dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Dom parterowy z płaskim dachem na leśnej działce - dylematy...

    Cześć wszystkim budującym i planującym budowę
    Przyszła pora i na nas, by opuścić 38m kwadrat i przeprowadzić się do wymarzonego domku. Droga jeszcze przed nami daleka i napawa zarówno radością, jak i obawą, czy podołamy inwestycji finansowo i nerwowo
    Działeczkę mamy piękną, 1500 m2, w sosnowym lesie, teren działki nierówny. Domek ma powstać na małym wzniesieniu, by siedząc w salonie czy na tarasie podziwiać uroki okolicy. Ustawienie działki idealne względem stron świata. Wjazd do domu od strony północno-zachodniej, salon z jadalnią i kuchnią od strony południowo-zachodniej. Dużej ekspozycji na słońce nie będzie, bo zostawiliśmy sporo sosen. Działka uzbrojona w prąd, wodociągu brak, będziemy kopać studnię i jeśli się uda (pozwolą na to dopuszczalne odległości od studni sąsiadów), to zrobimy poś.
    Otrzymaliśmy wz i ze względu na zapis: 17m front, nieprzekraczalna linia zabudowy 6m, postanowiliśmy zainwestować w projekt indywidualny.
    Postawiliśmy na dom parterowy z płaskim dachem. Nie robimy garażu, autka będą stały pod chmurką, może kiedyś powstanie wiata.
    Jesteśmy na etapie zatwierdzania koncepcji domu, co do której pojawiły się obawy, że zwyczajnie nie damy rady finansowo tego ogarnąć...
    Zaproponowana koncepcja domu to 193m2 powierzchni użytkowej... dom ma być dla 2 osób. Docelowo może dla 3...jeżeli pojawi się dziecko, albo na stare lata trzeba się będzie zaopiekować którymś z rodziców. Co do rozkładu pomieszczeń, nie mamy żadnych zastrzeżeń.
    Metraż pokoi m2:
    sień 8,54
    komunikacja 22,97
    salon 30,82
    jadalnia 20,84
    kuchnia 17,03
    spiżarnia 5,31
    sypialnia 21,15
    garderoba przy sypialni 5,24
    łazienka przy sypialni 10,16
    pokój 13,18
    pokój 15,97
    łazienka dla gości i ew. kolejnego mieszkańca 5,48
    pralnia 6,43
    pom. tech. 9,88
    RAZEM 193 m2.

    Czy taki metraż nie jest za duży dla 2 osób, jak sądzicie? Myślimy czy nie zrezygnować z 1 pokoju i nie zmniejszyć proporcjonalnie reszty pomieszczeń, by uzyskać metraż użytkowy ok 150 m2. Projektantka namawia nas na 2 pokoje oprócz sypialni, bo inaczej dom będzie niesprzedawalny. Ale my budujemy dom dla siebie, a nie na sprzedaż...
    Chcielibyśmy się zmieścić w budżecie 700 tys. - stan do zamieszkania. Czy to w ogóle realne? Na forum wyczytałam, że cena za 1m2 do zamieszkania to 5 tys, co przy 150 m2 dałoby 750 tys. Moglibyśmy na początku nie wykańczać pom. gosp., pralni czy drugiego pokoju, a już zamieszkać.

    Dom ma mieć wysokość użytkową po wykończeniu 3m i okna o wymiarach:
    70x300, 2 szt. 120x300, 9 szt. 150x300, 9 szt.200x300, 2 szt. 200x210, 150x210, 105x210, 2 szt. 190x80
    Wydaje nam się, że okna pochłoną majątek... Rozważamy pomysł, czy nie zostawić okien 3m w części dziennej domu, a w części mieszkalno-gospodarczej czy nie zrobić standardowej wysokości domu i okien 2,5m. Co sądzicie? Pozwoliłoby to na stworzenie różnicy poziomów wysokości domu, bryła wyglądałaby ciekawiej. Obecna propozycja projektantki to 2 ostrogi przy wejściu do domu, 2 przy tarasie, a do tego lewitujący taras, czyli częściowo unoszący się nad terenem działki...Tak, tak, z pewnością nada taki taras lekkości całej konstrukcji domu, ale też i w kieszeni inwestora zrobi się lekko i pusto

    Myślimy o gruntowej PC. Odnośnie rekuperacji, zastanawiamy się czy ją montować. Z jednej strony pozwoliłoby to zaoszczędzić na oknach, bo wtedy większość okien to byłyby fixy i mielibyśmy mnóstwo świeżego powietrza w każdym z pomieszczeń, a z drugiej szkoda zamykać się na las i jego zapach, śpiew ptaków, szum liści czy nawet deszczu... Co byście doradzili?

    Kolejny dylemat to czy robić kominek rekreacyjny? Jeżeli za kilka lat wprowadzą zakaz palenia drzewem w kominku, to po co pakować kilkanaśnie tys. w coś, co ostatecznie okaże się bezużyteczne, a zabierze wg projektu 2 metry ściany.

    To by było na razie na tyle z przemyśleń na bieżąco. Będziemy wdzięczni za wskazówki, porady, słowa krytyki czy natchnienia

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Płaski dach w okolicach drzew to błąd. Jak nie będziesz regularnie go czyścił, to szybko zbiorą się liście, igły i pojawi się mech, inne rośliny i korzenie które uszkodzą w końcu dach.
    Okna wyceń - powyżej 2,35m będą nieproporcjonalnie droższe.
    Rekuperacja - oczywiście tak.
    Latem przydatna będzie klima do osuszania.
    Nie sądzę, żeby poza centrami miast zakazywali palenia suchym drewnem w dobrych kominkach/kozach.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-03-2020 o 13:16

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Nie jestem pewien czy trzymanie autka bez garażu w okolicy leśnej jest dobrym pomysłem. Królowa lasów Martes foina kocha autka. W kostki zapachowe jakoś słabo wierzę a królowa to moja miłość

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jeżu89

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Zbąszyń (Wlkp)
    Kod pocztowy
    64-360
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał hebe83 Zobacz post
    Metraż pokoi m2:
    sień 8,54
    komunikacja 22,97
    salon 30,82
    jadalnia 20,84
    kuchnia 17,03
    spiżarnia 5,31
    sypialnia 21,15
    garderoba przy sypialni 5,24
    łazienka przy sypialni 10,16
    pokój 13,18
    pokój 15,97
    łazienka dla gości i ew. kolejnego mieszkańca 5,48
    pralnia 6,43
    pom. tech. 9,88
    RAZEM 193 m2.

    Czy taki metraż nie jest za duży dla 2 osób, jak sądzicie? Myślimy czy nie zrezygnować z 1 pokoju i nie zmniejszyć proporcjonalnie reszty pomieszczeń, by uzyskać metraż użytkowy ok 150 m2. Projektantka namawia nas na 2 pokoje oprócz sypialni, bo inaczej dom będzie niesprzedawalny. Ale my budujemy dom dla siebie, a nie na sprzedaż...
    Chcielibyśmy się zmieścić w budżecie 700 tys. - stan do zamieszkania. Czy to w ogóle realne? Na forum wyczytałam, że cena za 1m2 do zamieszkania to 5 tys, co przy 150 m2 dałoby 750 tys. Moglibyśmy na początku nie wykańczać pom. gosp., pralni czy drugiego pokoju, a już zamieszkać.

    Dom ma mieć wysokość użytkową po wykończeniu 3m i okna o wymiarach:
    70x300, 2 szt. 120x300, 9 szt. 150x300, 9 szt.200x300, 2 szt. 200x210, 150x210, 105x210, 2 szt. 190x80
    Cześć,
    w postępie prac jestem kawałek dalej z podobnym tematem
    Mamy działkę 80 arów i las z jednej strony i właśnie za tym lasem chcemy postawić parterówkę z płaskim dachem i powierzchnią użytkową ok 190mkw plus garaż ok 100mkw. Złożyliśmy o pozwolenie na budowę i czekamy zbierając wyceny
    Też myślimy o domu tylko dla dwójki ewentualnie w przyszłości 2+1.
    Jestem tego zdania, że te 190mkw to dużo ale obecnie mieszkamy na 120mkw do tego osobno pomieszczenia gospodarcze i garaże jakieś 300mkw i czasami wydaje nam się ciasno .
    Co do okien to na forum wyczytałem właśnie o tym (Kaizen mnie uświadomił), że to olbrzymi koszt ale głównie okna powyżej 2.35 wysokości - szybko spojrzałem w projekt i architekt to przewidział i mamy okna własnie maks do tej wysokości.
    Co do budżetu to wstępne wyceny, które mamy są pozytywnie zadowalające ale ostatecznie i tak celujemy w jakieś 800 tys.

    Kominek robimy tylko z nadmuchem, zawsze to ciekawa ozdoba salonu
    Rekuperację również - wydaje mi się, że ma to sens i spełni swe zadanie



  5. #5

    Domyślnie

    @ jezu89

    Witam, tak patrze na ten plan i sie zastanawiam - w jaki sposob macie zamiar korzystac z tarasu ? Tylko lezaki i byc moze kawka ? Moze tylko ja jestem taka wygodna i leniwa, ale nie chcialoby mi sie przenosic wszystkiego z kuchni przez jadalnie i salon, by cos zjezc na tarasie. Przewidujecie ewentualnie 2+1 - maly samochodzik porzucony w przejsciu moze sprawic wiele radosci . Dzialka jest spora - zrobilabym jakis tarasik w poblizu kuchni. To tylko takie luzne spostrzezenie...
    Ostatnio edytowane przez ariater ; 07-03-2020 o 11:12

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jeżu89

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Zbąszyń (Wlkp)
    Kod pocztowy
    64-360
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ariater Zobacz post
    @ jezu89

    Witam, tak patrze na ten plan i sie zastanawiam - w jaki sposob macie zamiar korzystac z tarasu ? Tylko lezaki i byc moze kawka ? Moze tylko ja jestem taka wygodna i leniwa, ale nie chcialoby mi sie przenosic wszystkiego z kuchni przez jadalnie i salon, by cos zjezc na tarasie. Przewidujecie ewentualnie 2+1 - maly samochodzik porzucony w przejsciu moze sprawic wiele radosci . Dzialka jest spora - zrobilabym jakis tarasik w poblizu kuchni. To tylko takie luzne spostrzezenie...
    tak mniej więcej wygląda zagospodarowanie działki ( zielone to las )


    Chciałem żeby okno w części jadalnej (w czerwonej obwódce) było z drzwiami ale żona wymyśliła sobie miejsce do czytania książek, które ma wyglądać mniej więcej tak:

    Oczywiście w przybliżeniu


    żeby nie robić OT koledze, zapraszam to mojego wątku
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ski-dach-i-las

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał jeżu89 Zobacz post
    Jestem tego zdania, że te 190mkw to dużo ale obecnie mieszkamy na 120mkw do tego osobno pomieszczenia gospodarcze i garaże jakieś 300mkw i czasami wydaje nam się ciasno .
    Co do okien to na forum wyczytałem właśnie o tym (Kaizen mnie uświadomił), że to olbrzymi koszt ale głównie okna powyżej 2.35 wysokości - szybko spojrzałem w projekt i architekt to przewidział i mamy okna własnie maks do tej wysokości.
    Co do budżetu to wstępne wyceny, które mamy są pozytywnie zadowalające ale ostatecznie i tak celujemy w jakieś 800 tys.

    Kominek robimy tylko z nadmuchem, zawsze to ciekawa ozdoba salonu
    Rekuperację również - wydaje mi się, że ma to sens i spełni swe zadanie

    Gdyby nie kwestie finansowe, to zostawilibyśmy te nasze zaprojektowane 193 m2 tak jak są... ale przy przeliczniku 193 m2 x 5 tys na gotowo = 965 tys. zł... a to jest "nieco" więcej niż 700 tys. zł i trzeba będzie zmniejszyć projekt Nie wiemy z czego najlepiej zrezygnować? jakieś sugestie, coś?

    Kominku chyba jednak nie zrobimy... pytani znajomi palą w kominku sporadycznie, 2-3 razy do roku... wpadliśmy za to na pomysł kozy, a raczej zrobienia komina pod kozę, gdyby się okazało, że życie bez kominka nie ma sensu myślicie, że to dobry pomysł, żeby później w razie czego zainstalować sobie taką kozę?

    Reku też sobie darujemy, nie ma to jak przewietrzyć pomieszczenia i wpuścić do środka duuuużo świeżego leśnego powietrza Zimą skuteczność wentylacji grawitacyjnej podobno jest wyższa niż latem ze względu na różnicę temperatur, a latem drzwi na taras całymi dniami będą otwarte. Takie reku to raczej dla domów w centrum miasta, bo na filtrach oczyści powietrze dla domowników.

    Dzisiaj byliśmy po wycenę okien, które zaprojektowano od podłogi do sufitu wysokie na 300 cm. Rozmowa z fachowcem szybko sprowadziła nas na ziemię, gdyż takie okna musiałyby być zrobione z aluminium i kosztowałyby krocie. To samo tyczy się drzwi, które wg projektu miały być w całym domu na wysokość 260 cm. Stanęło na tym, że sufit po wykończeniu ma być na wysokości 270-290 cm (co polecacie?), okna wysokie na 250 cm, drzwi wejściowe są standardowo na wysokości 210 cm, ale za dopłatą 1 tys zł zrobią wysokie na 245 cm, a resztę drzwi w domu zrobimy standardowo 210 cm. Na oko okna po zmianach miałyby nas kosztować 50-60 tys. zł. Także na razie tyle się dowiedzieliśmy i teraz te radosne nowiny musimy przekazać projektantce. Ciekawe czy nasze pomysły spotkają się z entuzjazmem
    Ostatnio edytowane przez hebe83 ; 07-03-2020 o 22:57

  8. #8

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hebe83 Zobacz post
    Reku też sobie darujemy, nie ma to jak przewietrzyć pomieszczenia i wpuścić do środka duuuużo świeżego leśnego powietrza
    Ciekawe, czy dalej będziesz chwalił to powietrze w czasie pylenia sosen. Albo w sezonie ogniskowym do których wrzucone zostaną mokre gałęzie.

    Cytat Napisał hebe83 Zobacz post
    Zimą skuteczność wentylacji grawitacyjnej podobno jest wyższa niż latem ze względu na różnicę temperatur, a latem drzwi na taras całymi dniami będą otwarte. Takie reku to raczej dla domów w centrum miasta, bo na filtrach oczyści powietrze dla domowników.
    Mam altankę w lesie. Przed robactwem zabezpieczą moskitiery i okna i drzwi mogłyby pozostać pootwierane. Ale problemem pozostaje wilgotność - klima bardzo przydatna do osuszania. Tylko drzwi i okna wypada pozamykać, bo nie wyrobi.

    Wątek o urokach mieszkania w lesie

    Cytat Napisał hebe83 Zobacz post
    okna wysokie na 250 cm,
    O ile droższe niż 235 cm?

    Cytat Napisał hebe83 Zobacz post
    drzwi wejściowe są standardowo na wysokości 210 cm, ale za dopłatą 1 tys zł zrobią wysokie na 245 cm, a resztę drzwi w domu zrobimy standardowo 210 cm.
    IMO nie ma sensu robienie wyższych ani szerszych drzwi wejściowych, niż standard. Duże rzeczy i tak wygodniej będzie wtargać drzwiami tarasowymi które zazwyczaj są znacznie wyższe i szersze od drzwi wejściowych.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ciekawe, czy dalej będziesz chwalił to powietrze w czasie pylenia sosen. Albo w sezonie ogniskowym do których wrzucone zostaną mokre gałęzie.
    Mam altankę w lesie. Przed robactwem zabezpieczą moskitiery i okna i drzwi mogłyby pozostać pootwierane. Ale problemem pozostaje wilgotność - klima bardzo przydatna do osuszania. Tylko drzwi i okna wypada pozamykać, bo nie wyrobi.
    Trzeba będzie dogłębniej zbadać temat u sąsiadów


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    O ile droższe niż 235 cm?
    Nie pytaliśmy o to w sumie, bo wystarczyło nam, że 250 cm będzie można zrobić z pcv i że będzie znacznie taniej niż 300 cm z aluminium. Im wyższe okna, tym lepszy efekt wizualny, więcej światła i lasu w domu. Mamy w tym tygodniu otrzymać dokładną wycenę okien. Bardziej nas interesuje jaka jest różnica w cenie między 250 pcv a 300 aluminium...


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    IMO nie ma sensu robienie wyższych ani szerszych drzwi wejściowych, niż standard. Duże rzeczy i tak wygodniej będzie wtargać drzwiami tarasowymi które zazwyczaj są znacznie wyższe i szersze od drzwi wejściowych.
    Wg nas jest sens robić wyższe drzwi niż standard Z korzyścią dla bryły domu Drzwi wysokie na 245 cm zdecydowanie lepiej będą wyglądać obok okien 250 cm.
    Ostatnio edytowane przez hebe83 ; 09-03-2020 o 22:04

  11. #11

    Domyślnie

    Czy takie "ostrogi" są kosztowne, kłopotliwe w wykonaniu, czy powodują mostki termiczne?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200327_081028.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	15,1 KB
ID:	442193
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zx49.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	85,5 KB
ID:	442194

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mostkami są na pewno.
    Koszty też generują, bo z punktu widzenia konstrukcyjnego są zbędne. To tylko dekoracja elewacji.
    Kłopotliwe - nie.

  13. #13

    Domyślnie

    Ocieplone są takimi samymi mostkami jak inne ściany.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    niekoniecznie, bo zwykła ściana ma zimne zewnętrze tylko z jednej strony a wystający element z trzech stron.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    niekoniecznie, bo zwykła ściana ma zimne zewnętrze tylko z jednej strony a wystający element z trzech stron.
    Nawet z pięciu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony