dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43
  1. #21

    Domyślnie

    Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 254,6 m3/h
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 34,96 GJ/rok
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 9712 kWh/rok
    Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 164 m2
    Kubatura ogrzewana budynku VH: 460,2 m3
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 212,8 MJ/(m2·rok)
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 59,1 kWh/(m2·rok)
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 76,0 MJ/(m3·rok)
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 21,1 kWh/(m3·rok)


    Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 164,3 m2
    Kubatura ogrzewana budynku VH: 460,2 m3
    Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4100 W
    Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1412 W
    Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5511 W
    Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5511 W

    Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
    Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 33,5 W/m2
    Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 12,0 W/m3



    dodam że asolt proponował duży bufir ciepła grzany grzałką w 2 taryfie + CWU przepływowe przez bufor z cyrkulacją ale jakoś mi się to nie widzi bo:

    1 - co latem
    2 - duże straty na cyrkulacji również latem
    3 - wosokie koszty inwestycyjne jak na grzanie czystym prądem
    4 - mam już kospelka
    Ostatnio edytowane przez togaj ; 13-03-2020 o 06:36

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał togaj Zobacz post
    Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 254,6 m3/h
    [...]
    Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1412 W
    Coś tu się nie zgadza.

    Tu masz kalkulatorek rekuperatora.
    http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...ieEnergii.aspx

    Przy -20* na zewnątrz i 21* powietrza wywiewanego bez odzysku masz 3,5kW strat. Więc żeby przy rekuperacji uzyskać te 1412W to rekuperator musiałby mieć sprawność temperaturową poniżej 60%. Przyzwoite mają w okolicach 80% w najgorszej sytuacji (średnio w sezonie więcej). Na ilość kWh też ta niska sprawność się przekłada.
    Do tego bardzo wątpię, byś zimą puszczał rekuperator na takich obrotach. Średnio (przecież może chodzić na minimum, jak nikogo nie ma w domu) pewnie w ciągu doby będzie poniżej 100m3/h.

    Co do bufora, to Asolt jest ich miłośnikiem. Twierdzi, że podłogówka za mało ciepła jest w stanie zgromadzić, żeby temperatura była stabilna. Ja uważam, że wręcz przeciwnie. Różnica taka, że ja mam na to pomiary:
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-1
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-2

    Skoro kocioł już i tak masz, to bez sensu wstawiać w ciemno bufor. Zostaw sobie dla świętego spokoju miejsce i zrób odpowiedni układ rur, żeby nie było problemu z jego podłączeniem, gdybyś np. przeszedł na taryfę G12as (albo w przyszłości zniknęło okienko dzienne w innych taryfach) - bo tu faktycznie bez bufora brak okienka dziennego będzie odczuwalny. W razie W przeliczysz, czy bufor wyjdzie taniej w jakiejś perspektywie w porównaniu z grzaniem w np. 10% w drogiej strefie czy w porównaniu z przeznaczeniem tych pieniędzy na PV.
    Sprawdzisz faktyczne koszty grzania (pamiętaj, że w pierwszym sezonie zużycie jest znacznie większe, bo trzeba odparować wodę technologiczną). Dopiero 3-4 sezon będą miarodajne.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-03-2020 o 08:47

  3. #23

    Domyślnie

    tak to wygląda jeśli chodzi o rekuperację

    Domyślne dane dotyczące rekuperacji i recyrkulacji:
    Temperatura dopływającego powietrza θex,rec: 20,0 °C
    Projektowa sprawność rekuperacji ηrecup: 85,0 %
    Sezonowa sprawność rekuperacji ηE,recup: 59,5 %


    obecnie w domu rekuperator chodzi na 50% i jest ok

    zimą na 25%

    latem w nocy na 75% nigdy 100% bo niestety błędy wyntylacji i huczy

    obecnie jest GWC które mało co daje (testowałem bez gwc i z gwc) dlatego sądzę że obecnie gwc nie zrobię

    jakbym miał wydać 20 000 na bufor wolałbym chyba przeznaczyć na PC - nie przekonuje mnie taki zbiornik w domu

    jeśli chodzi o grzanie u mnie (pierwsza czy druga taryfa) - chciałym mieć ciepłą podłogę gdy jestem w domu tj:

    rano 6-9
    potem 16-22
    Plus weekendy

    chciałbym to sterować bezpośrednio

    chciałbym mieć dlatego na podłodze anhydryt

    w tej syuacji może rzeczywiście Asolt ma rację że trzeba te ciepło gdzieś gromadzić?

    pytanie czy nie lepiej gromadzić prąd w sieci a odbierać kiedy potrzebuję...

  4. #24

    Domyślnie

    czy dobrze rozumiem w ej chwili obliczenia?

    60kwh/m2/rok = 165 = 9900 kwh rocznie

    teoretycznie więc wyprodukuje mi to słoneczko

    20 % zabierze Tauron więc do zapłaty pozostanie prąd bytowy i CWU

    realnie więc posadzenie na dachu 20KW powinno w 100% pokryć CO CWU oraz prąd bytowy?

    czy w takiej syuacji może się opłacać posiadanie 2 taryf? zakładając że mam 10KW na dachu

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał togaj Zobacz post
    realnie więc posadzenie na dachu 20KW powinno w 100% pokryć CO CWU oraz prąd bytowy?
    >10kW zabiera 30%. Do tego AFAIK Tauron rozlicza nadprodukcję wg zużycia, a nie produkcji - więc w praktyce, przy dużej instalacji, jak będziesz musiał dokupić prąd, to po droższej stawce w przypadku taryf strefowych.

  6. #26

    Domyślnie

    Czyli jakich się mogę spodziewać rachunków?
    Gdyby to była twoja chałupajakbyś rozwiązał instalację?

  7. #27

    Domyślnie

    Nawet 20kWp nie pokryje Twojego zapotrzebowania na prąd.
    Musisz iść w innym kierunku.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Nawet 20kWp nie pokryje Twojego zapotrzebowania na prąd.
    Musisz iść w innym kierunku.
    napisał praktyk, z doświadczenia
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał togaj Zobacz post
    czy dobrze rozumiem w ej chwili obliczenia?

    60kwh/m2/rok = 165 = 9900 kwh rocznie

    teoretycznie więc wyprodukuje mi to słoneczko

    20 % zabierze Tauron więc do zapłaty pozostanie prąd bytowy i CWU

    realnie więc posadzenie na dachu 20KW powinno w 100% pokryć CO CWU oraz prąd bytowy?

    czy w takiej syuacji może się opłacać posiadanie 2 taryf? zakładając że mam 10KW na dachu
    zamiast 20 kWp zamontuj 10 ... za kasę na drugie 10kWp kup PC , która pozwoli podzielić zapotrzebowanie na C0+CWU /~3 co da ok 3300kWh na ogrzewanie , mając cały dom 'na prąd' zużujesz około 5000kWh i tym samym zmieścisz się w produkcji z 10kWp .
    Nawet gdyby ekipa od budowy czy ocieplenia domu narobiła baboli i zapotrzebowanie wyjdzie większe to myślę że i tak z takiej instalacji będzie zapas prądu np na klimę czy maty o których wspominałeś.

    10kWp ustawione idealnie na południe da rocznie więcej niż 10MWh . Tutaj https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=67#/pv0 masz 10kWp po rozbudowie w 2017r. za 2018 i 2019 instalacja zrobiła blisko 11MWh.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    napisał praktyk, z doświadczenia
    Wrzuć sobie to do swojej stopki. Ładnie pokazałeś, że nie przeczytałeś ile teoretycznie wyjdzie za CO plus wanna w dużych ilościach plus bytowy.
    Lubisz cytować, wrzuć swój poscik w stopkę.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Wrzuć sobie to do swojej stopki. Ładnie pokazałeś, że nie przeczytałeś ile teoretycznie wyjdzie za CO plus wanna w dużych ilościach plus bytowy.
    Lubisz cytować, wrzuć swój poscik w stopkę.
    niesty ograniczenia sa do 500 znaków.


    3,3MWh na CO + ~5MWh na bytowy, chociaż to mocno zawyżone zużycie bytowe(z mojego domu, gdzie część tego zużycia to CWU grzane grzałką z COP1 ) więc obstawiam bytowy u togaj'a na poziomie 4MWh, nwet mniej, ile to daje ? i ile zostaje z produkcji załóżmy nawet 10,5MWh teraz pomnóż tą resztę razy COP 3 pompy na grzanie CWU z COP1 i zobacz ile to daje kWh na CWU.
    Nawet odejmując opust obstawiam,że 10kWp wystarczy + PC przy zuzyciu bytowym 4MWh.
    Jeśli nie wystarczy to dopłata będzie mniejsza niż strata spowodowana przeskoczeniem na opust 0,7 przy postawieniu PV 20kWp.
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 14-03-2020 o 19:14
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  12. #32

    Domyślnie

    Odniosłeś się do mojego postu o pv 20 kWp

    Przy pc, zużycie na CO i CWU mocno spada. Wtedy, wygląda to zupełnie inaczej
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 14-03-2020 o 19:27
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał togaj
    czy w takiej syuacji może się opłacać posiadanie 2 taryf? zakładając że mam 10KW na dachu
    tego się dowiesz jak pomieszkasz.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post

    Przy pc, zużycie na CO i CWU mocno spada. W tym wypadku, wygląda to zupełnie inaczej
    oczywiście, że spada . Grzanie CO z COP 1 to nieporozumienie i może się opłacać np kaizen'owi w opisanym w stopce przypadku .


    Ja grzeję sobie teraz latem CWU grzałką bo uwzględniłem to w instalacji PV i w momencie montażu paneli zamontowałem w zbiornik grzałkę by nie grzać wody użytkowej peleciakiem w lato i to jest przejściowa opcja do czasu, aż nie zamontuję PC .
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 14-03-2020 o 19:33
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  15. #35

    Domyślnie

    U mnie wszystko na prąd. CO, CWU, indukcja itd. COP1 i jest ok.
    PV na razie mi się nie opłacają. Za 9 tys kWh z faktur płacę poniżej 3tys na rok.
    Mam umowę z ZE do końca lipca.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 14-03-2020 o 19:42
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x
    Kombinuje z klimą przerobioną na pc pw
    ten temat muszę zgłębić...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  17. #37

    Domyślnie

    Hej

    Cokolwiek czy pc czy fv musiałoby się realnie zwrócić w 7-8 lat

    Jeśli zwrot ma nastąpić po 10 a uwzględniając awarie po 15 latach - byłoby to bezcelowe

    Żyjemy z najmu sprzętu więc gotówkę można lepiej ulokować. Z drugiej strony czasy mogę być gorsze jeśli już nie są i wtedy warto mieć niskie koszty stale

    Chyba pomieszkam z rok na cop 1 i 10Kw na dachu

    Może za 5 lat bo wtedy planowana wprowadzka cis się zmieni

    Obecnie robimy fundament i są zestawione przepusty na pc

    Cwu - chyba ostatecznie jakiś zbiornik 300l i grzała z 6kw plus cyrkulacja lub ten zbiornik w łazience a dla kuchni jakiś 10l baniaczek wtedy bez cyrkulacji

    Cwu warto by było grzać w momencie kiedy mamy zysk z fv za dnia? A c.o. w drugiej taryfie? Ttlkonumiera wtedy założenie dużej sterownosci ogrzewania ...

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Jeśli zwrot ma nastąpić po 10 a uwzględniając awarie po 15 latach - byłoby to bezcelowe
    tego nikt nie wie, bo nikt tu nie ma jeszcze PV powyżej kilku lat, nie wspominając o 10 lub 15+.. PC na forum już są chyba w okolicach duszki, trzeba poszukać/ popytać. Nikt dokładnie nie oszacuje zużycia prądu u Ciebie. Nikt nie powie że 100% pewnością jakie przepisy będą ' jutro' czy 'pojutrze' .

    Kaizen napisze, że kable się nie popsują , tylko też nie ma pewności po ile kupi ' jutro' energię.


    Duże zużycie prądu może wyjść bokiem, bo od bodaj października ma wejść w życie opłata mocowa. Są ustalone progi do opłat, ale czy to o czym wiemy wejdzie w życie czy coś innego przekonamy się pod koniec roku. Zresztą spółki energetyczne zawnioskowały znowu o podwyżki cen energii, także własna produkcja i ograniczenie zużycia na ogrzewanie wykorzystując COP3 zamiast 1 to moim zdaniem ma sens.

    Wybór oczywiście należy do Ciebie.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  19. #39

    Domyślnie

    Opłata mocowa, to dla tych, co nie mają pv, lub maja za mało.
    Ci co mają pv, opłata miesięczna od każdej kWp. Propozycje, to chyba 6 zł miesięcznie od każdej kWp na dachu.
    Jak nie uwalą cie z jednej strony, to dowalą z drugiej.
    Z tego co napisano w innych wątkach, każdy zapłaci. Najwięcej, ten co ma pv.
    Czekamy do wyborów, a później jazda na całego.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    To dwie różne opłaty . Mocowa jest klepnięta, a ta od kWp PV to tylko była propozycja w zamian za opust 1.1, na dzień dzisiejszy jest 0,8 i 0,7.
    Najnowszy opracowywany projekt mówi
    Pełnomocnik ds. OZE zaznaczył, że w rządzie pojawiają się pomysły zwiększenia prosumenckiego opustu do 1:1, jednak ocenił je negatywnie, opowiadając się za zwiększeniem współczynnika opustu, ale sugerując poziom 1:0,85 – bez zachowania obecnego podziału na instalacje o mocy do i powyżej 10 kW. Jak zaznaczył, taka propozycja wymaga jednak wcześniej przedyskutowania jej z operatorami sieci.
    https://www.gramwzielone.pl/energia-...-wyzsze-opusty
    bez wzmianek o jakichś opłatach, ale operatorzy sie pewnie nie zgodzą, pytanie jaką moc sprawczą ma nowy Pelnomocnik ?
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony