dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 64
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Charlie92

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Baranów
    Kod pocztowy
    96-314
    Posty
    5

    Domyślnie Fotowoltaika a ogrzewanie mieszkania

    Witam,
    Mieszkam na wyremontowanym poddaszu (45m2),
    W najbliższym czasie czeka mnie rozbudowa do ok. 100m2.
    Póki co ogrzewam mieszkanie kominkiem i przy rozbudowie będę musiał pomyśleć o jakimś docelowym systemie ogrzewania.
    Dodam, że w mojej okolicy nie ma przyłącza gazu i w grę wchodzi budowa kotłowni na kociol eko groszek i budowa instalacji co.
    Z tym wiąże się przebudowa istniejącego mieszkania czyli dziurawienie ścian i montaż kaloryferów.
    Zastanawiam się nad nowymi technologiami w tym nad panelami fotowoltaicznymi.
    Czy możliwy byłby montaż dużej instalacji fotowoltaicznej generującej nadwyżki i w istniejącym już mieszkaniu montaż grzejników elektrycznych olejowych bez przeciągania rur i budowy kotłowni?

    Dodam że póki co spałam ok 6m3 drewna dobrej jakości w ciągu sezonu grzewczego.
    Czy to jest wogole możliwe i jak duża musiała by być taka instalacja?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W przypadku mieszkania problemem będzie umieszczenie instalacji na części wspólnej - dach nie jest Twój. Więc zacznij od tego, czy dostaniesz na to zgodę (wątpię).
    Sprawdź, jaki masz kabel i możliwą do uzyskania moc umowną (instalacja PV nie może mieć większej mocy, niż moc umowna). Jak masz za cienki kabel do rozdzielnicy - rozpoznaj temat możliwości podpięcia grubszego.
    Jak powyższe wypadnie pozytywnie (jestem pod tym względem pesymistą) to czeka Cię oprócz montażu PV prucie ścian i dokładanie osobnego kabla do każdego grzejnika.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Charlie92

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Baranów
    Kod pocztowy
    96-314
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dom jest wspólny z moimi rodzicami, myślałem o montażu podlicznika.
    Dach jest duży, z dwoma bokami na stronę południową.
    Grzejniki nie mogą być podłączone do istniejącej sieci elektrycznej? (Kable min 2,5)
    Myślałem o zasilaniu całego mieszkania, nie tylko ogrzewania.
    W tej chwili mam zużycie miesięczne z ogrzewaniem wody elektrycznie ok 500kWh msc.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Charlie92 Zobacz post
    Dom jest wspólny z moimi rodzicami, myślałem o montażu podlicznika.
    Znalazłeś jakiś podlicznik dwukierunkowy?

    Cytat Napisał Charlie92 Zobacz post
    Grzejniki nie mogą być podłączone do istniejącej sieci elektrycznej? (Kable min 2,5)
    Urządzenia o mocy powyżej 2kW powinny mieć własny obwód.
    Jakiej mocy miałyby być te grzejniki? Jakie są, to wiem - pytanie, jakiej mocy potrzebujesz do ogrzania i na ile grzejników to podzielisz.

    Jak dasz mocniejsze grzejniki (a obstawiam, że najsensowniej będzie największe, jakie znajdziesz) podepniesz razem z innym urządzeniem mocniejszym niż ładowarka telefonu to będzie wywalało zabezpieczenia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-03-2020 o 11:39

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Charlie zacznij od podstawy tzn obliczenia zapotrzebowania twojego mieszkania na ciepło. Jeżeli dom jest dobrze ocieplony to moc grzejników nie musi byc duża np u mnie budynek 15x8m ytong ocieplony 12 cm styropianu i wystarczy moc 6 kW - natomiast celowo przewymiarowałem ponieważ dobierałem do budynku który był jeszcze nie ocieplony.
    Jak już to będziesz wiedział dobierz sobie moc grzejnika do kubatury każdego pokoju. Przy dobrze ocieplonym budynku do pokoju przykładowo 12m2 wystarczy grzejnik o mocy 1kW. Jeżeli masz nową instalacje elektryczną w domu to zapewne każdy pokój jest na własnym bezpieczniku, podobnie jak oświetlenie , kuchnia itp. Jeżeli tak jest to instalacja na kablach 2,5 spokojnie wytrzyma obciążenie grzejnikami. Sam grzeje dom grzejnikami powierzchniowo akumulacyjnymi po 2kW każdy, w salonie 2,5 kW i jest ok. Pamiętaj też ze grzejniki nie będą działały naraz i ciągle tylko będę się wyłączały i włączały w zależności od tego co im rozkaże termostat

  6. #6

    Domyślnie

    Witam jak koledzy wcześniej zauważyli zacznij od odwiedzenia strony ciepłowłaściwe obliczysz sobie zapotrzebowanie domu na ciepło.
    Druga sprawa to zastanów się jak w chwili obecnej ogrzewacie z rodzicami dom. I czy warto rozdzielać ogrzewanie, czy nie połączyć tego w jedno wspólnie rozliczając koszta.
    Sama instalacja PV to nie problem ale
    Po pierwsze wybierz sposób jej wykorzystania do ogrzewania, do wyboru: Pompa ciepła, kocioł elektryczny, kocioł indukcyjny, promienniki podczerwieni.
    Tu trzeba się dobrze zastanowić. i duży wpływ na wybór ma zapotrzebowanie budynku i zasobność portfela.
    Jak już masz zapotrzebowanie i wybrane "źródło ciepła" to sprawdź iego zapotrzebowanie względem umowy z dostawcą energii.
    możliwe że będziesz musiał wystąpić o zwiększenie przydziału mocy.
    Na samym końcu zakup i montaż instalacji PV
    Instalacja PV montujemy do instalacji odbiorczej minimalny przekrój przewodów w instalacji to 4mm2. taki przewód raczej powinieneś znaleźć w rozdzielni, jeżeli go nie ma to też należy zmodernizować rozdzielnie. No i oczywiście uziom min 16 mm2.
    "Opinie są jak dziury w dupie każdy ma własną" McCain

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mefi100 Zobacz post
    Witam jak koledzy wcześniej zauważyli zacznij od odwiedzenia strony ciepłowłaściwe obliczysz sobie zapotrzebowanie domu na ciepło.
    A co polecisz, żeby policzyć zyski bytowe i słoneczne, żeby je odjąć od tego, co wyliczy CW, żeby się dowiedzieć, ile ciepła trzeba dostarczyć systemem grzewczym?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co polecisz, żeby policzyć zyski bytowe i słoneczne, żeby je odjąć od tego, co wyliczy CW, żeby się dowiedzieć, ile ciepła trzeba dostarczyć systemem grzewczym?
    Stronka którą podałem ma sporo niedoróbek, między innymi brak w jej obliczeniach wspomnianych zysków bytowych.
    Jednak na potrzeby laika i w celach wykonania przybliżonych obliczeń w zupełności wystarczy.
    Mogę się mylić i jeżeli tak jest proszę mnie poprawić, ale jeżeli chcemy wliczać zyski bytowe należało by też uwzględnić ich straty ( wychodzenie, wchodzenie do domu itd )
    "Opinie są jak dziury w dupie każdy ma własną" McCain

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mefi100 Zobacz post
    Stronka którą podałem ma sporo niedoróbek, między innymi brak w jej obliczeniach wspomnianych zysków bytowych.
    Jednak na potrzeby laika i w celach wykonania przybliżonych obliczeń w zupełności wystarczy.
    Mogę się mylić i jeżeli tak jest proszę mnie poprawić, ale jeżeli chcemy wliczać zyski bytowe należało by też uwzględnić ich straty ( wychodzenie, wchodzenie do domu itd )
    Doprawdy? U mnie zyski bytowe i słoneczne to 6MWh/r. I w sumie by się zgadzało, że CW wylicza mi zapotrzebowanie na 8MWh... Tyle, że systemem grzewczym potrzebuję z tego dostarczyć niewiele ponad 2MWh/r... Rzeczywiście drobna różnica...
    Straty są policzone.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Charlie92 Zobacz post
    Dom jest wspólny z moimi rodzicami, myślałem o montażu podlicznika.
    Dach jest duży, z dwoma bokami na stronę południową.
    Grzejniki nie mogą być podłączone do istniejącej sieci elektrycznej? (Kable min 2,5)
    Myślałem o zasilaniu całego mieszkania, nie tylko ogrzewania.
    W tej chwili mam zużycie miesięczne z ogrzewaniem wody elektrycznie ok 500kWh msc.
    masz 500 kWh w miesiąc? ....czym tyle nakręcasz? to 6000 kWh rocznie

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Moim zdaniem zyski bytowe można pominąć biorąc pod uwagę NIECENTRALNE ogrzewanie elektryczne grzejnikami. Jeżeli przewymiarujesz moc grzejników elektrycznych to absolutnie nic się nie stanie i twoje rachunki za energie nie będą większe ponieważ to termostat w pokoju lub na grzejniku steruje grzejnikiem elektrycznym. Przewymiarowany pod względem mocy grzejnik elektryczny będzie po prostu krócej pobierał prąd aby nagrzać pomieszczenie niż taki nie przewymiarowany.Napisze inaczej oba grzejniki aby ogrzać to samo pomieszczenie do tej samej temperatury pobiorą taką samą ilośc kWh z sieci tylko ten przewymiarowany będzie ją pobierał krócej .
    Jedyne co może stanowić problem to przydział mocy w ZE bo jeżeli mocno przewymiarujesz to automatycznie będziesz musiał wystąpić do ZE o większy przydział mocy - ale to żaden problem. Lepiej mieć większy przydział mocy niż później płacić ZE kary za przekroczenie mocy umownej. Ja mam przydział 10 kW w taryfie c11 ( na firme) grzejników o mocy 8 kW i jeszcze nigdy nie udało mi się pobrać mocy maxymalnej a nawet do niej zbliżyc - mam taką pozycje na fakturze. Oznacza to że nigdy grzejniki nie pracowały naraz -każdy grzejnik ma swój bardzo dokładny termostat który steruje grzejnikiem tak aby osiągnąć dokładną zadaną temp w pokoju nie wyższą ani nie niższą - a przecież oprócz grzejników mam jeszcze inne sprzęty elektryczne które pobierają prąd z sieci w tym samym czasie.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 01-03-2020 o 14:23

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    masz 500 kWh w miesiąc? ....czym tyle nakręcasz? to 6000 kWh rocznie
    zapewne bojler elektryczny

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Doprawdy? U mnie zyski bytowe i słoneczne to 6MWh/r. I w sumie by się zgadzało, że CW wylicza mi zapotrzebowanie na 8MWh... Tyle, że systemem grzewczym potrzebuję z tego dostarczyć niewiele ponad 2MWh/r... Rzeczywiście drobna różnica...
    Straty są policzone.
    Szczerze zazdroszczę wyniku 2MWh/r.
    W moim przypadku wyliczenia względem faktycznie dostarczonej energii pokrywają się.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    zapewne bojler elektryczny
    zapewne ma grubą grzałkę

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    Moim zdaniem zyski bytowe można pominąć biorąc pod uwagę NIECENTRALNE ogrzewanie elektryczne grzejnikami.
    Mowa nie o obciążeniu (kW), a o zapotrzebowaniu na ciepło (kWh)

    Jeżeli przewymiarujesz instalację PV, to wydasz kasę a prąd za darmo będziesz bezpowrotnie oddawał ZE.


    Cytat Napisał Mefi100 Zobacz post
    Szczerze zazdroszczę wyniku 2MWh/r.
    W moim przypadku wyliczenia względem faktycznie dostarczonej energii pokrywają się.
    Szczerze współczuję braku zysków bytowych i słonecznych.

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Charlie92

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Baranów
    Kod pocztowy
    96-314
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    zapewne bojler elektryczny
    Przepływowy ogrzewacz wody 3 fazowy, plus mala promienica ciepła w łazience na czas kąpieli 1000W.
    W lato zużycie ok 350 kWh, spada również zużycie prądu na oświetlenie, TV itp.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Charlie92

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Baranów
    Kod pocztowy
    96-314
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Charlie92 Zobacz post
    Przepływowy ogrzewacz wody 3 fazowy, plus mala promienica ciepła w łazience na czas kąpieli 1000W.
    W lato zużycie ok 350 kWh, spada również zużycie prądu na oświetlenie, TV itp.
    Właśnie sprawdziłem jeszcze raz i z pośpiechu BŁĘDNIE podałem zuzycie z rachunków.

    Są to dane z rachunków dwu miesięcznych, czyli miesięczne zużycie to ok 250kwh na miesiąc, a w lato ok. 180kwh

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Szczerze współczuję braku zysków bytowych i słonecznych.
    Kolega w sarkazmie troszeczkę przedobrzył. Zyski są bo być muszą ( Mieszkańcy, sprzęt domowy itp itd) jednak pokrywają je straty.
    Nie będę dyskutował o przypadku Kolegi. Bo nie odczuwam takiej potrzeby

    Zgodzę się z kolegą KRASSO że można je pominąć chociażby z faku że instalacja oparta na grzejnikach elektrycznych czy chociażby promiennikach podczerwieni. Podczas działania opiera się na wyłącznikach termostatycznych. Co spowoduje jej wyłączenie jeżeli w pomieszczeniu zostanie osiągnięta temperatura zadana. Nawet jeżeli w danym pomieszczeniu zanotujemy istotny zysk bytowy, wynikający z nasłonecznienia, pracy urządzenia. Urządzenie w najlepszym wypadku będzie pracować krócej.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli przewymiarujesz instalację PV, to wydasz kasę a prąd za darmo będziesz bezpowrotnie oddawał ZE.
    Tu się z kolegą zgodzę należy dokładnie przeanalizować zapotrzebowanie na energie i przeliczyć koszta przyszłego ogrzewania . Ponieważ przedstawiciele handlowi zazwyczaj obliczają moc instalacji na podstawie obecnych rachunków za prąd.
    "Opinie są jak dziury w dupie każdy ma własną" McCain

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mefi100 Zobacz post
    Kolega w sarkazmie troszeczkę przedobrzył. Zyski są bo być muszą ( Mieszkańcy, sprzęt domowy itp itd) jednak pokrywają je straty.
    CW liczy przecież straty - nie liczy tylko drugiej strony, czyli zysków.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mefi100 Zobacz post
    Tu się z kolegą zgodzę należy dokładnie przeanalizować zapotrzebowanie na energie i przeliczyć koszta przyszłego ogrzewania . Ponieważ przedstawiciele handlowi zazwyczaj obliczają moc instalacji na podstawie obecnych rachunków za prąd.

    To dość dyskusyjna sprawa. Ale; by w miarę dokładnie wyliczyć/wyznaczyć ilość kWh z PV, są do tego przeznaczone metody i sposoby na odpowiednich stronach www. Jeżeli się zdarzy przewymiarowanie, jest to żadną stratą. Może jedynie może stanowić powód do żalu dla bardziej wrażliwych i szukających dziury w całym. Ostatecznie chodzi o to, by rachunki za zużycie energii maksymalnie wyzerować i z tego należy mieć powody do jedynie zadowolenia. Jak ileś kilowatów pójdzie bezpowrotnie w sieć, to można zawsze coś wymyślić i dodatkowo podłączyć, by uniknąć nocnego płaczu w poduszkę. Przecież lepiej jest mieć więcej swego jak mniej i dopłacać w ostatecznym rozrachunku.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony