dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie Zabezpieczenie wiązarów przed deszczem, grubość wiązara a wkręty

    Cześć
    Niebawem przyjadą do mnie wiązary prefabrykowane (grubość 45mm) - rozstaw 86cm. Jednak zanim otrzymam materiały na poszycie dachowe, upłynie od tygodnia do dwóch. A zapowiadają deszcz, śnieg i koronawirusa. Wydaję mi się, że szkoda moczyć suchy wiązar z fabryki...

    Na moim dachu planowany układ warstw to:

    Wiązar
    Płyta PIR Thermano lub Górstal
    Memebrana
    Kontrłaty (o grubości co najmniej 40mm)
    Łaty
    Dachówka

    Jak logicznie ochronić wiązary przed warunkami atmosferycznymi?
    Chodzi mi po głowie pomysł, aby nabić OSB/MFP/deski na wiązary i położyć papę. Tylko czy papa jest na tyle równa,, żeby ułożyć na nie późniejj Thermano / Górstal? I nie będzie się to w ogóle wykluczać? Szkoda byłoby potem to OSB/MFP zrywać, bo to jednak kosztuje, a przecież od wewnątrz już by jakoś tako wyglądało między krokwiami OSB/MFP/deskowanie.

    A może jakaś plandeka zda egzamin?

    PS. Domek z rekuperacją

    PS2. Tak się zastanawiam - PRZY GRUBOŚCI WIĄZARA 45MM CZY NIE BĘDZIE PROBLEMU, ŻEBY TRAFIĆ W JEGO ŚRODEK WKRĘTEM FI8 PRZEZ OSB/MFP/DESKOWANIE, THERMANO, KONTRŁATĘ ?!?!
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    Cześć
    Niebawem przyjadą do mnie wiązary prefabrykowane (grubość 45mm) - rozstaw 86cm. Jednak zanim otrzymam materiały na poszycie dachowe, upłynie od tygodnia do dwóch. A zapowiadają deszcz, śnieg i koronawirusa. Wydaję mi się, że szkoda moczyć suchy wiązar z fabryki...

    Na moim dachu planowany układ warstw to:

    Wiązar
    Płyta PIR Thermano lub Górstal
    Memebrana
    Kontrłaty (o grubości co najmniej 40mm)
    Łaty
    Dachówka

    Jak logicznie ochronić wiązary przed warunkami atmosferycznymi?
    Chodzi mi po głowie pomysł, aby nabić OSB/MFP/deski na wiązary i położyć papę. Tylko czy papa jest na tyle równa,, żeby ułożyć na nie późniejj Thermano / Górstal? I nie będzie się to w ogóle wykluczać? Szkoda byłoby potem to OSB/MFP zrywać, bo to jednak kosztuje, a przecież od wewnątrz już by jakoś tako wyglądało między krokwiami OSB/MFP/deskowanie.

    A może jakaś plandeka zda egzamin?

    PS. Domek z rekuperacją

    PS2. Tak się zastanawiam - PRZY GRUBOŚCI WIĄZARA 45MM CZY NIE BĘDZIE PROBLEMU, ŻEBY TRAFIĆ W JEGO ŚRODEK WKRĘTEM FI8 PRZEZ OSB/MFP/DESKOWANIE, THERMANO, KONTRŁATĘ ?!?!
    mam wiązary, jeżeli drewno/drzewo jest klasy C24 oraz poddane impregnacji to sądzę że 1- 2 tygodnie nic się nie stanie, większe ryzyko to chodzenie po nich i obijanie jakimiś plandekami - jeszcze ktoś spadnie . Ja mam wiązary 5 cm obite OSB ( na to papa) i w paru miejscach zdarzało się dekarzom nie trafić w wiązar w trakcie mocowanie OSB , to chyba normalne

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Dzięki.
    Ja też mam klasę C24 - drewno poddane impregnacji.
    Właśnie wiązary przyjechały na plac. Stoją na paletach oparte o ściany nośne.
    Za 2 tygodnie będę miał materiał i ruszam z dachem.
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    Dzięki.
    Ja też mam klasę C24 - drewno poddane impregnacji.
    Właśnie wiązary przyjechały na plac. Stoją na paletach oparte o ściany nośne.
    Za 2 tygodnie będę miał materiał i ruszam z dachem.
    Moje stały pod chmurką...nie pamiętam ile, ale na pewno ponad miesiąc i nic im się nie stało. Mokną, schną..

    QUOTE=MiroMirek;7914244] Ja mam wiązary 5 cm obite OSB ( na to papa) i w paru miejscach zdarzało się dekarzom nie trafić w wiązar w trakcie mocowanie OSB , to chyba normalne[/QUOTE]

    Cóż..ja trafiłem wszystkie, ale strzelałem sobie kreskę sznurkiem traserskim

    Tak mi się przypomniało - jeden wiązar szedł nieco po łuku i go prostowałem, by mieć pewność trafienia w środek wkrętem. Przy systemie nakrokwiowym z płytami PIR jak się wykonawcy będą spieszyć a nie posprawdzają wszystkiego, to dziur mogą narobić, więc im zwróć uwagę, by podeszli do tematu odpowiednio
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 28-02-2020 o 13:47

  5. #5
    plasticfun
    Guest
    plasticfun

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    Dzięki.
    Ja też mam klasę C24 - drewno poddane impregnacji.
    Właśnie wiązary przyjechały na plac. Stoją na paletach oparte o ściany nośne.
    Za 2 tygodnie będę miał materiał i ruszam z dachem.
    Witam
    Można wiedzieć czym są impregnowane te wiązary?

    Pozdrawiam

    plasticfun

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał plasticfun Zobacz post
    Witam
    Można wiedzieć czym są impregnowane te wiązary?

    Pozdrawiam

    plasticfun
    ja w umowie miałem impregnację Kuprafung

  7. #7
    plasticfun
    Guest
    plasticfun

    Domyślnie

    Pytałem, ponieważ to zależy czym są impregnowane wiązary.

    Słońce nic nie zrobi natomiast deszcz niestety wypłucze,dlatego zalecam przykryć albo pozostaje ponowna impregnacja.

    Ja miałem impregnowane Fobosem M4 i w opisie jest podane:

    ( Impregnaty do drewna FOBOS® M-4 pozwalają na trwałe zabezpieczeni powierzchni – na cały okres użytkowania danego elementy. W przypadku uszkodzenia zaimpregnowanej powierzchni albo jej kontaktu z opadami atmosferycznymi, należy uzupełnić impregnację)

    Mi pogoda dopisała i zdążyłem przykryć wiązary płytami OSB zanim popadało.

    Co do Kuprafung to zależy jaki został zastosowany bo jest kilka rodzajów,lecz niestety też w niektórych (jak wyczytałem w opisach)należy zabezpieczyć przed opadami.

    KUPRAFUNG® - NO Zaimpregnowane drewno chronić przed deszczem przez 72 godziny

    natomiast

    KUPRAFUNG-P One Zaimpregnowane drewno sezonować pod zadaszeniem przez minimum 48 godzin. Jeśli drewno ma być stosowane na zewnątrz pomieszczeń chronić je przed opadami atmosferycznymi, przez co najmniej 20 dni.

    Pozdrawiam

    plasticfun
    Ostatnio edytowane przez plasticfun ; 28-02-2020 o 20:22

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Ja też mam wiązary impregnowane FOBOS M4
    Mam nadzieję, że deszcz im nie zaszkodzi
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    Ja też mam wiązary impregnowane FOBOS M4
    Mam nadzieję, że deszcz im nie zaszkodzi
    Fobos to środek solny wypłukiwalny z drewna, więc deszcz mu może zaszkodzić. Impregnowanie gotowych wiązarów to zły pomysł bo narażamy na uszkodzenie płytki kolczaste. Należy przykryć wiązary np. czarną folią budowlaną. Montaż wiązarów wykonać tuż przed montażem krycia docelowego. Zastosowanie papy pod płytami PIR to duży błąd. Folia dachowa na płytach PIR to nie jest dobre rozwiązanie. Radzę zastosować papę samoprzylepną lub płyty PIR z papą np. Bauder PIR PLUS. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony