dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 67
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Solzbi

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    70

    Domyślnie Wybór ogrzewania do domu 200m2

    Witam, buduję swój wymarzony dom systemem gospodarczym. Ściany już stoją i zastanawiam się nad ogrzewaniem do domu.

    Prosta bryła 9,5m x 12m z poddaszem użytkowym, pow użytkowa 160m2, po podłodze 202m2 (w tym garaż 27m2 oraz pom. gosp. 11m2 - też ogrzewane), dom posadowiony na płycie fundamentowej 30cm (szkody górnicze), pod płytą szkło spienione. Ściany nośne z silikatu 18cm na to planuję styropian 20cm. Strop teriva czamaninek, Dach dwuspadowy płn-płd, nachylenie 38stopni, membrana, dachówka, izolacja wełna 18cm+10cm, 4 okna dachowe. Okna i drzwi ze szczelnym montażem. brak kominów i kominka. 5 osób w domu (3 dzieci), budowa na śląsku)

    Nie interesuje mnie funkcja palacza, wiec ekogroszek, pellet odrzucam od razu.

    Zastanawiam się nad kablami + pv, pc + pv, gaz (jest w drodze), będę wdzięczny za każdą opinię.
    Ostatnio edytowane przez Solzbi ; 20-02-2020 o 10:59

  2. #2

    Domyślnie

    Styropian 25 cm przy silikatach by wypadało dać.
    PV + kable grzewcze.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Solzbi

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    70

    Domyślnie

    OZC

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	86694856_264434241187093_412284300268929024_o.jpg
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	100,3 KB
ID:	441060

    Trochę byłem zaskoczony takim wynikiem, oczywiście pozytywnie

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    ja mają gaz bym się nawet nad niczym innym nie zastanawiał. Natomiast ty już chyba nie możesz tego zainstalować bo do kotłowni gazowej wymagany jest komin spalinowy + komin wentylacji grawitacyjnej a ty tego nie masz. Przy tak dobrze ocieplonym domu grzanie czym kol wiek będzie tanie. Zalety gazu to tania instalacja , , tanie grzanie, kompletna bezobsługowość przy odpowiednim ustawieniu kotła i sterownika + możliwość smażenia na wok'u
    kable + pv , pc+pv przelicz sobie koszta inwestycji. Panele pc, pompa ciepła, kocioł gazowy nie są wieczne, natomiast w przypadku uszkodzenia tych pierwszych kosza naprawy są spore

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Styropian 25 cm przy silikatach by wypadało dać.
    PV + kable grzewcze.
    Po co?
    Nie buduje domu pasywnego. A 20 cm czarnego styro daje mu standard niskoenergetyczny, bliski pasywnemu.
    Jeśli już coś dokładać to ocieplenia dachu.

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    do kotłowni gazowej wymagany jest komin spalinowy komin wentylacji grawitacyjnej a ty tego nie masz.
    Nieprawda.
    Przy zamkniętej komorze spalania piec może pobierać powietrze z zewnątrz (rura koncentryczno-spalinowa). I można ją wyprowadzić przez ścianę.

    ****
    Solzbi: policz sobie koszty i weź najtańszą opcję.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 20-02-2020 o 15:41

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Ja mam gaz no ale każdy swój ogonek chwali. Przy pompie czy gazie koszty ogrzewania wychodzą podobnie. Prąd G11. Aby mieć przewagę pompy nad gazem musisz mieć inną taryfę i grzać w "nocnej" taryfie, co dla pompy jest niekorzystne, bo jest zimniej. Mam na myśli pompę powietrze/woda. Sprawę niweluje akumulacja podłogówki, ale masz najzimniej wtedy jak jesteś w domu, czyli wieczorem. Można z tym żyć i się nie przejmować. Nie wiadomo też co będzie z ceną prądu, z gazem właściwie też.
    Pompa może trochę hałasować i to w nocy jak będzie pracowała na pełnej mocy. Kociołek gazowy to małe i stosunkowo tanie urządzenie. Może być nawet w kuchni w szafce jak lodówka schowany i nie hałasuje. A nawet jakby go było coś słychać to w nocy może nie pracować, przez ustawienie niższej temperatury w domu.
    PV to jeszcze drogie rozwiązanie i bez znaczącej dotacji nie opłacalne. Dotacja musi być ponad 50% kosztów, aby to było sensowne. Zwykle opłacalność inwestycji w PV odnoszą do prądu czyli, jakbyś grzał kablami. Gaz jest około 3 razy tańszy od prądu w G11 i nie bój się opłat stałych, którymi straszą.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 20-02-2020 o 16:22

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Aby mieć przewagę pompy nad gazem musisz mieć inną taryfę i grzać w "nocnej" taryfie, co dla pompy jest niekorzystne, bo jest zimniej.
    1. Urządzenie, które pobiera stale tę samą moc w G11 zużywa prąd po 0,64 zł/kWh, w G12 po 0,58 średnio co przy COP=3 już wychodzi taniej, niż gaz. Więc nie jest prawdą, że trzeba grzać specjalnie w taniej strefie, żeby g12 się opłaciło
    2. Nawet jak puścisz pompę czy kocioł gazowy samopas, to i tak wytworzy więcej ciepła w nocy, gdy prąd jest tańszy, bo są większe straty (zimniej za oknem), zyski bytowe są mniejsze i nie ma słonecznych. Więc cena średnia cena kWh prądu będzie jeszcze niższa, niż te 58gr.
    3. Dla użytkownika będzie niezauważalne, gdy CWU będzie grzał w dziennym okienku taniego prądu, gdy temperatura jest najwyższa. Więc z 1/3 albo i 1/2 ciepła zużywanego we współczesnym domu zostanie wyprodukowana gdy nie tylko prąd jest najtańszy, ale i temperatura zimą najwyższa.

    1+2+3=najtańsza kWh ciepła jest z PC i grzejący w G12 średnio zużywają 20-25% w drogiej strefie i średnio kupują prąd 0,4365-0,4547 zł/kWh co nawet licząc po średnich cenach i COP=3 daje 0,1455-0,1515 zł za kWh ciepła. Cena nieosiągalna dla gazu. Ale przy podłogówce 100% albo niewiele mniej ciepła może być produkowane w taniej strefie - wtedy kWh ciepła wychodzi 0,1213gr/kWh.

    Ceny z PGE na 2020 rok. W Tauronie mają znacznie taniej i to w G12W gdzie całe weekendy i święta jest prąd tańszy.
    To, co zarzyna zazwyczaj opłacalność PC to droga instalacja, serwis i naprawy. Ale przy gazie trzeba zazwyczaj sporo zapłacić za przyłącze, przeglądać kocioł i zapraszać kominiarza. A do tego płacić abonament za gaz oprócz opłat abonamentowych za prąd.

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Sprawę niweluje akumulacja podłogówki, ale masz najzimniej wtedy jak jesteś w domu, czyli wieczorem.
    Doprawdy? Masz na to jakieś badania, pomiary?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    3. Czas pracy podłogówki wyjątkowo długi - 13:10 do 14:50 - chciałem sprawdzić, ile uda się podbić temperaturę w dziennym okienku. Poza tym grzała 22:30-22:55 i 5:25-5:50 czyli łącznie 2,5 godziny w ciągu doby.
    4. Za oknem temperatura taka (z grubsza - na wejściu do reku, odrobinę wyższa, niż faktycznie na zewnątrz - wielkość odrobiny zależy od wydajności wentylatorów):

    [...]
    Że dzienne okienko, to za mało. Tylko czemu w praktyce tak to wygląda?

    ?
    Nie dość, że amplituda to tylko 0,6* razem ze wszelkimi zakłóceniami (poza słonecznymi - te faktycznie potrafią wywalić temperaturę w kosmos) to jeszcze najcieplej po 6 godzinach od zakończenia grzania.
    Jak widać wieczorem mam najcieplej.

    Cytat Napisał Solzbi Zobacz post
    Trochę byłem zaskoczony takim wynikiem, oczywiście pozytywnie
    http://forum.muratordom.pl/entry.php...-pr%C4%85d-1-1
    https://forum.muratordom.pl/showthre...e-kablami-2017
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-02-2020 o 18:49

  8. #8

    Domyślnie

    Kaizen nie wiem może ja źle liczę albo jednak te stawki i porównania nie są aż takie niekorzystne dla gazu bo ja za ostatnie 2 miechy zużyłem 1945kWh i rachunek do zapłaty 350zł więc wychodzi ok 0,18zł/kWh.
    Dom z poddaszem użytkowym 100m2, porotherm 25cm + 15cm białego 038, podłoga 15cm, dach 25cm wełny, okna 3 szybowe, dół podłogówka a góra grzejniki, kocioł 2F De Dietrich Lumea Mpx 20/24, gaz 100%... Bez WM, reku, COP, Pv, PC, solarów, FW itp. itd. i innych skrótów ble ble ble

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stingeros Zobacz post
    Kaizen nie wiem może ja źle liczę albo jednak te stawki i porównania nie są aż takie niekorzystne dla gazu bo ja za ostatnie 2 miechy zużyłem 1945kWh i rachunek do zapłaty 350zł więc wychodzi ok 0,18zł/kWh.
    Przy PC dającej koszt za ciepło 0,1213gr/kWh zapłaciłbyś o 33% taniej. Naprawdę to dla Ciebie mała różnica?

    Do tego podajesz zużycie - nie masz pomiarów, jaka była faktyczna sprawność spalania i ile wyleciało kominem?

    A ile wyjdzie Ci latem? Przy PC jeszcze cena spadnie, bo COP wzrośnie. A przy gazie abonament znacznie bardziej się odciśnie na koszcie kWh ciepła, niż zimą.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-02-2020 o 19:23

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Moje PV wytworzyły od czerwca 5000 kWh do i jeszcze do kolejnego trochę wytworzą . A ten domek potrzebuje 7500 kWh roczne. Moje PV ustawione są na wschód nachylenie 25% 10 kWp. Mam pompę i chyba za dużo prądu na 240 m2

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Solzbi Zobacz post
    Witam, buduję swój wymarzony dom systemem gospodarczym. Ściany już stoją i zastanawiam się nad ogrzewaniem do domu.

    Prosta bryła 9,5m x 12m z poddaszem użytkowym, pow użytkowa 160m2, po podłodze 202m2 (w tym garaż 27m2 oraz pom. gosp. 11m2 - też ogrzewane), dom posadowiony na płycie fundamentowej 30cm (szkody górnicze), pod płytą szkło spienione. Ściany nośne z silikatu 18cm na to planuję styropian 20cm. Strop teriva czamaninek, Dach dwuspadowy płn-płd, nachylenie 38stopni, membrana, dachówka, izolacja wełna 18cm+10cm, 4 okna dachowe. Okna i drzwi ze szczelnym montażem. brak kominów i kominka. 5 osób w domu (3 dzieci), budowa na śląsku)

    Nie interesuje mnie funkcja palacza, wiec ekogroszek, pellet odrzucam od razu.

    Zastanawiam się nad kablami + pv, pc + pv, gaz (jest w drodze), będę wdzięczny za każdą opinię.
    Szacun za koncepcję i rezygnację z funkcji palacza
    Z zalewu możesz ściągać wodę, niby tam gorąca i dlatego nawet rekiny się tam pojawiają
    Na poważnie to kable wyrzuć do kosza, podobnie gaz ziemny a PV narazie odłóż w czasie do notatnika, na PV masz czas zawsze.
    Zrób system grzewczy oparty na pompie ciepła, zamieszkaj i pomieszkaj rok, dwa lata.
    Po tym okresie i zużyciu całego prądu w domu zdecydujesz czy warto wchodzić w PV czy można olać zapłacić dodatkową kasę za to.
    Przy płycie nie rób kanapki czyli nie dawaj izolacji pomiędzy płyta a wylewką,lepiej więcej pod płytą niż nad.
    Wtedy za ogrzanie 160m2 pompa ciepła realne będzie zużycie na poziomie 4000kWh czyli ok. 1200zl rocznie, nie licząc cwu oczywiście, bo to indywidualna sprawa
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-02-2020 o 21:05

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    peter08

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Krakow
    Posty
    114

    Domyślnie

    Mam torche wiekszy dom ale tez dobrze ocieplony i poszedłem w PC,tez miałem dylemat z gazem.Trzeba pamiętac że przy obecnych zimach tak naprawde taki dom mozesz tylko ogrzewać przez 4-5 max msc w roku,a przez reszte miesiecy i tak trzeba placic abonament,który wcale nie jest mały....Do tego coroczne obowiązkowe przeglądy.U mnie mam PC i jestem mega zadowolony a teraz bede montował ponad 8kWp na dachu PV i ma mi to w teorii pokryc cały prąd w domu,jak będzie zobaczymy...

  13. #13

    Domyślnie

    Nie twórzcie mitów że takie drastyczne opłaty stałe są latem. Ja płace razem ze zużyciem 40 zł miesięcznie

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ag2a Zobacz post
    Nie twórzcie mitów że takie drastyczne opłaty stałe są latem. Ja płace razem ze zużyciem 40 zł miesięcznie
    Dokładnie. Ja płacę ok 60zł miesięcznie. A przecież lecą z tego opłaty, CWU, gotowanie.
    Ciężko tak naprawdę określić jaka jest różnica. Długo by pisać. Kaizen pisał, że 33% różnicy powiedzmy PC do gazu. Ok ale ciekawe jak weźmiemy koszty nakładu na te wszystkie bajery PC, PV i Bóg wie co jeszcze. Ja wydałem 10 tyś. na doprowadzenie gazu, kocioł, kotłownie, wkład kominowy. A na prąd nakłady praktycznie zerowe bo instalacji w domu nie liczę bo każdy ją musi mieć.
    Podsumowując tak z grubsza:
    Czyli abym miał CO, CWU, gotowanie i prąd w domu wydałem ok. 10tyś.
    Koszty roczne. Gaz ok 1300zł. Prąd ok 1000zł.
    Dom z poddaszem użytkowym 100m2, porotherm 25cm + 15cm białego 038, podłoga 15cm, dach 25cm wełny, okna 3 szybowe, dół podłogówka a góra grzejniki, kocioł 2F De Dietrich Lumea Mpx 20/24, gaz 100%... Bez WM, reku, COP, Pv, PC, solarów, FW itp. itd. i innych skrótów ble ble ble

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter08 Zobacz post
    Mam torche wiekszy dom ale tez dobrze ocieplony i poszedłem w PC,tez miałem dylemat z gazem.Trzeba pamiętac że przy obecnych zimach tak naprawde taki dom mozesz tylko ogrzewać przez 4-5 max msc w roku,a przez reszte miesiecy i tak trzeba placic abonament,który wcale nie jest mały....Do tego coroczne obowiązkowe przeglądy.U mnie mam PC i jestem mega zadowolony a teraz bede montował ponad 8kWp na dachu PV i ma mi to w teorii pokryc cały prąd w domu,jak będzie zobaczymy...
    Należy pamiętać że koszta ogrzewania to nie tylko to ile płacisz za ogrzewanie za miesiąc ale również KOSZT CAŁEJ INWESTYCJI. Koszt zamontowanie porządnego kotła gazowego to pewnie z 1/6 założenia PC+PV. Abonament za gaz trzeba płacic przez cały rok ale nie wydaje mi się żeby ktoś kto poszedł w gaz grzał CWU prądem czy używał kuchenki elektrycznej bo mając gaz ( płacąc za niego co miesięczny abonament ) jest to ekonomicznie nie uzasadnione. W dodatku potrawy smażone na gazie są smaczniejsze
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 21-02-2020 o 08:44

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ag2a Zobacz post
    Nie twórzcie mitów że takie drastyczne opłaty stałe są latem. Ja płace razem ze zużyciem 40 zł miesięcznie
    To tyle, co ponad 100kWh prądu co przekłada się na jakieś 200l CWU o temperaturze 55*. W domu nie kam opomiarowanej - ale w mieszkaniu zużywałem 1/3 tego średnio.
    Przy PC - jeszcze raz trzeba podzielić koszty przez 3.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redbox

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-019
    Posty
    263

    Domyślnie

    Cytat Napisał stingeros Zobacz post
    Dokładnie. Ja płacę ok 60zł miesięcznie. A przecież lecą z tego opłaty, CWU, gotowanie.
    Ciężko tak naprawdę określić jaka jest różnica. Długo by pisać. Kaizen pisał, że 33% różnicy powiedzmy PC do gazu. Ok ale ciekawe jak weźmiemy koszty nakładu na te wszystkie bajery PC, PV i Bóg wie co jeszcze. Ja wydałem 10 tyś. na doprowadzenie gazu, kocioł, kotłownie, wkład kominowy. A na prąd nakłady praktycznie zerowe bo instalacji w domu nie liczę bo każdy ją musi mieć.
    Podsumowując tak z grubsza:
    Czyli abym miał CO, CWU, gotowanie i prąd w domu wydałem ok. 10tyś.
    Koszty roczne. Gaz ok 1300zł. Prąd ok 1000zł.
    tez do tego samego doszedłem że koszt założenia PC bedzie około 15 tys wiekszy niż gazu przy czym rocznie zaoszczedze na prad vs gaz (mowie o CO + CWu) około 400-500 zł. Daje mi to plus minus 25-30 lat zwrotu pompy ciepła(która pompa tyle wytrzyma? kocioł gazowa zreszto też). Zaraz napiszecie o PV że bede mial prąd za darmo- za ile? 10 lat? Nadal nie mam gwarancjiże pompa ciepła wytzrzyma 10-15 lat. Pozatym za 10 lat pompy ciepła pewnie bedą kosztowały połowe tego co dzis, albo wejdzie coś nowego. Wtedy moge mysleć o wyrzuceniu gazu

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał stingeros Zobacz post
    Koszty roczne. Gaz ok 1300zł. Prąd ok 1000zł.
    Poważnie zużywasz ok 1700 kWh prądu rocznie?
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  19. #19

    Domyślnie

    mają 18 stopni w "salonach", siedzą w swetrach, troszkę po ciemku, i mają.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    Poważnie zużywasz ok 1700 kWh prądu rocznie?
    Nawet nie. Od 21.01.2019 do 23.01.2020 bo tak było rozliczenie wyszło 1260kWh na kwotę 811zł ale mieszkam od marca więc pewnie wyszło by z 1000zł.
    Dom z poddaszem użytkowym 100m2, porotherm 25cm + 15cm białego 038, podłoga 15cm, dach 25cm wełny, okna 3 szybowe, dół podłogówka a góra grzejniki, kocioł 2F De Dietrich Lumea Mpx 20/24, gaz 100%... Bez WM, reku, COP, Pv, PC, solarów, FW itp. itd. i innych skrótów ble ble ble

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony