dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1

    Domyślnie Co i CWU czystym prądem jedna taryfa

    Witam

    Po prawie rocznej lekturze forum zamknąłem już koncepcję ogrzewania domu, poniżej założenia- proszę o wasze opinie i sugestie

    Dom parterowy ozc by asolt 70kwh/m2

    Rekuperacja bez gwc

    Metraż 210 m2 w tym garaż ogrzewany stratami z domu o powierzchni 45 m2

    Budynek jest do tylu stron świata więc brak zysków słonecznych. Poludnie bez okien


    Założenia CO:

    instalacja wodna podłogowa pex bardzo gęsta projektu asolta w warstwie wylewki anhydrytowej 6 cm

    Piec kospel 8kw (bo już to mam)

    Dodatkowo maty grzewcze (Nie wiem ile kw) na części powierzchni dla komfortu (lubimy chodzić boso) będzie to na pewno kuchnia łazienki część salonu gdzie się siedzi sypialnie obok łóżek czy strefy komunikacji typu wiatrołap. Tutaj liczę na pomoc w doborze mocy mat

    Zakładam iż okres przejściowy to będzie grzanie samymi matami. Zimą lekka to kospel a zimą ciężka to oba systemy

    Zależy mi na małej akumulacji a większej sterownosci stąd raczej sterowanie wifi rozdzielaczy i mat lub jakieś sterowniki pokojowe

    Zastanawiam się czy przy takim układzie jest sens stosowania sterowania pogodowego


    Założenia CWU:

    Zbiornik z grzałkami umieszczony między łazienkami czyli Max 3m do punktu poboru czyli bez cyrkulacji

    Myślę że 200l ale kwestia przemyślenia
    Nie mam pojęcia jakie grzałki i ile

    Rodzina 2+1 obecnie w domu 180l przy pompie ciepła gruntowej czasami nie wystarcza np dwie osoby pod rząd nie mogą korzystać z wanny. Liczę że grzałki szybciej zagrzeją lub po prostu ustawię 60 stopni co przy pompie jest nierealne

    Kuchnia oddalona jest 12m od zasobnika wiec trzy pomysly:

    Grzanie przepływowe tylko i wyłącznie lub
    Grzanie przepływowe ale woda z zasobnika lub
    Mały zasobnik 10l pod zlewem (troche sie boje ze brajnie cieplej wody np przy porzadkach

    Podobałaby mi się koncepcja ogrzewaczy przeplywowych na cały dom np 1 kuchnia 2 wanna 3 prysznic z umywalkami ale boję się problemów z prądem bo to w sumie dałoby około 50 kw na trzy urzadzenia plus kospel 8kw do c.o. indukcja i gdzie cała reszta....

    Taryfy nocne weekendowe są wykluczone mamy spooore zużycie prądu w ciągu dnia

    Zależy mi na komforcie cieplnym. Obecnie pomimo niskich rachunków doskwiera nam korzystanie z pompy ciepła. Jest w domu ciepło 23 stopnie ale jest ciągle zimna podłoga. Jak podkrecimy ogrzewanie jest w domu za ciepło. Wada - duża bezwładność ogromna akumulacja i zbyt duza moc urzadzenia. Dlatego wolę grzac w dzień kiedy chodzę po podłodze a nie w nocy kiedy śpię. Ciepło i tak zostanie zakumulowane w ścianach stropie itp dom się nie wychłodzi a komfort ciepły w postaci ciepłej posadzki powinien być w czasie kiedy z niej korzystamy

    Jeśli w powyższym układzie koszty co i cwu zamknęlyby się w 4000 zł na sezon byłbym zadowolony. Nie chce domu pasywnego obecnie w prawie takim mieszkamy i nie jesteśmy zadowoleni pomimo iż na nasze 140 m2 wydajemy nie więcej jak 1000 zł za sezon.

  2. #2

    Domyślnie

    Braknie Ci 7tys. zł na samo CO.
    210m2-45m2=165m2
    165m2x70kWh=11550kWh na rok za samo CO.
    11550x0,6zł/kWh (pewnie znacznie drożej) daje kwotę 6930zł.
    Dolicz CWU (lubicie kąpać się w wannie) i masz minimum 10 tys na rok.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-03-2020 o 16:21
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3

    Domyślnie

    Zakładając koszt grzania prądem 10000 kontra pompa z cop 3.3 koszt 3000 dałoby to zwrot pompy wartej 35000 zł w 5 lat.

    Wydaje ni się to abstrakcją z moich obliczeń wynika iż obecna pompa przy jej cop 4.5 i rachunkach za zuzycie 1000 zk rocznie zwraca się po 20 latach (2000 rocznie a koszt pompy 40000)

    Pomijam awarie które po 4 latach kosztowały mnie 3500 zł

    Dodam że grzeje 140 m2 i mam ozc wyliczone na 35 kWh na m2

  4. #4

    Domyślnie

    Teraz masz dom x2 więcej na grzanie od m2.
    Pokazałem wyliczenie za samo CO.
    Po 2. Nikt nie każe Ci kupować tak drogiej pompy.
    Możesz iść w coś tańszego za 10 tys.
    A jeśli wyciągłeś baniak CWU ze swojego poprzedniego domu, to na plus.
    Pompa ogrzewa do pewnej temperatury wodę, resztę robi przepływowy podgrzewacz lub bojler.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-03-2020 o 17:59
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał togaj Zobacz post
    Zakładając koszt grzania prądem 10000 kontra pompa z cop 3.3 koszt 3000 dałoby to zwrot pompy wartej 35000 zł w 5 lat.

    Wydaje ni się to abstrakcją z moich obliczeń wynika iż obecna pompa przy jej cop 4.5 i rachunkach za zuzycie 1000 zk rocznie zwraca się po 20 latach (2000 rocznie a koszt pompy 40000)

    Pomijam awarie które po 4 latach kosztowały mnie 3500 zł

    Dodam że grzeje 140 m2 i mam ozc wyliczone na 35 kWh na m2
    To teraz przy 10tys.zl rocznie za c.o i cwu nie będzie Ci się nic "zwracalo"

  6. #6

    Domyślnie

    Nie mam wyjścia muszę zmienić koncepcję 10000 to jednak ponad 2x więcej niż zakładałem

    Jednak będzie trzeba się rozejrzeć za pc lub pv

    Zależy mi na jak najwiejszej prostocie instalacji chyba więc nie ma sensu dojrzewanie już podgrzanej wody w przypadku cwu i stanie na jakieś pompie plus 300 litrów zasobnik z cyrkylacją

    Powiedzcie mi jak wyliczyć moc urządzenia?

    Co plus cwu 12kw bedzie ok?

  7. #7
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Niby asolt robił Ci OZC a tam masz wyliczone obciążenie cieplne domu także nie wiem czemu się pytasz o moc grzewczą.

    Zresztą jakoś plywasz, mając OZC Ty nie wiesz i pytasz się ile będziesz płacił za ogrzewanie...i zdziwko, że tak dużo
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 06-03-2020 o 22:07

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Niby asolt robił Ci OZC a tam masz wyliczone obciążenie cieplne domu także nie wiem czemu się pytasz o moc grzewczą.

    Zresztą jakoś plywasz, mając OZC Ty nie wiesz i pytasz się ile będziesz płacił za ogrzewanie...i zdziwko, że tak dużo
    Mnie to już nic nie zdziwi.
    Dom 3,5 litrowy i źle.
    Teraz 7 litrowy i chce się zmieścić w 5k w g11 z wanną.
    Nie podał ZE.
    Jeśli to nie Tauron, to z tych 10tys, może wyjść nawet 11 do 12 tys.
    Pewnie coś tu śmierdzi
    Jak nie ma odczucia ciepła, to się otwiera okna i hajcuje. wtedy będzie jak przy ognisku. Ciepło i nie za ciepło.
    Czyli jak każdy lubi... klimat ogniska.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-03-2020 o 22:32
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał togaj Zobacz post
    Dom parterowy ozc by asolt 70kwh/m2
    To chyba razem z CO, bo byś nie zmieścił się w limicie EP jakby było bez.

    Podaj EUco+w, obciążenie cieplne i faktyczne Twoje zużycie CWU do tej pary jak znasz.

    Cytat Napisał togaj Zobacz post
    Budynek jest do tylu stron świata więc brak zysków słonecznych. Poludnie bez okien
    Jak masz okna (nawet od północy) to masz zyski słoneczne w sezonie grzewczym. Jak Asolt ich nie policzył, to składaj reklamację.

    Cytat Napisał togaj Zobacz post
    Taryfy nocne weekendowe są wykluczone mamy spooore zużycie prądu w ciągu dnia
    Spore czyli ile? Jak na ogrzewanie w taniej strefie pójdzie Ci (CO+CWU) 70*210=14,7MWh prądu, to w sumie (w taniej i drogiej strefie) bytowego zużyjecie ile? 3MWh? Z czego zdecydowaną większość w taniej strefie, jak pralkę, suszarkę i zmywarkę odpalicie przez opóźniony start nie tracąc nic na wygodzie.
    Grzejący prądem z COP=1 nie często przekraczają 25% zużycia w drogiej strefie. A żeby G11 się opłaciło to musiałoby być ponad 75% w drogiej strefie co nawet starając się (odpalając specjalnie AGD w drogiej strefie i odpalając CO samopas a CWU grzejąc przepływowo) jest awykonalne. Przy grzaniu PC też trudne do osiągnięcia pomimo starań.
    Nawet nie grzejąc prądem wydasz w taryfie z grupy G12/G13 mniej, niż w G11 w normalnym domu.
    G11 jest dla rozrzutnych (no, prosumentom może się jeszcze czasami opłacać).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-03-2020 o 03:40

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Powiem tak kupy się to nijak nie trzyma jak zauważyli przedmówcy, dla mnie to jest fiansnowy dizaster i szkoda w mieniu, wolałbym chyba wynieść się i mieszkać w hostelu taniej by wyszło przy najmie rocznym.

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Gostek jednym słowem chciał zrobić aferę
    Może myślał, że "suweren" się w jakiś sposób zbulwersuje

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ktoś coś, ...
    kto bogatemu zabroni liczy się tzw 'komfort psychiczny' , było mu zle w tamtym i tyle.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  13. #13
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    kto bogatemu zabroni
    Gdyby był bogaty to raz, że nie byłoby go tutaj, dwa, że mając czarno na białym i przyszły rachunek 10tys.zl skomlal jak piesek o jedzenie, żeby mu ktoś potwierdził, że nie zapłaci 10 klocków tylko mniej bo ma limit tylko na 4.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Gdyby był bogaty to raz, że nie byłoby go tutaj
    zważ czas rejestracji na FM i liczbę postów.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  15. #15
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    zważ czas rejestracji na FM i liczbę postów.
    Fakt, jakiś ukryty "as w rękawie" marketingowy

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał togaj Zobacz post
    Jest w domu ciepło 23 stopnie ale jest ciągle zimna podłoga. Jak podkrecimy ogrzewanie jest w domu za ciepło.
    Jak będzie cieplejsza podłoga to w domu będziesz miał 30 stopni. Bez różnicy czy tą podłogę nagrzeje pompa czy prąd....
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał togaj Zobacz post

    Zależy mi na komforcie cieplnym. Obecnie pomimo niskich rachunków doskwiera nam korzystanie z pompy ciepła. Jest w domu ciepło 23 stopnie ale jest ciągle zimna podłoga. Jak podkrecimy ogrzewanie jest w domu za ciepło. Wada - duża bezwładność ogromna akumulacja i zbyt duza moc urzadzenia. Dlatego wolę grzac w dzień kiedy chodzę po podłodze a nie w nocy kiedy śpię. Ciepło i tak zostanie zakumulowane w ścianach stropie itp dom się nie wychłodzi a komfort ciepły w postaci ciepłej posadzki powinien być w czasie kiedy z niej korzystamy

    Jeśli w powyższym układzie koszty co i cwu zamknęły by się w 4000 zł na sezon byłbym zadowolony. Nie chce domu pasywnego obecnie w prawie takim mieszkamy i nie jesteśmy zadowoleni pomimo iż na nasze 140 m2 wydajemy nie więcej jak 1000 zł za sezon.
    Mieszkasz w domu z zapotrzebowaniem 35kWh/m2 i jest Ci źle. Aby poprawić swój byt zaplanowałeś sobie dom o zapotrzebowaniu 70kWh/m2 tak aby podłoga była cały czas ciepła.
    Twoja ogromna akumulacja owszem będzie troszkę mniejsza bo ciepło będzie uciekało na zewnątrz no ale nadal pozostaje niestety bezwładność.
    Dlatego ciepło wyprodukowane jest długo akumulowane w wylewce a następnie długo oddawane do otoczenia.

    Ze względu na zapotrzebowanie owszem temperatura podłogi może ulec lekkiemu podwyższeniu ale z kolei zagęszczenie pętli podłogówki uważam za mały krok w drugą stronę gdyż poprawiając równomierność ciepła podłogi obniżasz troszkę jej temperaturę na zasilaniu.
    Średniej temperatury podłogi może to nie zmieni jednak nadal będziesz musiał stosować programy czasowe.

    Odnośnie kosztów za sezon grzewczy to Twoje obecne 1000 zł nijak nie przekłada się na przyszłe opłaty bowiem kwota ta nie zawiera w sobie energii darmowej z dolnego wymiennika pompy ciepła.
    Po drugie to energia elektryczna jest dość drogim źródłem ciepła ponieważ dla domu o znanym zapotrzebowaniu i ilości energii w kWh zużytej miesięcznie np dla gazu przeliczenie ilości energii w kWh na cenę prądu daje kwotę 3 krotnie większą.

    Dlatego też jak dla mnie kwota 4000 zł na rok jest nierealna.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #18

    Domyślnie

    Witam

    Dzięki za odzew

    Nie jestem markeningowcem ani nie kam kasy do wywalenia

    Macie rację koszty źle skalkulowalem

    Co radzicie pompa czy fotowoltaika?

    Nie chce grzać w drugiej taryfie gdyż zależy mi na dużej sterownosci ogrzewania

    Pozdrawiam

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał togaj Zobacz post
    Nie chce grzać w drugiej taryfie gdyż zależy mi na dużej sterownosci ogrzewania
    Taka fiksacja, czy z jakichś racjonalnych powodów?

    1. Urządzenie, które pobiera stale tę samą moc w G11 zużywa prąd po 0,64 zł/kWh, w G12 po 0,58 średnio. Więc nie jest prawdą, że trzeba grzać specjalnie w taniej strefie, żeby g12 się opłaciło
    2. Nawet jak puścisz pompę samopas, to i tak wytworzy więcej ciepła w nocy, gdy prąd jest tańszy, bo są większe straty (zimniej za oknem), zyski bytowe są mniejsze i nie ma słonecznych. Więc średnia cena kWh prądu będzie jeszcze niższa, niż te 58gr.
    3. Dla użytkownika będzie niezauważalne, gdy CWU będzie grzał w dziennym okienku taniego prądu, gdy temperatura jest najwyższa. Więc z 1/3 ciepła zużywanego we współczesnym domu zostanie wyprodukowana gdy nie tylko prąd jest najtańszy, ale i temperatura zimą najwyższa.
    4. Przy podłogówce czas reakcji temperatury powietrza na włączenie podłogówki to kilka godzin. Ale grzanie w dzień, gdy często większość zapotrzebowania pokrywają zyski słoneczne i bytowe, a nie grzanie w nocy, gdy jest zimniej i brak zysków powoduje dużą amplitudę - pod koniec dnia będzie znacznie cieplej niż nad ranem. Grzanie (również) w nocy zapewni większy komfort.
    5. Różnica w COP jest kilkakrotnie mniejsza między najzimniejszym a najcieplejszym momentem doby niz różnica w cenie między tanią strefą g12/g13 a g11.

    Czyli grzejąc w czasie taniej strefy nie tylko masz dużo niższe rachunki ale i większy komfort.

    Ceny z PGE na 2020 rok.

    Podaj EUco+w, obciążenie cieplne i faktyczne Twoje zużycie CWU do tej pory jak znasz, to da się coś policzyć.

  20. #20

    Domyślnie

    Hej

    odświeżam temat

    mam wykonane ozc obecnie na lepszych parametrach:

    okna 0,8
    okna w warstwie izolacji
    izolacja 25 cm na 18 silce
    pod płytą 10 cm
    na płycie 15 cm
    opaska 1,2m do okoła pionowo w ziemi
    stropodach 25 cm piana


    wychodzi 60 kwh/m2/rok

    lepiej nie będzie bo mam:

    kilka okien do dachów płaskich
    zasaszone podcienie z 3 stron łącznie ponad 100m2 zadaszenia które jest na wspólnej konstrukcji z budynkiem (wiązary drewniane)
    taki a nie inny układ budynku w sumie chyba z 12 narożników
    wysokie pomieszczenia


    zakładam że na dachu (płaskim) położę 10kw fotowoltaiki (to będzie za około 5 lat - może wtedy coś się zmiani na plus, będzie taniej więcej dotacji itp) - na dachu zmieściłoby mi się i 30KW

    grzanie jak poprzednio kospel + maty? czy sądzicie że nadal jakaś pompa powietrzna ma sens?

    prąd taurona

    co proponujecie do CWU? podgrzewacze? zasobnik?

    od kuchni do łazienek mam bardzo daleko

    nie znam aktualnego zużcia CWU ale na pewno zużywamy jej sporo: wanny
    Ostatnio edytowane przez togaj ; 13-03-2020 o 07:31

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony