dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54

Temat: Fitness club

  1. #1

    Domyślnie Fitness club

    Witam serdecznie, chcialbym spytac doswiadczonych osob o wybor odpowiedniego pieca i systemu grzewczego. Budynek wynajmowany ocieplony i bedzie podłączona instalacja gazowa. W budynku znajdują sie jakies nagrzewnice wodne musze tylko sprawdzic jakiej mocy i czy dzialaja. Budynek ma 380 m kwadratowych srednio jest 3.8 m wysokości. Z kalkulatora wychodzi ze potrzebuje pieca ok 40 kw. Do tego bede potrzebował ogrzac wode w toalecie znajduja sie 4 prysznice plus umywalki. Ok 250 m temp moze byc niska w granicach 17 stopni , reszta budynku ok 20 stopni. Budynek bedzie teraz ocieplony styropianem. Wiec napewno bedzie wieksze zapotrzebowanie na ciepla wode w jednym czasie. W przebieralniach łazienkach korytarzu chyba najlepiej zamontowacvklasyczne kaloryfery a na 3 duzych salach treningowych zamontowac nagrzewnice. Caly czas jeszcze mysle czy zakładać od razu klimatyzacje , ktora raz w lato moze schłodzić a zima pomagać w ogrzewaniu. Kazdy ma inna teorie ... byla juz jedna firma krzyknęła 90 tys zl, pozniej druga i kwota spadła do 45 tys zl. Fachowiec chce zamontowac piec gazowy dodatkowo z buforem ciepla. Teraz szukam dalej bo czuje ze mozna taniej i nie koniecznie gorzej. Bardzo prosze o pomoc jesli potrzebujecie wiecej danych prosze pisac postaram sie uzupełnić. Dziekuje za kazda pomoc. Jestem zupełnym laikiem w dziedzinie ogrzewania.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    OZC.
    Jakie zużycie CWU przewidujesz?
    Jaka taryfa na prąd?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Tak ogólnie klimą grzanie, a gazem CWU, ale w szczegółach mogą być zagwozdki [taryfa prądu itp.].

    Latem klimatyzacja jest niezbędna w takich klubach, inaczej klienci sobie będą odpuszczać lub ... poszukają innego z klimatyzacją, więc jej montaż jest bardzo ważny.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  4. #4

    Domyślnie

    Ozc niby wychodzi 24 kw
    Wody zakladamy ze potrzeba 4000 litrow dziennie liczac ze maksymalnie na obiekt wejdzie 400 osob w caly dzien kazdy myje rece i jakies 20% osob bierze prysznic. Taryfa chyba jest klasyczna g11 ale to jeszcze musze potwierdzic z wlascicielem. Jest kilka opcji ale nie mam pojecia ktore dobra ... 2 x mocna przeplywowka w toaletach na salach chlodzi i grzeje klima do tego wspomaganie piecem gazowym 35 kw

    Albo piec gazowy ustawic tylko pod grzanie wody pytanie czy dostarczy w jednym czasie cieplej wody do 4 prysznicow. A ogolnie grzac klima na calym obiekcie.

    Albo kupic mocniejszy piec jakis zasobnik wody 500 litrow i wszystko grzac gazowym piecem.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał konradomoreno Zobacz post
    Ozc niby wychodzi 24 kw
    Ile kWh/r.
    Do CWU przy takim zużyciu opłaci się PC i duży zasobnik albo bufor + taryfa g12/g12as/g12w. A skoro tak, to i grzać częściowo tym samym, jeżeli jest system grzewczy (bo jakby nie było, to pewnie grzanje w 100% klimami by wyszło taniej). Częściowo dlatego, że klimy i tak będą niezbędne, więc nie ma się co żyłować na wielką i drogą PC.
    Pozostaje kwestia doboru konkretnych mocy i urządzeń.

    Edyta.
    OZC uwzględnia 400 grzejników na wysokich obrotach? Do obciążenia nie należy, żeby po mroźnej nocy klienci rano mieli ciepło, ale do zapotrzebowania na kWh jak najbardziej - bo nawet w chłodne dni w szczycie pewnie szybciej trzeba będzie chłodzić, niż grzać.
    Rekuperacja będzie?
    Przy takim zużyciu CWU pewnie sens będzie mial też odzysk ciepła spod prysznica (szare ścieki ogrzewają zimną wodę idącą do baterii, dzięki temu miesza mniej ciepłej a więcej zimnej).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-03-2020 o 13:43

  6. #6

    Domyślnie

    Do tej pory w budynku byl piec na olej opalowy i 6 szt nagrzewnic ... wody nie bylo ... montujac klime jako ogrzewanie a wode ogrzewac przeplywowka 2 x 27 kw rachunki za prad mnie zabija ?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał konradomoreno Zobacz post
    Do tej pory w budynku byl piec na olej opalowy i 6 szt nagrzewnic ... wody nie bylo ... montujac klime jako ogrzewanie a wode ogrzewac przeplywowka 2 x 27 kw rachunki za prad mnie zabija ?
    Przepływowym podgrzewaczem elektrycznym przy taryfie z grupy G ogarniesz jeden, góra dwa prysznice jednocześnie przy pracujących klimach. To chyba za mało?

  8. #8

    Domyślnie

    PODGRZEWACZ WODY 36 KW KOSPEL EPP-36 MAXIMUS - taki nie ogarnie 2 prysznicow ?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał konradomoreno Zobacz post
    PODGRZEWACZ WODY 36 KW KOSPEL EPP-36 MAXIMUS - taki nie ogarnie 2 prysznicow ?
    Potrzebujesz jakieś 2,4kW/l/min. Jak prysznic ma 10l/min to pociągnie 24kW. Dwa takie - 48kW. Oczywiście możesz zamontować kilka podgrzewaczy. Ale przecież w tym samym czasie chodzą klimy, oświetlenie, inne urządzenia i problemem robi się moc przyłączeniowa - dla grupy G 40kW. A grupa C zabije kosztami.
    Odzysk ciepła z szarych ścieków znacząco pewnie obniży tę moc - ale dalej duży zasobnik to lepsze rozwiązanie.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    klub fitness więc powinna być wentylacja mechaniczna czyli sugeruje zakup dość sporej centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła który spełnia funkcję rekuperatora. Centrala wentylacyjna powinna mieć w sobie wężownice z nagrzewnicą do której podłącza się zewnętrze źródło ciepła lub chłodzenia- np, PC , klimatyzator
    coś takiego https://www.micro-clima.pl/centrala-...-jest-roznica/
    od centrali rozprowadzasz kanały wentylacyjne do każdego z pomieszczeń ( nawiew i wywiew) i spokojnie w ten sposób utrzymujesz zadaną na sterowniku temperaturę powietrza w klubie i zimą i latem. Innej opcji grzania/chłodzenia tu nie widzę. Zresztą nie wyobrażam sobie klubu fitess bez wentylacji mechanicznej ( nie usuwany zapach potu ćwiczących osobników różnych płci spowoduje że klub będzie omijany szerokim łukiem )
    Jak firma to taryfa energii C ale nie ma co się bac pod warunkiem że nie masz maszyn przemysłowych. Bo niestety ZE rozliczą oprócz mocy czynnej w tej taryfie również moc bierną pojemnościową i indukcyjną ale da się zmniejszyć koszta stosując kompensatory. O wyceny i dobór takiej centrali musisz starać się u poszczególnych producentów . U nas w firmie gdzie niegdyś pracowałem była centrala vbw . Mała nie była ( gdzies z 4 metry długosci, 80 cm szerokosci i 150 wysokosci powierzchnia około 500m2 ) więc albo montujesz na dachu albo wydzielasz pomieszczenie.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 05-03-2020 o 15:39

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    Jak firma to taryfa energii C ale nie ma co się bac pod warunkiem że nie masz maszyn przemysłowych.
    Ponad 4zł netto/mies za każdy kW mocy to drobiazg? Nie reguluje też takiej taryfy URE - ileż to płaczu firm i samorządów jest od kilkunastu czy kilkudziesięciu miesięcy, jak dostają nowe cenniki.

  12. #12

    Domyślnie

    Czyli klasycznie kazdy ma inne podejscie inne rozwiazanie .... centrala z klima i wentylacja jak patrze na ceny za samo urzadzenie ponad 50 tys zl ... to nie jest wesolo bo pewnie suma sumarum bedzie ponad 100k zl

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ponad 4zł netto/mies za każdy kW mocy to drobiazg? Nie reguluje też takiej taryfy URE - ileż to płaczu firm i samorządów jest od kilkunastu czy kilkudziesięciu miesięcy, jak dostają nowe cenniki.
    słuchaj jak czegoś nie wiesz/ nie znasz się to nie pisz bo wprowadzasz ludzi w błąd. . W firmie gdzie obecnie "robie" po podwyżkach wygląda to tak. Taryfa C11 moc umowna 30kW


    gdzie ty widzisz 4zł netto za każdy kW mocy ?? Problemem jest jedynie energia bierna przy maszynach przemysłowych z dużymi 3fazowymi silnikami. Ale i to można obejsc montując baetrie kondensatorów
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 06-03-2020 o 20:04

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał konradomoreno Zobacz post
    Czyli klasycznie kazdy ma inne podejscie inne rozwiazanie .... centrala z klima i wentylacja jak patrze na ceny za samo urzadzenie ponad 50 tys zl ... to nie jest wesolo bo pewnie suma sumarum bedzie ponad 100k zl
    nowe tak. Natomiast nie musisz kupowac nowych sprzętów. Jak dobrze poszukasz podejrzewam że centrale kupisz za połowę tej kwoty. Do tego rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych. Może lepszym rozwiązaniem bedą np 2 albo 3 mniejsze centrale ale tutaj bedziesz musiał zrobic do każdej czerpnnie i wyrzutnię powietrza. Niestety prowadzenie biznesu wiąże się z kosztami. Zawsze możesz zrobić mordownię bez wentylacji dla prawdziwych twardzieli

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    słuchaj jak czegoś nie wiesz/ nie znasz się to nie pisz bo wprowadzasz ludzi w błąd. . W firmie gdzie obecnie "robie" po podwyżkach wygląda to tak. Taryfa C11 moc umowna 30kW


    gdzie ty widzisz 4zł netto za każdy kW mocy ?? Problemem jest jedynie energia bierna przy maszynach przemysłowych z dużymi 3fazowymi silnikami. Ale i to można obejsc montując baetrie kondensatorów
    Czemu nie pokazujesz całej faktury? Z podsumowaniem?



    Moja, jak miałem C11, wyglądała tak:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Aktualne stawki z taryfy zatwierdzonej przez URE:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PGEc11.jpg
Wyświetleń:	310
Rozmiar:	91,2 KB
ID:	441510  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-03-2020 o 19:43

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    a prosze Cie bardzo:


    To jest najnowsza z faktur jest drożej niż w zeszłym roku ale tragedii nie ma w dodatku co jakiś czas dzwonią inne firmy które chcą obniżyc "nam" rachunki za energie. Może ma to jakieś znaczenie w co wątpię że teren typowo przemysłowy...

    Co więcej dowiedziałem się że we Wrocławiu weszła uchwała dokładnie 9 września która zwalnia z płacenia podatku od nieruchomości przez 5 lat jak firma założy instalacje foto , rekuperator lub Pompę ciepła... Jestem ciekaw co na to elektrownia jak wszyscy zaczną montować panele ...
    kiedy URE zatwierdziło te stawki ?
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 06-03-2020 o 20:17

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    To jest najnowsza z faktur jest drożej niż w zeszłym roku ale tragedii nie ma
    Jakieś 15-20% drożej, niż przy G11? I to przy tylko 30kW mocy zamówionej (im większa moc, tym droższa kWh wyjdzie w C) to nie jest tragedia?

    Masz opłaty za kW - składnik stały opłaty sieciowej i stawkę opłaty przejściowej. Stawki trochę niższe, niż u mnie, ale za to u mnie nie było opłat za energię bierną.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakieś 15-20% drożej, niż przy G11? I to przy tylko 30kW mocy zamówionej (im większa moc, tym droższa kWh wyjdzie w C) to nie jest tragedia?

    Masz opłaty za kW - składnik stały opłaty sieciowej i stawkę opłaty przejściowej. Stawki trochę niższe, niż u mnie, ale za to u mnie nie było opłat za energię bierną.
    tak jak napisałem z energia bierną można walczyć po przez założenie kompensatorów tzn baterii kondensatorów , lub można się dogadać z elektrownią na opłatę ryczałtową za energie bierną ( płacisz miesięcznie za nią tyle samo nie ważne ile jej będzie ) To jest taryfa którą wybierasz jak prowadzisz biznes. Jak wiadomo interes ma przynosić $$ więc jest to naturalna sprawa że będzie drożej niż w g11. Nie każdy potrzebuje 30Kw do prowadzenia działalności. Moc umowną dobierasz sobie do zapotrzebowania. U nas jest trochę maszyn z silnikami 3f każdy po 2-4kW więc taka moc jest niezbędna. Jeżeli ktoś ma tylko centrale wentylacyjną + światło to spokojnie zmieści się w 10 kW jeżeli do tego PC to dolicz kilka KW więcej .Z tego co się orientuje obecnie kwh w g11 ( z dystrybucją) to okolice 0,55 gr tak ? W c11 wychodzi parę groszy drożej przelicz sobie z faktury którą wkleiłem 0,59 netto z przesyłem + energia bierną ( której jak się uprzesz nie będzie) ale vat'u nie liczę bo firma jest vatowcem . Ogólnie prąd jest w Polsce za drogi ale jakiejś gigantycznej różnicy w tych taryfach nie ma.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał konradomoreno Zobacz post
    Do tej pory w budynku byl piec na olej opalowy i 6 szt nagrzewnic ... wody nie bylo ... montujac klime jako ogrzewanie a wode ogrzewac przeplywowka 2 x 27 kw rachunki za prad mnie zabija ?
    Skoro masz gotowe nagrzewnice i instalację pomyśl o kotle na pelet - klub 600 m2 w mojej okolicy takim 35 kW ogrzewają i zawsze działał zimą z mocą <20 kW [wiem ile zużywali tam pelletu], do tego możesz dołożyć zasobnik np. Galmet Maxi 300 lub większy [ choć w klubie w okolicy wystarcza 250 litrowy zasobnik CWU bo mało kto bierze prysznic po treningu - chodziłem już do kilku klubów i wiem, że większość woli się wykąpać we własnym domu].

    Prąd to raczej do klimatyzatorów tu widzę niż do samego grzania nim bezpośrednio.

    Rekuperator warto wziąć pod uwagę polski w rozsądnej cenie np. 1200 m3/godz.

    https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...owa-p-121.html

    taki salę do 30 osób powinien spokojnie obsłużyć, a ma rozsądne rozmiary i cenę.



    Podsumowując np. wychodzi tak, że w 50 tys zł powinieneś się zmieścić:

    - Rekuperator za 4 tys zł plus montaż x 3 szt = ok. 15 tys zł
    - Galmet Maxi 300 z grzałką 3 kW do CWU za 5 tys zł z montażem
    - klimatyzatory 3 sale po 2 x 6 kW, czyli 6x6 kW np. Daikin FTXB60C [takim jednym schładzam latem swój dom, a w klubie okolicznym mieli 2x2,5 kW na salę co było trochę za słabe] = ok. 30 tys zł z montażem


    Ewentualnie do ogrzewania kocioł na pelety np. RBR-B 26 kW za 20 tys zł z pompami, montażem itp. i jeśli masz źródło pelletów w dobrych cenach [np. w mojej okolicy jest po 590 zł / tonę w big bagach], wtedy nie potrzebujesz gazu w ogóle, i możesz nim grzać CWU taniej niż prądem, ale klimatyzatory będą i tak więc nie wiem czy to ma sens.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  20. #20

    Domyślnie

    Kaizen
    Przy takim zużyciu CWU pewnie sens będzie mial też odzysk ciepła spod prysznica (szare ścieki ogrzewają zimną wodę idącą do baterii, dzięki temu miesza mniej ciepłej a więcej zimnej). - cos takie jak rekuperator zypho ? To faktycznie daje rade koszt na jeden prysznic to 2 tys zl wiec tani raczej nie jest ... ktos ma cos takie i moze cos powiedziec swoje odczucia ?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony