dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie Dach bez kominów - odpowietrzenie kanalizacji

    Panowie,
    - mały budynek z drewnianym poddaszem (podłoga na dolnym pasie wiązarów), 56m2 parter, ok. 30 m2 poddasze
    - ściany nośne z betonu komórkowego
    - rekuperacja
    - ocieplenie nakrokwiowe
    - płyta fundamentowa

    Zależy mi na tym, żeby nie dziurawić dachu, a przynajmniej nie dziurawić go nad poddaszem, dopuszczam myśl przedziurawienia okapu/podbitki.
    Będzie ogrzewanie gazowe do 21kW, więc nie potrzebny jest komin a jedynie przepust przez ścianę dla spalin.
    Jak racjonalnie uzyskać podobny efekt przy odpowietrzeniu pionu kanalizacji? Przejść z rurami odpowietrzenia kanalizacji przez ścianę kolankową wiązara i potem w górę? Tak jak na rysunku? Można tak? Różnica temperatur ma tu znaczenie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	441097
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odpowietrzenie.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	441098
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Zawsze ma znaczenie, wychłodzony pion zmniejsza ciąg czyli nieco pogarsza wentylację pionu ks. Lekko..

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kominek wentylacyjny (specjalna dachówka). Wyrzutnię rekuperacji też najlepiej zrobić w dachu.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Eh, znając moje szczęście to fachowiec zrobi tak, że będzie ciekło do chałupy ;p

    Czy rury odpowietrzające kanalizację mają jakiś maksymalny kąt nachylenia, aby to działało poprawnie?
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja mam przez ścianę wszystko wyprowadzone.
    Dach nie ma żadnych kominów, wywietrzników ani innych elementów przerywających ciągłość izolacji.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ja mam przez ścianę wszystko wyprowadzone.
    Dach nie ma żadnych kominów, wywietrzników ani innych elementów przerywających ciągłość izolacji.
    A jak wysoko kominek odpowietrzenia kanalizacji?
    Pokażesz mi zdjęcie?
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Też mam napowietrzenie (zawór napowietrzający) kanalizacji wyprowadzone przez ścianę, tuż pod okapem. Zamaskowane estetyczną klapką w ramce.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    A jak wysoko kominek odpowietrzenia kanalizacji?
    Pokażesz mi zdjęcie?




    na dole czerpnia do reku - elewacja od ogrodu.
    po drugiej stronie domu, od frontu wyrzutnia i rura koncentryczno-spalinowa kotła gazowego.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Od 16 lat mam napowietrzasz i nic się negatywnego nie dzieje. Mam 2x2 na wszelki wypadek. Wentylowana mam studzienkę kanalizacyjną.

    Tez bym nie dziurawił dachu bo to głupota.


    https://www.fachowyinstalator.pl/nap...e-kanalizacji/

    http://pompadowywrotu.blogspot.com/2...zajacy-50.html

    Załącznik 441105

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Elfie, dziękuję.
    Nie ma brzydkich zapachów w okolicach tej rury odpowietrzajacej?
    Jest ona jednak obok okna.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Czytałem kilka artykułów, gdzie bez podawania podstawy prawnej udzielane są porady na temat odpowietrzenia. W niektórych napisane jest, że odpowietrzenie powinno być ponad kalenicę. W niektórych po prostu, że wysokość wywiewki/kominka to 0,5m ponad dach stromy. Nie znajduję jednak poparcia w przepisach. Z tego, co rozumiem, odpowietrzenie powinno być po prostu ponad dach i jednocześnie ponad okna / drzwi. I coraz bardziej podoba mi się odpowietrzenie przez ściankę kolankową i okap [NA ZEWNĄTRZ DOCIEPLĘ STYROPIANEM ZAŁÓŻMY TĘ RURĘ]. Niech mnie ktoś obeznany utwierdzi w przekonaniu, że to ma ręce i nogi. Dziękuję

    § 125. Przewody spustowe
    1.
    Przewody spustowe (piony) grawitacyjnej instalacji kanalizacyjnej powinny być wyprowadzone jako przewody wentylujące ponad dach, a także powyżej górnej krawędzi okien i drzwi znajdujących się w odległości poziomej mniejszej niż 4 m od wylotów tych przewodów.
    2.
    Nie jest wymagane wyprowadzanie ponad dach wszystkich przewodów wentylujących piony kanalizacyjne, pod następującymi warunkami:
    1)
    zastosowania na pionach kanalizacyjnych niewyprowadzonych ponad dach urządzeń napowietrzających te piony i przeciwdziałających przenikaniu wyziewów z kanalizacji do pomieszczeń;
    2)
    wyprowadzenia ponad dach przewodów wentylujących:
    a) ostatni pion, licząc od podłączenia kanalizacyjnego na każdym przewodzie odpływowym,
    b) co najmniej co piąty z pozostałych pionów kanalizacyjnych w budynku.
    3.
    Wprowadzanie przewodów wentylujących piony kanalizacyjne do przewodów dymowych i spalinowych oraz do przewodów wentylacyjnych pomieszczeń jest zabronione.
    4.
    W przypadku gdy wysokość przewodu spustowego (pionu) grawitacyjnej instalacji kanalizacyjnej przekracza 10 m, podłączenia podejść na najniższej kondygnacji powinny spełniać wymagania Polskiej Normy dotyczącej projektowania instalacji kanalizacyjnych.

    Źródło:
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    Stan prawny aktualny na dzień: 23.02.2020
    Dz.U.2019.0.1065 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    https://www.lexlege.pl/rozporzadzeni...h-usytuowanie/
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Czyli z tym odpowietrzeniem byłoby tak (rura w ociepleniu na zewnątrz).
    Czerpnia, wyrzutnia rekuperatora zupełnie z innej strony budynku.]

    ZDA EGZAMIN? Wówczas nie dziurawię nic nad poddaszem.

    Załącznik 441152
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  13. #13

    Domyślnie

    Cześć Wszystkim,

    Podepnę się pod temat blitzkrieg.
    Proszę o radę w podobnym temacie, mieszkam w domu już od roku (dom z poddaszem użytkowym), nie chciałem "dziurawić" dachu, więc instalator wyszedł rurą odpowietrzającą w szczycie budynku. Od kilku miesięcy w korytarzu przed łazienką na dole czuć smród kanalizacji, w samej łazience nie. Niestety nie mogę zlokalizować jego źródła, nie widać żadnych przecieków, woda w syfonach wszędzie trzyma poziom. Co dziwne kanalizację czuć tylko w tym konkretnym miejscu - wąski korytarz. Idzie tu w ścianie również pion na górę i dalej odpowietrzenie kanalizacji - w nim szukam przyczyny.
    Zerknijcie proszę na zdjęcie, czy rura może być zakończona w taki sposób? Czy powinienem zamontować jakiś kominek pod kątem 90 stopni? Czy Waszym zdaniem to w ogóle dobry trop przyczyny nieprzyjemnego zapachu?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200201_140108.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	76,0 KB
ID:	441176
    Michał

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    A co to za otwór jest w tej ścianie w samym szczycie?
    Ciekawe co się dzieję z tymi wyziewami z kanalizacji jak wiatr wieje w tą ścianę?
    Jest to wentylacja strychu, ale o dziwo na samym strychu nie śmierdzi.
    Nie sprawdzałem zależności kierunek wiatru - nieprzyjemny zapach, ale może rzeczywiście pojawia się on właśnie jak wieje w kierunku ściany..

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał sonda2 Zobacz post
    Nie sprawdzałem zależności kierunek wiatru - nieprzyjemny zapach, ale może rzeczywiście pojawia się on właśnie jak wieje w kierunku ściany..
    Całkiem prawdopodobne. Mam jeszcze nie podłączone kibelki i umywalki i jak tylko zrobiłem odpowietrzenie to zaczęło śmierdzieć z odpływów. Odpowietrzenie prawilnie przez kominek dachowy
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Wiatr wiejący w kierunku ściany wciskał u mnie wodę deszczową przez niewielką szczelinę w uszczelce okna.
    Może masz syfon z niewielką ilością wody i ciśnienie powietrza powoduje przepychanie smrodu przez ten syfon.

    A ten malutki otworek "wentylacja strychu" to jedyna wentylacja dla strychu?
    Nawet jeśli w drugiej ścianie szczytowej jest taki sam, to jest to zdecydowanie za mało aby poprawnie strych wentylować.
    Spróbuję zamontować kominek wentylacyjny tego typu na końcu, zobaczę czy przyniesie to efekt. Niestety nie uda się idealnie pod kątem 90 stopni do kalenicy bo otwór jest za blisko podbitki, przekrzywię go wzdłuż spadku dachu.
    Co do wentylacji, to tak, jest otwór na w drugiej ścianie i niestety tak mały jak ten.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Prawdopodobnie żeby ten kominek zadziałał to musisz go odsunąć od ściany dalej niż szerokość podbitki (poza krawędź dachu).
    Jak wiatr wieje w stronę tej ściany to okap dachu powoduje wzrost ciśnienia na całej swojej szerokości, zwłaszcza gdy jesteś tak blisko podbitki.
    Zobacz jak to było zrobione u Elfir.
    Wylot rury wentylującej kanalizę jest odsunięty co najmniej pół metra od ściany a u niej nie ma okapu dachu.
    U niej jedyne ciśnienie w tej rurze pochodzi od jej średnicy (przy wietrze wiejącym prosto w rurę). Gdyby dała taki kominek jak Ty planujesz, ciśnienia w tej rurze praktycznie by nie było.
    Słuszna uwaga, dzięki. Odsunę się od ściany, ale żebym dobrze zrozumiał co masz na myśli.. kominek jaki zaproponowałem to dobry pomysł, czy lepsza prosta rura - jak u Elfir? Chyba właśnie o to chodzi, aby ciśnienia w róże nie było, poza atmosferycznym?

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    Eh, znając moje szczęście to fachowiec zrobi tak, że będzie ciekło do chałupy ;p

    Czy rury odpowietrzające kanalizację mają jakiś maksymalny kąt nachylenia, aby to działało poprawnie?
    Z takim podejściem budujesz dom?
    A tak na poważnie, szukasz problemu tam, gdzie go nie ma. OK, rozumiem jak ktoś ma dach płaski, kryty papą, to po kilkunastu latach ma prawo przepuszczać, ale w przypadku dachówki? Każdy szanujący się producent ma dachówki systemowe, również do odpowietrzania pionów kanalizacyjnych. https://roben.pl/dach/produkty-na-da...oria-systemowe . Nie mówię to u plastikach z alledroro, tylko oryginalnych. Musisz ją fizycznie uszkodzić, żeby coś było nie tak...jak każdą inną obok. Mają elastyczne rury, które przeprowadzasz przez poszycie pod dachówką i tu moim zdaniem laikowi łatwiej to zrobić w przypadku deskowania i papy niż folii, ale dla dekarza to żaden problem. Taką dachówkę z kominkiem montuje się w drugim lub max trzecim rzędzie od góry - tak mi powiedzieli dekarze i tak widzę u innych.

    Co do napowietrzaczy - dla mnie to ostateczność i dodatek. Jeden mam 7 lat w kamienicy i jest ok, ale tam jest czyste pomieszczenie a zdarzało mi się wymieniać na poddaszach, kiedy były brudne i zakurzone. Są w nich elementy ruchome i mogą przestać działać w niesprzyjających warunkach. Znajomy ma dwukondygnacyjny budynek a w nim POZ. Po jego zakupie, zaczęło po dwóch latach śmierdzieć szambem w ośrodku. Wymieniliśmy wszystkie napowietrzacze, które były w każdym pomieszczeniu z umywalką. Przeszło...na kilkanaście miesięcy i powtórka z wymianą. Znowu spokój ale właściciel zdecydował się na dodatkowy pion (był jeden) więc przebiliśmy i już chyba z 5 lat spokój.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 25-02-2020 o 16:37

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał sonda2 Zobacz post
    Słuszna uwaga, dzięki. Odsunę się od ściany, ale żebym dobrze zrozumiał co masz na myśli.. kominek jaki zaproponowałem to dobry pomysł, czy lepsza prosta rura - jak u Elfir? Chyba właśnie o to chodzi, aby ciśnienia w róże nie było, poza atmosferycznym?
    U mnie miało być kolanko i kominek, ale zapomnieliśmy założyć jak było rusztowanie A teraz jest tak wysoko, że drabina nie sięga. I kominek stoi w kotłowni i czeka.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Z takim podejściem budujesz dom?
    A tak na poważnie, szukasz problemu tam, gdzie go nie ma. OK, rozumiem jak ktoś ma dach płaski, kryty papą, to po kilkunastu latach ma prawo przepuszczać, ale w przypadku dachówki? Każdy szanujący się producent ma dachówki systemowe, również do odpowietrzania pionów kanalizacyjnych. https://roben.pl/dach/produkty-na-da...oria-systemowe . Nie mówię to u plastikach z alledroro, tylko oryginalnych. Musisz ją fizycznie uszkodzić, żeby coś było nie tak...jak każdą inną obok. Mają elastyczne rury, które przeprowadzasz przez poszycie pod dachówką i tu moim zdaniem laikowi łatwiej to zrobić w przypadku deskowania i papy niż folii, ale dla dekarza to żaden problem. Taką dachówkę z kominkiem montuje się w drugim lub max trzecim rzędzie od góry - tak mi powiedzieli dekarze i tak widzę u innych.

    Co do napowietrzaczy - dla mnie to ostateczność i dodatek. Jeden mam 7 lat w kamienicy i jest ok, ale tam jest czyste pomieszczenie a zdarzało mi się wymieniać na poddaszach, kiedy były brudne i zakurzone. Są w nich elementy ruchome i mogą przestać działać w niesprzyjających warunkach. Znajomy ma dwukondygnacyjny budynek a w nim POZ. Po jego zakupie, zaczęło po dwóch latach śmierdzieć szambem w ośrodku. Wymieniliśmy wszystkie napowietrzacze, które były w każdym pomieszczeniu z umywalką. Przeszło...na kilkanaście miesięcy i powtórka z wymianą. Znowu spokój ale właściciel zdecydował się na dodatkowy pion (był jeden) więc przebiliśmy i już chyba z 5 lat spokój.
    Kochany, zakładam najgorsze. Mam szczęście w życiu, każdy samochód, który kupiłem, nawet z salonu pie.. się jak Sasha Gray
    Nie uśmiecha mi się przerywać ocieplenia nakrokwiowego Thermano. Jeśli można tego uniknąć, jestem za
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony