dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Awaria instalacji wodnej - jak namierzyć wyciek?

    Witam,
    Stara instalacja. Mam licznik w budynku gospodarczym. Od niego idzie nitka do domu. Pod podwórkiem i ogrodem. Mniej więcej 50m.
    Jakiś czas temu pojawił się w rurach szum, tak jakby gdzież leciała woda. Tylko, że wszystko było zakręcone. Później szum był już większy.
    Zakręcając główny zawór (przy liczniku) szum oczywiście znika.
    Jeśli w domu wszystko jest zakręcone to słyszę, ze woda leci. Potwierdza to licznik wodomierza. Kreci się.
    W ciągu dnia woda jest odkręcona. Na noc zamykam główny zawór. Ciężko ocenić dokładnie przypuszczam, że w ciągu miesiąca "uciekło" ~20m3 wody.

    Ani w domu ani na podwórku nie ma śladu wycieku itp.

    Pytanie.

    Jest jakaś metoda/urządzenie namierzenia takiego wycieku czy tak naprawdę jedynym rozwiązaniem jest odkopanie całej instalacji i sprawdzenie metr po metrze?
    MARTINOS

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    zadzwoń do wodociągów i spytaj się jak oni szukają takich wycieków u siebie może tobie pomogą

  3. #3

    Domyślnie

    Dzwoniłem. Oni chcą kopać. A tak naprawdę zaproponowali od razu postawienie nowej instalacji, bo ponoć jest zbyt duże ryzyko naprawy. Instalacja była położona w 1990 roku.
    MARTINOS

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTINOS Zobacz post
    Witam,
    Stara instalacja. Mam licznik w budynku gospodarczym. Od niego idzie nitka do domu. Pod podwórkiem i ogrodem. Mniej więcej 50m.
    Jakiś czas temu pojawił się w rurach szum, tak jakby gdzież leciała woda. Tylko, że wszystko było zakręcone. Później szum był już większy.
    Zakręcając główny zawór (przy liczniku) szum oczywiście znika.
    Jeśli w domu wszystko jest zakręcone to słyszę, ze woda leci. Potwierdza to licznik wodomierza. Kreci się.
    W ciągu dnia woda jest odkręcona. Na noc zamykam główny zawór. Ciężko ocenić dokładnie przypuszczam, że w ciągu miesiąca "uciekło" ~20m3 wody.

    Ani w domu ani na podwórku nie ma śladu wycieku itp.

    Pytanie.

    Jest jakaś metoda/urządzenie namierzenia takiego wycieku czy tak naprawdę jedynym rozwiązaniem jest odkopanie całej instalacji i sprawdzenie metr po metrze?
    Wiem ze czasem, zwlaszcza wewnatrz mieszkania, pomaga kamera termowizyjna.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Popytaj o doświadczonego różdżkarza, pokaże wypływ. Widziałem takiego w akcji, na moich oczach trafił, wskazał rurę i trójniki. Nie miałem czasu na teorie, dla mnie liczył się czas i wyniki. Niechby trafił w 50% to i tak nie żle.
    Aczkolwiek wodociągom się nie dziwię. Położą PE32 lub 63 i będą mieli spokój do końca życia.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Popytaj o doświadczonego różdżkarza, pokaże wypływ. Widziałem takiego w akcji, na moich oczach trafił, wskazał rurę i trójniki. .
    A nagroda Jamesa Randiego (milion dolarów) ciągle czeka na takiego co wskaże trójniki, rurki czy inne wypływy. Widać nie mają czasu na teorie

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Widziałem nawet koparkowego w skutecznej akcji . Przebudowa skrzyżowania na DK94, wpadamy interwencyjnie , na mapie są kable tA na południe od obiektu. Koparkowemu mówię "chwila, złożę tylko LC105", minuta i heja! Facet w tym czasie wziął dwa druty w ręce i butem na piasku pooznaczał. Stawiam walizkę obok pomarańczowego słupka, idę po sygnale. Zgadzało się 50 do 20cm, choć było kilka załamań na odcinku ze 150m.
    Zresztą poczekaliśmy i za chwilę kable były odkryte i gotowe do kontrolnego pomiaru
    Może cuda, może czary-mary, lecz tak było. Jestem słabo wierzący w cuda, lecz wiem co widziałem.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 25-02-2020 o 11:04 Powód: Zresztą ..... pomiaru.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Możesz jeszcze zrobić tzw przepływ wsteczny powietrza.
    Zakręca się zawór na zasilaniu, podłącza się kompresor do pierwszego zaworu w domu i wpuszcza ciśnienie do uszkodzonego odcinka rury- początkowo nic nie słychać jak woda się wydostaje pod ziemią - potem jest wyraźny dźwięk i w ten sposób lokalizujesz wyciek.
    Dla ułatwienia można zmienić porę testów - późna noc lub wczesny ranek w celu eliminacji zewnętrznego hałasu.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za rady. Coś będę musiał w tym tygodniu pokombinować. Nie mam nic przeciw wymianie instalacji na nową ale chciałbym raczej uniknąć rozkopania ogrodu i demontażu założonej 2 lata temu kostki. O kuci w domu nie wspomnę.
    MARTINOS

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MarcinMops

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    64

    Domyślnie

    Najważniejsze by było sprawdzenie ustalnie na początek czy wyciek jest na zewnątrz czy w środku budynku. Jeśli na zewnątrz można sprawdzić termowizją ale bardzo rzadko ta metoda daje radę w terenie, dużo skuteczniejszy jest Geofon. W budynku można użyć jeszcze pomiaru wilgotność oraz wpuścić gaz znacznikowy do instalacji. Dzięki wykorzystywaniu kilku metod można namierzyć bardzo dokładnie wyciek ograniczając "straty". Jeśli jest Pan zainteresowany usługa lokalizacji zapraszam do kontaktu 604-95-90-23.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony