dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w wyborze pompy

    Witam, jestem na etapie budowy domu i zastanawiam się nad źródłem ciepła. Początkowym założeniem miał być kocioł na pellet rtb phoenix. Jednak koszt samego kotła to 20 tys zł. Coraz bardziej po głowie chodzi mi pompa ciepła powietrze woda. Jak narazie dostałem jedna wycenę na mitsubishi ecodan 8kw za 45k za całość instalacji. Dom ma 160 m2 plus 40m2 garaż, będzie dobrze ocieplony. Będzie zakładana rekuperacja i klimatyzacja. W całym domu ogrzewanie podłogowe. Teraz zastanawiam się czy skusić się na ta pompę od mitsubishi czy kupić coś taniej i zainwestować w fotowoltaikę 6kw. Jak tak to jaka pompę polecacie? Z góry dziękuję za wszystkie cenne wskazówki

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ozc.

  3. #3

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To nie jest OZC. To jest droga do podjęcia niewłaściwej decyzji.

  5. #5

    Domyślnie

    Dobra rozumiem że to nie jest najlepsza opcja, ale mi nie chodzi żeby dobrać w tym momencie odpowiednią moc jednostki tylko podać propozycję marki i czy ogólnie to co napisałem na początku postu ma sens. Czy lepiej zainwestować w droższą pompę czy kupić tańszą i dołożyć fotowoltaikę. Ale dzięki za poradę.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie rozumiem. Pytasz, czy jak wybierzesz za słabą PC to PV ogrzeje Ci dom? Nie, nie ogrzeje.
    Czy jest marka, której najsłabsza PC da radę niezależnie od wyników OZC? Nie, nie ma.

  7. #7

    Domyślnie

    Wybacz ale ja też Cię nie rozumiem, chyba się nie zrozumieliśmy. Nie jestem obeznany w sprawie pomp ciepła, ale wydaję mi się że są tańsze i droższe i wszystko zależy od marki. Z tego co mi wiadomo to mitsubishi są w miarę drogie dlatego pytałem o tańsze alternatywy i nie wspominałem nic ze ma być słabsza wiec nie rozumiem twojej wypowiedzi. Nie zawsze tańsze oznacza gorsze. Chciałem po prostu zaczerpnąć informacji od doświadczonych użytkowników o to czy mogą polecić jakąś daną markę pomp.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafaldom Zobacz post
    Wybacz ale ja też Cię nie rozumiem, chyba się nie zrozumieliśmy. Nie jestem obeznany w sprawie pomp ciepła, ale wydaję mi się że są tańsze i droższe i wszystko zależy od marki.
    Każda marka ma pompy różnej mocy, różnej konstrukcji i w różnych cenach. Kupując Volvo możesz kupić osobówkę, ciężarówkę, autobus, koparkę albo jeszcze coś innego.

    Cytat Napisał Rafaldom Zobacz post
    Nie zawsze tańsze oznacza gorsze.
    Nie zawsze droższy garnitur będzie na Tobie lepiej leżał, niż tańszy. To samo jest z pompami.
    Musi być dobrana na wymiar. Pewnie kilku producentów będzie miało coś dopasowanego. Nie koniecznie najdroższy będzie najlepiej dopasowany.

  9. #9

    Domyślnie

    Ogólnie pakować się w mitsubishi za taką kasę to trzeba naprawdę to przemyśleć.
    8 kw za te pieniądze to kuuuupa kasy, nawet nie znając wyceny to można to powiedzieć.
    Dla mnie jak kupowałem pompę pw to rozpatrywałem oferty max 30 tys, a montowałem 12 kw.
    Za 45 tys to już chyba można myśleć o gruntówce.
    Samsunga, Panasa czy lg kupisz za połowę tej ceny.
    Kaizen dobrze Ci radzi, zrób OZC żeby wiedzieć co brać. Wtedy możesz brać pompę na minimum i pakować PV na dach.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    mitsu to bardzo dobre pompy, ale jeśli chodzi o Zubadan to jednocześnie jedne z najdroższych...

    najważniejszy jest dobór odpowiedniej mocy urządzenia pod konkretny dom
    nie ważne czy będzie to Mitsu czy Panas czy Samsung, czy Nimbus czy Termosilesia
    każda firma ma rózne moce

    mając ozc wybierasz taką, która przy tych -18 zapewni ci to co potrzebujesz
    kwestia której firmy jest sorawą drugorzędną - najważniejszy w tym momencie będzie instalator

    większość z nich o porównywalnych mocach jest na prawie tych samych częściach, ma podobne warunki gwarancji, różnią się czasem głośnością i paroma procentami w scop

    osobiście wolałbym brać coś z tańszych alternatyw, a do tego dołożyć panele
    ale to Twoje pieniądze i Twoja decyzja
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Daikina typ 8 można mieć za około 28 000 na gotowo.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Daikina typ 8 można mieć za około 28 000 na gotowo.
    Można mieć PC rothenso lub Haier za 7-11 tysb.https://www.youtube.com/channel/UCbE...qpLxTLtwvSATXQ

  13. #13
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Najlepiej zadzwoń do klimatyzacja Katowice i pogadaj z Karolem on zrobi ci PC za 4 krotnie mniejszą cenę z gwarancją i serwisem , dajże spokój z tymi cenami 45 bo to zwykłe wariactwo i szukanie jelenia .

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Najlepiej zadzwoń do klimatyzacja Katowice i pogadaj z Karolem on zrobi ci PC za 4 krotnie mniejszą cenę z gwarancją i serwisem , dajże spokój z tymi cenami 45 bo to zwykłe wariactwo i szukanie jelenia .
    Dokładnie, dziękuję za ten wpis nie wiem jak tłumaczyć , większość kracze i oierdo% tylko albo 30 albo 45 k zamiast poszukać.

  15. #15

    Domyślnie

    Rotenso 16kW od Karola przy -15 (lub -20) daje 9kW mocy.
    Nie pamiętam dokładnie.
    U mnie będzie 5,3kW lub 7kW Rotenso.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #16

    Domyślnie

    Wstępnie masz moc, za którą możesz postawić wstępnie jakąś pompę o mocy 6-7 kW. Do wyjaśnienia do jakiej temp chcesz grzać wyłącznie pompą, a od której akceptujesz wspomaganie grzałek. Takie pompy np. Panasonic na gotowo powinny cie wyjść nie więcej niż 25kpln. Ja w zeszłym roku zuzylem ok. 4.8MWh, wliczając wygrzewanie wylewek. Za mniej więcej 20kpln kupisz sobie odpowiednią elektrownie. Nie wiem czy Mitsu to aż taki szpas, by dawać 45kpln, chyba że masz w tym coś jeszcze. Dokładną moc może być jeszcze mniejsza po zrobieniu ozc i korekt w projekcie na podstawie wyników.
    Co do wynalazków Karola to pamiętaj, że może się zwinąć a ty zostaniesz ze złomem, którego nikt nie będzie chciał naprawić.

  17. #17
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Sam sobie naprawi ,tam filozofi nie ma a gaz każda pierwsza firma napełni , r32 jak dobrze pamiętam to do 7 kg nie trzeba nawet zgłaszać , pompka próżniowa za 3 stówki też da się kupić , nie róbcie z tego statku kosmicznego bo to proste urządzenie i w sumie stare jak byk już .

  18. #18

    Domyślnie

    Przecież ten Haier czy Kaisai to kosztuje tyle co telewizor.
    To są urządzenia jednorazowe.

    Niemniej, porównania jednego z najdroższych urządzeń na rynku do garażowego składaka jest interesujące.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Przecież ten Haier czy Kaisai to kosztuje tyle co telewizor.
    To są urządzenia jednorazowe.

    Niemniej, porównania jednego z najdroższych urządzeń na rynku do garażowego składaka jest interesujące.
    A może jakieś konkretne argumenty a nie widzimisię z twojej dupy?

  20. #20
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafaldom Zobacz post
    Jak narazie dostałem jedna wycenę na mitsubishi ecodan 8kw za 45k za całość instalacji.
    Wow... Wycena kosmos, chyba że zleciłes im wykonanie całości w powłoce ze złota

    Masz przykładową pompę z allegro :
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...AaAgumEALw_wcB

    Zastanów się co tam może kosztować drugie tyle...
    Do tego np taki Galmet:
    https://allegro.pl/oferta/wymiennik-...4aArm3EALw_wcB
    I masz max 25tys.zl z montażem.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 22-02-2020 o 16:34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony