dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jeżu89

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Zbąszyń (Wlkp)
    Kod pocztowy
    64-360
    Posty
    14

    Domyślnie Duży klocek na dużej działce - 300m na 80 arach - płaski dach i las

    Dzień dobry.
    Pomyliłem się z poprzednimi postami więc myślę, że tu bedzie dobrze na aktualną dyskusję

    Działka: 80 arów (40 to las): natomiast koszty:
    - sama działka nic nas nie kosztowała
    - Zmiana studium i stworzenie od zera planu miejscowego 15.000zł
    - zmiana przeznaczenia gruntu leśnego i wycięcie drzew 50.000zł
    - zmiana klasyfikacji gruntu z leśnego na rolny - 2.000zł
    - geodeta wziął do tej pory jakieś 1.500zł

    Ogólnie od pomysłu do ostatecznego załatwienia sprawy z działką minęły dwa lata
    Byłoby szybciej ale interpretacje przepisów przez urzędników są różne i jeden pozwalał drugi nie więc było żmudne szukanie itp.

    Tak wygląda koncepcja zagospodarowania działki


    Projekt: - własny - koszt 10.000
    - powierzchnia użytkowa 284m2 (90m2 to garaż i pom techniczne )
    - kubatura 1500m3
    - dach płaski - strop teriva
    - ściany bk 24cm 600 + 20cm styropian
    - c.o. i cwu - gaz - kocioł kondensacyjny
    - kominek ale tylko z nawiewem
    - wentylacja mechaniczna - rekuperacja
    - okna z racji powyższego w większości fix-y







    Wstępne wyceny
    - materiał na SSO (do zalania stropodachu ale bez izolacji go) około 100.000zł
    - robocizna SSO systemem zleconym jednej ekipie 64.000zł - wydaje mi się ok cena

    Jakieś sugestie, pytania? Mam bardzo ograniczoną wiedzę więc wszelkich rad i uwag chętnie wysłucham
    Ostatnio edytowane przez jeżu89 ; 28-02-2020 o 08:29

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Ładny dom, ale przejdę od razu do krytyki (po to tu przyszedłeś przecież

    * wjazd do garażu ze skrętem o 90 stopni jest niewygodny, o ile nie ma miejsca, żeby wziąć ten skręt na spokojnie, czyli jakieś minimum 10m od zewnętrznej krawędzi drogi do bramy garażowej. Wsiądź w auto, potestuj i zobacz, ile miejsca potrzebujesz, żebyś potem się nie męczył "celując", poprawiając. To taka drobnostka, ale potem irytuje.
    * naprawdę potrzebujesz aż tyle powierzchni garażowej? Jesteś jakimś entuzjastą motoryzacji, masz cenne albo kolekcjonerskie auta? Bo jeśli nie, to ogranicz tę powierzchnię (przerób na mieszkalną) i postaw wiatę na dwa auta naprzeciwko garażu, miedzy drogą a płotem. Zostaw sobie jeden garaż z tych trzech.
    * drugi stół w kuchni - naprawdę warto? Może to jakoś da się ciekawiej zagospodarować?
    * cały ten układ master bedroom - sorry, ale jest fatalny. dłuuuuuugi ciemny korytarz - będziesz nim dreptał i dreptał, ani to fajne, ani ładne, a jest to zmarnowana powierzchnia. Wejście do łazienki poprzez garderobę (znowu - ciemną i długą) - mnie też architekt tak namawiał, ale zmieniłem na ostatnią chwilę projekt. To jest niefajne, wchodzisz do czarnego pomieszczenia żeby dojść do łazienki. Czyli tak - najpierw idziesz korytarzem sypialnianym (ciemno), potem wchodzisz do garderoby (zupełnie ciemno, konieczne zapalenie światła) i potem wchodzisz do zupełnie ciemnej łazienki bez okien. Depresja gwarantowana. Moim zdaniem to miejsce w domu wymaga całkowitej przeróbki koncepcyjnej.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    - Zmiana studium i stworzenie od zera planu miejscowego 15.000zł
    Art. 21 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym czytałeś?

    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    Wstępne wyceny
    - materiał na SSO (do zalania stropodachu ale bez izolacji go) około 100.000zł
    - robocizna SSO systemem zleconym jednej ekipie 64.000zł - wydaje mi się ok cena
    Obydwie wyceny jak za darmo jak na dom 374m2 po podłogach. Jak ekipa miała jeszcze wolny termin w ciągu roku to bardzo uważaj, patrz na ręce, sprawdzaj jakość materiałów i prac i najważniejsze - płać z dołu.

    Zlecony, czyli materiały i organizacja wszystkiego po stronie wykonawcy?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jeżu89

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Zbąszyń (Wlkp)
    Kod pocztowy
    64-360
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Art. 21 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym czytałeś?
    Tak, ale teren nie był objęty w ogóle w studium i po naszej stronie był urbanista i to jemu płaciliśmy bo to on musiał wszystko napisać itp

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Obydwie wyceny jak za darmo jak na dom 374m2 po podłogach. Jak ekipa miała jeszcze wolny termin w ciągu roku to bardzo uważaj, patrz na ręce, sprawdzaj jakość materiałów i prac i najważniejsze - płać z dołu.

    Zlecony, czyli materiały i organizacja wszystkiego po stronie wykonawcy?
    280m = mieszkanie 190 + garaż 90
    Materiał po mojej stronie
    A ekipa spoko bo budowała moim dwóm znajomym i cieszą się dobrą opinią.
    Płać z dołu czyli po każdym etapie?



    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Ładny dom, ale przejdę od razu do krytyki (po to tu przyszedłeś przecież

    * wjazd do garażu ze skrętem o 90 stopni jest niewygodny, o ile nie ma miejsca, żeby wziąć ten skręt na spokojnie, czyli jakieś minimum 10m od zewnętrznej krawędzi drogi do bramy garażowej. Wsiądź w auto, potestuj i zobacz, ile miejsca potrzebujesz, żebyś potem się nie męczył "celując", poprawiając. To taka drobnostka, ale potem irytuje.
    mam przećwiczone - miejsca jest sporo
    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    * naprawdę potrzebujesz aż tyle powierzchni garażowej? Jesteś jakimś entuzjastą motoryzacji, masz cenne albo kolekcjonerskie auta? Bo jeśli nie, to ogranicz tę powierzchnię (przerób na mieszkalną) i postaw wiatę na dwa auta naprzeciwko garażu, miedzy drogą a płotem. Zostaw sobie jeden garaż z tych trzech.
    dwa auta, dwa motocykle, dwa rowery + żona ma działalność związaną z pielęgnacją i projektowaniem ogrodów więc jakaś kosiarka, wertykulator itp.
    A nie chcemy mieć dodatkowej wiaty na działce, ewentualnie na jedno auto tylko
    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    * drugi stół w kuchni - naprawdę warto? Może to jakoś da się ciekawiej zagospodarować?
    Pewnie, że się da - to tylko koncepcja - w planach jest jakaś wyspa z dwoma stołkami
    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    * cały ten układ master bedroom - sorry, ale jest fatalny. dłuuuuuugi ciemny korytarz - będziesz nim dreptał i dreptał, ani to fajne, ani ładne, a jest to zmarnowana powierzchnia. Wejście do łazienki poprzez garderobę (znowu - ciemną i długą) - mnie też architekt tak namawiał, ale zmieniłem na ostatnią chwilę projekt. To jest niefajne, wchodzisz do czarnego pomieszczenia żeby dojść do łazienki. Czyli tak - najpierw idziesz korytarzem sypialnianym (ciemno), potem wchodzisz do garderoby (zupełnie ciemno, konieczne zapalenie światła) i potem wchodzisz do zupełnie ciemnej łazienki bez okien. Depresja gwarantowana. Moim zdaniem to miejsce w domu wymaga całkowitej przeróbki koncepcyjnej.
    Początkowo były z korytarza drzwi do łazienki ale to żona marudziła że po co aż tyle, że można od garderoby i ogólnie cała ta koncepcja to jej a architekt mówił, że coś takiego już komuś zaprojektował i się sprawdza więc to woda na młyn dla żony Zostawiłem decyzje żonie i tak już zostało


    Dzięki za opinie i sugestie
    Papiery złożone o PnB i czekamy

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    Tak, ale teren nie był objęty w ogóle w studium i po naszej stronie był urbanista i to jemu płaciliśmy bo to on musiał wszystko napisać itp
    Przepis jasno precyzuje, kto ma sfinansować MPZP.
    MPZP nie jest niezbędne do budowy - wydaje się wtedy WZ.


    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    280m = mieszkanie 190 + garaż 90
    Napisałeś powierzchnia użytkowa 284m2. Garaż to nie jest powierzchnia użytkowa.

    Ale i tak cena za piękna, żeby była prawdziwa (nawet, jak na czarno, bez umowy, faktury i podatku i pracownicy też na czarno, bez ZUSów i podatku).

    Materiały - mnie już kilka lat temu materiały na 2,5x mniejszy dom kosztowały ponad 115K zł. A ceny znacząco wzrosły.

    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    Materiał po mojej stronie
    To budujesz metoda gospodarczą. I dopłacasz 15% VATu, bo gdyby to ekipa (będąca VATowcem) rozliczała, to płaciłbyś VAT 8%, a tak będzie 23%.


    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    A ekipa spoko bo budowała moim dwóm znajomym i cieszą się dobrą opinią.
    Płać z dołu czyli po każdym etapie?
    Nie szybciej, niż budują. Żebyś był stratny tylko czas, jak wyjadą w środku budowy do Niemiec, bo tam lepiej płacą.

    Jeszcze co do projektu - zupełnie bez sensu wystawione "ostrogi" przy wejściu i po drugiej stronie. To tylko radiator przecież, do tego robi ładnych kilka m2 powierzchni do ocieplenia i tynku. Czysta rozrzutność.
    Mam nadzieję, że nie wystawiasz stropu nada ganek i taras i to będą daszki odizolowane od konstrukcji domu? Bo inaczej to m3 styropianu (bo trzeba ten radiator odizolować z dołu i z góry), tynku, hydroizolacji itd.

    Ogrzewany garaż tej wielkości - luksus. Przy takiej powierzchni bram (w tym styku wylewki ze światem zewnętrznym) ogrzanie będzie kosztowne. Same bramy też tanie nie będą.

    Jedyne sensowne IMO połączenie z garażem w bryle jest przez wiatrołap. Gdzie będziesz trzymał kurtki i buty? Przyjedziesz samochodem i przez cały korytarz będziesz szedł do wiatrołapu, żeby się rozebrać?

    Okna narożne
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ne#post3972931

    Duże przeszklenia od południa bez okapu/zadaszenia to przegrzewanie strefy dziennej w upały z którą skuteczna walka będzie wymagała zadziwiająco mocnej klimy. Rolety - ciemność.

    Masz okna od podłogi do sufitu? To drogie rozwiązanie (nawet fiksy). Dużo byś zaoszczędził mieszcząc się w wymiarach standardowych profili i pakietów bez hartowania (czyli w okolicach 2,3m wysokości). Jak ktoś zaproponuje większe w standardowych technologiach to pamiętaj, że producenci w ogóle nie dają gwarancji na samoistne pekanie szyb.

    Masz projekt rekuperacji? Jak są poprowadzone rury przy stropodachu?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-02-2020 o 10:30

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przepis jasno precyzuje, kto ma sfinansować MPZP.
    MPZP nie jest niezbędne do budowy - wydaje się wtedy WZ.




    Napisałeś powierzchnia użytkowa 284m2. Garaż to nie jest powierzchnia użytkowa.

    Ale i tak cena za piękna, żeby była prawdziwa (nawet, jak na czarno, bez umowy, faktury i podatku i pracownicy też na czarno, bez ZUSów i podatku).

    Materiały - mnie już kilka lat temu materiały na 2,5x mniejszy dom kosztowały ponad 115K zł. A ceny znacząco wzrosły.



    To budujesz metoda gospodarczą. I dopłacasz 15% VATu, bo gdyby to ekipa (będąca VATowcem) rozliczała, to płaciłbyś VAT 8%, a tak będzie 23%.




    Nie szybciej, niż budują. Żebyś był stratny tylko czas, jak wyjadą w środku budowy do Niemiec, bo tam lepiej płacą.

    Jeszcze co do projektu - zupełnie bez sensu wystawione "ostrogi" przy wejściu i po drugiej stronie. To tylko radiator przecież, do tego robi ładnych kilka m2 powierzchni do ocieplenia i tynku. Czysta rozrzutność.
    Mam nadzieję, że nie wystawiasz stropu nada ganek i taras i to będą daszki odizolowane od konstrukcji domu? Bo inaczej to m3 styropianu (bo trzeba ten radiator odizolować z dołu i z góry), tynku, hydroizolacji itd.

    Ogrzewany garaż tej wielkości - luksus. Przy takiej powierzchni bram (w tym styku wylewki ze światem zewnętrznym) ogrzanie będzie kosztowne. Same bramy też tanie nie będą.

    Jedyne sensowne IMO połączenie z garażem w bryle jest przez wiatrołap. Gdzie będziesz trzymał kurtki i buty? Przyjedziesz samochodem i przez cały korytarz będziesz szedł do wiatrołapu, żeby się rozebrać?

    Okna narożne
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ne#post3972931

    Duże przeszklenia od południa bez okapu/zadaszenia to przegrzewanie strefy dziennej w upały z którą skuteczna walka będzie wymagała zadziwiająco mocnej klimy. Rolety - ciemność.

    Masz okna od podłogi do sufitu? To drogie rozwiązanie (nawet fiksy). Dużo byś zaoszczędził mieszcząc się w wymiarach standardowych profili i pakietów bez hartowania (czyli w okolicach 2,3m wysokości). Jak ktoś zaproponuje większe w standardowych technologiach to pamiętaj, że producenci w ogóle nie dają gwarancji na samoistne pekanie szyb.

    Masz projekt rekuperacji? Jak są poprowadzone rury przy stropodachu?
    Nie wszyscy budują dla excela. Niektórzy budują dla siebie.

  7. #7

    Domyślnie

    ogromna garderoba, malutkie pokoje dziecięce.
    wejście do łazienki lepiej mieć z korytarzyka.

    brak pomieszczenia składowania gospodarczego.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jeżu89

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Zbąszyń (Wlkp)
    Kod pocztowy
    64-360
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przepis jasno precyzuje, kto ma sfinansować MPZP.
    MPZP nie jest niezbędne do budowy - wydaje się wtedy WZ.
    Na tą działkę nie było możliwości wydania warunków zabudowy tym bardziej z płaskim dachem.




    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Napisałeś powierzchnia użytkowa 284m2. Garaż to nie jest powierzchnia użytkowa.

    Ale i tak cena za piękna, żeby była prawdziwa (nawet, jak na czarno, bez umowy, faktury i podatku i pracownicy też na czarno, bez ZUSów i podatku).

    Materiały - mnie już kilka lat temu materiały na 2,5x mniejszy dom kosztowały ponad 115K zł. A ceny znacząco wzrosły.

    to budujesz metoda gospodarczą. I dopłacasz 15% VATu, bo gdyby to ekipa (będąca VATowcem) rozliczała, to płaciłbyś VAT 8%, a tak będzie 23%.

    Nie szybciej, niż budują. Żebyś był stratny tylko czas, jak wyjadą w środku budowy do Niemiec, bo tam lepiej płacą.
    Cena faktyczna mam oferty - firma od wielu lat na rynku. Dwie inne rzuciły podobnymi kwotami.
    Co do ceny materiałów mogę wrzucić ofertę... materiały czyli stal na zbrojenia, strop teriva, bk ytong 24 600 (3000szt) i ytong 11,5 (1000szt) cement, klej, nadproża... itp 100.000 Brutto - na pewno wyjdą inne koszty po drodze ale takie mam wyceny - nie trzymam się sztywno, że tyle ma wyjść i koniec.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeszcze co do projektu - zupełnie bez sensu wystawione "ostrogi" przy wejściu i po drugiej stronie. To tylko radiator przecież, do tego robi ładnych kilka m2 powierzchni do ocieplenia i tynku. Czysta rozrzutność.
    Mam nadzieję, że nie wystawiasz stropu nada ganek i taras i to będą daszki odizolowane od konstrukcji domu? Bo inaczej to m3 styropianu (bo trzeba ten radiator odizolować z dołu i z góry), tynku, hydroizolacji itd.
    jeśli dobrze Cię rozumiem to odpowiem, że nie chce budować idealnie poprawnego i prostego w formie domu. te ostrogi mi akurat się podobają.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ogrzewany garaż tej wielkości - luksus. Przy takiej powierzchni bram (w tym styku wylewki ze światem zewnętrznym) ogrzanie będzie kosztowne. Same bramy też tanie nie będą.
    myślę, że tragedii nie będzie, a garaż nie musi mieć 20 stopni.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jedyne sensowne IMO połączenie z garażem w bryle jest przez wiatrołap. Gdzie będziesz trzymał kurtki i buty? Przyjedziesz samochodem i przez cały korytarz będziesz szedł do wiatrołapu, żeby się rozebrać?
    zazwyczaj i tak będe szedł w tamtą stronę więc nie widzę problemu.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Okna narożne
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ne#post3972931

    Duże przeszklenia od południa bez okapu/zadaszenia to przegrzewanie strefy dziennej w upały z którą skuteczna walka będzie wymagała zadziwiająco mocnej klimy. Rolety - ciemność.

    Masz okna od podłogi do sufitu? To drogie rozwiązanie (nawet fiksy). Dużo byś zaoszczędził mieszcząc się w wymiarach standardowych profili i pakietów bez hartowania (czyli w okolicach 2,3m wysokości). Jak ktoś zaproponuje większe w standardowych technologiach to pamiętaj, że producenci w ogóle nie dają gwarancji na samoistne pekanie szyb.

    Masz projekt rekuperacji? Jak są poprowadzone rury przy stropodachu?
    Nad oknem tarasowym jest przedłużenie dachu aż do dwóch filarów. Poza tym planujemy żaluzje

    Co do okien - architekt przewidział jedno okno 600x235 i dwa po 400x235 to z tych dużych więc myślę, że cena co najwyżej przyprawi mnie o szybsze bicie serca a nie zabije

    Projekt rekuperacji - oczywiście. Najlepsza skuteczność miałbym przy wymienniku na środku instalacji czyli domu, ale z przyczyn rozmieszczenia pomieszczeń byłoby to niemożliwe


    Dziękuje za wszystkie uwagi i opinie uważam, że są bardzo rzeczowe. Żałuje jednak, że wcześniej nie założyłem tu tematu bo widzę, że forumowicze mają bardzo profesjonalną wiedzę

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wydaje mi się, że najlepszym miejscem będzie dział dzienniki budowy

  10. #10

    Domyślnie

    Zastanówcie się nad zamiano ‘WC z GARDEROBO’

    Ostatnio edytowane przez Wiktor1111 ; 28-02-2020 o 18:56

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    Co do ceny materiałów mogę wrzucić ofertę... materiały czyli stal na zbrojenia, strop teriva, bk ytong 24 600 (3000szt) i ytong 11,5 (1000szt) cement, klej, nadproża... itp 100.000 Brutto - na pewno wyjdą inne koszty po drodze ale takie mam wyceny - nie trzymam się sztywno, że tyle ma wyjść i koniec.
    XPS na fundament? Papa/szlam? Beton (u mnie ponad 20K zł razem z pompą)? Bloczki fundamentowe? Piasek zasypowy? Komin? Kanalizacja pod chudziaka? Tarcica na szalunki? Drobiazgi typu wkręty, kołki, kotwy, drut wiązałkowy itp. itd. Masz to w wycenie?
    Obstawiam, że materiały mniej niż 200K nie wyjdą. Szybciej w okolicach 250K albo i więcej.


    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    jeśli dobrze Cię rozumiem to odpowiem, że nie chce budować idealnie poprawnego i prostego w formie domu. te ostrogi mi akurat się podobają.
    Kotwienie ozdóbek w konstrukcji to mostki termiczne i koszty termoizolacji. Takie gadżety można realizować jako samonośne, odseparowane od konstrukcji domu. Do tego ryzyko skopania hydroizolacji (a dobre zrobienie tanie nie będzie).
    Na wizualizacjach te "daszki" wyglądają, jakby to był nieocieplony strop wystawiony na zewnątrz. Jakie masz PCHE/świadectwo energetyczne w projekcie?

    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    myślę, że tragedii nie będzie, a garaż nie musi mieć 20 stopni.
    A ile musi mieć, żeby ściana w sypialni nie była zimna? Będziesz garaż grzał - jak nie systemem ogrzewania, to ścianą do części mieszkalnej, skoro nie dałeś tam termoizolacji.


    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    zazwyczaj i tak będe szedł w tamtą stronę więc nie widzę problemu.
    Ja tam mam obiekcje w chodzeniu w butach (niestety, zdarza mi się wdepnąć w kał psi) tam, gdzie mi dzieci biegają boso. Co gorsza chodzę po chodnikach w mieście, gdzie deszcz zamienia tenże kał w breję, że nie da się w tym butów nie wybrudzić. Ale co kto lubi - znajoma cieszyła się, jak raczkujące dziecko lizało buty w przedpokoju stwierdzając "a, to tylko update flory bakteryjnej".

    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    Projekt rekuperacji - oczywiście. Najlepsza skuteczność miałbym przy wymienniku na środku instalacji czyli domu, ale z przyczyn rozmieszczenia pomieszczeń byłoby to niemożliwe
    Instalacja na trójnikach - więc rury po 125 albo i 150mm? I nawiew przecina się z wywiewem? I będzie to prowadzone gdzie? Nad stropem? czy te 25-30cm (+ grubość sufitu podwieszanego) tracisz z wysokości pomieszczeń, żeby zrobić sufit podwieszany?
    Przytłaczająca większość instalacji rekuperacji jest robiona na flexach 63mm. Takie na trójnikach i rurach spiro to raczej w centrach handlowych i obiektach przemysłowych.
    A wyciągnięcie obok siebie czerpni i wyrzutni nad dach jest niezgodne z logiką (czerpnia będzie zaciągała z wyrzutni) i z rozporządzeniem w sprawie WT. W praktyce najlepiej zrobić w czerpnię w ścianie a wyrzutnię przez dach.

    Najcenniejsza IMO elewacja, południowo-zachodnia to garaż? I jeszcze zasłaniąjący plus ekstra ostroga do zacieniania północno-zachodniej elewacji i taki układ (cofnięcie ściany i zadaszenie), żeby przypadkiem do salonu światło nie zajrzało przez żadne okno. Gabinet niby przeszkolny - a ciemno jak w jaskini. I tyle okien od północy? Byłem przekonany, że elewacja która na obrazkach północno-wschodnia to południowo-zachodnia. Wtedy orientacja domu miała sens... A tak... No, nie popisał się architekt.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-02-2020 o 10:34

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jeżu89

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Zbąszyń (Wlkp)
    Kod pocztowy
    64-360
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor1111 Zobacz post
    Zastanówcie się nad zamiano ‘WC z GARDEROBO’

    W sumie miałoby to sens - większa "prywatność" na toalecie gdy salon pełen gości - dzięki! celna uwaga
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    XPS na fundament? Papa/szlam? Beton (u mnie ponad 20K zł razem z pompą)? Bloczki fundamentowe? Piasek zasypowy? Komin? Kanalizacja pod chudziaka? Tarcica na szalunki? Drobiazgi typu wkręty, kołki, kotwy, drut wiązałkowy itp. itd. Masz to w wycenie?
    Obstawiam, że materiały mniej niż 200K nie wyjdą. Szybciej w okolicach 250K albo i więcej.
    Komina faktycznie nie mam wyliczonego, wkrętów i drobiazgów też nie ale pisałem wyżej, że na pewno coś dojedzie. Piasek mam za darmo akurat Ocieplenia fundamentu też nie mam wyliczonego
    I kanalizacji też nie wliczałem
    Reszta cen w pliku (ytong będzie zmieniony na 24 w klasie 600 - cena 7.98 netto za sztuke)



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kotwienie ozdóbek w konstrukcji to mostki termiczne i koszty termoizolacji. Takie gadżety można realizować jako samonośne, odseparowane od konstrukcji domu. Do tego ryzyko skopania hydroizolacji (a dobre zrobienie tanie nie będzie).
    Na wizualizacjach te "daszki" wyglądają, jakby to był nieocieplony strop wystawiony na zewnątrz. Jakie masz PCHE/świadectwo energetyczne w projekcie?
    może to i mój błąd, że wstawiłem koncepcję a nie gotowy projekt i dlatego tak to widać ale te ostrogi nie są fundamentowane ani jako przedłużenie ścian nośnych. Poza tym mają może 0,5m wysokości

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A ile musi mieć, żeby ściana w sypialni nie była zimna? Będziesz garaż grzał - jak nie systemem ogrzewania, to ścianą do części mieszkalnej, skoro nie dałeś tam termoizolacji.
    Myślę, że najwyżej ocieplę sciąnę w garażu - dzięki za poradę

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Instalacja na trójnikach - więc rury po 125 albo i 150mm? I nawiew przecina się z wywiewem? I będzie to prowadzone gdzie? Nad stropem? czy te 25-30cm (+ grubość sufitu podwieszanego) tracisz z wysokości pomieszczeń, żeby zrobić sufit podwieszany?
    Przytłaczająca większość instalacji rekuperacji jest robiona na flexach 63mm. Takie na trójnikach i rurach spiro to raczej w centrach handlowych i obiektach przemysłowych.
    A wyciągnięcie obok siebie czerpni i wyrzutni nad dach jest niezgodne z logiką (czerpnia będzie zaciągała z wyrzutni) i z rozporządzeniem w sprawie WT. W praktyce najlepiej zrobić w czerpnię w ścianie a wyrzutnię przez dach.
    Dzięki za cenne uwagi. Ja się na tym nie znam więc bede skazany na innych i to co mi dobre dusze taka jak Ty podpowiedzą. Do wykonania jeszcze sporo czasu
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Najcenniejsza IMO elewacja, południowo-zachodnia to garaż? I jeszcze zasłaniąjący plus ekstra ostroga do zacieniania północno-zachodniej elewacji i taki układ (cofnięcie ściany i zadaszenie), żeby przypadkiem do salonu światło nie zajrzało przez żadne okno. Gabinet niby przeszkolny - a ciemno jak w jaskini. I tyle okien od północy? Byłem przekonany, że elewacja która na obrazkach północno-wschodnia to południowo-zachodnia. Wtedy orientacja domu miała sens... A tak... No, nie popisał się architekt.
    Na przedstawionej koncepcji zagospodarowania działki widać ile mamy miejsca i z której strony jest dojazd. Były pewne wymuszenia ale Analizowaliśmy to pod tymi aspektami i nam do odpowiada

  13. #13

    Domyślnie

    Nie chce Cię straszyć, ale tak jak Kaizen napisał, wyliczenia mocno niedoszacowane. Ja teraz jestem niedawno co po wycenach, 299 m2 w tym 45 garaż i kotłownia czyli powierzchnia podobnie jak u Ciebie i wyceny z materiałem to było pomiędzy 400, a 500 tyś. Oczywiście u mnie jest mnóstwo żelbetu, zbrojeń i dwa piętra, a tu masz parterówkę ale i tak musisz zweryfikować budżet. Do tego pamiętaj jedną rzecz, co mnie z kolei zwodziło ale to może po prostu pod tym względem wyszła moja głupota Dziwiło mnie jak ludzie mówili, że oni SSO postawili 100.000 zł taniej - no ale 90% domów to skośne i oni później musieli robić dach, co już w SSO uwzględniane nie jest

  14. #14

    Domyślnie

    [QUOTE=jeżu89;7914588]









    Wracajac do wyjscia na taras obok kuchni , to okno wydaje mi sie na tyle szerokie, ze spokojnie zmiesci sie siedzisko + jedno otwierane skrzydlo. Ale to tak na marginesie, po prostu rzucil mi sie w oczy ewidentny dyskomfort w projekcie, ktory niestety wystepuje w wiekszosci gotowcow

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jeżu89

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Zbąszyń (Wlkp)
    Kod pocztowy
    64-360
    Posty
    14

    Domyślnie

    [QUOTE=ariater;7917471]
    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post









    Wracajac do wyjscia na taras obok kuchni , to okno wydaje mi sie na tyle szerokie, ze spokojnie zmiesci sie siedzisko + jedno otwierane skrzydlo. Ale to tak na marginesie, po prostu rzucil mi sie w oczy ewidentny dyskomfort w projekcie, ktory niestety wystepuje w wiekszosci gotowcow
    otóż to nie jest gotowiec a projekt indywidualny ale nie mogłem tego tematu przejść z żoną

  16. #16

    Domyślnie

    Wiem, ze indywidualny . Tym gorzej . Czyli sami sobie, z wlasnej, nieprzymuszonej woli...
    Pomierz wszystko dokladnie, i moze na jakies drzwi sie zgodzi. W koncu ona tez czesciej bedzie dygac ze sprzetem na taras, niz siedziec z ksiazka przy oknie. Jak jest ladna pogoda, to z ta ksiazka przyjemniej posiedziec na zewnatrz, a jak jest paskudnie, to siedzi sie na sofie albo w fotelu, bo od okna ciagnie.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak na indywidualny to dużo rozwiązań przypadkowych, na zasadzie "jakoś się upchnie".
    Ja na ten przykład odwróciłabym dom, aby kuchnia i spiżarka miały szybkie połączenie z garażem - wygoda we wnoszeniu zakupów.
    Wielka, rozłożysta chata i główna łazienka master bedroom bez okna?
    Pralnia będzie między garażami?
    pokoje dzieci z bardzo słabym doświetleniem światłem naturalnym.
    Ma się wrażenie, ze najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem będzie gabinet.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 07-03-2020 o 18:52

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jeżu89

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Zbąszyń (Wlkp)
    Kod pocztowy
    64-360
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ariater Zobacz post
    Wiem, ze indywidualny . Tym gorzej . Czyli sami sobie, z wlasnej, nieprzymuszonej woli...
    Pomierz wszystko dokladnie, i moze na jakies drzwi sie zgodzi. W koncu ona tez czesciej bedzie dygac ze sprzetem na taras, niz siedziec z ksiazka przy oknie. Jak jest ladna pogoda, to z ta ksiazka przyjemniej posiedziec na zewnatrz, a jak jest paskudnie, to siedzi sie na sofie albo w fotelu, bo od okna ciagnie.
    żona stwierdziła, że skoro ja wybrałem płaski dach i duże przeszklenia salonu to ona chociaż chce mieć taki parapet A przejść przez salon to nie będzie problem... tak myślę
    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jak na indywidualny to dużo rozwiązań przypadkowych, na zasadzie "jakoś się upchnie".
    Ja na ten przykład odwróciłabym dom, aby kuchnia i spiżarka miały szybkie połączenie z garażem - wygoda we wnoszeniu zakupów.
    Wielka, rozłożysta chata i główna łazienka master bedroom bez okna?
    Pralnia będzie między garażami?
    pokoje dzieci z bardzo słabym doświetleniem światłem naturalnym.
    Ma się wrażenie, ze najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem będzie gabinet.
    Nam wydaje się właśnie dosyć przemyślany
    Oczywiście - jest pare wymuszeń podyktowanych położeniem lasu dojazdu itp
    Kuchnie i salon chcieliśmy mieć od strony lasu a garaże od strony wjazdu i tak wyszło
    Widać to na tym:


    ale wszelkie za i przeciw przemyśleliśmy i wydaje nam się wszystko ok.
    Tak to sobie wymarzyliśmy
    Ostatnio edytowane przez jeżu89 ; 10-03-2020 o 08:31

  19. #19

    Domyślnie

    [QUOTE=jeżu89;

    ale wszelkie za i przeciw przemyśleliśmy i wydaje nam się wszystko ok.
    Tak to sobie wymarzyliśmy [/QUOTE]

    I tego sie trzymac !

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post


    ale wszelkie za i przeciw przemyśleliśmy i wydaje nam się wszystko ok.
    nie rozumiem logiki umiejscowienia domu. Dosunięty do południowej granicy działki, żeby ogród był od północy? I do tego koszt zbudowania dojazdu. Ja robiłem odwrotnie, bo wjazd mam od południa - ale garaż/wiata będzie przy drodze (raz koszty, dwa powierzchnia biologicznie czynna i tak u mnie jest na granicy limitu).
    Obrócłlbym to o 180 albo i 270* - dom przy drodze, ogród i taras od południa.

    Ten las jest zapisany w MPZP czy za rok/dwa/piętnaście będzie wycięty? Wolałbym przed oknami salonu i tarasem mieć swój teren i decydować o jego aranżacji.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-03-2020 o 09:28

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony