dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jac.urbanczyk

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    5

    Domyślnie Budowa domu - Pustak ceramiczny czy bloczek komórkowy? Rady, Sugestie, Zalecenia?

    Dzień dobry i witam!
    Nowy temat, ale jakże znany i każdy stawał przed takim dylematem. Działka jest, wymarzony projekt wybrany(https://z500.pl/projekt/36534/Zx172,...pialniami.html) i niebawem mam zamiar budować dom.. no i tu pojawia się owy dylemat. Z czego ten dom wybudować - z pustaka ceramicznego czy bloczka komórkowego? Każda technologia ma swoje wady i zalety, ale to co jest dla mnie najważniejsze to żeby dom był ciepły i nie wychładzał się tak szybko. Argument finansowy również jest ważny, ale z tego po zliczeniu wszystkich kosztów(materiał+robocizna) różnica wyjdzie niewielka. I tutaj proszę Was wszystkich, którzy już mają doświadczenie w tym temacie. Mam 2 faworytów:
    - Bloczek komórkowy - Ytong Energo+ 48 cm
    - Pustak ceramiczny - TERMOTON P+W 25 DIAMENT S + ocieplenie 15cm/20cm

    Prawie wszystkie firmy "biją się" teraz na parametry techniczne - współczynnik przewodzenia ciepła, współczynnik przenikania ciepła etc. Tylko czy różnica 0,02 jest tak bardzo odczuwalna? Jedna firma jest lepsza od drugiej w zależności od parametru. Licząc koszt materiałów, w przypadku Ytong wyjdzie mnie ok. 46 tyś. zł, TERMOton ok. 17 tyś. zł.; Styropian ok 7 tyś. zł. Zarówno w przypadku Ytong jak i TERMOton dochodzi koszt robocizny, który będzie różnił się, doliczając jeszcze robociznę termoizolacji(prawdopodobnie dom będzie budowany etapami).
    Proszę Was o opinie, porady, wszelkie informacje, które pozwolą mi ułatwić wybór odpowiedniego materiału. Otwarty jestem również na nowe propozycje. Tak jak pisałem, ważne jest dla mnie ciepło, ale jeżeli uda się przy okazji zaoszczędzić kilka tysięcy złotych to również nie będzie źle Z góry dziękuję za wszelkie informacje. Jeżeli pojawią się pytania to czekam...

    Pozdrawiam,
    Jacek

  2. #2

    Domyślnie

    A nie lepiej po prostu 24 ściana z betonu komórkowego i 20 styro?

  3. #3

    Domyślnie

    ponad 20k różnicy na materiale do dla ciebie niewielka różnica?
    ładowanie się w ściany jednorodne generalnie nie jest opłacalne finansowo, taniej wychodzi dwuwarstwowa ściana ze styro, bo akurat koszt samego styropianu jest relatywnie niewielki w stosunku do korzyści ( pamiętaj, że nawet na półmetrowym ytongu trzeba jednak zrobić jakąś elewację)

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to co jest najtańsze przy zakładanej wytrzymałości i współczynniku przewodności cieplnej.

    Zasadniczo opłaca się cienka ściana + grube ocieplenie.

    Dlatego ja mam 18 silikat i 20 cm styropianu.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jac.urbanczyk

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał potoczny Zobacz post
    ponad 20k różnicy na materiale do dla ciebie niewielka różnica?
    ładowanie się w ściany jednorodne generalnie nie jest opłacalne finansowo, taniej wychodzi dwuwarstwowa ściana ze styro, bo akurat koszt samego styropianu jest relatywnie niewielki w stosunku do korzyści ( pamiętaj, że nawet na półmetrowym ytongu trzeba jednak zrobić jakąś elewację)
    napisałem "różnica niewielka" ponieważ zakładam budowanie domu etapami - rozłożone w czasie, różne ekipy. Raz zapłacę za postawienie murów i praktycznie drugi raz za zrobienie izolacji jeżeli zdecyduję się na 2 warstwy. Koszty total w oby przypadkach powinny wyjść podobnie. Co do jednej warstwy to Ytong chwali się, w przypadku 48 cm, współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,17 W/(m2K). W tym przypadku nie zakładam dodatkowej izolacji... ale dzięki bogu jest to forum

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jac.urbanczyk

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    to co jest najtańsze przy zakładanej wytrzymałości i współczynniku przewodności cieplnej.

    Zasadniczo opłaca się cienka ściana + grube ocieplenie.

    Dlatego ja mam 18 silikat i 20 cm styropianu.
    Silke też brałem pod uwagę, ale przeraził mnie wysoki wpółczynnik przenikania ciepła...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Który jest pomijalny w ścianie dwuwarstwowej, bo za izolację odpowiada styropian a nie materiał nośny.
    Mam dom prawie pasywny z silki.
    ***

    Robiłam niedawno na innym forum budowlanym porównanie cen i parametrów przy zakładanej grubości ściany 40 cm:

    BK 500 Solbet Optimal - 24x24x59 cm + 16 cm styropianu grafitowego = Współczynnik przenikania ciepła: 0,15W/m2K
    Cena 1 m2 ściany z bloczka wynosi: 76,2 zł (10,79 zł x 7,062 szt), Cena 1m2 styropianu 16 cm wynosi 32 zł (dla ceny 60 zł/paczka 0,3m3)
    Czyli łączny koszt m2 to 108,2 zł

    Silikat drążony 18 cm Silka - 18x19,9x33,3 cm + 22 cm styropianu grafitowego = 0,14W/m2K
    Cena 1m2 ściany z silki wynosi: 68,25 zł (4,55 zł x 15 szt), Cena 1m2 styropianu grafitowego 22 cm wynosi 44 zł (dla ceny 60 zł/paczka 0,3m3)
    Czyli łączny koszt m2 to 112,25 zł

    Ceny brałam pierwsze lepsze z neta. Aby było wiarygodniej, trzeba byłoby na podstawie jednej hurtowni.

    Jak widać na powyższym zestawieniu:
    Sens ma wybieranie najtańszego materiału na ściany (przy projektowanej wytrzymałości i obciążeniu) - za to liczy się każdy cm styropianu.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 21-02-2020 o 12:54

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jac.urbanczyk Zobacz post
    Nowy temat
    Klik w sygnaturkę.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jac.urbanczyk Zobacz post
    Silke też brałem pod uwagę, ale przeraził mnie wysoki wpółczynnik przenikania ciepła...
    Jeszcze wiele nauki przed tobą. Jesteś bardzo dobrym klientem, bo najgorszy klient to świadomy klient.

    Buduj z najtańszej cegły która spełnia warunki techniczne, a ten wysoki współczynnik zniknie prze dodanie 1-2 cm styropianu.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Masz kolejne obliczenia na brak sensu stosowania ytong energo, kontra zwykły BK i styropian.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...snymi-siłami-)
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jac.urbanczyk

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Klik w sygnaturkę.
    dziękuję

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jac.urbanczyk

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Jeszcze wiele nauki przed tobą. Jesteś bardzo dobrym klientem, bo najgorszy klient to świadomy klient.

    Buduj z najtańszej cegły która spełnia warunki techniczne, a ten wysoki współczynnik zniknie prze dodanie 1-2 cm styropianu.
    Z tego co czytam faktycznie zaczyna mieć to sens. Jeszcze tydzień temu pod uwagę brałem tylko bloczek 1W. Od kilku dni czytam i porównuję bloczki z ceramiką.... A będąc w hurtowni prosząc o zrobienie kosztorysu to "profesjonalny doradca" nie wyprowadzał mnie z tego błędu tylko zacierał ręce jak widział 106 palet ytong'u wyjeżdżające z placu.... szkoda gadać. Dziękuję za dotychczasowe informacje.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jac.urbanczyk Zobacz post
    Z tego co czytam faktycznie zaczyna mieć to sens. Jeszcze tydzień temu pod uwagę brałem tylko bloczek 1W.
    Spróbuj znaleźć ekipę, co Ci tą ścianę otynkuje i zapytaj o wycenę i porównaj z wyceną 2W razem z tynkiem.
    I na deser porównaj U.

  14. #14

    Domyślnie

    Też miałem dylemat ale postawiłem na zimniejszą ceramikę. Dla mnie na plus twardość i izolacja akustyczna. BK łatwiej i szybciej się pracuje no i lambde ma lepszą ale mimo to wybrałem ceramikę.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    boconek03 Dla mnie na plus twardość i izolacja akustyczna. - przy takich założeniach, dlaczego nie silikat?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 21-02-2020 o 21:48

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Też miałem dylemat ale postawiłem na zimniejszą ceramikę. Dla mnie na plus twardość i izolacja akustyczna. BK łatwiej i szybciej się pracuje no i lambde ma lepszą ale mimo to wybrałem ceramikę.
    Masz na myśli dziurawą ceramikę? Akustycznie to najgorszy materiał - rezonuje że historia. Niesie się najdalej (trzy piętra niżej sąsiad nie dawał mi spać).
    Twardość w czym ma pomagać? Przecież i tak nie dotykasz jego powierzchni w wykończonym domu.

    Za to kruchy...




    A na deser:

    https://www.youtube.com/watch?v=rVRyoNZbFHY

    https://www.youtube.com/watch?v=YsKBRJFzD64
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-02-2020 o 21:20

  17. #17

    Domyślnie

    BK ma tyle samo wad dla mnie albo więcej.
    Dla mnie ceramika nie rezonuje a parametry akustyczne ma lepsze. Ścianki działowe z bk to jakaś porażka, wszystko słychać.
    Poza tym ten historycznym filmik z porothermem co ma wnieść bo nie wiem. Ceramika nigdy nie będzie idealna z racji samego procesu produkcji.Komu nie pasuje to niech bierze BK i cieszy się lambdą i rownymi bloczkami ale dla mnie to za delikatny materiał w ktorym można rzeźbić gwoździem.
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 21-02-2020 o 21:32
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Dla mnie ceramika nie rezonuje a parametry akustyczne ma lepsze.
    Konkretnie jaki parametr ma lepszy? I która ceramika? Nie przypisujesz cech cegły pełnej pustaczkom ceramicznym?

    Izolacyjność akustyczna ściany to dosyć skomplikowany temat. W przypadku materiałów o budowie niejednorodnej (jak pustaki) jeszcze trudniejsza - są częstotliwości, które w nich rezonują i zamiast być ciszej jest głośniej.
    Na początek i na deser

    Najlepiej izoluje lity żelbet, potem pełna silka i ceramika, ale pełna. Pustaki są daleko w tyle. Często dalej, niż BK.

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Poza tym ten historycznym filmik z porothermem co ma wnieść bo nie wiem.
    Pokazać (nie)szczelność i kruchość materiału. A co ma wnieść "Dla mnie na plus twardość" w przypadku materiału, którego w wykończonym domu nie możesz dotknąć?

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Ceramika nigdy nie będzie idealna z racji samego procesu produkcji.
    Co nie znaczy, ze wyjeżdżając z fabryki ma być dziurawa jak sito.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-02-2020 o 22:15

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał jac.urbanczyk Zobacz post
    Dzień dobry i witam!
    Nowy temat, ale jakże znany i każdy stawał przed takim dylematem. Działka jest, wymarzony projekt wybrany(https://z500.pl/projekt/36534/Zx172,...pialniami.html) i niebawem mam zamiar budować dom.. no i tu pojawia się owy dylemat. Z czego ten dom wybudować - z pustaka ceramicznego czy bloczka komórkowego? Każda technologia ma swoje wady i zalety, ale to co jest dla mnie najważniejsze to żeby dom był ciepły i nie wychładzał się tak szybko. Argument finansowy również jest ważny, ale z tego po zliczeniu wszystkich kosztów(materiał+robocizna) różnica wyjdzie niewielka. I tutaj proszę Was wszystkich, którzy już mają doświadczenie w tym temacie. Mam 2 faworytów:
    - Bloczek komórkowy - Ytong Energo+ 48 cm
    - Pustak ceramiczny - TERMOTON P+W 25 DIAMENT S + ocieplenie 15cm/20cm

    Prawie wszystkie firmy "biją się" teraz na parametry techniczne - współczynnik przewodzenia ciepła, współczynnik przenikania ciepła etc. Tylko czy różnica 0,02 jest tak bardzo odczuwalna? Jedna firma jest lepsza od drugiej w zależności od parametru. Licząc koszt materiałów, w przypadku Ytong wyjdzie mnie ok. 46 tyś. zł, TERMOton ok. 17 tyś. zł.; Styropian ok 7 tyś. zł. Zarówno w przypadku Ytong jak i TERMOton dochodzi koszt robocizny, który będzie różnił się, doliczając jeszcze robociznę termoizolacji(prawdopodobnie dom będzie budowany etapami).
    Proszę Was o opinie, porady, wszelkie informacje, które pozwolą mi ułatwić wybór odpowiedniego materiału. Otwarty jestem również na nowe propozycje. Tak jak pisałem, ważne jest dla mnie ciepło, ale jeżeli uda się przy okazji zaoszczędzić kilka tysięcy złotych to również nie będzie źle Z góry dziękuję za wszelkie informacje. Jeżeli pojawią się pytania to czekam...

    Pozdrawiam,
    Jacek
    Ściana i materiał z niej wykonany to tylko skorupa, nie jest ważne czy ma lepszy czy gorszy współczynnik przenikania ciepła, to tylko zwykły materiał konstrukcyjny.
    Do ograniczania strat ciepła z domu powinna służyć i służy tylko i wyłącznie izolacja.
    Czyli ściany domu mogą być nawet z betonu lanego, który ma najwyższy współczynnik przenikania ciepła ale to droga sprawa.
    Zamiennikiem betonu o podobnych właściwościach jest silikat, znacznie tańszy.
    I dopiero wtedy wchodzi do gry izolacja.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    BK przy podobnej grubości (24/25cm) zapewnia dodatkową izolację, odpowiadającą ok. 5cm styropianu. Oprócz tego jest większy, dokładniejszy, dużo lepiej się obrabia, łatwiej robi instalacje itd. Podobne porównanie z silikatami.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony