dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Wymiana modułu w ograniczniku przepięć SIMTEC SM20C

    Mieszkam w domu, który został wybudowany około dwa lata temu. W głównej rozdzielni, elektryk zamontował ogranicznik przepięć SIMTEC SM20C. Ostatnio zauważyłem, że jeden moduł wymaga wymiany. Zamówiłem zamiennik i chce go wymienić. Wygląd zamiennika sugeruje, że da się go po prostu wysunąć i w jego miejsce wsunąć nowy. Nie wiem tylko czy mogę to zrobić sam czy potrzebuje elektryka. Wyłączyłem prąd w całym budynku i próbowałem wyjąć uszkodzony moduł ale ten ani drgnął. Czy te moduły można wymieniać samemu? Jeżeli tak to w jaki sposób?

    PS. oczywiście wysłałem zapytanie do elektryka, który robił mi instalacje ale ten nie odpowiada na moje wiadomości...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3800.jpg
Wyświetleń:	310
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	441615

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jaka masz sieć, że ogranicznik również na neutralny? Nie masz tuż obok neutralnego na sztywno podpiętego do PE?
    Że nie odpowiada po zamontowaniu atrapy ogranicznika to się nie dziwię. Ja bym wymienił ogranicznik na taki z iskiernikiem.
    https://ise.pl/forum/ochrona-odgromo...19005?p=146603
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-03-2020 o 12:33

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaka masz sieć, że ogranicznik również na neutralny? Nie masz tuż obok neutralnego na sztywno podpiętego do PE?
    Że nie odpowiada po zamontowaniu atrapy ogranicznika to się nie dziwię. Ja bym wymienił ogranicznik na taki z iskiernikiem.
    https://ise.pl/forum/ochrona-odgromo...19005?p=146603
    Nie wiem jaką mam sieć i nie wiem jak to sprawdzić. Czyli powinienem zdjąć najpierw "front" rozdzielni, tak? W takim razie chyba zadzwonię po jakiegoś elektryka.

    Czym różni się "taki z iskiernikiem" / dlaczego jest lepszy?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał smefju Zobacz post
    Czym różni się "taki z iskiernikiem" / dlaczego jest lepszy?
    Tym, że ochroni urządzenia (a może i ludzi) jak w okolicy uderzy piorun czy z innego powodu pojawi się konkretne przepięcie w sieci albo w instalacji. Poczytaj wątek na ise.
    Układ sieci masz w warunkach przyłączenia.
    Zaproś rozgarniętego elektryka, niech zrobi przegląd albo i pomiary jak Ci robił je ten sam elektryk, co instalację.

  5. #5

    Domyślnie

    Układ to TN-C. Przyłączę od skrzynki do budynku, instalacje wewnętrzną, odgromówkę i pomiary robił ten sam elektryk. Poszukam "rozgarniętego" elektryka chociaż ten też miał być rozgarnięty (po opiniach)

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał smefju Zobacz post
    Układ to TN-C.
    To w rozdzielnicy powinieneś mieć tak:





    Skoro N i PE są spięte na sztywno, to nie ma sensu robienie takiego "połączenia" przez ochronnik, który w normalnych warunkach nie przewodzi prądu, a po przekroczenia napięcia granicznego przewodzi N (i poszczególne fazy) do uziomu, żeby odprowadzić ładunek i ograniczyć przepięcie.

    Edyta. Ten schemat sugeruje błędne rozmieszczenie aparatów - FR (trzypolowy - mi paprok chciał odcinać również PENa i to zwykłym 4p co jest karygodne - standardowo ma być 3p) - i SPD powinny być jak najbliżej wejścia WLZ i uziomu do rozdzielnicy, żeby ewentualne przepięcie z sieci jak najkrótszą drogą odprowadzić do gruntu i jak najmniej prądów zaindukować w innych przewodach i aparatach.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-03-2020 o 13:10

  7. #7

    Domyślnie

    Ten "ogranicznik" ma wymienne moduły, dlatego jest możliwość wyjąć uszkodzone części.
    Być może za ciasno siedzą, trzeba mocno podważyć.
    Swoją drogą zastanawia mnie, w którym miejscu instalacji ma kolega ochronniki iskiernikowe, bo te (warystory) to jakaś taniocha, tak na marginesie.
    Nikt nie zagwarantuje parametrów deklarowanych przez chińczyka.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Kaizen "ogranicznik" z iskiernikiem, jednym?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Kaizen "ogranicznik" z iskiernikiem, jednym?
    Jak znajdziesz z jednym, może być z jednym. Jak nie ma żadnego - to atrapa

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak znajdziesz z jednym, może być z jednym. Jak nie ma żadnego - to atrapa
    Pewnie że znajdę z jednym tylko nie wiem czy wiesz gdzie on jest instalowany (iskiernik) A co do tego że bez iskiernika to atrapa to mówisz co wiesz nie koniecznie wiesz co mówisz. Tak to jest jak elektryki uczą na forach i YT. Uznani producenci też produkują bez iskierników i mają one swoje miejsce w instalacjach tylko trzeba troszkę wiedzy co i gdzie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Uznani producenci też produkują bez iskierników i mają one swoje miejsce w instalacjach tylko trzeba troszkę wiedzy co i gdzie.
    No, to podziel się tą wiedzą jak powinna wyglądać rozdzielnica w domu jednorodzinnym bez iskiernika, żeby chroniła przed uderzeniem pioruna w okolicy.
    Umieścisz ochronnik z iskiernikiem gdzie indziej?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No, to podziel się tą wiedzą jak powinna wyglądać rozdzielnica w domu jednorodzinnym bez iskiernika, żeby chroniła przed uderzeniem pioruna w okolicy.
    Umieścisz ochronnik z iskiernikiem gdzie indziej?
    Ja mam się podzielić, a niby dlaczego przecież to Ty doradzasz a ja grzecznie zapytałem. Oczywiście można się wymądrzać ale jak przychodzi do konkretów to najlepiej palić głupa. O jaką sieć Ci chodzi o jakie uderzenia pioruna (w jakiej okolicy, bezpośrednie), dom z instalacją odgromową czy bez, linia napowietrzna czy w ziemi?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Ja mam się podzielić, a niby dlaczego przecież to Ty doradzasz a ja grzecznie zapytałem.
    Kłamiesz. Ani grzecznie, ani nie zapytałeś. Nie ma żadnego pytania w swoim poście.

  14. #14

    Domyślnie

    A na mnie psioczą, że nie pomagam ...
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony