dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 74
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie Budowa domu do 80m2 - działka 7ar

    Cześć wszystkim!

    Jestem zielony w temacie, posiadam działkę budowlaną 7ar, równą oraz uzbrojoną (gaz, kanalizacja, prąd przy działce).

    Zastanawiam się nad budową domu, bo niestety, ale aktualne ceny mieszkań mnie przerażają, chociaż nadal wolałbym mieszkanie, ale za ładne 48m2 w bloku z wielkiej płyty ceny wahają się między 230-260 tyś zł - a to tylko nadal mała klitka.

    Moje pytanie brzmi czy da radę wybudować dom pod klucz w cenie do 300 tyś zł podany poniżej w linku? Dom maksymalnie do 80m2 pow. użytkowej, bez garażu tylko z wiatą. Oczywiście temat wykończenia raczej budżetowy.

    Również rozumiem, że ciężko wycenić taką prace, ale chciałbym tak orientacyjnie poznać koszty, nie chce się porywać z motyką na słońce.

    Projekt domu paretrowego (usunięcie kominków):

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...-2-bis-KRK1318

    lub

    https://www.extradom.pl/projekt-domu-kropka-WAH1244
    Ostatnio edytowane przez tentypmich ; 14-03-2020 o 13:54

  2. #2

    Domyślnie

    Wiele zależy od tego w jakim rejonie kraju mieszkasz bo ceny robocizny mogą się znacznie od siebie różnić. Myślę, że za 300tyś jest szansa się wybudować przy niskim standardzie o ile część prac wykonasz sam. Jednak mowa jest o samym budynku - bez kostki, ogrodzenia, zagospodarowania ogrodu itd.
    Przy działce 7ar i domku 80m2 zdecydowanie lepiej jest wybudować parterówkę - powinna być tańsza w budowie i lepsza w codziennym użytkowaniu. Będzie większa bo nie marnujesz miejsca na schody i wygodniejsza (bo nie musisz chodzić po schodach, nie masz skosów na poddaszu).

    W projekcie, do którego link podałeś jest salon + 4 pokoje. Te sypialnie będą naprawdę bardzo małe, szczególnie, że powierzchnie ograniczają skosy. Jeśli rodzina jest tak duża to nie ma wyjścia, ale w okolicach 80m2 dobrym pomysłem jest parterówka z salonem +2-3 sypialnie po kilkanście m2 każda.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    80 m2 tylko parterówka

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Na YouTube masz wiele porad odnośnie projektu domu budżetowego np. Łukasz Budowlaniec pokazuje projekt domu za 150 000 zł. około 100 m2. Dość ciekawe.

    300 000 z wyposażeniem wystarczy, ale trzeba zrezygnować z piwnicy, schodów, ścianki kolankowej, kominka itp.

    Najlepiej dobrać taki projekt, który nie wyklucza dobudowania np. kominka czy garażu w przyszłości.

    Jeśli masz gaz to kotłownia nie musi być duża, ale też należy rozważyć alternatywne metody ogrzewania np. pellet lub groszek. Tak na wszelki wypadek.
    Wtedy już kotłownia to min. 10 m2.

    pozdrawiam.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Wiele zależy od tego w jakim rejonie kraju mieszkasz bo ceny robocizny mogą się znacznie od siebie różnić. Myślę, że za 300tyś jest szansa się wybudować przy niskim standardzie o ile część prac wykonasz sam. Jednak mowa jest o samym budynku - bez kostki, ogrodzenia, zagospodarowania ogrodu itd.
    Przy działce 7ar i domku 80m2 zdecydowanie lepiej jest wybudować parterówkę - powinna być tańsza w budowie i lepsza w codziennym użytkowaniu. Będzie większa bo nie marnujesz miejsca na schody i wygodniejsza (bo nie musisz chodzić po schodach, nie masz skosów na poddaszu).

    W projekcie, do którego link podałeś jest salon + 4 pokoje. Te sypialnie będą naprawdę bardzo małe, szczególnie, że powierzchnie ograniczają skosy. Jeśli rodzina jest tak duża to nie ma wyjścia, ale w okolicach 80m2 dobrym pomysłem jest parterówka z salonem +2-3 sypialnie po kilkanście m2 każda.

    Tak, po przeczytaniu kilku wpisów na forum, raczej wolałbym faktycznie dom parterowy (odpada cena, schodów, stropu, drugiej łazienki itp).

    Mam takie oto dwa projekty które również mi się podobają, bardziej ten z wiatą. Oczywiście chciałbym usunąć kominek, bo to tylko dodatkowe koszta.

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...-2-bis-KRK1318

    lub

    https://www.extradom.pl/projekt-domu-kropka-WAH1244

    Mam jeszcze pytanie dlaczego drugi dom jest tańszy w budowie wg ich wyliczeń?

    Chciałbym też to zrobić jak najtaniej , tzn wnętrze bardzo ekonomicznie (ikea itp). Mieszkam w małopolsce w małym mieście.
    Wole też wcześniej dopytać , bo nie chciałbym się porywać z motyką na słońce jak to już wspominałem wcześniej.
    Ostatnio edytowane przez tentypmich ; 14-03-2020 o 13:54

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Widziałem też duże zainteresowanie projektem Z7 82m2. Ponoć to bardzo tani dom w budowie jak i utrzymaniu późniejszym?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    różnica kosztów wynika pewnie z konstrukcji stropu i dachu. Kropka nie ma żadnych ścian nośnych, dzięki czemu możesz dostosować wnętrze do swoich potrzeb (bo nie jest za dobrze rozplanowane w oryginale).

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Widziałem też duże zainteresowanie projektem Z7 82m2. Ponoć to bardzo tani dom w budowie jak i utrzymaniu późniejszym?
    Buduję Z7L GL z dodatkowym oknem w ścianie szczytowej i niewielkimi zmianami w środku ścianek działowych ale materiałowo tak samo jak w oryginale.
    Koszt do stanu - dom na fundamentach. ściany z Ytong, okna Vetrex V90 + brama garażowa Hormann ( montaż z taśmami przez firmę) wiązary Burkietowicz (montaż przez firmę) pokrycie OSB +papa + dachówka roben piemont, kable elektryczne rozprowadzone + skrzynka, podbitka, brak kominów. Cena materiałów i montażu - 122 000zł Robocizna własna.

    Tak na oko za robociznę do tego stanu dolicz z 50 000 - geodeta,murowanie, elektryk, podbitka, dach.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 14-03-2020 o 15:15

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Buduję Z7L GL z dodatkowym oknem w ścianie szczytowej i niewielkimi zmianami w środku ścianek działowych ale materiałowo tak samo jak w oryginale.
    Koszt do stanu - dom na fundamentach. ściany z Ytong, okna Vetrex V90 + brama garażowa Hormann ( montaż z taśmami przez firmę) wiązary Burkietowicz (montaż przez firmę) pokrycie OSB +papa + dachówka roben piemont, kable elektryczne rozprowadzone + skrzynka, podbitka, brak kominów. Cena materiałów i montażu - 122 000zł Robocizna własna.

    Tak na oko za robociznę do tego stanu dolicz z 50 000 - geodeta,murowanie, elektryk, podbitka, dach.
    Czyli tak Z7 D w trybie ekonomicznym jestem w stanie wybudować za 250 tyś zł pod klucz? Oczywiście z firmą ew z ekipą.
    Ostatnio edytowane przez tentypmich ; 14-03-2020 o 15:45

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Czyli tak Z7 D w trybie ekonomicznym jestem w stanie wybudować za 250 tyś zł pod klucz? Oczywiście z firmą ew z ekipą.
    Tego Ci nikt nie gwarantuje, bo np za samo położenie dachówki opierzenia i rynien chciano ode mnie od 10 000 do 27 000zł. Za murowanie przy stawkach jakie na forum podawali to rozstrzał też potrafi być blisko 100% Tynki u jednych 30złm2 a u innych 45zł/m2 Później elewacja i wykończeniówka która wykańcza....
    To jest jedna WIELKA niewiadoma o cenach materiałów, które mogą się zmienić nie wspomnę.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    rozumiem, bo np przy tym projekcie pewnie wyjdzie dużo więcej niż jest założone przy wyliczeniach z strony z500, dużo droższy jest taki dach niż dwuspadowy?

    https://z500.pl/projekt/485/Z64+%2B,...m-tarasem.html

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    na to pytanie odpowiedz brzmi: Strop. Ten droższy projekt ma betonowy monolit, ten tańszy ma kratownice, czyli strop drewniany.
    A który strop jest lepszy? Bo w domu Z7 murowanym też strop jest chyba drewniany?

    https://z500.pl/projekt/7/Z7,maly-do...raktyczny.html

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Buduję Z7L GL z dodatkowym oknem w ścianie szczytowej i niewielkimi zmianami w środku ścianek działowych ale materiałowo tak samo jak w oryginale.
    Koszt do stanu - dom na fundamentach. ściany z Ytong, okna Vetrex V90 + brama garażowa Hormann ( montaż z taśmami przez firmę) wiązary Burkietowicz (montaż przez firmę) pokrycie OSB +papa + dachówka roben piemont, kable elektryczne rozprowadzone + skrzynka, podbitka, brak kominów. Cena materiałów i montażu - 122 000zł Robocizna własna.

    Tak na oko za robociznę do tego stanu dolicz z 50 000 - geodeta,murowanie, elektryk, podbitka, dach.
    czyli odpada mi garaż i brama garażowa, a geodeta ?

  14. #14
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Cześć wszystkim!

    Jestem zielony w temacie, posiadam działkę budowlaną 7ar, równą oraz uzbrojoną (gaz, kanalizacja, prąd przy działce).

    Zastanawiam się nad budową domu, bo niestety, ale aktualne ceny mieszkań mnie przerażają, chociaż nadal wolałbym mieszkanie, ale za ładne 48m2 w bloku z wielkiej płyty ceny wahają się między 230-260 tyś zł - a to tylko nadal mała klitka.

    Moje pytanie brzmi czy da radę wybudować dom pod klucz w cenie do 300 tyś zł podany poniżej w linku? Dom maksymalnie do 80m2 pow. użytkowej, bez garażu tylko z wiatą. Oczywiście temat wykończenia raczej budżetowy.

    Również rozumiem, że ciężko wycenić taką prace, ale chciałbym tak orientacyjnie poznać koszty, nie chce się porywać z motyką na słońce.

    Projekt domu paretrowego (usunięcie kominków):

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...-2-bis-KRK1318

    lub

    https://www.extradom.pl/projekt-domu-kropka-WAH1244
    A jak by ci się odechciało budowy to przeprowadź się na Śląsk to mieszkanie 60m2 kupisz za 150 tys .

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A jak by ci się odechciało budowy to przeprowadź się na Śląsk to mieszkanie 60m2 kupisz za 150 tys .
    w mieście którym mieszkam właśnie ceny mieszkań są chorę. Dlatego właśnie pomyślałem o budowie małego ekonomicznego domu.

    Jest ten projekt Z7 82m2 tylko właśnie nie wiele wiem na ten temat, bo jedni piszą, że strop drewniany to lipa, inni, że jest OK
    Druga sprawa w takim domu jakby zastosować grzanie piecem dwu-funkcyjnym gazowym z ogrzewaniem podłogowym będzie to duża różnica finansowa np do klasycznych kaloryferów na ścianie?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Czy dach dwuspadowy jest tańszy - moim zdaniem powinien być, bo mniej roboty.
    Tak - domki z z500 mają wiązary.
    Geodecie zawsze trzeba zapłacić.
    Czy strop drewniany to lipa ? Pytanie - chcesz mieć piętro zamieszkane? Jeśli tak, to warto rozważyć inny niż drewniany, jeśli nie, moim zdaniem nie warto.
    Grzejniki w tak małym domku? Nie nie nie !
    U mnie pomieszczenie gospodarcze ma wejście od sieni (więcej szafek w kuchni) i ładuję tam rekuperator, jednostkę wewnętrzną PC , zbiornik na wodę i kombinuję jak wcisnąć zapasowy kibelek

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czy dach dwuspadowy jest tańszy - moim zdaniem powinien być, bo mniej roboty.
    Tak - domki z z500 mają wiązary.
    Geodecie zawsze trzeba zapłacić.
    Czy strop drewniany to lipa ? Pytanie - chcesz mieć piętro zamieszkane? Jeśli tak, to warto rozważyć inny niż drewniany, jeśli nie, moim zdaniem nie warto.
    Grzejniki w tak małym domku? Nie nie nie !
    U mnie pomieszczenie gospodarcze ma wejście od sieni (więcej szafek w kuchni) i ładuję tam rekuperator, jednostkę wewnętrzną PC , zbiornik na wodę i kombinuję jak wcisnąć zapasowy kibelek
    super, dziekuje za konkretne odpowiedzi.
    Ja raczej wolałbym grzanie piecem dwufunkcyjnym + wlasnie jakis zbiornik do podgrzewania wody (o ile to faktycznie oszczednosc jest). Nie zamierzam robic poddasza.
    Blachodachówka też jest sporo tańsza niż dachówka?
    Co do okien i drzwi balkonowych przesuwnych to jakie sa polecane?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zerknij co buduję w stopce. Taki dom w stanie deweloperskim, ze wszystkimi instalacjami, dobrym ociepleniem, pompą ciepła, rekuperacją to 300 tyś. bez zagospodarowania działki, ogrodzeń itp. Trochę pracy własnej też było, gdybym robił wszystko firmami, raczej nie byłoby szans na taką cenę.
    Sam mam strop drewniany, ale budując ponownie nie wiem czy bym nie robił lanego. Drewniany wychodzi niby początkowo taniej, ale później musisz zrobić sufity podwieszane (które tanie nie są), jak chcesz strych to musisz dać jakieś dechy albo OSB, z ociepleniem jest więcej roboty. Lany otynkujesz od spodu i tyle.
    Podłogówka jest znacznie lepsza niż kaloryfery. Rozłóż samemu, weź tylko hydraulika do podłączenia w rozdzielaczu, wyjdzie jak kaloryfery albo taniej.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    A który strop jest lepszy? Bo w domu Z7 murowanym też strop jest chyba drewniany?

    https://z500.pl/projekt/7/Z7,maly-do...raktyczny.html
    Masz napisane wiązary czyli strop na wiązarach dachowych.
    To rozwiązanie jest najtańsze i najszybsze w wykonaniu.
    Nie wymaga ścianki kolankowej. Na poddaszu można zrobić stryszek.

    Stropy cięższe czyli monolit albo gęstożebrowe raczej stosuje się dla domów z piętrem / piętrami. Beton dobrze wygłusza i jest solidny.

    Przy ilości połaci dachu warto zwrócić uwagę czym będzie taki dach kryty.
    Na dwupołaciowy można zastosować tańszą i szybszą w montażu blachodachówkę. Jest wtedy mniejszy odpad w przypadku dwóch połaci. Dla 4 połaci nie opłaca się stosować blachy. Poza tym przy 2 połaciach masz więcej miejsca na strych.
    W przypadku dachówki to czy będą 2 czy 4 połacie to kwestia bardziej estetyki niż ekonomii.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    super, dziekuje za konkretne odpowiedzi.
    Ja raczej wolałbym grzanie piecem dwufunkcyjnym + wlasnie jakis zbiornik do podgrzewania wody (o ile to faktycznie oszczednosc jest). Nie zamierzam robic poddasza.
    Blachodachówka też jest sporo tańsza niż dachówka?
    Co do okien i drzwi balkonowych przesuwnych to jakie sa polecane?
    Piec dwufunkcyjny to taki bez zbiornika. Ze zbiornikiem to jednofunkcyjny. To tak gwoli ścisłości.

    PS czy tylko ja mam co rusz komunikat 503 Service Unavailable kiedy zmieniam stronę na forum ? ;/

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony