dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Budynek gospodarczy / garaż 35m2 - porady

    ...
    Ostatnio edytowane przez gumis150592 ; 06-07-2020 o 22:10

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał gumis150592 Zobacz post
    Witam, zamierzam się z budową 2 budynków gospodarczych / garaży do 35m2. Mam kilka pytań do osób które mają na ten temat wiedzę i doświadczenie, ponieważ czytając różne fora to tylko powstaję mętlik w głowie.
    Może skupmy się na garażu w którym będę chciał zrobić kanał;

    1. Płyta fundamentowa beton B25, grubość 20cm z tym że w miejscu gdzie będą ściany zrobię głębiej o 20cm i szer 40cm, czyli coś w stylu ławy fundamentowej, po prostu żeby było pewniejsze. Na środku kanał o dł 5m szer 1.1m i głębokość około 1,9m. Pod całą wylewkę folia aby odizolować od wilgoci. Pytanie czy dawać zbrojenie? Druga sprawa powiedzmy że budynek ma 5x7 po zewnętrznej, i chciałbym zrobić dookoła chodnik betonowy o szer 50cm, pytanie czy mogę to zrobić powiekszając płytę czy lepiej zrobić to jako osobny beton używając delatacji dookoła budynku?
    2. Ściany. Myślę nad pustakami gazobetonowymi lub innymi pełnymi ponieważ na ścianach będą wisieć różne szafki itp a ceramiczne pustaki są dziurawe więc wydaję mi się że gazobeton będzie lepszy, wymiary 24x24x59cm g.600 czy użyć szerszych np 30 lub 36? Ściany będą o wysokości 2,5m, wymurowane na foli fundamentowej izolując od wylewki, na górę wieniec 24x24cm ze zbrojeniem, z wypuszczonymi śrubami do murłat.
    W garażu na ścianie 5m będą drzwi garażowe szer 3m na 2,5m pytanie czy skrajne pustaki z gazobetonu nie sa za miękkie do montażu drzwi ? bo górna krawędź to jest beton (wieniec).
    Elewacja nie jest jeszcze brana pod uwagę ale chętnie przyjmę każdą poradę np jaki styropian itp?
    3. Dach, oparty na ścianach dł 7m czyli rozpiętość 5m wys około 1,8m spad 32,5stopnia, ściany szczytowe z pustaka oczywiście.
    Murłaty 14x14cm, krokwie 7x14cm, kontrłaty 5x4cm, łaty 2,5x5cm, odl między krokwiami około 70cm (nie mam dokładnie policzone), konstrukcja jętkowa, jętka w połowie wysokości (w połowie wys licząc od murłaty do szczytu), na to folia paroprzepuszczalna i blachodachówka.


    Dzięki za podpowiedzi, pozdrawiam
    Ad1. Płyta fundamentowa z otworem pod kanał, tego jeszcze nie było. Pytanie czy płyta potrzebuje zbrojenia - tak. Wylewka to nie plyta a mam wrażenie że te słowa maja oznaczać to samo. Więc nie do końca wiadomo o czym pisze autor postu.

    Ad2. to już ogólnie misz-masz. Bloczek to nie pustak. Ściany na folii czy na płycie? Górna krawędź drzwi to nie wieniec a nadproże.

    Brak pozwolenia nie oznacza braku projektu !!!!!!! Przy tym stanie wiedzy zalecam zakup, zlecenie projektu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał gumis150592 Zobacz post

    1. Płyta fundamentowa beton B25, grubość 20cm z tym że w miejscu gdzie będą ściany zrobię głębiej o 20cm i szer 40cm, czyli coś w stylu ławy fundamentowej, po prostu żeby było pewniejsze.
    Zdejmujesz 20cm humusu. W miejscu ścian do głębokości 40cm. Na tak wykonane podłoże lejesz beton.
    To ma się trzymać kupy?
    Nawet jeśli robisz to na zgłoszenie, to Ci przyjdzie pisemko z odmową.
    Takiego g***na się nie robi.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Niestety projekt konstrukcyjny nie jest wymagany przy zgłoszeniu budowy budynku do 35m2.
    Wystarczy na mapie pokazać lokalizację i narysować wygląd zewnętrzny budynku.


    Niestety projekt techniczny/konstrukcyjny nie jest wymagany
    Płyta na glebie, Ław brak.
    Niby ex płyta na humusie.

    A później ktoś zginie.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 29-02-2020 o 17:45
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #5

    Domyślnie

    No i tu jest sensowna podpowiedź. W zasadzie przed rozpoczęciem budowy zorientuje się co do bramy drzwi i okien, jakie są ich wymagania montażowe. Dzięki

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Podłoga szkieletowa na bloczkach to co innego, jest samonośna.

    Nie możesz zrobić płyty zakładając, że zdejmiesz tylko 20cm humusu. Zdejmujesz cały humus ile go jest, a potem równasz piaskiem z zagęszczeniem.

    Ten dach jest zdecydowanie źle zrobiony. Jętka w połowie wysokości zabezpiecza tylko na "ściskanie", na "rozjechanie" się dachu powinna być belka poniżej 2/3, czy wieniec tutaj coś pomoże? Wątpię.

    Ja mam dach o szerokości 5m, z belką na środku podpartą słupami co daje rozpiętość 2,5m i zgodnie z tabelami konstrukcyjnymi jest z drewna C24 45x145 co 40cm. To co podałeś zdecydowanie będzie za słabe.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  7. #7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony