dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 8
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 141
  1. #101

    Domyślnie

    Nie sa osiagane. To jest przeklamanie. Pewnie marketingowiec wymusil zeby takie pokazywac i zeby sprawnosc 90% byla..sprawnosc jest w okolicach 80 do 85% makx. Mam swoje czujniki zalozone i teraz pokazuje mi tak:

    Reku/Ja

    Czerpnia: 3.4/1.6
    Wywiew: 19.5/18.8
    Nawiew 18.8/16.4
    Wyrzutnia 9.1/8.6

  2. #102
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale 80% to i tak dużo.

    Jakby nie było, woda przenika przez membranę po 2 stronie i teraz musi zostać odparowana. Podczas odparowania spada temperatura. Chyba, że ten proces na membranie polega na przekazaniu wody w postaci pary - co nie do końca sobie wyobrażam.

    Przykładowo u mnie średnio po przedmuchaniu osiągam te 84% - duży wymiennik, wymiana 190-200m3. Przy 150 zresztą jest podobnie. Wywiew 20.7, zewnętrzna około 3, a nawiew powiedzmy te 18. Ale tutaj wychodzi totalnie suche powietrze, jak go przepuszcze przez nawilżacz bez podgrzania, to na wylocie dostaje 15 stopni.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #103

    Domyślnie

    Reqnet ma duzo wiekszy wymiennik od thessli i tutaj to dziala in plus. Odzysk wilgoci jest na poziome do 85% wiec tez robi woje. Patrza cna moje czujniki to wychodzi srednio 3st roznicy W/N ale to tak do 150m3...przy wiekszych predkosciach ta roznica sie powieksza.

  4. #104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Chyba, że ten proces na membranie polega na przekazaniu wody w postaci pary - co nie do końca sobie wyobrażam.
    Ja nie bardzo sobie wyobrażam, jak miałoby działać po skropleniu. Przez membranę przenika para wodna - analogicznie jak w membranie dachowej.

  5. #105
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał BikeBarian Zobacz post
    Reqnet ma duzo wiekszy wymiennik od thessli i tutaj to dziala in plus. Odzysk wilgoci jest na poziome do 85% wiec tez robi woje. Patrza cna moje czujniki to wychodzi srednio 3st roznicy W/N ale to tak do 150m3...przy wiekszych predkosciach ta roznica sie powieksza.
    Ale wikszy w stosunku do którego airpacka? Od 600 w górę jest już inny niż w tych mniejszych centralach.

    Na stronie thessla green jest napisane jak poniżej:
    Niższa temperatura powietrza nawiewanego zimą. Temperatura powietrza nawiewanego nagrzewanego w wymienniku entalpijnym będzie zawsze niższa niż w przypadku wymiennika przeciwprądowego bez odzysku wilgoci. Niezależnie od tego który produkt wybierzemy nie mamy co liczyć na wartości wyższe niż 16-17°C, a przy dużych mrozach temperatury powietrza nawiewanego mogą spadać nawet do +14°C. Z punktu widzenia odzyskanej energii to i tak lepiej niż w przypadku wymiennika klasycznego ponieważ wymiennik entalpijny nie wymaga stosowania systemu przeciwzamrożeniowego. Z punktu widzenia komfortu niższe temperatury mogą być nieakceptowalne przez użytkownika. Dlatego w rekuperatorach AirPack z wymiennikami entalpijnymi są niewielkie nagrzewnice wtórne, których zadaniem jest podnieść temperaturę powietrza nawiewanego o 1-2°C. Moc zużywana przez taką nagrzewnicę jest prawie dwukrotnie niższa od mocy nagrzewnicy wstępnej systemu przeciwzamrożeniowego, dzięki czemu oszczędza energię.


    Wynika to pewnie z jakichś pomiarów...
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 07-01-2021 o 16:13
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #106

    Domyślnie

    A jakich wymiarow jest twoj wymiennik w instrukcji nigdzie info na ten temat nie znalazlem

    Sprawdzilem przy okazji sprawnosc twojego reku...przy 100m3/h masz 95%...wiec te 85% dla reQnet-a jest jak najbardziej mozliwe. Roznica temperatur W/N to nie wszystko...wazne tez jakie jest zaciagane na czerpni. Z moich obliczen wynika u mnie ze jest sprawnosc od 80 do 85% wiec wydaje mi sie ze tutaj jest ok jak na ERV...ty odzyskujesz powietrze o wyzszej temperaturze ale nizszej wilgotnosci a ja o nizszej temp ale wyzszej wilgotnosci..i tak to powinno dzialac.
    Ostatnio edytowane przez BikeBarian ; 07-01-2021 o 16:52

  7. #107
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Sprawność bardzo trudno porównywać, jak nie mamy pewności, że przepływy są zrównoważone (a poza warunkami laboratoryjnymi chyba tylko anemometr na stałe zamontowany na dwóch króćcach daje taką pewność).
    I jeszcze trzeba się upewnić, że bypass jest w 100% szczelny.
    IMO bardziej wiarygodne jest opieranie się na badaniach producenta, niż porównywanie między użytkownikami.

  8. #108
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Są w ogóle gdzieś informacje producenta odnośnie sprawności odzysku ciepła dla ERV?

    Na stronie napisali o 95% dla HRV, jednocześnie zaznaczając, że dla wersji ERV nie spełnia wymogów czystego powietrza przed zmianą na klasę energetyczną. Czyli według norm nie przekracza 85% sprawności odzysku temperatury.

    Oczywiście wiem, że ERV odzyskuje więcej energii, ale mowa tutaj o temperaturowej. Dziwi mnie, że w warunkach roboczych ma wyższą sprawnośc niż laboratoryjnie.

    BikeBrian, na pewno masz ERV? Bo w sumie ta wilgotnośc przy ERV na poziomie 40% też szału nie robi patrząc na wyniki Kaizena.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #109

    Domyślnie

    Nie spełniał warunków czystego powietrza ale pierwszej edycji bo sprawność musiała być większa niż 85%. Teraz to się zmieniło i ważne są etykiety energetyczne. I tak jak piszesz wg. etykiet spełnia warunki bo jest w klasie A (liczymy sprawność odzysku energii a nie temperatury).
    Wg. danych producenta mam entalpiczny (tak w apce jest zaznaczone). Mam tez syfon zainstalowany to wezmę tam wiaderko podstawie i jak przyjdą mrozy to zobaczę ile wody się wkropli. Inaczej nie mam jak sprawdzić bo nawet nie wiem po czym rozpoznać jak wygląda wymiennik entalpiczny. Odnośnie odzysku wilgoci to te 40$ jest na jednym z chińskich czujników. Na Uni-T A37 mam zawsze w przedziale 40-50% Gdybym miał HRV to ta wilgotność byłaby pewnie duzo niższa. Bede tez instalował swój czujnik wilgotności DHT22 w kanale czerpni i nawiewu jak tylko chłopaki z PVmonitor zaimplementują to w ich nowym sterowniku PVmterminal.

    ReQnet podaje chyba tylko info ze max sprawność odzysku wilgoci to 85%...innymi danymi się nie chwalą i raczej pokrywa się to z tym co pisze Thessla na swojej stronie.

  10. #110
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie idź w DHT22 - lepsze są BME280. Na dht wilgotność to był jakiś kosmos

    Wilgotność na HRV będzie zależała od wydajności wentylacji, sąsiad po prostu jedzie na najniższym biegu i też ma koło 40 (inny reku rzecz jasna). Ale patrząc na to co miał Kaizen w swoim Izzifast to była spora różnica.

    No właśnie nie piszą nic o sprawności temperaturowej - tylko wilgotnośc, ale przed zmianą regulaminu czyste powietrze nie łapało się to nawet na 85%. A jeśli producent jak thessla podaje 95, a w praktyce wychodzi ok 82-83%.

    W praktyce najwyższa sprawnośc wychodzi w okolicy 0, gdy mamy największą różnicę temperatur. Na to wszystko ma także wpływ wilgotność itd ale tak jak pisałem, to zawsze wychodzi mniej. Thessla pisze na swojej stronie o 16-17 przy temperaturach powyżej 0 i to pewnie przy odpowiedniej temperaturze wywiewu.

    Zresztą większośc producentów podaje te 85% jako max i to pewnie w specyficznych warunkach, w określonej wilgotności.

    Kaizen, jak to wygląda u Ciebie? Czy rzeczywiście te wymienniki są tak wydajne?
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 08-01-2021 o 16:12
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał BikeBarian Zobacz post
    Bede tez instalował swój czujnik wilgotności DHT22 w kanale czerpni i nawiewu jak tylko chłopaki z PVmonitor zaimplementują to w ich nowym sterowniku PVmterminal.
    DHT22 to inaczej AM2302 - sam oceń, co jest to warte:
    https://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/...alib_many.html

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Kaizen, jak to wygląda u Ciebie? Czy rzeczywiście te wymienniki są tak wydajne?
    Wrzucałem w wątku i Izzi zrzuty zarówno fabrycznych, moich BME jak i ich porównanie.
    Generalnie sporadycznie sprawność spada poniżej 80% (im wyższe przepływy, tym jest oczywiście niższa).

    Niestety, zrobiłem po dwa ESP i zmieniałem ID BME - i te ze zmienionym wszystkie wcześniej czy później zaczynały przekłamywać temperaturę. W ESP można ustawić korektę - ale nie wpływa to na wilgotność którą przekłamują. Muszę powymieniać (te stare wrzutki są z realnymi wskazaniami).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-01-2021 o 20:14

  12. #112
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Cytat Napisał BikeBarian Zobacz post
    Nie sa osiagane. To jest przeklamanie. Pewnie marketingowiec wymusil zeby takie pokazywac i zeby sprawnosc 90% byla..sprawnosc jest w okolicach 80 do 85% makx. Mam swoje czujniki zalozone i teraz pokazuje mi tak:

    Reku/Ja

    Czerpnia: 3.4/1.6
    Wywiew: 19.5/18.8
    Nawiew 18.8/16.4
    Wyrzutnia 9.1/8.6
    Rozmawiałem z jednym z sprzedawców który ma w ofercie Thessle oraz reqneta. Stwierdził że dla niego reqnet jest gorzej skonstruowany. Powiedział że reqnet ma wentylatory za wymiennikiem a nie tak jak thessla przed. Według niego lepiej jest mieć wentylator przed wymiennikiem bo hałas mniej się przenosi.

    Jednak nie o hałasie chciałem napisać ale o temperaturach. Taka konstrukcja niesie ryzyko zasysania powietrza przez nieszczelności obudowy. Nie wiem w którym miejscu w reqnecie jest umieszczony czujnik temperatury oraz przepływu ale jeśli między wymiennikiem a wentylatorem to przy dopływie lewego powietrza jest szansa że dostaniemy takie przekłamania temperatury jakie obserwujesz. Zmierzyłeś że rzeczywista temp nawiewu jest niższa niż odczytana przez reqnet. Podejrzewam że wentylator zasysa chłodne powietrze z strychu poprzez nieszczelności obudowy. Czytałem że kaizen narzekał na swój rekuperator z peflexa (izzy), w jego przypadku zamknięcie pokrywy nie było wystarczająco szczelne.

  13. #113

    Domyślnie

    No niestety ale nic więcej nie jestem w stanie tutaj dodać bez kamery termowizyjnej. Moge ew. dodać czujniki temp do wnętrza obudowy reku i sprawdzić co tam się dzieje i ew. porównać z tymi co są w kanałach. Odnośnie hałasu to racja ze wentylatory ma umieszczone inaczej niż w thessli i powinno to mieć wpływ na głośność reku ale ja nie zauważyłem żeby instalacja była głośna. W zasadzie to słychać ja tylko baaardzo delikatnie, taki minimalny szum jak się rozkręci pow 350 m3/h.

  14. #114
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    ok,
    daj znać jak załatwią tę sprawę reklamacji. Mam jeszcze tydzień lub dwa na wybór rekuperatora.
    Nie sądzę aby udało im się to załatwić softem. O ile nie zrobili babola przy konwersji danych z czujników (nie sądze) to nic więcej nie poprawią w kwestii zrównoważenia przepływów. Tak jak pisałeś na samym początku mogą tylko zaimplementować opcję stałego offsetu nawiew/wywiew dostępną podczas konfiguracji dla instalatora.

  15. #115

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    ok,
    daj znać jak załatwią tę sprawę reklamacji. Mam jeszcze tydzień lub dwa na wybór rekuperatora.
    Nie sądzę aby udało im się to załatwić softem. O ile nie zrobili babola przy konwersji danych z czujników (nie sądze) to nic więcej nie poprawią w kwestii zrównoważenia przepływów. Tak jak pisałeś na samym początku mogą tylko zaimplementować opcję stałego offsetu nawiew/wywiew dostępną podczas konfiguracji dla instalatora.
    W przyszłym tygodniu będą w okolicy to zajada do mnie na pomiary. Zobaczymy co powiedzą.

  16. #116

    Domyślnie

    No dobra, byli, wgrali najnowsze oprogramowanie którego jeszcze oficjalnie nie ma w obiegu (ma poprawiony algorytm sterowania nagrzewnica wstępną i wydajnością nawiewu przy niskich temperaturach na zewnątrz). Pomierzyli instalacje i wiedza w czym problem. Musza w sofcie to ogarnąć i będzie dobrze (nie chodzi o możliwość oddzielnego sterowania nawiewem i wywiewem - problem tkwi gdzie indziej). Przy okazji wymienili czujniki CO2 i wilgotności na innego typu tj. zamiast elektrochemicznego teraz montują inne (swoja droga czujnik wilgotności i CO2 jest na wywiewie - ktoś się o to wcześniej pytał). Maja dostęp do mojego reku i mogą testować do woli - jest moje przyzwolenie. Widać ze borykają się z problemami wieku niemowlęcego i dobrze ze mogą to ogarnąć poprzez soft. Fajnie maja tez ogarnięte elementy sprzętowe. Wszystko jest modułowe i wymiana jakiejś części to jak układanie klocków lego. Czujnik CO2 i wilgotności po prostu wypieli z wtyczki i w to miejsce podłączyli inny. Kajdy ogarnięty użytkownik by to samemu zrobił. Pracują tez nad powiadomieniem o konieczności wymiany filtrów na podstawie zmian ciśnienia na nawiewie/wywiewie (im bardziej brudne filtry tym spręż większy - automatyka ma to badać ale to wymaga testów i procedur i ma to być tylko "orientacyjne" jako sugestia - coś podobnego na wzór thessli). Jak już ogarną kwestie braku korelacji wskazań reku z rzeczywistością to od razu leci do mnie soft żeby to testować. Ja jestem drugim przypadkiem w którym to się wydarzyło. Potrzeba do tego specyficznych warunków lokalizacji wyrzutni i czerpni oraz zależy tez jak bardzo "wietrzna" jest okolica (a taka jest u mnie) ale już maja pomysł jak to softowo ogarnąć. Na razie jestem pozytywnie nastawiony na serwis z ich strony.

  17. #117

    Domyślnie

    Jak przyszły użytkownik tego reku, dzięki za dociekliwość w temacie i zgłaszanie do producenta

  18. #118

    Domyślnie

    Na razie borykają się z problemami wieku dziecięcego . Zbierają dane z rekuperatorów od użytkowników w warunkach polowych i modyfikują soft żeby sprostać wymaganiom. Oby tak dalej. Jak ogarną kwestie braku balansu który nota bene pojawił się u mnie i chyba jeszcze u dwóch innych użytkowników to wg. mnie produkt będzie warty swej ceny. Jedyne czego nie poprawia to czujniki temperatury. Tylko ja jestem taki dociekliwy i o tym wspominałem. Używają termistorów (NTC) a ja czujników cyfrowych. Namawiałem ich na przejście na komunikacje one wire i czujniki DS18B20 ale tutaj problemem możne się okazać spora ilość chińskich podróbek tego popularnego czujnika i problemy z trzymaniem parametrów co przy masowym zastosowaniu w produkcie może być problemem dla producenta. Gdyby się okazało ze trafili na wadliwe podróbki to musieli by wymieniać sporo tych czujników.

  19. #119

    Domyślnie

    Hejo. Mam w przyszlym tyg instalować reQnet V.400 ERV. W sumie wszystko grało, tylko jedną rzecz dopiero teraz ogarnąłem - tam piszą że konfig jest tylko przez apkę na androida. A umnie wszystko iOSowe... Da się to jakoś obejść? Kojarzy ktoś czy mają w planach wersje na iOS, albo chociaż jakiś interfejs WWW? Instalator jako alternatywę proponuje Brinka, ale jakoś nie mam przekonania do tego urządzenia.

  20. #120
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał hesus Zobacz post
    Hejo. Mam w przyszlym tyg instalować reQnet V.400 ERV. W sumie wszystko grało, tylko jedną rzecz dopiero teraz ogarnąłem - tam piszą że konfig jest tylko przez apkę na androida. A umnie wszystko iOSowe... Da się to jakoś obejść? Kojarzy ktoś czy mają w planach wersje na iOS, albo chociaż jakiś interfejs WWW? Instalator jako alternatywę proponuje Brinka, ale jakoś nie mam przekonania do tego urządzenia.
    Nad apką na iOS pracują, a na tą chwilę, gdy już się podłączy centralę pod domowy internet, to można nią sterować aplikacją przez przeglądarkę w telefonie z iOS

Strona 6 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony