dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 65
  1. #1

    Domyślnie Rozsądny sposób na ogrzewanie domu użytkowanego w weekendy

    Dzień dobry
    Poszukuję podpowiedzi w sprawie ogrzewania domu, który będę użytkował w weekendy, święta, długie weekendy, itp., ale przez cały rok. Pozwolę sobie zacząć od konkretów, a później przejść do pytań, o odpowiedź na które chciałbym Was prosić.
    - Dom jest wybudowany z betonu komórkowego 24cm + styropian 20cm
    - Okna trzyszybowe, siedmiokomorowe PVC
    - Parter 80m2 + poddasze użytkowe z sypialniami 40m2
    - W okolicy nie ma gazu, MPZP nie pozwala spalać paliw stałych
    - W projekcie dom ogrzewany jest grzejnikami elektrycznymi i dodatkowo jest kominek z DGP
    - Według projektu zapotrzebowanie ciepła na cele ogrzewania to Qco = 9,6 kW

    W domu chciałbym w prosty sposób utrzymywać temp. ok. 10 stopni w tygodniu, a podnosić ją tylko na weekendy, gdy będę na miejscu. Idealne wydaje mi się więc połączenie ogrzewania elektrycznego i kominka. Ale nie chciałbym bazować na zwykłych grzejnikach konwektorowych. Do tej pory wymyśliłem dwa warianty:
    1) Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne kablami + kominek DGP aby podgrzać w weekendy.
    a) Tutaj chciałbym spytać o konieczną grubość wylewki. Mam do zagospodarowania 23 cm wysokości podłogi na parterze: według projektu to styropian 15cm, wylewka 6cm, wykończenie 2cm. Na stropie to styropian 5cm + wylewka 6cm + wykończenie 2cm.
    b) Czy kable grzejne układa się na poddaszu użytkowym, czy tam powinienem pomyśleć o jakiś grzejnikach?
    c) Zastanawiam się też jakie są możliwości sterowania temperaturą przy ogrzewaniu kablami grzejnymi? Ustawia się jak bardzo mają grzać podłogę w nocy, a za dnia jest zbyt ciepło lub zbyt zimno i nie ma się już na to wpływu?
    2)) Ogrzewanie wodne podłogowe bazujące na zbiorniku akumulacyjnym podgrzewanym w nocnej taryfie + kominek z płaszczem wodnym podłączony do tego samego zbiornika. Pytania związane z tym rozwiązaniem to:
    a) czy to wykonalne?
    b) Jak duży musiałbym mieć zbiornik?

    Z chęcią poznam też inne racjonalne finansowo alternatywy, jeśli coś przychodzi Wam do głowy. Słyszałem np. o grzejnikach elektrycznych akumulacyjnych, albo o grzaniu klimatyzacją, ale zupełnie nie wiem co o tym myśleć.

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez filipotto ; 27-02-2020 o 22:50

  2. #2

    Domyślnie

    A co chcesz spalać w tym kominku jak nie możesz spalać paliw stałych ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Gumowce to jakie paliwo?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak ma być grzane tylko na weekendy to zapomnij o podłogówce - możesz wrzucić kable, bo tanie, ale przydadzą się dopiero jak zamieszkasz na stałe.

    Do szybkiego i taniego grzania, jak nie można kominka na drewno odpalić, wyboru właściwie nie masz - klimy. Zwróć uwagę, czy mają opcję "antyzamrożeniową" (w Gree grzeje do + - bo standardowo minimum to jakieś 16* w trybie grzania

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Z podłogówki też bym w takim przypadku rezygnował ze względu na dużą bezwładnosc.
    Szedłbym albo w klimatyzator albo w piece powierzchniowo akumulacyjne- każdy piec ma swoj własny bardzo dokładny termostat czyli możesz sterować w każdym pomieszczeniu bardzo dokładnie temperaturą np na każdy dzień, jest opcja sterowania przez internet po wifi każdym z pieców. Natomiast musisz liczyc się z kosztami grzania. "Tanie" grzanie to tylko uzupełnianie strat ciepła, w twoim przypadku jednak będziesz musiał podnosić temperaturę o te 10 stopni 4x w miesiącu, napisze inaczej wszystko wewnątrz domu co akumuluje ściany, podłoga, meble będą zimne i będą to ciepło pochłaniać... Może ( ale nie musi ) okazac się że trzymanie temperatury +5 St C wyższej wyjdzie Cie nie wiele drożej a jednak komfort życia w pomieszczeniach które są ciepłe zupełnie inny
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 28-02-2020 o 06:53

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Z tą bezwładnością podłogówki bym nie przesadzał.
    Obecnie grzeję podłogówkę PC, jeszcze nie mieszkam więc utrzymuję temperaturę ok16 stopni. Podniesienie temperatury do 21 stopni to jakieś 10-12 godzin, wylewka o grubości ok 10 cm. Natomiast przy tak zaizolowanym domu spadek z powrotem do 16 stopni zajmuje 2-3 dni.
    Przy obecnych możliwościach sterowania przez internet, w czwartek wieczorem / piątek rano podkręca ogrzewanie i po pracy zajeżdża do ciepłego domku. W niedziele rano wyłącza grzanie i tak do następnego weekendu...
    Natomiast nie wyziębiał bym domu aż do 10 stopni. Te 15-16 wydaje się optymalne, nie zżera dużo wiecej energii a nie ma już przy tej temperaturze efektu promieniującego od ścian i podłogi zimna.
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 28-02-2020 o 08:10
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Obecnie grzeję podłogówkę PC, jeszcze nie mieszkam więc utrzymuję temperaturę ok16 stopni. Podniesienie temperatury do 21 stopni to jakieś 10-12 godzin, wylewka o grubości ok 10 cm. Natomiast przy tak zaizolowanym domu spadek z powrotem do 16 stopni zajmuje 2-3 dni.
    Jak tak dajesz w palnik przez te 12h na maksa, to jaką temperaturę ma powierzchnia podłogi i jak to zniosły okładziny?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Autor się musi wypowiedzieć co do tego kominka. Może po prostu paliwo stałe nie może być głównym źródłem ogrzewania? ( nie znam się dokładnie na zapisach MPZP) Też mam takie rozterki i też się zastanawiam nad grzaną podłogą. Myślę, że Pan Kaizen powie Nam jaką najniższą temperature posadzki można ustawić przy kablach grzewczych, chyba, że to zależy od konkretnego sterownika. Jeśli nie przeszkadza Ci ruch powietrza można się zastanowić nad prosta instalacją klimatyzatora kanałowego. Kilka dni temu znajomy mi przedstawił ofertę multisplita AUX'a z dwoma jednostkami kanałowymi wewnątrz o mocy 5kW i 2,5kW, Cena bardzo, bardzo atrakcyjna. Myślę, że jakby chcieć te 3-4 miesiące utrzymywać stała temperaturę ok 16C w środku przy pomocy grzanej podłogi kablami nasz budżet nie zostanie zrujnowany a to też można +\- obliczyć.

  9. #9

    Domyślnie

    Taj jak pisali poprzednicy
    Komfort cieplny zależy
    1.temperatury powietrza
    2.temperatury ścian i przedmiotów.

    Można przyjąć żeby komfortowo w domu było ściany powinny mieć minimum 18 stopni.
    Sprawdzonym rozwiązaniem jest wiec ciagle grzanie.
    Temperaturę nie obniżyłbym poniżej 18 stopni - nawet gdy cię nie ma.
    Przed przyjazdem dogrzewać do Ok 20-21.
    Koszty będą praktycznie podobne a komfort nieporównywalny.

    Nie wiem dlaczego odradzają podłogówkę .
    Ja polecam!
    Możesz wtedy zasilać ja np 20-25 stopni jak Cie nie ma.
    Niska tz to niskie koszty ogrzewania.

    Można podłączyć pompę ciepła, gaz, kocioł na prąd.
    Coś co jest bezobsługowe.
    „Ciekawe, że szczątki dinozaurów przetrwały 200 mln lat a teraz musimy je chronić” A.Andrus
    Dlaczego PC ? Bezpieczeństwo, czyste powietrze, bezobsługowość.

    Dom 120 m2, garaż 25 m2.
    Ocieplenie - styropian szary z zakładkami 15 cm, podłoga 18 cm, 40 cm celuloza dach.
    Pompa ciepła pw Panasonic 5kw + kominek.
    Podłogówka - parter, 1. - piętro grzejniki .
    Pozdrawiam !

  10. #10

    Domyślnie

    Pompa ciepła. Jesli dom masz ciepły to do 18 stopni praktycznie nie zauważysz kosztów grzania. Od piątku w nocy pociągniesz na 2 taryfie do 21 stopni i masz pozamiatane.

    Jak ma być taniej i tymczasowo to kup farelki. u mnie odkurzacz techniczny podniosi temp okilka stopni

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał filipotto Zobacz post
    Dzień dobry
    Poszukuję podpowiedzi w sprawie ogrzewania domu, który będę użytkował w weekendy, święta, długie weekendy, itp., ale przez cały rok. Pozwolę sobie zacząć od konkretów, a później przejść do pytań, o odpowiedź na które chciałbym Was prosić.
    - Dom jest wybudowany z betonu komórkowego 24cm + styropian 20cm
    - Okna trzyszybowe, siedmiokomorowe PVC
    - Parter 80m2 + poddasze użytkowe z sypialniami 40m2
    - W okolicy nie ma gazu, MPZP nie pozwala spalać paliw stałych
    - W projekcie dom ogrzewany jest grzejnikami elektrycznymi i dodatkowo jest kominek z DGP
    - Według projektu zapotrzebowanie ciepła na cele ogrzewania to Qco = 9,6 kW

    W domu chciałbym w prosty sposób utrzymywać temp. ok. 10 stopni w tygodniu, a podnosić ją tylko na weekendy, gdy będę na miejscu. Idealne wydaje mi się więc połączenie ogrzewania elektrycznego i kominka. Ale nie chciałbym bazować na zwykłych grzejnikach konwektorowych. Do tej pory wymyśliłem dwa warianty:
    1) Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne kablami + kominek DGP aby podgrzać w weekendy.
    a) Tutaj chciałbym spytać o konieczną grubość wylewki. Mam do zagospodarowania 23 cm wysokości podłogi na parterze: według projektu to styropian 15cm, wylewka 6cm, wykończenie 2cm. Na stropie to styropian 5cm + wylewka 6cm + wykończenie 2cm.
    b) Czy kable grzejne układa się na poddaszu użytkowym, czy tam powinienem pomyśleć o jakiś grzejnikach?
    c) Zastanawiam się też jakie są możliwości sterowania temperaturą przy ogrzewaniu kablami grzejnymi? Ustawia się jak bardzo mają grzać podłogę w nocy, a za dnia jest zbyt ciepło lub zbyt zimno i nie ma się już na to wpływu?
    2)) Ogrzewanie wodne podłogowe bazujące na zbiorniku akumulacyjnym podgrzewanym w nocnej taryfie + kominek z płaszczem wodnym podłączony do tego samego zbiornika. Pytania związane z tym rozwiązaniem to:
    a) czy to wykonalne?
    b) Jak duży musiałbym mieć zbiornik?

    Z chęcią poznam też inne racjonalne finansowo alternatywy, jeśli coś przychodzi Wam do głowy. Słyszałem np. o grzejnikach elektrycznych akumulacyjnych, albo o grzaniu klimatyzacją, ale zupełnie nie wiem co o tym myśleć.

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
    Co do grzania w tanich godzinach zbiornika.

    Jest to dość opłacalne w twoim wypadku.
    1. Zbiornik musiałby mieć zapewne około 1000- 2000 l - grzałki ok 10 kW
    2. Podłogówkę plus proste sterowanie temperatura - możliwość podłączenia przez internet.
    3. Kominkiem możesz grzać bufor i z niego na podłogę.
    4. Niskie koszty założenia.
    5 Koszt kWh ciepła około 0,30 PLN prądem

    Nie polecam jednak wychładzać domu poniżej 18 stopni.
    Stracisz komfort a koszty będą tylko troszkę niższe.
    „Ciekawe, że szczątki dinozaurów przetrwały 200 mln lat a teraz musimy je chronić” A.Andrus
    Dlaczego PC ? Bezpieczeństwo, czyste powietrze, bezobsługowość.

    Dom 120 m2, garaż 25 m2.
    Ocieplenie - styropian szary z zakładkami 15 cm, podłoga 18 cm, 40 cm celuloza dach.
    Pompa ciepła pw Panasonic 5kw + kominek.
    Podłogówka - parter, 1. - piętro grzejniki .
    Pozdrawiam !

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał slimakfoto Zobacz post
    Można przyjąć żeby komfortowo w domu było ściany powinny mieć minimum 18 stopni.
    Od kiedy to zostało obalone?



    Cytat Napisał slimakfoto Zobacz post
    Temperaturę nie obniżyłbym poniżej 18 stopni - nawet gdy cię nie ma.
    Rozrzutnemu nikt nie zabroni.

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Myślę, że Pan Kaizen powie Nam jaką najniższą temperature posadzki można ustawić przy kablach grzewczych, chyba, że to zależy od konkretnego sterownika.
    Zależy od sterownika. Ale w prawie każdym da się ustawić, żeby np. grzał przez godzinę - a potem 23h nie grzał.
    Jednak przy podłogówce jest jeszcze inna kwestia, oprócz bezwładności - znaczne zmiany temperatury wylewki nie służą ani jej (może popękać i wygina się) ani okładzinom (płytki od tego wyginania wylewki mogą popękać albo odspoić się, a drewno i drewnopodobne materiały przez szybka zmianę wilgotności względnej powypaczać się).

    Przy tak częstym używaniu - IMO nic nie wyjdzie sensowniej, niż kilka klimatyzatorów (ewentualnie w łazienkach odpalanie podłogówki). Nawet jakby w kominku dało się palić, to traktowałbym to tylko jako atrakcję głównie przez to, że praktycznie nie da się odpalić zdalnie (pomijam drogie cuda na pelet).
    Jakby to było bardziej sporadyczne, to pewnie promienniki podczerwieni (tanie - nie to co na fali marketingu maja ceny z kosmosu).

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Od kiedy to zostało obalone?





    Rozrzutnemu nikt nie zabroni.



    Zależy od sterownika. Ale w prawie każdym da się ustawić, żeby np. grzał przez godzinę - a potem 23h nie grzał.
    Jednak przy podłogówce jest jeszcze inna kwestia, oprócz bezwładności - znaczne zmiany temperatury wylewki nie służą ani jej (może popękać i wygina się) ani okładzinom (płytki od tego wyginania wylewki mogą popękać albo odspoić się, a drewno i drewnopodobne materiały przez szybka zmianę wilgotności względnej powypaczać się).

    Przy tak częstym używaniu - IMO nic nie wyjdzie sensowniej, niż kilka klimatyzatorów (ewentualnie w łazienkach odpalanie podłogówki). Nawet jakby w kominku dało się palić, to traktowałbym to tylko jako atrakcję głównie przez to, że praktycznie nie da się odpalić zdalnie (pomijam drogie cuda na pelet).
    Jakby to było bardziej sporadyczne, to pewnie promienniki podczerwieni (tanie - nie to co na fali marketingu maja ceny z kosmosu).
    Piękna tabelka.
    Oczywiście ją znam.
    Dlatego proponuje 18 stopni powietrze grzać bo mury będą miały około 17 stopni - początek komfortu na tabelce.
    Wtedy wystarczy lekko dogrzać powietrze na weekend i koszty będą rozsądne.
    Im te 2 temperatury są bliżej tym komfort lepszy.
    Nikomu nie polecam siedzieć koło ściany która ma 12 stopni.

    Co do klimatyzatorów.
    Jaki koszt wytworzenia 1 kWh gdy jest na minus.
    Nie korzystałem więc nie wiem.
    Koszt zbiornika i sterowania coś koło 6 k PLN plus podłogówka.

    Autor musi pomyśleć, policzyć koszt założenia i używania.
    „Ciekawe, że szczątki dinozaurów przetrwały 200 mln lat a teraz musimy je chronić” A.Andrus
    Dlaczego PC ? Bezpieczeństwo, czyste powietrze, bezobsługowość.

    Dom 120 m2, garaż 25 m2.
    Ocieplenie - styropian szary z zakładkami 15 cm, podłoga 18 cm, 40 cm celuloza dach.
    Pompa ciepła pw Panasonic 5kw + kominek.
    Podłogówka - parter, 1. - piętro grzejniki .
    Pozdrawiam !

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak tak dajesz w palnik przez te 12h na maksa, to jaką temperaturę ma powierzchnia podłogi i jak to zniosły okładziny?
    A ile niby ma mieć? Max na zasilaniu widziałem 29 stopni. Zresztą to nie ważne, bo liczy się temperatura podłogi a nie rurek z wodą. A jak temperatura podłogi wzrośnie, to z automatu spadnie temp. zasilania.

    Czy ciebie interesuje jaką temperaturę mają twoje kable?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Czy ciebie interesuje jaką temperaturę mają twoje kable?
    Nie pytałem o tz.
    Pytam o temperaturę powierzchni po osiągnięciu takiego przyrostu temperatury powietrza.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Temperatury powierzchni nie mierze, ale logiczne, że nie może być większa niż temperatura zasilania podłogówki, a ta nie przekracza 30 stopni...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Temperatury powierzchni nie mierze, ale logiczne, że nie może być większa niż temperatura zasilania podłogówki, a ta nie przekracza 30 stopni...
    Czemu nie? Wystarczy prosty pirometr a nawet termometr położony na podłodze.
    A te 29 czy 30* tz mierzyłeś po podniesieniu z 16 do 21 w 10-12h? Ile wtedy było za oknem?

    Cytat Napisał slimakfoto Zobacz post
    Jaki koszt wytworzenia 1 kWh gdy jest na minus.
    Zależy od klimy i od wielkości minusa. na podtrzymaniu wystarczy z zapasem grzanie w dziennym okienku gdy mróz jest sporadyczny. O ile w ogóle trzeba będzie grzać
    A w sezonie pewnie COP w okolicach 3 wyjdzie. Nie mniej ważne jest też to, że moc umowna może być te 3x mniejsza, a moc grzewczą trzeba mieć z dużym zapasem, jak trzeba w kilka godzin podnieść temperaturę o kilkanaście stopni.
    Chłodzenie też się przyda.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu nie? Wystarczy prosty pirometr a nawet termometr położony na podłodze.
    A te 29 czy 30* tz mierzyłeś po podniesieniu z 16 do 21 w 10-12h? Ile wtedy było za oknem?
    Ale co czemu nie? Czemu temp. podłogi nie może być wyższa niż temperatura zasilania? - bo fizyka na to nie pozwala.
    Czemu nie mierzę - bo nie mam takiej potrzeby i jakoś zbytnio mnie to nie interesuje.

    Jeśli dążysz to tego, że temperatura podłogi była wysoka zanim zagrzała dom to nie - regulacja jest krzywą grzewczą a nie czujnikiem temperatury powietrza. Na krzywej mam chyba max 35 stopni ustawione, ale w praktyce zawsze jest mniej.
    Temperatura sprawdzana na początku "wygrzewania", ile za oknem nie pamiętam, ale pewnie coś koło zera lub lekko na minusie - jak to w nocy tej zimy.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    29-30* Podłogi to jest śmierć na miejscu. Normalnie podłoga ma tylesamo lub minimalnie więcej niż temperatura w pomieszczeniu.

    Ikto wpadł na to że 18* to komfort .23-24 to optimum
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    29-30* Podłogi to jest śmierć na miejscu. Normalnie podłoga ma tylesamo lub minimalnie więcej niż temperatura w pomieszczeniu.
    30* to nie temperatura podłogi tylko temperatura wody wpuszczanej w podłogówkę - i to na początku rozgrzewania. Wraz z wzrostem temp. podłogi temperatura zasilania spada...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony