dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Dopowiem Ci ze swojego doświadczenia na własnym domu jak to wygląda
    Cytat Napisał sir.COLA Zobacz post
    1) instalator zaproponował mi pompę ciepła NIBE 6kW czy nie za mała do takiego domku (ogrzewanie 100% podłogowe + CWU 4 osoby) - co myślicie o tej firmie i mocy pompy??
    Z obliczeń wynikało, że dla 21,5*C w domu, zapotrzebowanie wynosiło ok 8kW dla -18*C na zewnątrz, nie uwzględniając CWU, zaproponowana pompa to 9kW i taką też mam, oczywiście przy -18 ona nie ma mocy nawet 7kW, więc teoretycznie potrzebne są grzałki. grzeję 3 zimę, z tego 2 jak mieszkam a pierwsza do 16-18*C - na prace wykończeniowe aby było sucho, jedynie ta pierwsza zima była mroźna i temperatury nocą spadły poniżej -20 na kilka godzin - grzałki się nie załączyły, a w domu była strała zadana temp.
    Co bym zmienił, pompę na 7kW, dlaczego, a dlatego, że w dni gdzie na zewnątrz jest 10-12*C potrzebuję grzać a pompa jest zbyt mocna mimo, że inwerterowa to albo taktuje albo muszę przegrzewać delikatnie dom aby nie taktowała.

    Cytat Napisał sir.COLA Zobacz post
    2) instalator proponuje powietrzną a nie gruntową (ze względu na koszty) co wy myślicie??
    Ja mam powietrzną i jestem zdania, że to co zapłacisz więcej za zużycie energii to nie zwróci się nigdy, w porównaniu do nakładu na gruntową (głównie wymiennik kosztuje). Inwestując te pieniądze w panele PV jesteś jeszcze do przodu.

    Cytat Napisał sir.COLA Zobacz post
    3) dodatkowo pompa będzie chłodzić w lecie (twierdzi ze chłodzenie podłogówka jest najwygodniejsze i ze nie czuć różnicy temperatur w ogrzewaniu i chłodzeniu podłogi) czy zgadzacie się z tym ? czy lepiej zamontować zwykłą klime ??
    Również posiadam tą opcję, jeżeli nie przeszkadza Ci podłoga co ma ok 18-19*C i po wejściu do domu odczucie jakbyś wszedł do piwnicy (zimno i wilgotno) to jest ok, w porównaniu do klimatyzacji nawiewnej gdzie jest chłodno, a powietrze jest suche ma to też swoje plusy.
    Podsumowując.
    1. Bez butów / kapci / laczków jak to tam kto woli, raczej nie przyjemne uczucie chodzić - w szczególności po płytkach
    2. Mycie podłogi latem to tragedia - schnie godzinę bo podłoga zimna.
    Cytat Napisał sir.COLA Zobacz post
    P.S. będę jeszcze montował fotowoltanike oraz rekuperacje - proszę o info czy 10KW starczy na to wszystko oraz potrzeby bytowe ??
    Weź swoje roczne zużycie z teraz i dodaj to co będziesz miał więcej w domu. Ja mam roczne zużycie od 7MWh do 8MWh - w zależności od zimy i lata. Te 10kWp zależy od strony świata na która skierowane są panele wschód / zachód czy południe (różna produkcja).
    Ja mam 8,5kWp paneli na falowniku 6kW skierowane na południowy zachód, roczna produkcja jest rzędu 8-9MWh, w tym odpowiednio sterując zużyciem osiągam ok 35-40% zużycia własnego. Nie mam miejsca na więcej paneli od tej strony, a instalowanie ich po innej stronie wchodzi jedynie z falownikiem więc się średnio opłaci (zwrot bardzo bardzo długi). I rachunek wychodzi jak słonecznie i zima jak w tym roku to pokrycie zużycia w 100% + nadwyżka na następny rok, a jak mniej słońca i zimno to niewielka dopłata.
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Dokładnie tak , z tym że nie koniecznie będzie to 82 minuty w jednym ciągu , przy dobrej nastawie , rozbije się to na 4-5 dogrzewań na dobę , 15-20 minut każde i system CO nawet tego ,,nie zauważy"A wielkość zasobnika trzeba dobrać , do przewidywanego zapotrzebowania , czyli tutaj raczej fachman19 popełnił błąd
    IMO lepiej grzać na raz - wtedy więcej wody od niższej temperatury czyli z wyższym COP. I nie warto robić zasobnika, co będzie wystarczał na dłużej, bo zamiast grzać 100l całkiem zimnej po dłuższym czasie okaże się, że mamy 200l letniej (z czasem temperatura wyrównuje się - zwłaszcza przy chodzącej cyrkulacji) - grzejemy z niższym COP.

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Tak , tylko tutaj liczysz ,,aptekarskie " oszczędności , wyjdzie taniej z 5 pln na miesiąc ,a jeśli masz działająca cyrkulację , to raczej zapomnij o grzaniu raz na dobę .Woda w zasobniku się rozwarstwia nie wyrównuje temperatury. Wielkość zasobnika powinno się dobrać do faktycznego zużywania , przez domowników , tak aby zachować komfort dostatku ciepłej wody , dla jednego 100 l będzie w sam raz ( dwoje domowników , z prysznicem ) a u drugiego 300 l może być po bandzie ( czworo domowników z wanną )
    Ostatnio edytowane przez Garażowiec ; 22-03-2020 o 16:05

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Czytając to - rozumiem to tak - z przy nowych domach średnio 5-9 litrowych PC dobieramy do ilości poboru CWU ???? nie nie, to nie tędy droga .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    No nie wiem ,z skąd masz takie rozumowanie ?

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    No nie wiem ,z skąd masz takie rozumowanie ?
    czytając powyższe niektóre posty. Przecież rzetelne OZC mówi jaka PC .... a dalej że w razie kąpieli iluś osób , w razie tego lub tamtego .....

    .... znowu będzie polecane wszędzie _ mocne Pc na w razie "W" ?
    \
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    czytając powyższe niektóre posty. Przecież rzetelne OZC mówi jaka PC .... a dalej że w razie kąpieli iluś osób , w razie tego lub tamtego .....

    .... znowu będzie polecane wszędzie _ mocne Pc na w razie "W" ?
    \
    Rzecz w tym ,ze tutaj nie było rzetelnego OZC , ba było błędnie policzone , nie OZC nic nie mówi na temat mocy PC . do wyniku OZC dobieramy moc pc w zależności od priorytetów inwestora

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    No to skoro nie policzone to wszystko inne to wróżenie z fusów . W każdym razie moim zdaniem przewymiarowanie PC względem ozc przy dobrze wykonanym budynku wedle projektu jest tylko pozbycie się więcej $$ z portfela.
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    A kto tutaj namawia do przewymiarowywania PC ? Inna sprawa że OZC podaje jaką moc cieplną potrzebuje dom przy np -16*C na zewnątrz i +21*C w domu . A co jak klient nastawia się na oszczędności i grzanie max w 2T ? A co jak klient potrzebuje +23*C w domu , bo taką uważa za komfortową . I widzisz tutaj mamy taka sytuacje że powiedzmy OZC podaje 5 kw ,i jak klient nastawia się na 2T i na +23*C w domy to raczej 7KW , jak klient nastawia się na grzanie bez jakiegoś większego patrzenia na taryfy i raczej uważa że +21*C jest dla niego komfortowe wystarczy 5KW . Oczywiście moc PC 5 CZY 7 KW które pc OSIĄGA REALNIE W TEMP ZEW -16*C.Podobnie tutaj wygląda sprawa przy CWU , w jednym domu bedzie dwóch domowników i sama sprawa CWU jest że tak powiem pomijalna , a w drugim domu jest 6 domowników , w tym np 5 kobiet , w tym 4 nastolatki i tutaj już nad mocą pc i wielkością zasobnika CWU trzeba się zastanowić.

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Od pół roku mam "lodówkę". Uparłem się na wersję z 230l zbiornikiem c.w.u. Dostępność okazała się mierna i instalator zasugerował, że wersja 180l byłaby niemal "od ręki". Już się miałem zgodzić, ale po dwóch dniach zadzwonił, że jednak będzie wersja 230l.
    Po pół roku użytkowania widzę, że śmiało mogłem zaoszczędzić te 600-700PLN i wziąć mniejszą sztukę. M.in. 3 kobiety, w tym 2 nastolatki w domu.
    Owszem, wiosnę mamy tej zimy a woda podgrzewana jest 2 razy w ciągu dnia do 45 stopni (wszystko w 2T): 50min rano około 4:30 oraz 60 minut wieczorem po 21:00.
    Nigdy nie miałem żadnego sygnału, że komuś brakło ciepłej wody...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    U mnie też nigdy nie miałem problemu z brakiem ciepłej wody a mam tą mniejszą lodówkę i grzeje to 42 stopni .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak ktoś zużywa z 100l dziennie CWU o temperaturze 55* to potrzebuje grzać z mocą 4kW przez 82 minuty na dobę. Niezależnie do tego, czy ma zasobnik 100l, czy 1000l - to nie wpływa znacząco na potrzebę mocy grzewczej ani na czas grzania (znacząco - bo co do zasady większy zasobnik ma większe straty postojowe, dlatego mniejszy będzie zużywał odrobinę mniej, większy odrobinę więcej ciepła/prądu - ale oczywiście może być większy lepiej ocieplony = z mniejszymi stratami niż mniejszy badziewnie ocieplony).
    A i tak wąskim gardłem często jest wężownica - i co z tego, że pompa ma 12kW jak przy dT jaką się kieruje sterowanie pompy wężownica jest w stanie oddać tylko 4kW do wody?
    Masz rację jak ktoś ( rodzina ) potrzebuje 100 l ciepłąej wody na dobę

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Od pół roku mam "lodówkę". Uparłem się na wersję z 230l zbiornikiem c.w.u. Dostępność okazała się mierna i instalator zasugerował, że wersja 180l byłaby niemal "od ręki". Już się miałem zgodzić, ale po dwóch dniach zadzwonił, że jednak będzie wersja 230l.
    Po pół roku użytkowania widzę, że śmiało mogłem zaoszczędzić te 600-700PLN i wziąć mniejszą sztukę. M.in. 3 kobiety, w tym 2 nastolatki w domu.
    Owszem, wiosnę mamy tej zimy a woda podgrzewana jest 2 razy w ciągu dnia do 45 stopni (wszystko w 2T): 50min rano około 4:30 oraz 60 minut wieczorem po 21:00.
    Nigdy nie miałem żadnego sygnału, że komuś brakło ciepłej wody...
    A jaka moc?

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Oczywiście moje zdanie podtrzymuję w sytuacji gdy grzanie CWU steruje nam tylko delta a nie reżim czasowy ale to chyba nie ma problemu nikt z tym , w końcu ile ten rachunek będzie większy 10-15 zł ... a nie wydane X więcej na większą PC która w okresie przejściowym da popalić i nie mówcie mi że tak nie jest bo sam tak mam dzięki temu forum

    Nie mówiąc już o baniaku na CWU odpowiednio większym , wijących się rurach po ścianie , i pomieszczeniu które nadal wygląda jak kotłownia ( z dawnych lat tylko czystsza ) a nie np. jak pralnia z jakąś lodówką gdzieś w kącie .
    Ostatnio edytowane przez toommm ; 23-03-2020 o 07:31
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A jaka moc?
    Zacytowałeś cały długi post, żeby dopisać trzy wyrazy?
    Moc czego? Pompy ciepła? W nazwie 8kW, w rzeczywistości zależnie od temperatury...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Czytając to - rozumiem to tak - z przy nowych domach średnio 5-9 litrowych PC dobieramy do ilości poboru CWU ???? nie nie, to nie tędy droga .
    Zasadniczo kiedyś moc do podgrzania wody była pomijalna przy potrzebach budynku. Dzisiaj zaś po rewolucji w technologii budowlanej głównym złodziejem $ staje się wentylacja i właśnie woda do mycia. Wniosek taki, że przed producentami pomp jest wyzwanie jak ugryźć temat odnośnie zasadniczo różnych wymagań. Może ta super sprężarka daikina trafi pod strzechy?

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Zasadniczo kiedyś moc do podgrzania wody była pomijalna przy potrzebach budynku.
    U mnie w niespecjalnie ocieplonym budynku za obecny sezon pompa wskazuje: 3004kWh na c.o. oraz 331kWh na c.w.u. Oczywiście poza sezonem grzewczym będzie "nieco" inaczej tym niemniej ilość energii zużytej na c.o. będzie kilkukrotnie większa niż na c.w.u w rozliczeniu rocznym ...
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 23-03-2020 o 09:34 Powód: Błąd ortograficzny :(
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Zasadniczo kiedyś moc do podgrzania wody była pomijalna przy potrzebach budynku. Dzisiaj zaś po rewolucji w technologii budowlanej głównym złodziejem $ staje się wentylacja i właśnie woda do mycia. Wniosek taki, że przed producentami pomp jest wyzwanie jak ugryźć temat odnośnie zasadniczo różnych wymagań. Może ta super sprężarka daikina trafi pod strzechy?

    właśnie chyba kiedyś dodawali na grzanie wody , z tąt te śmieciuchy 20-25 kw do zwykłych klocków montowali , u teściów pamiętam przy ekogrochu też dodawali ( później problemy z sadzą bo się kisiło )

    Odnośnie złodziejstwa $ na CWU .... hmmm no nie wiem czy jest tak jak kolega pisze bo porównując dziennie 3 kWh ( a niech będzie 6 licząc tak na maxa ) na CWU do 15-25 kWh średnio na CO ( zależy u kogo ) to nie bardzo .
    A jak dom słabiej ocieplony ( większe straty i zapotrzebowanie ) to i różnica jeszcze większa .

    To wyzwanie dla producentów już dawno rozkminione - to właśnie słynna delta poniżej której ma grzać CWU , ale jak ktoś chce tylko w taniej taryfie , przewymiaruje PC - da się , jednostkowo będzie taniej ale tylko w tedy jak się nie pochwali ile więcej wydał na sprzęt. Nie mówiąc już o gabarytach większego zbiornika - bo może braknąć . Dla mnie to jakieś bezsensu jest . Ale opcja jest do wyboru . Ja to tak rozumuje.

    Jak instalator ma marże % na sprzęcie ( a ma bo to nie święty mikołaj ) wiadomo na co będzie namawiał i kreował , przytaczał odpowiednie sytuacje aby odpowiednio zarobić .
    Ostatnio edytowane przez toommm ; 23-03-2020 o 09:16
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Wniosek taki, że przed producentami pomp jest wyzwanie jak ugryźć temat odnośnie zasadniczo różnych wymagań.
    Koncernowo to nie do zrobienia.

    Zdecydowanie lepiej poznać zasadę działania PC, zestawić to z potrzebami domowników i dostosować do tego dom. Najlepiej już na etapie projektowania.
    Ja nie mam absolutnie żadnych kłopotów z działaniem przewymiarowanej PC, nic nie taktuje, nic nie wyłącza grzania.

    PC załącza się w marcu (wtedy zamieszkałem) z reguły 2 razy dziennie. W nocy sobie bije na CO plus na 30 minut przed końcem taniej taryfy podbija CWU.
    W okienku dziennym tylko (przynajmniej w marcu) załącza podgrzanie/podbicie CWU.

    Wszystkim steruje 1 czujnik pokojowy. Temp. stabilna, wahnięcia dobowe to ok. 0,4C. Żadnego dyskomfortu termicznego, temp. spada w nocy, kiedy śpimy. Kiedy rano dobije do zadanej to dopiero po 3-4 godzinach jest temp. wyższa (wylewka oddaje ciepło) o ok. 0,2-0,3C od zadanej.

    Grzanie CWU to ok. 40-55 minut na dzień. W dwóch ww. cyklach.

    Dobowe zużycie prądu na CO i CWU to 10,7 kWh tylko w taniej taryfie.

    Zupełnie nie rozumiem tych dywagacji.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Zacytowałeś cały długi post, żeby dopisać trzy wyrazy?
    Moc czego? Pompy ciepła? W nazwie 8kW, w rzeczywistości zależnie od temperatury...
    Bardzie typ 8 . Trudno zamieszczać wykres mocy. Zazwyczaj moc minimalna jest bardzo podobna dla typu 4,6,8 , nawet czestao to te same maszyny z ograniczeniem mocy max , A różnica w cenie 200-600 zł . taktowanie przy podłogówce i inwerterze oraz dt 5 stopni własciwie nie pojawia się
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 23-03-2020 o 19:16

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony