dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 74
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;7920329]To blacha odpada - miedziana czy tytanowa jest koszmarnie droga, a te "zwykłe" nie są trwałe (wystarczy poczytać gwarancję gdzie są wymogi co trzeba robić, w tym zaprawki, żeby dotrwała do końca gwarancji).


    To samo może się tyczyć dachówki lub innych pokryć.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Ile!? Na 82m2? Przecież średnio Vaillant piec kondensacyjny + zasobnik na 120L to jest ok 8tyś zł, te rurki pod podłogą są takie mega drogie?
    U mnie na dole na 95m2 ogrzewanie podłogowe jest w płycie fundamentowej (tzn rurki) i był to dodatkowy koszt z tego co pamiętam 5tyś. Do tego 12tyś zapłaciłem za zrobienie ogrzewania podłogowego na górze - też 95m2. Ułożenie EPS, rurek, 2 rozdzielaczy (jeden na dole, drugi na górze), 3 termostaty z indywidualnym sterowaniem temperaturą + 2 termostaty jeden na parter i drugi na górę. Rurki i rozdzielacze dobrej firmy - Purmo. Koszt z robocizną 12tyś.
    Załóżmy, że wybierzesz niższą jakość, trochę mniej zapłacisz za robotę to dajmy na to wydasz 8tyś.

    Co do pieca na gaz - nieważne czy budujesz 80m2 czy 280m2 koszt kotłowni będziesz miał +- taki sam. Piec i zbiornik na CWU to niskie koszty. Musisz zrobić jeszcze przyłącze gazu lub kupić butlę na działkę. Do tego dolicz różne kształtki, złączki, komin i robotę. Kotłownia na piecu gazowym to około 25tyś. Dajmy na to, że Ty wydasz 20tyś. Daje to 28tyś, moim zdaniem to takie realne minimum systemem zleconym.

    Dlatego ja bym raczej poszedł z kable grzewcze + fotowoltaika + dobre ocieplenie. To jest tym bardziej opłacalne im mniejszy dom się buduje. Ja mam pompę ciepła i na ogrzewanie wydam max 1000zł na rok - 190m2 ogrzewanej powierzchni. Gdybym ogrzewał się czystym prądem to wydałbym 3000zł. Gdybym miał dom 2x mniejszy i ogrzewał się czystym prądem w taniej taryfie (mam dom akumulacyjny) to wydałbym 1500zł rocznie, czy to dużo? A jak zaoszczędzoną kasę włożysz w fotowoltaikę + jakaś dotacja, teraz chyba dają 5tyś + ulega podatkowa to będziesz płacić jakieś grosze za ogrzewanie.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ja bym zaczął od odpowiedniego urzędu, który określi, najlepiej na papierze czy może wybierać czy musi mieć określony w warunkach zabudowy., by później zaskoczonym nie być.
    O tym pisałem dwa posty wyżej. On juz wybierze, kupi projekt a na końcu się okaże, że tylko z poddaszem użytkowym może wybudować.

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    U mnie na dole na 95m2 ogrzewanie podłogowe jest w płycie fundamentowej (tzn rurki) i był to dodatkowy koszt z tego co pamiętam 5tyś. Do tego 12tyś zapłaciłem za zrobienie ogrzewania podłogowego na górze - też 95m2. Ułożenie EPS, rurek, 2 rozdzielaczy (jeden na dole, drugi na górze), 3 termostaty z indywidualnym sterowaniem temperaturą + 2 termostaty jeden na parter i drugi na górę. Rurki i rozdzielacze dobrej firmy - Purmo. Koszt z robocizną 12tyś.
    Załóżmy, że wybierzesz niższą jakość, trochę mniej zapłacisz za robotę to dajmy na to wydasz 8tyś.

    Co do pieca na gaz - nieważne czy budujesz 80m2 czy 280m2 koszt kotłowni będziesz miał +- taki sam. Piec i zbiornik na CWU to niskie koszty. Musisz zrobić jeszcze przyłącze gazu lub kupić butlę na działkę. Do tego dolicz różne kształtki, złączki, komin i robotę. Kotłownia na piecu gazowym to około 25tyś. Dajmy na to, że Ty wydasz 20tyś. Daje to 28tyś, moim zdaniem to takie realne minimum systemem zleconym.

    Dlatego ja bym raczej poszedł z kable grzewcze + fotowoltaika + dobre ocieplenie. To jest tym bardziej opłacalne im mniejszy dom się buduje. Ja mam pompę ciepła i na ogrzewanie wydam max 1000zł na rok - 190m2 ogrzewanej powierzchni. Gdybym ogrzewał się czystym prądem to wydałbym 3000zł. Gdybym miał dom 2x mniejszy i ogrzewał się czystym prądem w taniej taryfie (mam dom akumulacyjny) to wydałbym 1500zł rocznie, czy to dużo? A jak zaoszczędzoną kasę włożysz w fotowoltaikę + jakaś dotacja, teraz chyba dają 5tyś + ulega podatkowa to będziesz płacić jakieś grosze za ogrzewanie.
    U mnie odpada poddasze, bo go nie ma. jest tylko dół 82m2.

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    O tym pisałem dwa posty wyżej. On juz wybierze, kupi projekt a na końcu się okaże, że tylko z poddaszem użytkowym może wybudować.
    Czyli może być taka opcja, że urząd nie wyrazi zgody na budowę takiego domu z7 bez poddasza ?

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    U mnie odpada poddasze, bo go nie ma. jest tylko dół 82m2.
    Ja za "kotłownie" niezależnie od tego czy miałbym 80m2 czy 190m2 to zapłaciłbym podobnie.
    Koszt 12tyś był za kompletną podłogówkę na poddaszu + rozdzielacz i termostaty na parterze.
    Moim zdaniem jak zmieścisz się w 28tyś z ogrzewaniem podłogowym i podłogówką to będzie to mega niska cena.

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Czyli może być taka opcja, że urząd nie wyrazi zgody na budowę takiego domu z7 bez poddasza ?
    Urząd może Ci narzucić kształt dachu, budynku i rodzaj pokrycia. Oprócz tego jest jeszcze konserwator zabytków i jeśli mieszkasz w granicach historycznych miasta, to on też ma swoje widzimisię. U mnie konserwator nakazał pokrycie dachówką a na jego decyzję czekałem ponad miesiąc.

    U mnie ceny firm rozłożenia podłogówki ze wszystkimi komponentami, i rolowanym styro z folią , wszystko Rehau to 90zł/m2 Do tego dochodzi rozłożenie styropianu (izolacji) na podłodze i posadzka, ale tego nie liczymy w porównaniach bo i tak to zrobić trzeba. Jedyną różnicą jest ten styro rolowany, drogi. Można go uniknąć kłądąc samą folię na docelowej grubości izolacji.
    Na 99,9% wszystko zrobię sam. PC PW 6kW z montażem, zbiornikiem Mileo - 22,500.

    Frofo007 - kolega w pierwszym poście pisze, że ma gaz na działce, więc z podciągnięciem do domu może się zamknąć w okolicach 4tysięcy w zależności od odległości budynku od granicy.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 16-03-2020 o 11:40

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    PC PW 6kW z montażem, zbiornikiem Mileo - 22,500.
    Jeśli masz budynek zdolny do akumulacji ciepła to rozważ (o ile kupisz w dobrej cenie) trochę mocniejszą pompę i grzanie w 2 taryfie. Ja mam pompę 9kW i przy takiej pogodzie jak teraz w zupełności wystarcza, natomiast jak jest zimniej to muszę grzać kilka h w drogiej taryfie, ale to i tak się bardziej opłacało niż zakup pompy 12kW. Także wszystko to kwestia różnicy w cenie oraz ile tej podłogówki jest (tak aby pompa nie wyłączała się i włączała cały czas).

    Mój koszt pompy all in one Panasonica 9kw (zajmuje mało miejsca) z zbiornikiem CWU z stali nierdzewnej (10 lat gwarancji i nie trzeba wymieniać anody) to 27.500zł. Na całą pompę jest 5 lat gwarancji. Natomiast otrzymałem na jej zakup dotacje z programu czyste powietrze, także realny koszt to tylko 19.300zł. Także w moim wypadku wydałbym więcej za ogrzewanie gazowe.

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Jeśli masz budynek zdolny do akumulacji ciepła to rozważ (o ile kupisz w dobrej cenie) trochę mocniejszą pompę i grzanie w 2 taryfie. Ja mam pompę 9kW i przy takiej pogodzie jak teraz w zupełności wystarcza, natomiast jak jest zimniej to muszę grzać kilka h w drogiej taryfie, ale to i tak się bardziej opłacało niż zakup pompy 12kW. Także wszystko to kwestia różnicy w cenie oraz ile tej podłogówki jest (tak aby pompa nie wyłączała się i włączała cały czas).

    Mój koszt pompy all in one Panasonica 9kw (zajmuje mało miejsca) z zbiornikiem CWU z stali nierdzewnej (10 lat gwarancji i nie trzeba wymieniać anody) to 27.500zł. Na całą pompę jest 5 lat gwarancji. Natomiast otrzymałem na jej zakup dotacje z programu czyste powietrze, także realny koszt to tylko 19.300zł. Także w moim wypadku wydałbym więcej za ogrzewanie gazowe.
    Obciążenie cieplne prze 0bliczeniowej -18stC mojego budynku według OZC to 3300W ,posadzki będzie ok 9cm więc prawdopodobnie zmieszczę się w II taryfie, Z drugiej strony przy takim budynku 82m2 +26m2 ogrzewanego lekko garażu, koszty prognozowane na tę chwilę nie będą kosmiczne. Jak będzie realnie, to się dopiero zobaczy. Na dotację szans już nie ma.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    To samo może się tyczyć dachówki lub innych pokryć.
    To nie jest kwestia co może dotyczyć, a co masz wpisane w gwarancję. Pochwalisz się warunkami swojej gwarancji?

    Kilka przykładów:

    Cytat Napisał Blachy Pruszyński Zobacz post
    W gwarancji jest tylko zapis, że: "Powierzchnie pokryte powłokami organicznymi były odpowiednio utrzymywane i konserwowane, a więc w stanie wolnym od kurzu i brudu oraz wystawiane na działanie deszczu".
    Ruukki zastrzega sobie prawo do dokonania inspekcji uszkodzonego Produktu na miejscu i naprawienia zaobserwowanej wady poprzez dostarczenie farby naprawczej, pomalowanie lub wymianę uszkodzonego elementu/ów na inny produkt lub zwrot Kupującemu całości lub części wartości wadliwego Produktu . Prawo wyboru sposobu naprawienia przysługuje Ruukki.
    Arkusze są wymieniane tylko w przypadkach, kiedy rdzewienie spowodowało przecieki arkusza.
    9. W przypadku gdy Wyrób używany jest jako zewnętrzne pokrycie dachowe, to na powierzchni tego pokrycia obowiązkowo muszą być zamontowane śniegołapy lub bariery śniegowe produkowane przez Gwaranta.
    10. Montaż Wyrobu nastąpił zgodnie z polskimi normami, sztuką budowlaną, instrukcją montażu i zaleceniami Gwaranta, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od daty zakupu.
    [...]
    14. Gwarancja obowiązuje pod warunkiem wykonywania przeglądu i konserwacji dachu przez właściciela pokrycia dachowego. W celu zapobieżenia gromadzeniu się zanieczyszczeń mogących wpływać niekorzystnie na wygląd powierzchni pokrycia dachowego, należy zapewnić ich naturalne oczyszczanie dzięki opadom atmosferycznym. Niezależnie od naturalnego oczyszczania powierzchni dachowej w okresach co najmniej 1 raz na 2 lata należy dach umyć wodą z użyciem środków myjących o neutralnym PH. Przeprowadzona konserwacja dachu ( umycie wodą z użyciem środków) winna zostać odnotowana na otrzymanym odcinku karty gwarancyjnej oraz winna być potwierdzona poprzez wystawienie rachunku, faktury lub paragonu.
    15. Gwarancja obowiązuje gdy powstałe uszkodzenia są wyłącznie wynikiem wady jakościowej Wyrobu i nie wynikają z normalnego użytkowania. W przypadku stwierdzenia powstania miejscowych ognisk korozji, miejsca te będą niezwłocznie zabezpieczane przez uprawnionego z gwarancji warstwą farby ochronnej.
    16. Gwarancja ma zastosowanie, gdy część reklamowana stanowi minimum 5% całkowitej powierzchni zakupionego Wyrobu.
    17. Gwarancja nie obejmuje strony wewnętrznej blachy, ze względów technicznych i technologicznych.
    W praktyce na blachę nie masz gwarancji. Czasami te haczyki są żywcem w dokumencie gwarancyjnym, czasami jest lakoniczny zapis w gwarancji "zgodnie z dokumentem X" i dopiero w tym X takie wyłączenia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-03-2020 o 12:08

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Obciążenie cieplne prze 0bliczeniowej -18stC mojego budynku według OZC to 3300W ,posadzki będzie ok 9cm więc prawdopodobnie zmieszczę się w II taryfie, Z drugiej strony przy takim budynku 82m2 +26m2 ogrzewanego lekko garażu, koszty prognozowane na tę chwilę nie będą kosmiczne. Jak będzie realnie, to się dopiero zobaczy. Na dotację szans już nie ma.
    Hmmm opłaca Ci się pompa ciepła? Nie lepiej kable grzewcze + fotowoltaika?

    22,5tyś pompa, liczmy 10tyś podłogówk razem 32,5tyś. Zamiast tego za powiedzmy 7,5tyś masz ogrzewanie elektryczne + podgrzewacz elektryczny wody.
    Zostaje 25tyś + 5tyś z dotacji na panele fotowoltaiczne, czyli moc około 6kW - około 6tyś kWh produkcji rocznej.

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Hmmm opłaca Ci się pompa ciepła? Nie lepiej kable grzewcze + fotowoltaika?

    22,5tyś pompa, liczmy 10tyś podłogówk razem 32,5tyś. Zamiast tego za powiedzmy 7,5tyś masz ogrzewanie elektryczne + podgrzewacz elektryczny wody.
    Zostaje 25tyś + 5tyś z dotacji na panele fotowoltaiczne, czyli moc około 6kW - około 6tyś kWh produkcji rocznej.
    Wielka szkoda że cena pomp ciepła nie jest wprost proporcjonalna do ich mocy Wtedy zdecydowanie bardziej byłoby to godne rozważenia rozwiązanie.
    Jak autor ma gaz w działce to chyba jest to najlepsze rozwiązanie a może i któryś ze znajomych rozkładał podłogowke? Cena koło stówki troche wysoka. Jakby samemu rozłożyć izolacje, folie i rury to cena spada dość znacznie.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Wielka szkoda że cena pomp ciepła nie jest wprost proporcjonalna do ich mocy Wtedy zdecydowanie bardziej byłoby to godne rozważenia rozwiązanie.
    Jak autor ma gaz w działce to chyba jest to najlepsze rozwiązanie a może i któryś ze znajomych rozkładał podłogowke? Cena koło stówki troche wysoka. Jakby samemu rozłożyć izolacje, folie i rury to cena spada dość znacznie.
    Więc najlepiej zostawić jednak ten gaz. A jak reszta rzeczy? Tynki, podlogi?
    Najbardziej odpowiada mi projekt z7 82m2, o ile jest on faktycznie wart uwagi i taki tani?

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Na forum jest wiele osób które budowało ten dom, poczytaj sobie. Ceny są teraz wyższe ale możesz sobie mniej więcej obliczyć ile Cię szarpnie SSZ tynki , elektryka itd. Wydaje mi się że może być ciężko znaleźć domek tańszy w budowie o tej powierzchni.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Więc najlepiej zostawić jednak ten gaz.
    Do policzenia. W ciemno dostajesz deklaracje wiary, a nie realne porady.
    Policz OZC, zbierz oferty na przyłącza i instalacje, sprawdź ceny mediów i opłaty dodatkowe (np. kominiarza, przeglądy gwarancyjne kotłów), oszacuj trwałość kotłów i innych elementów instalacji.
    Im wyższy koszt instalacji i wyższe koszty dodatkowe i mniejsza żywotność sprzętu tym mniejsza konkurencyjność danego rozwiązania przy małej ilości kWh ciepła nawet, jeżeli te kWh wychodzą drogo.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do policzenia. W ciemno dostajesz deklaracje wiary, a nie realne porady.
    Policz OZC, zbierz oferty na przyłącza i instalacje, sprawdź ceny mediów i opłaty dodatkowe (np. kominiarza, przeglądy gwarancyjne kotłów), oszacuj trwałość kotłów i innych elementów instalacji.
    Im wyższy koszt instalacji i wyższe koszty dodatkowe i mniejsza żywotność sprzętu tym mniejsza konkurencyjność danego rozwiązania przy małej ilości kWh ciepła nawet, jeżeli te kWh wychodzą drogo.
    Zgadzam się w 100%.
    Tyle że teraz jest to EP na prąd wysokie i nie jest tak łatwo.
    Niestety.
    Kiedyś, to były czasy. Nie było EP, a kiedy je wprowadzili, to dało się zrobić dom bez większej spinki.
    Teraz to już masakra jeśli chodzi nowe PnB.
    A za rok, to będzie kosmos pod kątem grzania czystym prądem.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #57
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Z czego wy takie koszty podłogówki bierzecie ? jaq sam to robiłem tzn folie styropian rurki to były jakieś grosze jedynie wylewka z mixokreta była robiona przez firmę i to też koszt ot taki sobie za cały parter większy od projektu autor zapłaciłem 2300zł . to samemu da się zrobić no poza wylewką .

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Hmmm opłaca Ci się pompa ciepła? Nie lepiej kable grzewcze + fotowoltaika?

    22,5tyś pompa, liczmy 10tyś podłogówk razem 32,5tyś. Zamiast tego za powiedzmy 7,5tyś masz ogrzewanie elektryczne + podgrzewacz elektryczny wody.
    Zostaje 25tyś + 5tyś z dotacji na panele fotowoltaiczne, czyli moc około 6kW - około 6tyś kWh produkcji rocznej.
    Wyjaśniałem tutaj dlaczego z kabli zrezygnowałem - https://forum.muratordom.pl/showthre...%82a&p=7919872

    Wracając do kosztów dachy, patrzę na rachunek - w moim przypadku dachówki krawędziowe kosztowały 33zł/szt brutto. Ja kupiłem, ale z tygo co mi mówili znajomi dekarze i co widzę na wielu dachach sporo osób z nich rezygnuje. Na dwóch krawędziach domku Z7 (ja mam 3 bo garaż) można ponad 1600zł zaoszczędzić.

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Z czego wy takie koszty podłogówki bierzecie ? jaq sam to robiłem tzn folie styropian rurki to były jakieś grosze jedynie wylewka z mixokreta była robiona przez firmę i to też koszt ot taki sobie za cały parter większy od projektu autor zapłaciłem 2300zł . to samemu da się zrobić no poza wylewką .
    No cóż, takie sa ceny jeśli ktoś robi. U mnie z garażem (ma projekt podłogówki) idzie 600m rury i rozdzielacz 11 sekcji - to najdroższe elementy. Ze wszystkim jak się wstępnie orientowałem (bez rolowanego styro, tylko folia) koszt ok 2500zł. Z wycen wychodzi koszt robocizny min 6000zł.
    Oczywiście wylewka osobno.

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    Akurat skończyłem podłogowe w całym domu, weszło ponad 1300m rurki a koszty materiału to 7400, z rabatem hydraulika itp. Ale to jest rura kan-therm folia spinki i dwie rozdzielnie na 12 sekcji.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony