dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 65
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    30* to nie temperatura podłogi tylko temperatura wody wpuszczanej w podłogówkę - i to na początku rozgrzewania. Wraz z wzrostem temp. podłogi temperatura zasilania spada...
    To jakaś nowa fizyka?
    Im wyższa temperatura w pomieszczeniu tym większa potrzebna tz i powierzchni żeby uzyskać tę samą moc grzewczą. A moc potrzebna jest tym większa im wyższa temperatura w domu, bo straty rosną wraz z temperaturą. Więc z tych powodów tz z czasem powinna rosnąć.
    Do tego PC pilnują delty - więc na starcie masz tz = temperatura powrotu + delta. Dopiero jak powrót wzrośnie to sterownik podnosi tz - więc na końcu masz najwyższą tz.

    A jak takie zabiegi zniosły okładziny? Czy jeszcze nie masz (a znacząco one zwiększają bezwładność i czas oddawania ciepła przez spory opór wymuszając jednocześnie wyższą tz).

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ale co czemu nie?
    Czemu nie mierzysz temperatury podłogi. To istotne, bo producenci okładziny wymagają nie przekraczania określonej temperatury powierzchni - przy deskach, parkietach i panelach zazwyczaj 27*.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-02-2020 o 14:36

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jakaś nowa fizyka?
    Im wyższa temperatura w pomieszczeniu tym większa potrzebna tz i powierzchni żeby uzyskać tę samą moc grzewczą. A moc potrzebna jest tym większa im wyższa temperatura w domu, bo straty rosną wraz z temperaturą. Więc z tych powodów tz z czasem powinna rosnąć.
    Do tego PC pilnują delty - więc na starcie masz tz = temperatura powrotu + delta. Dopiero jak powrót wzrośnie to sterownik podnosi tz - więc na końcu masz najwyższą tz.
    Pompa nie sugeruje się temperaturą w pomieszczeniu, dla niej ważna jest tylko temperatura podłogi.
    Jeśli podłoga ma 16, a ja żądam żeby miała 21, to pompa daje wysoką temperaturę, żeby podłogę nagrzać. Jak już podłoga ma te 21 stopni, to, żeby utrzymać temperaturę, temp. zasilania może być znacznie niższa. Tak to działa.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu nie mierzysz temperatury podłogi. To istotne, bo producenci okładziny wymagają nie przekraczania określonej temperatury powierzchni - przy deskach, parkietach i panelach zazwyczaj 27*.
    Koniec świata - 27 stopni. Tyle to czasem potrafi być latem w domu w upalny dzień. I jak tu żyć? Jak mi przez okno słońce przypiecze i nagrzeje panele to będę chyba rwał podłogi...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Ikto wpadł na to że 18* to komfort .23-24 to optimum
    Chyba dla Ciebie. 24 poza łazienką to negatywny wpływ na zdrowie, zła temperatura do spania.
    Komfort to 20, a dom to nie plaża żeby w majtkach chodzić.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    poczucie ciepła to indywidualna sprawa. Ja siedzę w krótkim rękawku w domu a znajomy w tej samej temperaturze się kocem owija.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Pompa nie sugeruje się temperaturą w pomieszczeniu, dla niej ważna jest tylko temperatura podłogi.
    Pompa nie ma pojęcia o temperaturze podłogi. Jak nie ma sterownika pokojowego to sprawdza temperaturę zasilania i powrotu i powoli, stopniowo (żeby osiągnąć maksymalny COP) dochodzi do zadanej (ręcznie bądź z krzywej) temperatury zasilania (nie podłogi).
    Czy może masz czujniki temperatury podłogi? Opiszesz taki system? Na FM do pompy jeszcze takiego nie widziałem.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Koniec świata - 27 stopni. Tyle to czasem potrafi być latem w domu w upalny dzień.
    W domu owszem, powietrze może tyle mieć. Powierzchniowo podłoga ogrzana bezpośrednio słońcem może mieć i więcej. Ale wylewka ma 22 - 23 i w największe upały.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-02-2020 o 17:54

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Wydaje mi się ze pompa PW do takiego domu to chyba przesada. Tutaj potrzebne jest mega proste urządzenie w którym nie ma się co popsuć. Proste w sterowaniu, regulacji i początkowym montażu.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pompa nie ma pojęcia o temperaturze podłogi. Jak nie ma sterownika pokojowego to sprawdza temperaturę zasilania i powrotu i powoli, stopniowo (żeby osiągnąć maksymalny COP) dochodzi do zadanej (ręcznie bądź z krzywej) temperatury zasilania (nie podłogi).
    Czy może masz czujniki temperatury podłogi? Opiszesz taki system? Na FM do pompy jeszcze takiego nie widziałem.
    Czepiasz się słówek. Temperatura podłogi jest wypadkową zasilania i powrotu. Jakby pompa nie miała o niej pojęcia, to skąd by wiedziała kiedy grzać a kiedy nie?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  8. #28
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Jeśli dom ma być użytkowany jedynie w weekendy to najlepszym rozwiązaniem będą kable bezpośrednio pod panelami czy kaflami, bez wylewki akumulacyjnej.
    Właśnie dlatego, żeby nie czekać w sobotę kilkanaście godzin na rozgrzanie domu. W tygodniu do utrzymania 10st.C spokojnie wystarczy grzać w tańszej taryfie czyli G12W był wybral czyli tani prąd w weekendy.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Czepiasz się słówek. Temperatura podłogi jest wypadkową zasilania i powrotu. Jakby pompa nie miała o niej pojęcia, to skąd by wiedziała kiedy grzać a kiedy nie?
    To weź wytłumacz, co miałeś na myśli pisząc:
    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Jeśli podłoga ma 16, a ja żądam żeby miała 21, to pompa daje wysoką temperaturę, żeby podłogę nagrzać. Jak już podłoga ma te 21 stopni, to, żeby utrzymać temperaturę, temp. zasilania może być znacznie niższa. Tak to działa.
    Naprawdę Twoja PC daje na starcie wysoką temperaturę? Nie powrót +3 do +5* delty?
    Naprawdę potem temperatura zasilania spada?

    W znanych mi pompach temperatura zasilania zostaje na tym samym poziomie jak osiągnięta zostanie zadana temperatura zasilania do której PC dochodzi stopniowo. O ile PC potrafi modułować do wystarczająco małej mocy, by powrót nie był poniżej minimalnej delty. Jak nie może zejść już niżej, to wtedy nie obniża temperatury zasilania (bo niby jak miałaby to zrobić - zacząć chłodzić?*), tylko zatrzymuje sprężarkę (jak nie ma czujnika pokojowego to wodę dalej goni w kółko, żeby dostać informację, kiedy powrót spadnie poniżej ustawionej delty).

    *Bo przecież nie ma informacji o temperaturze podłogi - ma tylko zadaną temperaturę zasilania do której dąży więc nie może dać większej temperatury, żeby szybciej ogrzać podłogę. Dochodzi tylko do zadanej temperatury zasilania (powtarzam - stopniowo).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-02-2020 o 20:18

  10. #30

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za wszystkie głosy w dyskusji. Wiem teraz o czym muszę doczytać.
    Co do ograniczeń z MPZP, to jest tam napisane: "ogrzewanie elektryczne lub centralne z własnych kotłowni opalanych wyłącznie gazem płynnym lub olejem opałowym". Ale w moim zaakceptowanym projekcie budowlanym mam to ujęte w ten sposób:
    "Projektuje się grzejniki elektryczne wiszące z wbudowanym termostatem. ... W celu okresowego wspomagania podstawowego źródła ciepła jakim są zaprojektowane
    grzejniki elektryczne zaprojektowano system ogrzewania powietrzem. Źródłem ciepła będzie kominek opalany drewnem."

  11. #31
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał filipotto Zobacz post
    Bardzo dziękuję za wszystkie głosy w dyskusji. Wiem teraz o czym muszę doczytać.
    Co do ograniczeń z MPZP, to jest tam napisane: "ogrzewanie elektryczne lub centralne z własnych kotłowni opalanych wyłącznie gazem płynnym lub olejem opałowym". Ale w moim zaakceptowanym projekcie budowlanym mam to ujęte w ten sposób:
    "Projektuje się grzejniki elektryczne wiszące z wbudowanym termostatem. ... W celu okresowego wspomagania podstawowego źródła ciepła jakim są zaprojektowane
    grzejniki elektryczne zaprojektowano system ogrzewania powietrzem. Źródłem ciepła będzie kominek opalany drewnem."
    Kominek musi być, tym bardziej na weekend poza domem,robi atmosferę
    https://m.youtube.com/watch?v=E8gmARGvPlI

    Piękna sprawa
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 28-02-2020 o 22:12

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Jak na weekend to klima najtaniej i z COP+
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał vghm Zobacz post
    Chyba dla Ciebie. 24 poza łazienką to negatywny wpływ na zdrowie, zła temperatura do spania.
    Komfort to 20, a dom to nie plaża żeby w majtkach chodzić.
    Ja siedzę na gaciach w krótkim rękawku i bez skarpet mi pasuje. Klima chodzi cały czas na minimum jak jest słonecznie to się wyłączy jak jest chłodna noc to podłoga trochę pochodzi i tyle.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #34
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Nierozumie ludzi którzy w swoim domu siedzą w pełnym ubraniu ,po co mi dom ? mogę na dworcu tak siedzieć a w domu mam w krótkim rękawku siedzieć więc te 23 to minimum .

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    Ja nie rozumiem ludzi, co w swoim domu siedzą w krótkim rękawku, na gaciach i bez skarpet. Goście przychodzą i co, mają z ciuchów wyskakiwać? Żart nie śmieszny. I fajnie później takim zapoconym wyjść na zewnątrz, bo domownicy mają saunę w domu.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Najtaniej to kable grzejne w wylewce i grzanie w nocnych taryfach. Regulujesz żeby było ok 14 st lub ile chcesz. Przed przyjazdem zwiekszasz temperature zdalnie możesz dolozyc dodatkowe drabinki w łazience plus jakiś grzejnik. Dla klimatu można przepalić w kominku.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Każdy ma inne odczucie ciepła, ja jestem z tych ciepłolubnych, temperatura optymalna wewnątrz 22st. Dla mnie najlepiej jakby na zewnątrz cały rok była temperatura ok 27 w nocy 20. Temperatura wody w granicach 26-32 st. Każdy ma swoje preferencje.

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    dom jest dobrze ocieplony i ogrzewanie nawet z cop=1 nie będzie drogie. W dodatku dom weekendowy wiec jak ktoś napisał wybrałbym rozwiązanie najprostsze , najmniej skomplikowane, najtańsze, z jak najmniejszą możliwością awarii - zwykłe konwektory z dobrym sterowaniem spokojnie by się tutaj sprawdziły. Co innego jak sie w domu mieszka na stałe. Wtedy walka o każdy PLN wskazana + warto zainwestować w PC. Nawet jak padnie wzywasz serwis i następnego dnia masz zrobione. Tutaj gość będzie w domu tylko w weekendy i w razie awarii z naprawą będzie problem. W takich weekendowych domkach najprostsze i najtańsze rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Na sterowniczku konwektora ustawiasz pn-sr 10 stc , czw-nd- 19 st C w dzień, 17 w nocy , przyjeżdżasz masz w domu w miarę ciepło odpalasz kominek żeby dogrzać tyle. Nie ma co wymyślać do takiego użytkowania domu. Za miesiąc zimny zapłaci max 250-300 pln za prąd do grzania w taki sposób. Mocy przyłączeniowej do tak dobrze ocieplonego domu nie potrzeba nie wiadomo jakiej pewnie z 4 kW na grzanie to max
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 29-02-2020 o 09:02

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał aldente Zobacz post
    Ja nie rozumiem ludzi, co w swoim domu siedzą w krótkim rękawku, na gaciach i bez skarpet. Goście przychodzą i co, mają z ciuchów wyskakiwać? Żart nie śmieszny. I fajnie później takim zapoconym wyjść na zewnątrz, bo domownicy mają saunę w domu.
    Dom jest dla mnie czy dla gości ??
    Pozatym 23-24* nie znaczą że człowiek jest zapocony
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    No tak. To Twoja twierdza. Tylko nie wmawiaj swoich mądrości innym.
    Wystarczy z zewnątrz (temperatury ok. 0 stopni i mniej) wejść do takiego domu i po 5 minutach człowiek jest spocony.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony