dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie Wieniec attyki - czy konieczny?

    Witam forumowiczów,
    chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa wieńców na ścianach attyki.
    Buduję dom w którym są dwie pełne kondygnacje, spięte obwodowo wieńcem.
    Na tym będzie dach płaski okolony attyką (szczegół na rysunku). Projekt zakłada wykonanie wieńca nad ostatnią warstwą bloczków attyki (których będzie 2 warstwy). Zastanawiam się, czy ten wieniec jest konieczny? Raz, że dużo przy tym roboty (łatwiej mi wymurować 3 warstwy zamiast 2 a nie szalować, zbroić, lać beton).
    Uprzedzając - tak, w projekcie jest wieniec. Tyle że zapytałem projektanta czy obecność tego wieńca jest czymś konkretnym poparta i usłyszałem odpowiedz, że "tak się robi", co mnie nie koniecznie satysfakcjonuje. Koniec końców i tak pewnie zrobię ten wieniec ale może warto pomęczyć projektanta, żeby to zmienić.
    Co o tym sądzicie, macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

    Pozdrawiam,
    Michał
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rys1.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	75,7 KB
ID:	441281  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Bez wieńca ciężko będzie zamocować obróbki attyki, dodatkowo wieniec usztywni tą ściankę, czy musi mieć 24x24 , pewnie w tym przypadku nie, ale coś 12x24 2#12 bym zrobił. I nie widać ocieplenia wieńca od góry -powinno być.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    W rzeczywistości dach będzie zrobiony trochę inaczej niż w projekcie: styropianu będzie 30cm + styro spadkowe a na wierzchu będzie warstwa dociskowa (wylewka z miksokreta), więc przy ścianach wieniec będzie wystawał pewnie max 15-20cm.
    Wieniec będzie ocieplony z każdej strony, od góry dam styrodur, który chciałem kleić do bloczków (zaprawa klejowa na grzebień) + co jakiś czas mocowanie mechaniczne a obróbki planowałem kleić enkolitem prosto to styroduru.
    Wymiar tego wieńca nie ma dla mnie takiego znaczenia. Chodzi o to, że robię to wszystko samemu a szalowanie to zawsze upierdliwa robota, zwłaszcza 6m nad ziemią, potem trzeba rozszalować - masa pracy. Jak można z czegoś zrezygnować, bo nie pełni konkretnej funkcji konstrukcyjnej to było by to mi na rękę.
    Pytanie czy usztywnienie ściany o wysokosci 72cm, która będzie "wypełniona" styropianem i betonem jest faktycznie potrzebna. Parcia na zewnątrz praktycznie żadne, dach opierał się na tym nie będzie..ostatecznie można by w narożnikach wkleić "L-ki" z prętów.
    PN-B-03002 (Konstrukcje murowe Projektowanie i obliczanie), że "w budynkach ze ścianami murowymi przewidzieć należy wieńce żelbetowe, obiegające w poziomie stropu wszystkie ściany konstrukcyjne w budynku" - w poziomie stropu -> tam mam wieńce.

    Nie chcę podważać kompetencji mojego projektanta.. czasem po prostu jest tak, że ktoś podchodzi "tak się zawsze robiło, zrób i Pan i nie wydziwiaj"

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Miałam w projekcie i nie zrobiłam. To kompletnie bez sensu wydatek i konstruktor też nie umiał uzasadnić jakim to wielkim siłom będzie podlegała warstwa dwóch bloczków.

    Nie rozumiem co ma wieniec do obróbek blacharskich. Ja mam obróbki bez wieńca. Do bloczków mocowana jest deska a do deski blacha.

  5. #5

    Domyślnie

    Zasada że ściany murowane muszą być wieńczone i dlatego w projektach to jest. Na blokach często nie robi się wieńców przy 3 warstwach bloczków, które będą obrobione styropianem, nie widać pęknięć.Jakby ściana była odsłonięta bez wyprawki styropianowej, tylko surowa lub z tynkiem, to wieniec musi być.

    Możesz 3 warstwę zrobić z kształtek U wtedy nie musisz szalować a i wieniec będziesz miał.

    Siły działające to skurcz i wieniec go niweluje.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kto robi bez warstwy ocieplenia w dzisiejszych czasach?

    Na dodatek ta zasada jakoś nie obowiązuje przy ściankach szczytowych,które są o wiele wyższe.

  7. #7

    Domyślnie

    Przy szczytowych obowiązuje, jak nie po całości to łamane skośnie i poziomo..A brak jest niedoróbką. Kiedyś stosowano wieńce ceglane na szczytach, ale one bardziej pękały niż szczyt.

    Szczyty mają kształt trójkąta, dolna warstwa najdłuższa jest dociskana kolejnymi (taki wieniec teoretyczny), a im wyżej tym długość mniejsza i siły mniejsze.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie rozumiem co ma wieniec do obróbek blacharskich. Ja mam obróbki bez wieńca. Do bloczków mocowana jest deska a do deski blacha.
    Dlatego w czasie wiatru cześć obróbek odlatuje i lata po okolicy. Większość mocowań dostępnych ma znikoma nośność "w bloczkach".

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za wyrażone opinie.
    Nie bardzo wiem dlaczego deska mocowana do gazobetonu miała by odlecieć a ta mocowana do betonu nie.. to tylko kwestia doboru rodzaju i ilości mocowania. Jak ktoś montował na kołki szybki montaż to i pewnie obróbki latały po okolicy

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Oooo, jeśli nie widzisz różnicy w mocowaniu do betonu a do bloczka no to klękajcie narody! Różnicę może "zrozumisz" , gdy spadnie ci taka deska na głowę. Może zrozu.....

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Projekt zakłada wykonanie wieńca nad ostatnią warstwą bloczków attyki (których będzie 2 warstwy).
    Zastanawiam się, czy ten wieniec jest konieczny?
    ...
    Uprzedzając - tak, w projekcie jest wieniec. Tyle że zapytałem projektanta czy obecność tego wieńca jest czymś konkretnym poparta i usłyszałem odpowiedz, że "tak się robi", co mnie nie koniecznie satysfakcjonuje.
    Koniec końców i tak pewnie zrobię ten wieniec ale może warto pomęczyć projektanta, żeby to zmienić.
    Co o tym sądzicie, macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

    Pozdrawiam,
    Michał
    1. Wieniec nie jest konieczny. Kiedyś się nie robiło i ludzie też żyli.
    2. Wieńce "robi się" - prawda.
    3. To jest najlepsze:
    Koniec końców i tak pewnie zrobię ten wieniec ale może warto pomęczyć projektanta, żeby to zmienić.
    Chcesz męczyć projektanta żeby to zmienił ale chcesz zrobić?
    4. Ok, projektant to zmieni i jak coś będzie się działo to polecisz z pretensjami do projektanta?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    ja mam 3 warstwy gazobetonu jako attyka, ocieplone, na to osb, i blacha. długi wkręt w pustak ma bardzo dużą siłę trzymania nie ma możliwości żeby to wiatr zerwał.
    zepsuć mocowanie blacharki można też i z wieńcem.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam podobnie. Kilka wichur już było przez te 5 lat.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    4. Ok, projektant to zmieni i jak coś będzie się działo to polecisz z pretensjami do projektanta?
    Bardziej chodzi o to żeby.. ja wiem, przeliczyć to? Bo mocowania obróbki blacharskiej do gazobetonu się nie obawiam.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Bardziej chodzi o to żeby.. ja wiem, przeliczyć to? Bo mocowania obróbki blacharskiej do gazobetonu się nie obawiam.
    Co ci ma policzyć projektant? Wieniec to jest rozwiązanie konstrukcyjne - zalecane. Sądzę że projektant nie wykreśli ci wieńca ale powie ci nie chcesz nie rób .

  16. #16

    Domyślnie

    Żaden wieniec w tym miejscu nie jest potrzebny! Na 100%
    Mało tego jest zbędnym wydatkiem, a w niektórych przypadkach może nawet zaszkodzić, obciążając niepotrzebnie dach.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Żaden wieniec w tym miejscu nie jest potrzebny! Na 100%
    Mało tego jest zbędnym wydatkiem, a w niektórych przypadkach może nawet zaszkodzić, obciążając niepotrzebnie dach.
    Jak wieniec stojący/ lezący na ścianie wpływa na obciążenie dachu ? Ciekawe.

  18. #18

    Domyślnie

    Wszystko jest ujęte w normach i WT, nawet długości murów z różnych materiałów i z tego biorą się projekty. A jak projektant nie umie uzasadnić wieńca to albo zapomniał o zasadach albo nie umiał ( co często się zdarza) .

    Czy brak wieńca spowoduje katastrofę budowlaną w tym wypadku? Na 99 procent nie, ale " co gdyby?" jakiś niesprzyjający zbieg okoliczności spowodował że z braku wieńca coś się stanie?

    Autor wątku już jest nastawiony że to nie jest potrzebne, więc chyba nie ma co przekonywać

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Wszystko jest ujęte w normach i WT, nawet długości murów z różnych materiałów i z tego biorą się projekty. A jak projektant nie umie uzasadnić wieńca to albo zapomniał o zasadach albo nie umiał ( co często się zdarza) .

    Czy brak wieńca spowoduje katastrofę budowlaną w tym wypadku? Na 99 procent nie, ale " co gdyby?" jakiś niesprzyjający zbieg okoliczności spowodował że z braku wieńca coś się stanie?

    Autor wątku już jest nastawiony że to nie jest potrzebne, więc chyba nie ma co przekonywać
    Nie na 99, a na 100% nic się nie stanie. Wieniec na attyce to bezsens.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony