dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Strop drewniany niezgodny z projektem - jakie kroki

    Witam. Podczas wykańczania domu nowo budowanego zauważyłem, że strop drewniany zaczyna pracować, poszedłem z problemem do projektanta który stwierdził, że klasa drewna jak i przekroje i połączenia są zdecydowanie niezgodne z projektem i nie przeniosą obciążeń założonych wg projektu który otrzymałem do pozwolenia na budowę. Z firmą której zleciłem prace mam umowę z zapisem, że wykonają prace zgodnie z projektem i sztuką budowlanę. Na tą chwilę nie mają zapłacone. Dodatkowo kierownik budowy nie widzi problemu i poswiadczył odpowiednim wpisem w dzienniku budowy odbiór stropu.

    Jakie kroki podjąć bo mam już dość spychologii jeden przez drugiego. Każdy z pieczątkowców tylko bierze pieniądze i ma moją budowę w poważaniu.

    Jeśli pójdę z projektem i stanem faktycznym tego stropu do nadzoru budowlanego u siebie w mieście jak to może się dla mnie skończyć? Czy ja jako inwestor będę miał jakieś kłopoty ?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Twoim najmniejszym kłopotem będzie wstrzymanie budowy. Katastrofa budowlana to chyba większy kłopot?
    Odpowiedzialność powinni ponieść: KB i wykonawca.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Projektant, w ramach płatnego nadzoru autorskiego, powinien przyjechać na budowę, sprawdzić wykonanie konstrukcji.
    Jeżeli będzie niezgodna z projektem to powinien wstrzymać dalsze prace do czasu doprowadzenia konstrukcji do stanu zgodnego z projektem.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4

    Domyślnie

    Projektant , tylko nieodpłatnie z doświadczenia patrząc na rysunki i stan faktyczny stropu licząc na szybko na kartce wydał taką opinię ale nie chce się podejmować żadnych nadzorów autorskich i polecił szarpać się z wykonawcą.

    Czy jak zgłoszę do nadzoru budowlanego temat to pomogą mi rozwiazać sprawę ?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Zrobią jedyny krok który zrobić mogą. Kontrola na budowie i wstrzymanie budowy wobec niezgodności wykonania względem projektu. Reszta to twoja broszka. Masz budować zgodnie z projektem, od tego masz KB, niektórzy bardziej przebiegli lub przewidujący zatrudniają jeszcze swojego IN (inspektora nadzoru), aby patrzył KB na ręce.
    Ma to sens, koszty to ułamek % a odstępstwa i ewentualna partanina będzie szybciej zauważona.
    Człek uczy się na błędach.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Bardziej przebiegli to żałują kasy na dobrego KB i na IN.
    Wystarczy poczytać wpisy na FM.

    Projektant nie ma możliwości odmówienia nadzoru autorskiego.
    Jednak rozumiem jego niechęć do szarpania się z KB i z wykonawcą robót.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli niczego konkretnego się nie dowiedziałem. Sugerujecie, że nadzór budowlany nie zrobi ani z wykonawcą ani z KB budowy porządku tylko wstrzyma mi budowę i ja będę płacił za poprawki ? KB budowy twierdzi , że mam się drapać z firmą w razie czego więc zostaje mi iść tylko do sądu z wykonawcą? A co z odpowiedzialnością KB który poświadczył nieprawdę oraz wykonawcą który wykonał prace niezgodną z projektem ?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Wezwij projektanta na budowę lub rzeczoznawcę i niech wyda stosowny dokument o nieprawidłowościach.
    Z tym dokumentem udaj się do KB i do wykonawcy.
    Przedstaw swoje stanowiska i poinformuj czego od nich oczekujesz i co będziesz dalej robił jeżeli tych oczekiwań nie spełnią.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Rozumiem. Tak zrobię. Natomiast co do wykonawcy wiadoma sprawa - wezwanie do poprawienia konstrukcji natomiast co do kierownika jakie powinienem mieć oczekiwania?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Wymagania w stosunku do KB - dopilnowanie wykonawcy który ma poprawić swoje błędy.
    Ewentualnie tez błędy KB który nie dopilnował wykonania zgodnie z projektem.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11

    Domyślnie

    W porządku. Wszystko już wiem.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Dodatkowo kierownik budowy nie widzi problemu i poświadczył odpowiednim wpisem w dzienniku budowy odbiór stropu.

    - to poświadczył nieprawdę ponieważ jest zobligowany do realizacji obiektu ( w tym stropu ) zgodnie z projektem, a wszelkie zmiany ( w tym konstrukcyjne ) jak najbardziej możliwe powinien wcześniej pisemnie uzgodnić z projektantem przed wykonaniem tych prac budowlanych / montażowych.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony