dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 8
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 141
  1. #61

    Domyślnie

    pytanie teraz jak ma się airpack 4 400 nawet z ERV do reqneta 400? podobno powierzchnia wymiennika w thessli jest sporo niższa...

  2. #62
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_med Zobacz post
    pytanie teraz jak ma się airpack 4 400 nawet z ERV do reqneta 400? podobno powierzchnia wymiennika w thessli jest sporo niższa...
    Wymiennik w reQnet ma długość 500mm, a w thessli 345 mm (modele od 300 do 500). Tak to wygląda na porównaniu:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wymiennik.jpg
Wyświetleń:	265
Rozmiar:	71,0 KB
ID:	447569

    A ma to nie tylko wpływ na odzysk ciepła, ale też i na generowane opory powietrza przez taki wymiennik, więc większe zużycie prądu, itp. Tabelki tabelkami, ale fizyki się nie oszuka. Więc nie wróżę tutaj sukcesu z tematem ERV w thessli, bo np. w AirPack Home 500 i 850 jest już teraz w grupie energetycznej B, a wymienniki entalpiczne mają niższy odzysk ciepła, który brany jest pod uwagę w tej dyrektywie (nie mylić w odzyskiem energii, który jest akurat wyższy w ERV), więc całkiem możliwe, że wtedy wpadłyby do grup C, a takich urządzeń sprzedawać już nie można...

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cerber

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    witam czy nikt tych central nie używa bo wątek jakoś umarł

  4. #64

    Domyślnie

    Witam,

    Ja mam taki u siebie. 400H ERV. Jeszcze tydzień lub dwa i będzie wszystko uruchomione. Mam tez UNI-t do pomiaru wilgoci i CO2 i wiem ile jest teraz na tzw grawitacji. Bede miał porównanie tych parametrów po uruchomieniu reku to postaram się podzielić moimi spostrzeżeniami. Dodatkowo mam tez filtr z 25KG węgla aktywnego to tez opisze "wrażenia"...zwłaszcza jak sąsiad parowozownie odpali. Mam tez filtr elktro statyczny Pro-Vent Clean R 400 to zrobię pomiary PM i dam znać jak to się spisuje.

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cerber

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał BikeBarian Zobacz post
    Witam,

    Ja mam taki u siebie. 400H ERV. Jeszcze tydzień lub dwa i będzie wszystko uruchomione. Mam tez UNI-t do pomiaru wilgoci i CO2 i wiem ile jest teraz na tzw grawitacji. Bede miał porównanie tych parametrów po uruchomieniu reku to postaram się podzielić moimi spostrzeżeniami. Dodatkowo mam tez filtr z 25KG węgla aktywnego to tez opisze "wrażenia"...zwłaszcza jak sąsiad parowozownie odpali. Mam tez filtr elktro statyczny Pro-Vent Clean R 400 to zrobię pomiary PM i dam znać jak to się spisuje.
    dzięki za odpowiedż bo jestem przed wyborem 400h erv a jednostką innej firmy z wymiennikiem obrotowym pozdrawiam

  6. #66
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ciekaw jestem jak sprawdzić się filtr. Deklarują bardzo dużą sprawność...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #67

    Domyślnie

    Ciągle mam dylemat czy z niego nie zrezygnować. Centrala ma swoje filtry M5, F7 albo F9 a przed filtrem węglowym na czerpni mam G3 i G5 żeby wyłapać drobne cząstki coby go za szybko nie zapchać (dałbym na nawiewie F7 a potem F9 bo M5 nie potrzeba gdy jest G3 i G5). Podejrzewam ze taka filtracja załatwiłaby sprawę (zwłaszcza F9) ale korci żeby sprawdzić tego elektrostatyka bo ma jeszcze jonizacje powietrza w standardzie.

  8. #68
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    F9 kieszeniowy spoko, ale plisowany będzie się zapychał non stop.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #69

    Domyślnie

    Dlatego zostałem przy elektrostatyku a przed nim zostawiam jeszcze F7 który jest w centrali.

  10. #70
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Standardowo taki dają? W takiej sytuacji zamieniłbym go na M5 - zmniejszysz opory i będziesz wymieniał rzadziej. F7 w centrali to wymiana min co 3 miesiące.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #71

    Domyślnie

    W standardzie daja 2x plisowany M5 (czerpnia i nawiew) oraz F9 jesli ktos czuje potrzebe zeby taki uzywac. Jesli nie chcemy F9 to mozemy dokpuic F7 (ten zalecaja na wiosna - jesien) i wlozyc go w miejsce F9.

  12. #72
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy tym filtrze elektrostatycznym dałbym tylko m5. Ten f7 będzie zbędnym dodatkiem i stratą kasy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #73

    Domyślnie

    Zastanowię się jeszcze bo w tym elektrostatyku tez jest wkład wymienny. W przeciwieństwie do filtra e-mocarz od Elnora tego się nie myje tylko wymienia i ten F7 na pewno by go trochę odciążył z zapylenia.

  14. #74

    Domyślnie

    No dobra pora na chwile refleksji z reku.
    Zasadniczo jestem zadowolony,cała automatyka dba o poziom wilgotności, CO2, CF itp itd. Jest jeden mankament, który mi doskwiera. Brak możliwości procentowego ustawienia różnicy strumieni dla nawiewu i wywiewu. W nowych domach to nie powinien być problem bo jest możliwość tak poprowadzenia instalacji aby jej długości się równoważyły...u mnie w 10 letniej chałupie tak się nie da i instalacja wywiewna jest 3x krótsza od nawiewnej...skutkuje to dziwnym zachowaniem reku który dąży do tego aby utrzymać CF i takie dane wypluwa w aplikacji np pokazuje ze jest 270m3 wywiew i tyle samo nawiew ale jak już mierzymy przepływy na anemostatach to ni jak to się sumuje. Jest np 270 wywiew i 240 nawiew co tworzy podciśnienie. Producent mówi, że dostaje sygnały od instalatorów żeby taka funkcjonalność wprowadzić i zapewnia, że to zrobi bo ciągle rozwija swoja apke ale ja uważam, że tutaj akurat się ociąga. Technicznie jest to możliwe bo taka funkcja już istnieje w reku i nazywa się "Kominek". Można stworzyć nadciśnienie i nawet to działa. Co stoi na przeszkodzie żeby to zaimplementować w apce jako np. funkcja serwisowa dostępna tylko przez instalatora to juz wie tylko producent. Czekam z niecierpliwością na ta funkcjonalność.
    Z ciekawostek to udało nam się zmusić reku do zwiększenia strumienia nawiewanego w stosunku do wywiewanego poprzez kryzowanie przekroju kanału wywiewnego. Niestety reku ma tak skuteczny system CF, że udaje nam się to dopiero od poziomu ~ 300m3 i wtedy reku nawiewa 380m3 a wywiewa 240m3. Zachęceni "sukcesem" zostawiliśmy kryzę w kanale i obniżyliśmy wydajność do 200m3...i ku naszemu zaskoczeniu reku wyrównał strumienie...widać wyraźnie, że dopiero od pewnego momentu wydajności skryzowany przekrój kanału stanowi dla reku wyraźną przeszkodę i nie jest on w stanie utrzymać CF.

  15. #75

    Domyślnie

    No dobra, odgrzebie trochę temat. Sam reku i jego CF w połączeniu z automatyką działają ok. Jest niestety jedna rzecz, która na chwile obecna go dyskwalifikuje. A mianowicie przekłamania w tym co pokazuje apka na androida a rzeczywistymi pomiarami. Reku pomimo, że wskazuje na zrównoważony przepływ nawiewu i wywiewu (np. 300/300m3) to w rzeczywistości wywiew ma o 50m3 więcej. Jest to albo celowe działanie ze strony pe-flex żeby statystyki odzysku ciepła wyglądały imponująco (np. przy moim entalpicznym wymienniku mam wywiew 20 a nawiew 19.3 co jest wg. mnie absurdem) albo po prostu jest jakąś wada czujnika który się rozkalibrował. Mój instalator ma to zgłaszać do pe-flexa. Oni zresztą o tym wiedzą i cos przebąkują, że mają dodać opcje gdzie będzie można różnicować przepływy pomiędzy nawiewem a wywiewem. W zasadzie to mają to już ogarnięte bo jest opcja kominka gdzie można ustawić do 50% więcej nawiewu niż wywiewu ale to jest tylko na określony czas. Powyższy problem nawet próbowali przypudrować twierdząc, że pomiary powinny być robione w trybie inteligentnym żeby automatyka sobie to wszystko poustawiała ale minęli się z prawdą że hoho. W tym trybie gdy reku ustawił sobie N150/W150 to pomiary pookazywały N140/W220

    Na razie moja konkluzja jest taka, że pomimo fajnego trybu CF i automatyki dobrze reagującej na CO2 oraz wilgotność to rekomenduje żeby omijać z daleka ten reku i poczekać aż producent wprowadzi odpowiednie poprawki w oprogramowaniu. Taka jest moja opinia. W chwili obecnej mam podciśnienie w domu i o ile jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza to jednak chciałbym żeby można było ustawić zrównoważone przepływy bo statystyki odzysku ciepła kłują w oczy. Jutro podepnę swoje czujniki temp przed króćcami to będę wiedział czy tutaj też oszukują...a mam ku temu podstawy bo czujnik temp zewn w chwili obecnej pokazuje -1.5st a czerpnia w reku 3 st...aż nie chce mi się wierzyć, że powietrze po przejściu przez dwa filtry G3i G5 fi 500 oraz filtr węglowy 25kg ogrzewa sie o 4 st...
    Ostatnio edytowane przez BikeBarian ; 31-12-2020 o 19:05

  16. #76
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Takie temperatury to nawet w zwykłym wymienniku nieosiągalne

    Rzeczywiście coś jest na rzeczy... Daj znać jak wyjdą własne pomiary.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #77
    Banned
    ngreen

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-028
    Posty
    147

    Domyślnie

    Wrzucam tutaj porównanie różnych central w tym rekuperatora reQnest:

    Wstawiam bezpośrednio linka do porównania, bo otrzymuję komunikat, że zdjęcie jest za duże. A musi być duże, bo w przeciwnym razie straciłoby na jakości:




    Generalnie porównanie obejmuje takie kwestie jak sprawność, zużycie energii, spręż, ilość lat na rynku itd.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 22-03-2022 o 11:41

  18. #78

    Domyślnie

    kilka uwag:
    REQnet ma wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy, posiada też oryginalny syfon dostarczany razem z reku zarówno dla wersji HRV jak i ERV,

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał ngreen Zobacz post
    Wrzucam tutaj porównanie różnych central w tym rekuperatora reQnest:

    Wstawiam bezpośrednio linka do porównania, bo otrzymuję komunikat, że zdjęcie jest za duże. A musi być duże, bo w przeciwnym razie straciłoby na jakości:



    Generalnie porównanie obejmuje takie kwestie jak sprawność, zużycie energii, spręż, ilość lat na rynku itd.
    Łał... napracowałeś się.

    Ciekawie wyglądają stopnie przecieku, co tak często jest uznawane za wadę central z rotorami, a jak widać urządzenia przeponowe wcale szczelnością nie grzeszą.

    W kwestii hałasu, z punktu widzenia użytkownika najważniejszy jest hałas generowany do kanału wentylacyjnego.
    Ten generowany z obudowy ma znaczenie, jeśli ktoś centralę chce przenieść ze strychu do garderoby koło sypialni.

    Cen nie ma sensu umieszczać, gdyż te cennikowe są często astronomicznie wyciągnięte w górę, by później dla przyciągnięcia klienta/instalatora udzielić pokaźnego rabatu.

    Jeśli chcesz porównać dobre rotory warto wrzucić jeszcze do porównania FLEXIT UNI 4, oraz Swegon CASA r5-h smart
    Ta ostatnia ma o tyle ciekawy system regulacji wilgoci, że na podstawie zmieniającej się temperatury wnętrza wylicza rzeczywistą zawartość wilgoci w powietrzu i utrzymuje stałą zawartość wilgoci w powietrzu - dość ciekawa funkcja w domach bez klimy, gdzie parametry między latem i zimą różnią się diametralnie.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 22-03-2022 o 11:42

  20. #80
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    To porównanie jest rozsyłane przez handlowców Venti/Komfoventa i zawiera dużo błędów. W reQnet jest m.in syfon w komplecie, nominalny poziom akustyczny to 41 a nie 54 dBa, automatyka pokazuje poziom zużycia prądu, itp. Porównania są spoko, tylko trzeba pamiętać, że nie zawsze obrazują cała prawdę...
    A w rotorach mnie bardziej odrzuca nie tyle samo mieszanie się powietrza, ale to, że woda która wykropiła się po stronie wywiewnej przechodzi na stronę nawiewną, a wraz z nią wszystko to, co było w usuwanym powietrzu...

Strona 4 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony