dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Temat: odgrom

  1. #1

    Domyślnie odgrom

    Cześć, przesiedziałem parę godzin na forum uzyskując to różne informacje na temat odgromu. Z tego co wyczytałem są 3 rodzaje odgromu, fundamentowy naturalny, fundamentowy sztuczny i otokowy. Chcę zrobić odgrom funamentowy naturalny z uwagi na to, że jest to najtańsze rozwiązanie. Chcę pospawać ze sobą zbrojenie aby na całym obwodzie zachować łączność i wspawać na każdy narożnik bednarkę. Czytałem też o korozji galwanicznej i pytanie mam, czy jak dospawam bednarkę ze stali nierdzewnej do zbrojenia ławy fundamentowej to również dojdzie do korozji galwanicznej? Czy spotkał się ktoś z przypadkiem rozwaleniem ławy fundamentowej podczas wyładowania przy zastosowanym odgromie fundamentowym ? bo słyszałem takie opowieści, ale coś mi się w to wierzyć nie chce

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Odgrom jest na dachu, nie w fundamencie.
    Chyba masz na myśli uziom - wrzuć w szukajke bo temat powtarzany do znudzenia.

  3. #3

    Domyślnie

    W fundament dajesz bednarke ze stali golej czarnej. Takiej samej jak prety zbrojeniowe. Nie ma sensu nierdzewka.
    Ze stali nierdzewnej maja byc tylko wyprowadzenia z fundamentu.

    Uziom fundamentowy to jedno, uziom do instalacji odgromowej to drugie. Uziemienie instalacji odgromowej nalezy zdaje sie (niech mnie ktos poprawi, jedli zle piszę) zrobic albo jako otok lub szpile. I zdaje sie wg najnowszej wiedzy technicznej powinno byc pod ziemia polaczone z uziomem fundamentowym.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 03-03-2020 o 16:22

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post

    Uziom fundamentowy to jedno, uziom do instalacji odgromowej to drugie. Uziemienie instalacji odgromowej nalezy zdaje sie (niech mnie ktos poprawi, jedli zle piszę) zrobic albo jako otok lub szpile. I zdaje sie wg najnowszej wiedzy technicznej powinno byc pod ziemia polaczone z uziomem fundamentowym.
    Nonsens. Uziom jest jeden.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Nonsens. Uziom jest jeden.
    no tak nie do końca, uziom do instalacji wewnętrznej elektrycznej, a uziom do instalacji odgromowej to się trochę różnią np parametrami no i można mieć dwa
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  6. #6

    Domyślnie

    Ale i tak muszą być razem połączone. Więc robienie dwóch nie ma sensu.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    no tak nie do końca, uziom do instalacji wewnętrznej elektrycznej, a uziom do instalacji odgromowej to się trochę różnią np parametrami no i można mieć dwa
    Zapraszam do Załącznika B PN-HD 60364-5-54.
    Tam jest objaśnione.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8

    Domyślnie

    PN-HD 60364-5-54:2011 - wersja polska
    https://sklep.pkn.pl/pn-hd-60364-5-54-2011p.html
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    To może obrazki pomogą -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Arkusz 5 54.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	63,4 KB
ID:	441509

    No i wujek google sie kłania - wystarczy wpisać "połączenia wyrównawcze"

    PS. Do powyższego malunku jest legenda, żeby nie było, że są tajemnicze znaki.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    To by wychodziło że ten uziom fundamentowy nie jest taki super - taka mala prowokacja
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    To by wychodziło że ten uziom fundamentowy nie jest taki super - taka mala prowokacja
    Spoko. Legenda wszystko wyjaśnia
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    No przecież podałem - wpisz sobie w google "połączenia wyrównawcze" i malunków masz od groma.
    Luuudzie, aż tak źle z myśleniem?

    Masz, i czytaj :

    Podłożem do wyjaśnienia kwestii związanej z odpłatnością za normy są zasady ustanawiane i regulowane przez międzynarodowe (ISO, IEC) i europejskie (CEN, CENELEC) organizacje normalizacyjne, których PKN jest członkiem. Organizacje te opracowują normy, które poszczególne kraje członkowskie wprowadzają jako normy danego kraju. Wprowadzanie norm międzynarodowych ISO i IEC do zbioru norm danego kraju jest zalecane m.in. przez WTO, gdyż służy to rozwojowi współpracy międzynarodowej w wielu obszarach. Obowiązkiem każdego członka ISO i IEC jest podejmowanie zadań przewidzianych w prawie danego kraju w celu ochrony praw autorskich w stosunku do norm. Normy Międzynarodowe i Europejskie wprowadzone do Polskich Norm podlegają więc podwójnej ochronie: jako Polskie Normy oraz jako Normy Międzynarodowe czy Europejskie. Przepisy tych organizacji wykluczają bezpłatne udostępnianie norm. Wynika to m.in. z zasady, że jednostka normalizacyjna powinna być niezależna finansowo (ale non-profit), aby mogła zachować całkowitą bezstronność. Środki na działanie pochodzą przede wszystkim ze sprzedaży norm i składek członkowskich.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 06-03-2020 o 19:56
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Spoko. Legenda wszystko wyjaśnia
    Wiem, wpis po zapoznaniu się z legendą
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Nic nie rozumiesz, a po drugie - leniwy jesteś.
    W necie jest wszystko, wystarczy poszukać, wyszukiwarka działa znakomicie.
    Masz problem - wpisz zagadnienie ... np. "łączenie uziomów" i otrzymujesz ok. 94000 wyników w 0,53 s. Nawet z obrazkami.
    Tylko czytać, nie czekać na tacę.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    żal tyłek ściska, jak widzę.
    Trza było się uczyć
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Twojego zachowania nie warto się uczyć.
    Tą metodą zbierasz sobie tylko wrogów.
    Teraz ja nie rozumiem. Czy ja zaczynam zaczepki?
    Czy ja mam pretensje do całego świata, że ten/tamten mi nie napisał, nie wytłumaczył, czy też wręcz nie podał na tacy?
    Ci wrogowie to nacja roszczeniowa, bo im się należy, bo im trzeba dać! A od siebie nic.
    Konia z rzędem za wskazanie na forum tych, co mnie atakują, ale jednocześnie piszą z sensem, rzeczowo, i są bardzo pomocni dla innych.
    Takich wrogów to ja mogę mieć.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony