dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła do domu 113m2 - prosze o pomoc

    Witam

    projekt: http://e-projekty.pl/projekt-domu-fabia-v-WRP1552

    charakterystyka energetyczna:
    https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7iny

    1) instalator zaproponował mi pompę ciepła NIBE 6kW czy nie za mała do takiego domku (ogrzewanie 100% podłogowe + CWU 4 osoby) - co myślicie o tej firmie i mocy pompy??
    2) instalator proponuje powietrzną a nie gruntową (ze względu na koszty) co wy myślicie??
    3) dodatkowo pompa będzie chłodzić w lecie (twierdzi ze chłodzenie podłogówka jest najwygodniejsze i ze nie czuć różnicy temperatur w ogrzewaniu i chłodzeniu podłogi) czy zgadzacie się z tym ? czy lepiej zamontować zwykłą klime ??

    dziekuję za odpowiedz
    pozdrawiam


    P.S. będę jeszcze montował fotowoltanike oraz rekuperacje - proszę o info czy 10KW starczy na to wszystko oraz potrzeby bytowe ??

  2. #2

    Domyślnie

    6kW to powinno być ok, pytanie który wynalazek ci proponuję, bo Nibe ma różne powietrze woda. Tak, powietrzna pompa to super i sprawdzone rozwiązanie. Co do chłodzenia podłogówka to się nie wypowiem. Ale na pewno komfort z klimatyzacji jest lepszy. 10kW PV to gruba przesada. Mam podobny metraż i zastanawiam się nad 6 po roku używania domu.

  3. #3

    Domyślnie

    sir.COLA
    1) instalator zaproponował mi pompę ciepła NIBE 6 kW czy nie za mała
    do takiego domku (ogrzewanie 100% podłogowe + CWU 4 osoby)
    - co myślicie o tej firmie i mocy pompy??

    Proponuje;
    1/ Zrobić profesjonalne OZC budynku, żeby później nie żałować,
    2/ Instalatora szukać jak najbliżej domu,
    3/ Wybierając pompę, warto znać jakimi mocami dysponuje przy temperaturze - 20 C,
    4/ Obecnie pompy powietrzne, to jest dobry wybór,
    5/ Ogrzewanie stóp to dobry kierunek, natomiast ich chłodzenie ???
    6/ 12 154 kWh - całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie;
    ......przy ogrzewaniu pompą ciepła + podłogówka, to pompa na ogrzewanie
    zużyje około 3500 kWh.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 12-03-2020 o 09:25
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Faktycznie ostatnio sprzedaje się coraz więcej powietrznych pomp ciepła. Wynika to z faktu, że swoją efektywnością już praktycznie dogoniły gruntowe, a są dużo tańsze. W połączeniu z fotowoltaiką dają w pełni samowystarczalny system.

    Oczywiście, pompę możesz z powodzeniem wykorzystać również do chłodzenia pomieszczeń.

    Zapraszam do złożenia zapytania ofertowego. Nasi specjaliści dobiorą pompę specjalnie na potrzeby Twojego domu, a to rozwiązanie całkowicie bezpłatne: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html

    Możesz też skorzystać z naszej sieci sprzedaży i wpisując kod pocztowy znaleźć naszego partnera, najbliżej swojej okolicy. https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/siec-sprzedazy.html
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    witam .

    dziekuje wszystkim za pomoc.
    wstepna decyzja zapadla - pompa ciepla (jeszcze nie wiem jaka) 100% podłogówki (chlodzenie przez podloge takze) reku + fotowoltanika.


    jezeli posiadacie jakies sprawdzone firmy co zajmuja sie instalacja pompy ciepła, rekuperacji, fotowoltaniki i najlepiej instalacji wodn-kanaliz i podłogówki to prosze o podanie tutal lub na PW

    z gory dziekuje za pomoc

  6. #6

    Domyślnie

    Bylo juz tutaj podobnych tematow sporo. Poszukaj.
    1. Zrob OZC najpierw
    2. 100% podlogowki
    3. Chlodzenie podlogowka to slaby pomysl. Nie mozna za bardzo chlodzic, bo szybko przekroczysz temperature punktu rosy. A druga sprawa chodzenie po zimnej podlodze jest bardzo niekomfortowe

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał sir.COLA Zobacz post
    Witam

    projekt: http://e-projekty.pl/projekt-domu-fabia-v-WRP1552

    charakterystyka energetyczna:
    https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7iny

    1) instalator zaproponował mi pompę ciepła NIBE 6kW czy nie za mała do takiego domku (ogrzewanie 100% podłogowe + CWU 4 osoby) - co myślicie o tej firmie i mocy pompy??
    2) instalator proponuje powietrzną a nie gruntową (ze względu na koszty) co wy myślicie??
    3) dodatkowo pompa będzie chłodzić w lecie (twierdzi ze chłodzenie podłogówka jest najwygodniejsze i ze nie czuć różnicy temperatur w ogrzewaniu i chłodzeniu podłogi) czy zgadzacie się z tym ? czy lepiej zamontować zwykłą klime ??

    dziekuję za odpowiedz
    pozdrawiam


    P.S. będę jeszcze montował fotowoltanike oraz rekuperacje - proszę o info czy 10KW starczy na to wszystko oraz potrzeby bytowe ??
    Czyli co , dom masz 113 m2 a powierzchni do ogrzania 175 m2 ?! . 8,1 kw potrzeba dla -18*C na zewnątrz , przy takim domu 113 m2 niemożliwe.

  8. #8

    Domyślnie

    113 to pow użytkowa - na tej stronie podaje sie pow zabudowy i ze garaz jest w bryle i ona sama liczy

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sir.COLA Zobacz post
    113 to pow użytkowa - na tej stronie podaje sie pow zabudowy i ze garaz jest w bryle i ona sama liczy
    A potem podaje, że powierzchnia, którą podałeś jako powierzchnię zabudowy to Powierzchnia ogrzewana 175m2 (parter) i liczy bzdury.

    Chcesz mieć rzetelną podstawę do podjęcia decyzji na dziesiątki tysięcy - zamów za kilka stówek OZC i projekt ogrzewania pod którym się ktoś podpisze i weźmie za nie odpowiedzialność. Szybko się zwróci.

    Widziałeś na FM zadowolonych użytkowników chłodzenia podłogą? Bo ja kojarzę tylko niezadowolonych.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-03-2020 o 23:46

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A
    Widziałeś na FM zadowolonych użytkowników chłodzenia podłogą? Bo ja kojarzę tylko niezadowolonych.
    Sam już nie pamiętasz z kim i o czym dyskutujesz,

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7697229
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Sam już nie pamiętasz z kim i o czym dyskutujesz,

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7697229

    trafiony ???
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Jeżeli PC ma produkować CWU to powinna być typu min 8 .Czasem i tak mało . Nawet jak budynek wymaga mniej , to warto dać min 8. W przeciwny wypadku występóją braki cwu. Ale to takie moję obserwacje.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    . W przeciwny wypadku występują braki cwu. Ale to takie moję obserwacje.
    Proszę rozwiń to bo ja nie mogę tego zrozumieć w jaki sposób tak może być gdzie PC nigdy nie grzeje CO i CWU razem w jednym czasie .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Proszę rozwiń to bo ja nie mogę tego zrozumieć w jaki sposób tak może być gdzie PC nigdy nie grzeje CO i CWU razem w jednym czasie .
    Policz czas grzania cwu . Bywa ,że przy zbiorniku 200 l moze zabraknąc , a czas ogrzania kolejnej porcji jest nieakceptowalnie długi, oczywiści można postawi 300 a nawet 400 l .Ale to zazwyczaj mały dom .( bo mała moc obliczeniowa ) a ludzi może być czworo.
    Mam takie sygnały od użytkowników pomp które uruchamiałem

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Policz czas grzania cwu . Bywa ,że przy zbiorniku 200 l moze zabraknąc
    Jak ktoś zużywa z 100l dziennie CWU o temperaturze 55* to potrzebuje grzać z mocą 4kW przez 82 minuty na dobę. Niezależnie do tego, czy ma zasobnik 100l, czy 1000l - to nie wpływa znacząco na potrzebę mocy grzewczej ani na czas grzania (znacząco - bo co do zasady większy zasobnik ma większe straty postojowe, dlatego mniejszy będzie zużywał odrobinę mniej, większy odrobinę więcej ciepła/prądu - ale oczywiście może być większy lepiej ocieplony = z mniejszymi stratami niż mniejszy badziewnie ocieplony).
    A i tak wąskim gardłem często jest wężownica - i co z tego, że pompa ma 12kW jak przy dT jaką się kieruje sterowanie pompy wężownica jest w stanie oddać tylko 4kW do wody?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    trafiony ???
    O tak. Zatopiony.
    Przyznaję, nie kojarzyłem.
    I co z tego wynika?

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Dokładnie tak , z tym że nie koniecznie będzie to 82 minuty w jednym ciągu , przy dobrej nastawie , rozbije się to na 4-5 dogrzewań na dobę , 15-20 minut każde i system CO nawet tego ,,nie zauważy"A wielkość zasobnika trzeba dobrać , do przewidywanego zapotrzebowania , czyli tutaj raczej fachman19 popełnił błąd

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Mi się też tak wydaje właśnie że to nie do końca sensowne ( choć możliwe przy nieprzemyślanej instalacji ) , Bo inaczej co... przy domu np. 3 litrowym muszę zamontować PC 10-12 bo do kąpieli będzie kolejka 6 osób ? bezsensu .
    To odwieczny spór - dodawać na CWU czy nie , przewymiarować PC na zimę 1000 lecia czy nie ...

    Co instalator to różne szkoły i upodobania ....
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  19. #19

    Domyślnie

    To na te jedna zimę na 10 lat polecisz miesiąc grzałkami. Nic sie nie stanie. ja tam w ogole sie zastanawiam, czy w tej chwili najsensowniejszym pomysłem nie są panele FV zamiast pompy, bojler i kable kaizena.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    (...)czy w tej chwili (...)
    Świetnie to oddaje sytuację: "w tej chwili".

    Najbezpieczniejsze są rozwiązania uniwersalne.
    W tej chwili mamy taką sytuację.
    Za 5 lat może być zupełnie inaczej. Zwłaszcza w "polandii".
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony