dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w zagospodarowaniu skarpy z altaną

    Nie wiem czy dobrze, że zakładam nowy temat, jak nie to przeniosę do innego tematu.
    Proszę o pomoc w zagospodarowaniu skarpy z altaną. Poniżej wrzucam zdjęcie w realu i mój projekt wirtualny.

    Załącznik 441727

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MyPlanImage8.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	441728

    Wyjaśnię jakie rośliny są na projekcie od dołu:

    - kosodrzewina - 7 szt

    - hortensja - 5 szt (myślę czy nie lepiej rododendrony posadzić, bo są zimozielone)

    - 3 drzewka ozdobne - perukowiec, judaszowiec, wierzba japońska lub Wiśnia ozdobna Kanzan. (tutaj nie wiem czy nie przegiąłem z tymi kolorami)

    - trawa ozdobna kostrzewa sina 5 szt

    Jako podłoże będzie żwir lub jakiś inny ładny kamień.

    Proszę o propozycje, zmiany, sugestie. Na razie to jest luźny projekt. Miejsce jest mocno nasłonecznione, ale wystawione na mocny wiatr.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    najpierw poczytaj o wymaganiach roślin, bo jak na razie usiłujesz zestawić o drastycznie różnych wymaganiach glebowych i wilgotnościowych.
    Na takim obszarze 5 sztuk krzaczków i 5 trawek to DUUUUUUŻOOOOOOO za mało.

  3. #3

    Domyślnie

    Poczytałem trochę i mam parę wniosków. Moja gleba jest lekko gliniaste, ale żyzna. Raczej sucha bo miejsce na skarpie więc woda splywa.
    1. Kosodrzewina może zostać w tym miejscu. Ogólnie bardzo wytrzymała roślina i rośnie wszędzie.
    2. Perukowiec też może zostać bo też spełnia warunki glebowe i pozostałe.
    3. Kostrzewa sina myślę że też powinna rosnąć na tej glebie i w tym miejscu.
    4. Hortensje : tutaj może być problem, bo lubią dużo wilgoci i raczej nie lubią silnych wiatrów. Chociaż mam 3 szt hortensji niedaleko obok i całkiem ładnie rosną .

    Jeśli chodzi o ilość krzewów traw to dostosuje do wielkości skarpy.
    Skarpa ma kształt trapeza o podstawach 11 i 7 m, oraz bokach 5 m.
    Co mogę zamiast hortensji posadzić? Jakie jeszcze drzewka poza perukowcem?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    po prostu rób duże grupy jednego gatunku - po 10-30 szt a pojedynczo stosuj tylko roślinne akcenty.

    Kostrzewę sadzi się co 30-40 cm. Więc te 5 szt to za mało. Bierz pod uwagę, że drzewka rzucają cień, więc w zasięgu ich korony lepiej nie sadzić gatunków światłożądnych.

    Gatunków na twoje warunki jest naprawdę sporo. Wśród drzew na skarpy dobrze wybierać gatunki, które mają głęboki system korzeniowy, żeby ich wiatry nie położyły - np. gruszę drobnoowockową albo gatunki o krzewiastym pokroju, które koronę tworzą nisko - np. klon tatarski.

    skarpy dobrze stabilizują jałowce, irga szwedzka, kosodrzewiny, zadrzewnie (diervilla), róże.

    Z kwitnących gatunków na skarpy dobrze nadają się tawuły japońskie, karłowe lilaki (np. Meyera), szczodrzeńce.

    poza tym berberysy.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-03-2020 o 17:17

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tutaj różano-bylinowa skarpa:


    a tu z trawami ozdobnymi:

  6. #6

    Domyślnie

    Znalazłem inny projekt, który mi się bardzo spodobał:

    https://gardenpuzzle.pl/projects/sho...dL4MQkh_Fwsjtg

    Jest nawet mój perukowiec.Oczywiście muszę przeliczyć wszystko pod wielkość mojej skarpy.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak sobie chcesz
    Weż się pobaw gardenpuzzle - przecież to prost wyklejanka przypadkowych elementów a nie projekt.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    po prostu rób duże grupy jednego gatunku - po 10-30 szt a pojedynczo stosuj tylko roślinne akcenty.

    Kostrzewę sadzi się co 30-40 cm. Więc te 5 szt to za mało. Bierz pod uwagę, że drzewka rzucają cień, więc w zasięgu ich korony lepiej nie sadzić gatunków światłożądnych.

    Gatunków na twoje warunki jest naprawdę sporo. Wśród drzew na skarpy dobrze wybierać gatunki, które mają głęboki system korzeniowy, żeby ich wiatry nie położyły - np. gruszę drobnoowockową albo gatunki o krzewiastym pokroju, które koronę tworzą nisko - np. klon tatarski.

    skarpy dobrze stabilizują jałowce, irga szwedzka, kosodrzewiny, zadrzewnie (diervilla), róże.

    Z kwitnących gatunków na skarpy dobrze nadają się tawuły japońskie, karłowe lilaki (np. Meyera), szczodrzeńce.

    poza tym berberysy.
    Dziękuję za fajne pomysły i propozycje. Ta grusza drobnoowocowa jest super

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony