznego filtra G4 - jak dotąd daje radę i więcej myć klimy nie potrzebowałem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-08-2020 o 09:46

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    PS. Poziom kwot jakie wydali na klimatyzację twoi znajomi jest absurdalny. Dali się naciągnąć, lub coś z własnym ego mają nie tak..
    Bo ja wiem... dom duży i założyli multisplit o dużej mocy na 3 pokoje. Mają dobe 120m2 salonu więc gdyby instalować pojedyncze jednostki choćby wedle cennika allegro to 4k za pokój / jednostkę wychodzi spokojnie plus dodatkowe koszty.


    Zaś jeśli chodzi o funkcję klimy itd to tak, trzeba mieć izolowane rury (tak by było najlepiej) ale w moim wypadku tylko część może być zaizolowana. Od rozdzielaczy musi iść po flexach bo inaczej trzeba pakować się w podwiaszane sufity za jak ma być 2.6m to nie specjalnie jest z czego zabierać.

    Dlatego na rekuperatorze będzie ustawione minimum punktu rosy by nie oszronić (jeśli tak to możliwe) rur. Nawet nie rozchodzi się o szrorn weenątrz a na zewnątrz ru by nie zagrzybić ścian.

    Ale jeśli rozmawiać o klimie w domu i reku bez obiegu wewnętrznego to ogólnie jest to złe połączenie bo majac klimatyzator nie zbijamy temperatury bo mamy reku które wyciąga wspomniany chłodek więc pojęcie zakmniętego koła wraca tak czy siak.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Bo ja wiem... dom duży i założyli multisplit o dużej mocy na 3 pokoje. Mają dobe 120m2 salonu więc gdyby instalować pojedyncze jednostki choćby wedle cennika allegro to 4k za pokój / jednostkę wychodzi spokojnie plus dodatkowe koszty.
    Zwykły split to ze 2,5K-3K zł z instalacją. Przy trzech może nawet poniżej tej dolnej granicy.

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Od rozdzielaczy musi iść po flexach bo inaczej trzeba pakować się w podwiaszane sufity za jak ma być 2.6m to nie specjalnie jest z czego zabierać.
    I w czym to przeszkadza, żeby go owinąć jakimś Kaiflexem czy nawet wełną i koniecznie szczelnie folią stretch (bo tu ważne, żeby ta izolacja była też paroizolacją, albo żeby ją odizolować od pary wodnej - w każdym razie para wodna nie może dotrzeć do chłodnej rury).

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Dlatego na rekuperatorze będzie ustawione minimum punktu rosy by nie oszronić (jeśli tak to możliwe) rur. Nawet nie rozchodzi się o szrorn weenątrz a na zewnątrz ru by nie zagrzybić ścian.
    To bez sensu takie chłodzenie, jak temperatura punktu rosy właśnie to ponad 20* - i to właśnie wtedy, gdy chłodu pragniemy najbaridzej.
    Tu masz przykładową stację pogodową a w niej dane maksymalne:
    Najwyższy punkt rosy 22.2°C 29/6/2020

    Dla komfortu ważniejsze jest osuszenie powietrza, niż jego schłodzenie.

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Ale jeśli rozmawiać o klimie w domu i reku bez obiegu wewnętrznego to ogólnie jest to złe połączenie bo majac klimatyzator nie zbijamy temperatury bo mamy reku które wyciąga wspomniany chłodek więc pojęcie zakmniętego koła wraca tak czy siak.
    Po pierwsze rekuperator odzyskuje 80-90% chłodu jaki do niego dotrze. Jemu bez różnicy, w którą stronę odzyskuje ciepło. Jak na dworze jest zimniej, to "zawraca" ciepło do domu, jak to w środku jest zimniej, to "zawraca" ciepło na dwór.

    Po drugie nie dociera do niego wiele chłodu. Przez większość doby w upały przy działającej klimie i tak wywiew jest cieplejszy od czerpni a nawet, jak wewnątrz jest chłodniej, to nieznacznie (bo to powietrze po przejściu przez łazienki, kuchnie i odebraniu zysków bytowych i słonecznych z wszystkich pomieszczeń). I tu reku powinien włączy bypass, żeby ciepła nie "zawracać" do domu.

    Po trzecie i najważniejsze - nawet, jak wentylacja nie odzyskuje żadnego chłodu (WG) to i tak musi działać, żeby usuwać CO2 i dostarczać tlen. Przy klimie powietrze może wydawać się rześkie - ale z czasem i tak przez za duże stężenie CO2 doprowadzi do zmęczenia, bólu głowy i innych nieprzyjemnych rzeczy związanych z zatruciem CO2.
    I tak nawet bez odzysku wylatuje mała część chłodu (z klimy wylatuje nawet ponad 500m3/h powietrza o temperaturze w okolicach 6*, przez wentylację ze 100-150m3 o temperaturze 23-26*. To malutki ułamek (a przy rekuperacji, jak pisałem, jeżeli na zewnątrz jest cieplej, to z 80-90% tego chłodu wraca).

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    PS: Propo reku....

    W sumie u mnie będzie segment środkowy a jak czytam to różne zdania na ten temat słyszę.

    Czy robić ogrzewanie garażu gdy jest to segment środkowy?
    Albo czy w ogóle jest to do przyjęcia jeśli w garażu będzie wisiał rekuperator?

    Z góry dzięki za sugestie.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kaizen, obawiam sie że ceny za te splity, to najtańsze chińczyki i to chyba nie cena z tego roku.

    Za samego daikina z niższej półki bez montażu płaciłem 7 lat temu coś koło 2.8k.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Panowie, kto na forum wykonuje projekty rekuperacji? Wolałbym aby mi ktoś to poprzeinaczał. Montaż zrobię we własnym zakresie.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Panowie, kto na forum wykonuje projekty rekuperacji? Wolałbym aby mi ktoś to poprzeinaczał. Montaż zrobię we własnym zakresie.
    Proponuję wykonać samemu i dać pod opinię na forum. Najpierw trzeba zapoznać się z podstawami. Jest taki wątek "sam robię wentylację".

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony