dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Czy dach wytrzyma?

    Cześć,
    Jestem na etapie więźby dachowej, przy stawianiu której pojawił się problem. Dach docelowo miał mieć pełne deskowanie i dachówkę, jednak majster stwierdził, żebym zdecydował się na blachodachówkę, bowiem wedle jego oceny konstrukcja dachu nie wytrzyma ciężaru dachówki. W projekcie są tylko dwa slupy wspierające krótką płatew z lewej strony, natomiast po stronie prawej wszystkie krokwie spięte są tylko jętkami, nie ma tutaj żadnych płatwi i słupów.
    Projekt zakłada montaż dachówki, ale teraz już mam wątpliwości. Co myślicie?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200308_103041.jpg
Wyświetleń:	211
Rozmiar:	103,0 KB
ID:	441536
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut.jpg
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	441537

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwierzaczysko Zobacz post
    Dach docelowo miał mieć pełne deskowanie i dachówkę, jednak majster stwierdził, żebym zdecydował się na blachodachówkę, bowiem wedle jego oceny konstrukcja dachu nie wytrzyma ciężaru dachówki.
    Myślę że za nic masz kogoś kto to zaprojektował kto ma zapewne odpowiednie wykształcenie, uprawnienia , byc może nawet ma doświadczenie. A wierzysz majstrowi który może ma wykształcenie budowlane może nie. Może wie co mówi a może nie.

    Na rzucie tyle nabazgrane i tak male ze nic nie widać.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lipo

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    156

    Domyślnie

    Jak masz bardzo duże wątpliwości to daj do przeliczenia innemu konstruktorowi. Majster może sobie gadać, ma zrobić zgodnie z projektem.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwierzaczysko Zobacz post
    Dach docelowo miał mieć pełne deskowanie i dachówkę, jednak majster stwierdził, żebym zdecydował się na blachodachówkę, bowiem wedle jego oceny konstrukcja dachu nie wytrzyma ciężaru dachówki. W projekcie są tylko dwa slupy wspierające krótką płatew z lewej strony, natomiast po stronie prawej wszystkie krokwie spięte są tylko jętkami, nie ma tutaj żadnych płatwi i słupów.
    Projekt zakłada montaż dachówki, ale teraz już mam wątpliwości. Co myślicie?
    Dach jak dach.
    Projekt "typowy" przerobiony na nietypowy.
    Ktoś to chyba policzył.
    Jak na dach jętkowy to jętki dziwnie nisko umieszczone.
    W oryginalnej dokumentacji z pewnością są dużo wyżej.
    Kto to zmienił?

    Majster może i dobrze myśli ale samym myśleniem nie sprawdzi nośności tej konstrukcji.
    Jaki jest pochylenie połaci?

    Masz wątpliwości to daj do przeliczenia.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Do autora: jaki przekrój mają krokwie ? Jakie pokrycie było zaplanowane w projekcie? Rozpiętość widzę 8,70m jętka8x18 mi nie wygląda podobnie płątew pośrednia cieniutka. Jeżeli była zmiana przekroju drewna na mniejszy to pozostaje ci tylko blachodachówka.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dach jak dach.
    Projekt "typowy" przerobiony na nietypowy.
    Ktoś to chyba policzył.
    Jak na dach jętkowy to jętki dziwnie nisko umieszczone.
    W oryginalnej dokumentacji z pewnością są dużo wyżej.
    Kto to zmienił?

    Majster może i dobrze myśli ale samym myśleniem nie sprawdzi nośności tej konstrukcji.
    Jaki jest pochylenie połaci?

    Masz wątpliwości to daj do przeliczenia.
    To że jętki są nisko umieszczone to akurat dobrze. Mniejsze ugięcia na krokwi będą pod ciężarem.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Nisko zamontowane jętki powoduję że dach nie jest jętkowy a ugięcia krokwi są większe.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nisko zamontowane jętki powoduję że dach nie jest jętkowy a ugięcia krokwi są większe.
    Na pewno? Logicznie myśląc jak to ma się ugiąć w którym miejscu? Jak jętka będzie w 1/3 od kalenicy to się zgodzę ale jest po środku. Więc się pytam gdzie się ugnie?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał amator12345 Zobacz post
    Na pewno? Logicznie myśląc jak to ma się ugiąć w którym miejscu? Jak jętka będzie w 1/3 od kalenicy to się zgodzę ale jest po środku. Więc się pytam gdzie się ugnie?
    To była odpowiedź na
    Cytat Napisał amator12345 Zobacz post
    To że jętki są nisko umieszczone to akurat dobrze. Mniejsze ugięcia na krokwi będą pod ciężarem.
    "Udowodnij" że nisko zamontowana jętka (na 1/3 wysokości) jest lepsza niż ta wyżej zamontowana (na 2/3 wysokości).

    Na zdjęciu jest bardziej na 1/3 niż na 1/2 wysokości.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Ja mam udowadniać ? Myślę że jest w połowie wysokości .

  11. #11

    Domyślnie

    Panowie, jętki są na 1/3 wysokości. Chcieliśmy mieć jętki widoczne w suficie i aby sufit nie wyszedł na 3,5 metra, jętki zostały obniżone o 50cm. Krokwie mają 8x18, jętki z kolei 5x18 zamiast 8x18 i tutaj tę decyzję o zmianie przekroju podjął majster bez porozumienia ze mną. Czyli w sumie mogę mieć pretensje do siebie, że nie dopilnowałem. Dzisiaj rozmawiałem też z kierownikiem budowy, który stwierdził, że jeśli koniecznie chcę dachówkę, to wypadałoby dorzucić płatwie i słupy.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    A masz gdzie te slupy postawić ? Jaki masz strop?

  13. #13

    Domyślnie

    Monolit, także nie będzie problemu.

  14. #14

    Domyślnie

    Co znaczy, ze jetki dal inne? I co znaczy, ze mozna dac slupy?
    Majster i kierbud to przeliczyli? Maja uprawnienia do liczenia kobstrukcji? Podpisza sie pod zmiana?
    Jesli nie, to jeden ma zrobic, zgodnie z projektem, a drugi ma dopilnowac, by bylo jak w projekcie. Od tego sa, za to odpowiadaja i za to biora ciezkie pieniadze.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    A mnie to wygląda na samowolę budowlaną i majster ma rację, że zwrócił na to uwagę. Co na to kierownik budowy? "d7d" ma rację bo to nie jest dach jętkowy! Jętka ma określone położenie i jest elementem więźby pracującym na ściskanie. W tym konkretnym przypadku ten poziomy element nie jest jętką ani kleszczem (kleszcz pracuje na rozciąganie). Moim zdaniem podniesiono ściany kolankowe i opuszczono "jętkę" aby sufit nie był tak wysoko i jednocześnie chciano uzyskać większy strych. Przekrój tej "jętki" na takiej rozpiętości może spowodować jej ugięcie. Jednym słowem totalna lipa. Czy autor projektu wyraził zgodę na takie zmiany?! Nie wiem czy tak istotne uniemożliwią odbiór budynku? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16

    Domyślnie

    A takie inne pytanie. Jetka ma byc w 2/3 dlugosci krokwi. Ale jak siie liczy te dlugosc krokwi? Od krawedzi okapu, czy od murlaty (bo tu krokiew jest podparta) ?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Rozpiętość krokwi liczy się od kalenicy do murłaty. Prawidłowe posadowienie jętki w 1/3 odległości od kalenicy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #18

    Domyślnie

    Jeśli 100% rozpiętości krokwi liczy się od murłaty do kalenicy, to jętki zostały umieszone na wysokości stanowiącej 60% od murłaty. Ściana kolankowa nie była podnoszona. Dziękuję wszystkim za pomoc i żeby nie kombinować bardziej, zdecyduje się jednak na blachodachowke.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwierzaczysko Zobacz post
    Jeśli 100% rozpiętości krokwi liczy się od murłaty do kalenicy, to jętki zostały umieszone na wysokości stanowiącej 60% od murłaty.
    Jak to zdjęcia przekłamują
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony