dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Projekt przez fachowca - coś mi tu nie pasuje

    Dzień dobry

    Zleciłem wykonanie projektu rekuperacji firmie. Otrzymałem wersję wstępną, mogę jeszcze wprowadzać poprawki. To co zwróciło moją uwagę to ilość rur. Na parterze (3szt.) do wiatrołapu oraz na poddaszu. Po 3 na nawiewie w małych pokojach i po 2 na wywiewie w pomieszczeniach „schowek”, i jeszcze ta mała łazienka na gorze (też 3szt.).Nie za dużo? Pan stwierdził, że zastosowanie po jednej skrzynce rozdzielczej na wywiewie i nawiewie wymusiło zastosowanie takiej ilości. Proszę o podpowiedz.

    https://drive.google.com/file/d/1GUw...ew?usp=sharing

    Mam jeszcze inne nurtujące mnie pytania:

    1. Ze względu na konstrukcję dachu rury fi 75 na poddaszu planuje puścić w pierwszej warstwie ocieplenia tzn pod. krokwiami, czy to wielki błąd?
    2. Funkcję wyrzutni ma pełnić jeden z kominów z dwoma kanałami wentylacyjnymi. Tu psuje sprawę płatew, ale chce przejść z fi 200 na 2 x 110, przedostać się na strych i dalej do komina. Krokiew ma 16cm wysokości, dałbym portki, rurę 110 w ociepleniu, strych nieogrzewany ocieplony.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szkic.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	71,6 KB
ID:	441165
    3.Czy wprowadzając rury w kanały wentylacyjne dawać jakąś tackę na skropliny?
    4. Jaka może być min odległość nawiewu od łóżka – głowy – by nie przeszkadzał.
    5.Jaka może być max. różnica w długości pomiędzy rurami nawiewu i wywiewu (fi 200) pomiędzy rekuperatorem a skrzyniami rozdzielczymi?

    Dziękuję za odpowiedz.

  2. #2

    Domyślnie

    Projekt jest poprawny.
    Na parter masz system rur 50 mm, więc daje się ich więcej niż tych 75 mm.

    Ad.1 Im niżej pod ociepleniem tym lepiej.
    Ad.2 Wygodniej było by dać portki i zaraz nad pionem wyjść przez dach wyrzutnią - np Vilpe Scoop
    Ad.3 Nie
    Ad.4 Nie ma to większego znaczenia, prędkość wypływu jest na tyle niska, że nie czuć "powiewu", jak jesteś zmuszony dać blisko łóżka nawiewnik to zwiększ mu średnicę do 150 lub 200 mm.
    Ad.5 Zwiększając średnicę o 1 rozmiar względem centrali można śmiało ciągnąć metrów ile trzeba. Większa średnica = mniejsza prędkość = mniejszy opór.

  3. #3

    Domyślnie

    Chyba trochę źle to opisałem. Tak wiem że na dole muszą być 50 a u góry 75.
    Chodzi mi o to że w wiatrołapie są zaprojektowane 3 takie rury a wydawało mi się, że jak na takie małe pomieszczenie mogły by być dwie. (No chyba że chodzi o bilans).
    To samo tyczy się poddasza. Na jeden pokój są 3 x 75, na garderobę-schowek 2x75. Przeglądając inne projekty tych rur jest trochę mniej.

    Ad2 Wiem, trochę zabawy będę miał z prowadzeniem rur, najpierw po skosie a później przejście na strych ale jak tak może być to ok. Na projekcie tego nie widać ale obok pomieszczenia z ręku jest łazienka, a po drugie czytałem że jak jest możliwość to komin jest dobrym sposobem na wyrzutnie, lepszy ciąg przy braku prądu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał masiarek80 Zobacz post
    Przeglądając inne projekty tych rur jest trochę mniej.
    Masz długie odcinki, więc dodatkowe rury zmniejszą opory i instalacja będzie tańsza w użytkowaniu.
    Nie ma sensu na tym polu oszczędzać, bo te rury są tanie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Masz długie odcinki, więc dodatkowe rury zmniejszą opory i instalacja będzie tańsza w użytkowaniu.
    Nie ma sensu na tym polu oszczędzać, bo te rury są tanie.
    Dzięki za odpowiedź i zajęcie się moim tematem. Podpowiedź mi jeszcze jedną rzecz. Rury na poddaszu będą szły zaraz przy karton-gipsach. Chcialem je dać w szarej otulinie. Będzie to dodatkowe ocieplenie i ma to zniwelować rezonans , czy mam rację?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał masiarek80 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź i zajęcie się moim tematem. Podpowiedź mi jeszcze jedną rzecz. Rury na poddaszu będą szły zaraz przy karton-gipsach. Chcialem je dać w szarej otulinie. Będzie to dodatkowe ocieplenie i ma to zniwelować rezonans , czy mam rację?
    Plastiki nie rezonują no chyba, że puścisz tam strumień 30m/s. Ocieplenie oczywiście nie zaszkodzi.

  7. #7

    Domyślnie

    Chciałem się jeszcze upewnić odnośnie zastosowanie "portek" fi200 / 2x110. Przy strumieniu 5m/s dadzą mi wydajności ok 340m3/h. Czyli nawet jak ręku będzie chodził na max to będzie ok?

  8. #8

    Domyślnie

    Będzie ok.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony