dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Adam.polerki

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Rydułtowy
    Kod pocztowy
    44-280
    Posty
    9

    Domyślnie Slimko 12KW czy ogniwo eko pellet

    Witam.
    W czerwcu / lipcu wymieniam kocioł w swoim domu, wybór padł na pelleciaka. Mam w związku z tym małą prośbę do Was bo zapewne wiecie już na temat tego typu kotłów dużo więcej niż ja. Otóż wybieram między Slimko 12KW z palnikiem Kipi a ogniwo eko pellet 18KW. Przekopałem już kilka stron żeby doczytać jakichś opinii na ten temat, lecz w większości to tylko twarde dane producentów.
    Czy ktoś z Was ma któryś z tych kotłów i mógłby podzielić się opinią o nich?
    Dodam tylko, że wg audytu przeprowadzonego u mnie oraz przeliczeń na cieplowlasciwe.pl wychodzi zapotrzebowanie między 13 a 16KW.
    Wiem że Slimko to 12KW lecz z jego opisu wynika że może ogrzać między 60 a 150m2 w zależności od ocieplenia. U mnie jest ok 115m2 ze średnim dociepleniem więc powinien dać radę. Modulacja mocy obu kotłów zaczyna się między 4 a 4,5 KW. Z góry dziękuję za podpowiedzi.

  2. #2
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Ten mniejszy chyba, że chcesz większe spalanie.

  3. #3
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Tu masz fajną konstrukcję , nie trzeba nawet czyścić https://www.zebiec.pl/kotly-co/diame...iol-na-pellet/

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Adam.polerki

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Rydułtowy
    Kod pocztowy
    44-280
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dlaczego spalanie większe?? Modulacja mocy jest na podobnym poziomie. Jedynie max jest większy w ogniwie i nie wiem czy w przypadku mojego domu ( stare budownictwo) to nie będzie na plus taka rezerwa.

  5. #5
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    W teorii jest na podobnym poziomie.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Tu masz fajną konstrukcję , nie trzeba nawet czyścić https://www.zebiec.pl/kotly-co/diame...iol-na-pellet/
    Tak na serio z tym kotłem czy żartujesz ? Ta innowacja to zapewne polega na tym ,że nie możesz go wyczyścić Adam masz rzut beretem do Karola z klimatyzacji Katowice więc po co się babrać jak można bezobsługowo w tym keszu powietrzną pompę mieć.
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 03-03-2020 o 00:04
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Adam.polerki

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Rydułtowy
    Kod pocztowy
    44-280
    Posty
    9

    Domyślnie

    Może i można mieć pompę ciepła w tych pieniądzach, lecz załapałem się na dofinansowanie do kotła na pellet więc muszę w tym wybierać. Potrzebuję w miarę sprawdzoną konstrukcję z którą nie ma większych problemów. Wybór padł na te dwa kotły ze względu na cenę.
    Wiem że ogniwo ma dość dobre kotły na groszek, ale jak jest z pelletem? Przyznam że na pierwszy żut oka to wykonanie nie wygląda zbyt dobrze. Slimko z kolei to bardzo mały kociołek. Praktycznie cała góra to zasobnik na pellet tak więc za dużo w nim odbiorników ciepła nie będzie. Czy nie będzie on pracował częściej i dłużej od innych, większych kotłów posiadających większą ilość przegród itp.?

  8. #8
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Nie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Coś cię kolego to cieplowlasciwe w konia chyba robi. Na 115m kocioł 13-15kW? toż to okien chyba nie ma a piszesz że masz dom średnio ocieplony? Weż najmniejszy jaki znajdziesz.
    Ubiegłej wiosny na 140m montowaliśmy pelleciaka 9kW ale tych już nie mam w ofercie bo producentowi badania na nie się skończyły. Jesienią montowaliśmy kilka 13-tek na domy od 170 do 240m i teeż nie jakieś "termosy". Nie znam tego pierwszego cuda co w nim siedzi ale Ogniwo znam dość dobrze, najmniejszy mocą masz 18kW a palnik Stiepki 25kW w nim siedzi, ma super sterownik internetowy Pello. Zaproponowałbym Ci RBR-B z tym samym sterownikiem Pello o mocy 13kW i palnik 16kW w nim siedzi, oczywiście też będzie za duży mocą Najlepszą opcją byłaby PCi jak barliniak proponował, sam wyrzuciłem groszka i drugi rok grzeję pompą mimo że zajmuję się kotłami CO.
    Ostatnio edytowane przez karoka65 ; 03-03-2020 o 10:07
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  10. #10
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Bo to ciepłowłaściwe takie jest w uj zawyża

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Adam.polerki

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Rydułtowy
    Kod pocztowy
    44-280
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dzięki karoka65 za rzeczową podpiwiedź. Popytam o te rbr-b bo szczerze to nie widziałem ich nigdzie na sklepach.
    Ocieplenie raczej średnie mam, zależy jak kto na to patrzy, jedni powiedzą że średnie a inni że słabe. Mury 50cm z pełnej cegły ocieplone 5cm styro, strop między parterem a poddaszem grafit 10cm. Okna plastiki 2-szybowe. Na zwykłym kotle zasypowym sas nwg ok 20KW (taki był w tym domu jak go kupiliśmy) utrzymując temp. 50-60st, w domu mam ok 28 stopni, nie do wytrzymania.
    Tak jak wcześniej wspomniałem, mam przyznane dofinansowanie do pelleciaka więc nie będę już nic kombinować z pompami itp. Jestem i tak zadowolony że pozbędę się tego całego syfu, popiołu itp. z kotłowni.

  12. #12
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A mnie nie zawyżyło i wyszło ok , przed modernizacja było potrzeba 23kw a kocioł 20 kw nie miał co robić a teraz wyszło prawie to samo co pokazuje sterownik kotła w kw , tu moje wyliczenia do grzania tylko parteru ale czasem grzeję poddasze jak są goście to wynik rośnie rzecz jasna ,https://cieplowlasciwie.pl/wynik/6lb1

  13. #13
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    To dlaczego na mój totalnie nieocieplony kloc wychodzi 10kw?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam.polerki Zobacz post
    Dzięki karoka65 za rzeczową podpiwiedź. Popytam o te rbr-b bo szczerze to nie widziałem ich nigdzie na sklepach.
    W sklepie ich nie znajdziesz tam tylko defro, ogniwo, sas i u Was to jeszcze chyba tylko Tarus jest popularny i namacalny w sklepie
    Dojeżdżamy tak do 250km także gdyby Ci się spodobał to nie ma problemu z montażem a co do samego pelletu to faktycznie jeśli chodzi o czystość to niebo a ziemia porównując z węglem. Dziwne że się zdecydowałeś bo na śląsku pellet jest mało popularny, w końcu jak to się mówi śpicie na wunglu
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Adam.polerki

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Rydułtowy
    Kod pocztowy
    44-280
    Posty
    9

    Domyślnie

    Śpimy na nim czy nie, tutaj już też się od niego odchodzi. Nawet po woli dofinansowań na groszkowce nie chcą dawać. Dla śmiechu piwiem Ci jeszcze że pracuję na kopalni

  16. #16
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Witać górnika , fakt że na Śląsku już śpiewają powoli o całkowitym zakazie palenia stałymi paliwami , słyszałem że Rybnik i Ruda Śląska medytuje nad tym , natomiast u mnie w Opolskim są reklamy w radio aby palić ekologicznym paliwem czyli ekogroszku i puki co palę bo mam 2 letni kocioł dopiero ale za 6 lat max też PC z klimy będzie .

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam.polerki Zobacz post
    Może i można mieć pompę ciepła w tych pieniądzach, lecz załapałem się na dofinansowanie do kotła na pellet więc muszę w tym wybierać. Potrzebuję w miarę sprawdzoną konstrukcję z którą nie ma większych problemów. Wybór padł na te dwa kotły ze względu na cenę.
    Wiem że ogniwo ma dość dobre kotły na groszek, ale jak jest z pelletem? Przyznam że na pierwszy żut oka to wykonanie nie wygląda zbyt dobrze. Slimko z kolei to bardzo mały kociołek. Praktycznie cała góra to zasobnik na pellet tak więc za dużo w nim odbiorników ciepła nie będzie. Czy nie będzie on pracował częściej i dłużej od innych, większych kotłów posiadających większą ilość przegród itp.?
    Slimko ma wymiennik rurowy, powierzchnia wymiany jest absolutnie wystarczająca. Zamontowałem tego całkiem sporo, jak dotąd nie ma niezadowolonych. Palnik obrotowy Kipi - zjara prawie wszystko. Fajny sterownik Ecomax. Ogólnie dobry, solidny kocioł, ustawny i prosty w obsłudze.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Co z tego że palnik obrotowy zjara wszystko jak wymiennik w tym kotle poziomy i cały syf ze spalania zawali te rurki i ze sprawności pow.90% nici już po kilku dniach palenia.No chyba ,że będziesz czyścił co chwila,ale przecież producent pisał ,że bezobsługowy To ,że są zadowoleni klienci nic nie świadczy prędzej bym to nazwał nieświadomi ponieważ kociołek nie posiada czujnika temp. spalin na wylocie który bardzo szybko pokazuje większy wzrost temp. i co za tym idzie straty.Aby zapobiec mętlikowi w głowie pierwsze co to wywaliłbym z listy wszystkie z wymiennikiem poziomym i na placu boju zostanie tylko kilka konstrukcji
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  19. #19
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Tani pelet nie jest drogi więc lepsze grzanie komina może być.
    Co z tego, że drugi słabiej grzeje komin skoro trzeba pelet za 1500zł z diamentów?

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Tani pelet nie jest drogi więc lepsze grzanie komina może być.
    Co z tego, że drugi słabiej grzeje komin skoro trzeba pelet za 1500zł z diamentów?
    Zejdź na ziemię z peletem za 1500i nie siej paniki jak media z koronawirusem.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony