dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Szukam nowoczesnego i taniego rekuperatora o wydajności 500

    Cześć,

    moja historia się zaczęła od tego ze ciągle żyje w przeciągach bo cały czas mi wszędzie śmierdzi jak nie ma wietrzenia. Dlatego zawsze interesował mnie temat mechanicznej wentylacji.

    No i udało się ale tylko dzięki mojemu zaparciu i umiejętnością teścia który jest naszym "contractor"-em. Zdecydowałem się na technologię Pe-flex. Kupiłem projekt, wymieniłem 20 maili z p. Pawłem. Wydaje się że jest nieźle. Na ten moment jest założona instalacja 1p. czyli sypialni, garderoby i łazienki. Czekam na rury i boxy, parter i piwnicę. Hydraulik jest teraz i prawie że kończy ale wie o wentylacji.
    Ceny w peflexie są ok ale do momentu rekuperatora(10-12k )i filtra wstępnego (600pln).

    Jestem w momencie że muszę zacząć się decydować na rekuperator i filtr.

    Uważam że dobrym pomysłem będzie taki powyżej 500m3/h. Dom jest na 144m użytkowe, 4 osoby, kot i 2xpsy.
    Czytałem sobie trochę na temat reku. i chyba chciał bym ten entalpiczny, bo zależy mi na nieosuszonym powietrzu w domu ze względu na słabe zdrowie mojego syna. Ma sześć lat a kaszle jak by palił paczkę mocnych od lat. Kolejną sprawą jest też sprawa energooszczędności. Są silniki EC.

    No ale z racji że budowa idzie dalej i .... i jest cienko cienko coraz bardziej to zastanawiam się nad https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...owa-p-120.html

    Chciał bym rekuperator w ktorym można by było z czasem wymienić na filtr entalpiczny? czy w takim jak Wam pokazałem można?
    Ostatnio edytowane przez Piec007 ; 21-02-2020 o 19:14

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.155
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piec007 Zobacz post
    Ceny w peflexie są ok ale do momentu rekuperatora(10-12k )i filtra wstępnego (600pln).
    Jak uważasz, że to drogi filtr, to sprawdź cenę tego

    Ofertę rekuperatorów pe-flexa też dokładniej sprawdź, bo pominąłeś coś.
    500m3/h to zdecydowana przesada do 4 osób. Zimą jak nie będziesz miał odzysku wilgoci to 100m3 będziesz ustawiał o ile się da - bo w przewymiarowanym może się okazać, że minimum jest znacznie wyższe. A co dopiero jak nikogo nie będzie w domu. W porywach 200m3 wystarczy. Chyba, że zrobisz imprezę na >=20 osób - to trzeba będzie taras otworzyć.

    Nie znam filtrów entalpicznych. Co to takiego?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-02-2020 o 19:06

  3. #3

    Domyślnie

    wymiennika entalipcznego, przechodzi tez wilgoć
    https://allegro.pl/oferta/centrala-w...cf77d00be2ff62

    wychodze z zalozenia ze im wiekszy tym cichszy bo nigdy nie bedzie pracowal na szczytowych mocach.
    Ostatnio edytowane przez Piec007 ; 21-02-2020 o 19:37

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.155
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piec007 Zobacz post
    wychodze z zalozenia ze im wiekszy tym cichszy bo nigdy nie bedzie pracowal na szczytowych mocach.
    Pewnie wentylatory będą ciszej chodziły, ale
    1. Większy wymiennik oznacza mniejszą prędkość powietrza i zaleganie wody w wymienniku - a to drastycznie obniża sprawność. A nie wiem, czy jakiś potrafi przedmuchać np. na 100% co pół godziny przez minutę żeby wypluć tę wilgoć.
    2. Większe minimum, poniżej którego wentylatory nie zejdą - i jak się okaże, że zimą wystarczy jak chodzą na minimum gdy wszyscy domownicy są w domu, to po co ma chodzić tak samo, jak nikogo nie ma? A przecież niżej nie zejdzie.
    3. Jest droższy... Dużo. I po co?

    I o o3ozon, i o entalpicznych Lossnay i Izzifast masz wątki. Inne też przewijają się na FM.

    Czemu podajesz tego o3ozona w kontekście odzysku wilgoci? To golas i niewiele potrafi (sterownik tyle co nic - kto ma trochę smykałki to dorabia inne sterowanie), wilgoci nie odzyskuje, wentylatory to chyba dmuchawy z kotłów na węgiel o niskim sprężu. Generalnie tylko wymiennik przyzwoity.

  5. #5

    Domyślnie

    ok. dzieki.

    fajny oczyszczacz!!!

    cwp od cwpp?
    Ostatnio edytowane przez Piec007 ; 21-02-2020 o 20:20

  6. #6

    Domyślnie

    500m3/h to zdecydowanie za dużo.
    Na temat tego reku ciężko coś powiedzieć. Dane katalogowe są ubogie- w sumie jak w większości tych urządzeń.
    Za rekuperatorem powinien być tłumik.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piec007 Zobacz post
    Cześć,

    moja historia się zaczęła od tego ze ciągle żyje w przeciągach bo cały czas mi wszędzie śmierdzi jak nie ma wietrzenia. Dlatego zawsze interesował mnie temat mechanicznej wentylacji.

    No i udało się ale tylko dzięki mojemu zaparciu i umiejętnością teścia który jest naszym "contractor"-em. Zdecydowałem się na technologię Pe-flex. Kupiłem projekt, wymieniłem 20 maili z p. Pawłem. Wydaje się że jest nieźle. Na ten moment jest założona instalacja 1p. czyli sypialni, garderoby i łazienki. Czekam na rury i boxy, parter i piwnicę. Hydraulik jest teraz i prawie że kończy ale wie o wentylacji.
    Ceny w peflexie są ok ale do momentu rekuperatora(10-12k )i filtra wstępnego (600pln).

    Jestem w momencie że muszę zacząć się decydować na rekuperator i filtr.

    Uważam że dobrym pomysłem będzie taki powyżej 500m3/h. Dom jest na 144m użytkowe, 4 osoby, kot i 2xpsy.
    Czytałem sobie trochę na temat reku. i chyba chciał bym ten entalpiczny, bo zależy mi na nieosuszonym powietrzu w domu ze względu na słabe zdrowie mojego syna. Ma sześć lat a kaszle jak by palił paczkę mocnych od lat. Kolejną sprawą jest też sprawa energooszczędności. Są silniki EC.

    No ale z racji że budowa idzie dalej i .... i jest cienko cienko coraz bardziej to zastanawiam się nad https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...owa-p-120.html

    Chciał bym rekuperator w ktorym można by było z czasem wymienić na filtr entalpiczny? czy w takim jak Wam pokazałem można?
    Zdecydowanie 500m3/h to za dużo.
    Przelicz opory na instalacji. Wydaje mi się, ze powinieneś poszukać czegoś ok. 180m3/h przy 40% wydatku. Opory instalacji określa Ci pkt. pracy.
    Pamiętaj, ze entalpiczny cudów nie zrobi jeżeli w domu nie będzie odpowiedniego poziomu wilgotności. Przy dużych mrozach i nagrzewnicy wtórnej wszystko co odzyskasz i tak przesuszysz . Rozważ stacjonarne nawilżacze np. Ewaporacyjny Xiaomi. U mnie robią znakomita robotę u dzieciaków i w sypialni.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No właśnie, 500m3 to już sporo. Za to taki rekuperator 300m3 to może być momentami mało. Ja sam szukam taniego rekuperatora ERV i albo jest do wyboru izzifast 302 za 6.5tys albo większe 400m3, ale to już jest wydatek prawie 10 tys (najtańszy jaki znalazłem to wrocławskiej firmy , E400: http://smartvent.pl/smartbox/ecobox/entapiczne/) .

    Przy kubaturze 420m3 taki rekuperator 300m3 wydaje się być może i dobry, ale są momenty gdzie chce się użyć mocy maksymalnej. Np przy włączonym okapie, albo przy jakimś "inteligentnym" przewietrzaniu łazienek np. po jej opuszczeniu. Wtedy chciałbym mieć sporo mocy. Ale czy jest to warte 3tys...?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nowa123

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Lewin Brzeski
    Kod pocztowy
    49-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    Czy ktoś zdecydował się na rekuperację z smartventu?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony