dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jaka moc przyłączeniowa dla mieszkania?

    Panowie, czy moc przyłączeniowa 11kW (3x20A) będzie wystarczająca dla mieszkania?
    Na dzień dzisiejszy jest to 1 faza i zabezpieczenie 20A, ale na wiosnę będę zmieniał kuchnię i chciał odejść od gazu. Ogrzewanie i CWU miejskie. Płyta + piekarnik do tej pory na gaz. Teraz będą na prąd. Upatrzona płyta ma moc przyłączeniową 8,3kW, piekarnik ok. 3.65kW. Ograniczeniem jest WLZ do mieszkania (5x4mm2 Cu), bo zastanawiałbym się nad 3x25A, ale nie wiem, czy ten przewód wytrzyma.
    Ostatnio edytowane przez Markus! ; 23-02-2020 o 09:34

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Markus! Zobacz post
    Panowie, czy moc przyłączeniowa 11kW (3x20A) będzie wystarczająca dla mieszkania?
    Na dzień dzisiejszy jest to 1 faza i zabezpieczenie 20A, ale na wiosnę będę zmieniał kuchnię i chciał odejść od gazu. Ogrzewanie i CWU miejskie. Płyta + piekarnik do tej pory na gaz. Teraz będą na prąd. Upatrzona płyta ma moc przyłączeniową 8,3kW, piekarnik ok. 3.65kW. Ograniczeniem jest WLZ do mieszkania (5x4mm2 Cu), bo zastanawiałbym się nad 3x25A, ale nie wiem, czy ten przewód wytrzyma.
    Przy odpowiednim podziale obciążenia faz da się z tym funkcjonować. Trzeba pamiętać o innych pradożernych urządzeniach w mieszkaniu (pralka, zmywarka, czajnik elektryczny, mikrofala).
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję dobry człowieku. Jak się gotuje, to raczej nic więcej się robi, a bałagan po gotowaniu ogarnia się później
    Rozumiem, że bez wymiany przewodu do mieszkania nie da się otrzymać 3x25A?

  4. #4

    Domyślnie

    Wielożyłowy, okrągły: YDY 5X4,0mm2 długości łącznej (licznik-mieszkanie) ca. 3m (nie więcej)
    Ostatnio edytowane przez Markus! ; 23-02-2020 o 11:43

  5. #5

    Domyślnie

    Właśnie jest zamurowany w ścianie. Muszę w takim razie zorientować się, jaki będzie koszt wymiany. Jakby przechodził od razu do pionu, to by problemu większego nie było.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Pełne obciążenie płytą indukcyjną to rzadkość z piekarnikiem podobnie, musi być szykowana niezła wyżera by wszystkie palniki na max. Ważne by nie podłączyć piekarnika na fazy obciążone indukcją i jakimś pradożernym urządzeniem. Zwiększyć moc zawsze można WLZ wymienić też chyba że jesteś w trakcie remontu.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #7

    Domyślnie

    Remontu jako takiego nie robię, tylko kuchnia. Już samo przejście na 3 fazy będzie kosztowało łącznie ok. 3000 zł, jak nie lepiej, więc wolę uniknąć wymiany przewodu + remontu klatki schodowej.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeżeli tak, to nie mam się czym martwić. Przynajmniej z pozoru (płyta + piekarnik to niby prawie 12kW, ale nikt raczej nie będzie z tego tak korzystał).

  9. #9

    Domyślnie

    Będzie 11kW przyłączeniowej.To da 3x20A. 4600W na każdą fazę, czyli 13.8kW. To musi wystarczyć.

    Spodobał mi się fragment:
    "Uzależnienie przekrojów przewodów od tego, czy budynek jest zgazyfikowany, czy też
    nie jest w zasadzie równoznaczne ze zmuszeniem mieszkańców budynków
    zgazyfikowanych do wyłącznego korzystania z kuchenek gazowych, a w niektórych
    budynkach również do stosowania gazowych podgrzewaczy wody. Instalacja elektryczna
    powinna być tak zaprojektowana, aby mieszkańcy budynku zgazyfikowanego mogli
    zainstalować już w chwili zasiedlania kuchenki elektryczne lub dokonać w przyszłości
    zamiany kuchenki gazowej na elektryczną bez konieczności wymiany instalacji"

    Rzeczywistość swoje.
    Ostatnio edytowane przez Markus! ; 24-02-2020 o 16:48

  10. #10

    Domyślnie

    Czy ten tekst stał się normą to nie mam pojęcia, bo jakoś nigdy nie wchodziłem w takie zagadnienia, ale ten 2002 rok mi się rzucił w oczy Zwłaszcza, że akurat budynek jest niewiele młodszy. Takie podejście jest słuszne - patrz mój przypadek, niestety przewód mam trochę za cienki
    Gdyby nie przeróbki kuchni to aż tak wiele do zmiany bym nie miał.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony